Макар и малко извън темата - снощи по History гледах един филм от поредицата "Войни" на ВВС - за Атила. След втората минута въобще нямаше да си губя времето да го гледам - пълна боза. Атила мязаше на швед, а през цялото време, въпреки масовите батални сцени, май не видях нито един хун на кон. Явно това е някакво авторско и новаторско виждане за това що е то номади изпълзели от дълбините на Азия. Както казах, аха да превключа на друг канал и ....а, ами че тези щитове на хуните са ми познати, май съм ги гледал в....български исторически филми, а че то и кулата на Наисос нещо ми е позната, нещо много мяза на....Баба Вида. А, че той филмът е сниман в ...България, след малко църквата в Бачковския манастир се появи в ролята на ранновизантийска базилика, но най-големият майтап беше като дадоха лагера на Атила - турската крепост в Белоградчик, а в един момент се видя и българското знаме да се вее. Е бива ли такова нещо бе братя англичани?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Девалвира ли българската археология?
Collapse
X
-
И кво, алъш-веришът е добър (I guess), плюс това Атила го има в епоса на Нибелунгите, а "готините" готи на "Вълчето" (и не само) са си "прави бугарье".A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Божидар Димитров: Намерихме доказателство, че ракията е българска напитка
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
dibo написа Виж мнениеБожидар Димитров: Намерихме доказателство, че ракията е българска напитка
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/..._che_rakiiata/
Comment
-
Нов тираж
Откриха саркофага на княз Борис
През тази и следващата година в Преслав се реализира проект за 2,8 млн.лв „Векът на Цар Симеон оживява“, предвиждащ да се реставрират и реконструират 9 сгради от дворцовия комплекс и улиците между тях. „Мисля, че е редно постамента и саркофага да бъдат пренесени и експонирани там“, каза проф. Николай Овчаров.Според директора на шуменския музей Георги Майсторски идеята е страхотна и това би привлякло много туристи.We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Бурното море изрови древна постройкa в Бургас
-A+ 14:11 | 9 февруари 2012 | Общество / Редактор Гергана Мишева / обновено преди 19 минути
Виж 2 снимки Големи вълни заляха вчера крайбрежието на Бургас
Сн.: Bulphoto
Зидове от древна постройка са били разкрити по време на вчерашната морска стихия в почивната военна база в Сарафово, съобщиха от Община Бургас. Според шефа на НИМ Божидар Димитров явно става дума за римско градче, напълно неизвестно досега на науката.
Ненадейното откритие е станало след като бурното море е свлякло част от земните маси в базата, похвалиха се от общината.
Днес сутринта служителите на военното министерство се натъкнали на зидовете на римска сграда.
Според кмета на Община Бургас Димитър Николов, който веднага е пристигнал на мястото, на терена освен зидовете, ясно се вижда изградената древна канализация, както и части от делви и грънци.
В района на откритата постройка са намерени още и необичайно едри животински кости.
Кметът ще запознае със случая премиера Бойко Борисов и ще разговаря за осигуряването на средства за археологически разкопки на терена. Според някои съобщения, Борисов още днес ще посети Бургас.
Остатъци от монументални антични сгради и улици, правилно обработени квадри, дебели плочи от улични настилки и колони е разкрило морето в бургаския квартал. Това обясни по-късно пред "Фокус" Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. По думите му, явно става дума за римско градче, напълно неизвестно досега на науката.
„При това със сигурност става дума за селище от градски тип (тъй като римските села нямат канализация, нямат храмове с колони, нямат сгради строени от няколкостотин килограмови квадри)”, посочи той.
„Най-куриозното е, че в съществуващите антични карти и лоции, няма нито едно споменаване на антично селище на това място. Това не е толкова голяма изненада, тъй като античните карти на брега са само две, толкова са и лоциите, а е известно, че те съдържат само имената на големи селища от типа на Анхиало, Аполония, Месемврия в тази част на бургаския залив. Селището не съществува и на археологическата карта на България”, каза директорът на НИМ.
"Първите сведения за него ни бяха съобщени от бургаския кмет Димитър Николов още след морската буря през септември миналата година. Разкопките на селището бяха предвидени в пилотния проект на българското правителство за културно-исторически туризъм, обявен от министър-председателя Бойко Борисов и вицепремиера Симеон Дянков на 4 януари в Бургас", добави той.
Според плана, с министерско постановление ще бъдат отпуснати 120 хиляди лева за разкопки на неизвестното засега антично градче.
За археолог е определен директорът на Археологическия институт с музей към БАН, проф. Людмил Вагалински.
Разкопките ще започнат веднага след разтопяването на снега и подобряване на времето, тъй като съществува опасност следващата морска буря да отнесе още една част от античното градче в морето, каза Божидар Димитров.
Comment
-
"римско градче, напълно неизвестно досега на науката". -
видители нещо казано от Б.Д. бъдете сигурни, че е 99% е неистина.
„При това със сигурност става дума за селище от градски тип (тъй като римските села нямат канализация, нямат храмове с колони, нямат сгради строени от няколкостотин килограмови квадри)”, посочи той.
... а Л. Вагалински си получи наградата за вярната служба.
Comment
-
Last edited by dibo; 20-04-2012, 18:29.We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Намериха двореца на Омуртаг под столетен дъб
22.05.2012, 17:27 (обновена 22.05.2012, 17:34)
News.bg
По време на европейската инициатива „Нощ в музея" стана ясно, че дълго търсеният преславен дом на Омуртаг край Дунав лежи под стогодишния дъб в Дунавски парк в Силистра. Това заяви археологът проф. д.и.н. Георги Атанасов, цитиран от paralel44.
Дворецът е бил проучван още през 1972 г., но по ред причини изследването все не е било довършвано. Досега имаше три версии за местонахождението на Омуртаговия дворец - в Дръстър /Силистра/, в село Малък Преславец и на румънския остров Пъкуюл луи Соаре.
Преди около десетина години в Силистра бе намерена строителна колона с надпис на Омуртаг, въз основа на който проф. Атанасов изградил тезата си. За двореца историците знаят от известния Омуртагов надпис върху колона в църквата „Свети Четиридесет мъченици" във Велико Търново.
Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Comment
Comment