If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Перперикон не е по-малко значим от Боянската църква, заявява проф. Николай Овчаров.
Така той отговори на директора на Националния исторически музей Божидар Димитров, който изрази мнение, че “Боянската църква не е Перперикон". Проф. Овчаров коментира, че по време на живописването на Боянския храм вътре са работили десетки хора - зографи (няколко, а не един!), техни калфи, различни помощници. Оставеният графит на Василий може да бъде направен от всеки един от тях, смята проф. Овчаров.
Той е съгласен, че надписът е направен в рамките на 13 век и явно по време на работата по стенописите. Само че няма как да е създаден от "Боянския майстор", отбелязва проф. Овчаров, цитиран от БТА. Образът, намиращ се до надписа, очевидно е ескиз на свещен персонаж, а не портрет на художника, отбелязва проф. Николай Овчаров.
Директорът на НИМ Божидар Димитров заявява, че е поверил проучването на новооткритите надписи и рисунки в Боянската църква на екип учени, начело с проф. д-р Казимир Попконстантинов. Резултатите от проучванията ще бъдат обявени на 5 април. Ще има още една работа на зографа Василий от 1260 г. - една година след като с колегите си е завършил Боянската църква, съобщава Божидар Димитров. В официалната позиция на Божидар Димитров, изпратена до медиите, се казва: “На Перперикон могат да се правят и се правят доста спекулации с историята. Могат да се представят керамични плочки с надписи, публикувани преди 15-20 години от други учени като сензационно току-що направено откритие. Могат да се “събират” в Перперикон любопитни сведения на антични автори, засягащи събития случили се в различни точки на Балканския полуостров. Но с Боянската църква такива фокуси не се правят. Защото е паметник на световното културно историческо наследство и отгоре на всичко е в София и лесно и бързо може да се провери всяко твърдение. Автографът “Василий” (такова в крайна сметка се оказа името на художника) е нанесен върху грубата мазилка, която веднага след изсъхването си (2-3 дни след като е била положена) е била покрита с втората фина мазилка. Върху нея следователно не може да се пише през следващите 2 века, а само в следващите 2 дни през които църквата е била в ръцете на художниците. Въпросната втора мазилка, върху която след изписването е могло да се драска от графомани и е била махната едва в 1980 г.”
Божидар Димитров: На Перперикон могат да се правят и се правят доста спекулации с историята
27 март 2008 | 10:56 | Агенция "Фокус"
София. На Перперикон могат да се правят и се правят доста спекулации с историята. Могат да се показват на ежеседмични пресконференции в БТА всякакви статуетки и монети, купени или подарени и произхождащи от Северна България, но представяни като открити в нивите край Перперикон. Могат да се представят керамични плочки с надписи, публикувани преди 15-20 години от други учени като сензационно току-що направено откритие. Могат да се “събират” в Перперикон любопитни сведения на антични автори, засягащи събития случили се в различни точки на Балканския полуостров. Но с Боянската църква такива фокуси не се правят. Защото е паметник на Световното културно историческо наследство и отгоре на всичко е в София и лесно и бързо може да се провери всяко твърдение.
Проф.Н. Овчаров, въпреки че не е видял последните открития на проф. Г. Григоров и В.Цветков, си е позволил да посвети поредната си седмична пресконференция на новооткритият надпис в църквата, за да оспори мнението им, че това е автограф на един от тримата художници, рисували стенописите в 1259 г. Изказал е мнението, че всеки посетител на църквата в Х²²²-Х²V век би могъл да се подпише и, че най-вероятно това е келнера, обслужвал художниците. Да, вярно е, имало е такава практика. Но, ако беше посетил църквата или поне бе чел материалите в медиите Н. Овчаров щеше да разбере, че автографът “Василий” /такова в крайна сметка се оказа името на художника/ е нанесен върху грубата мазилка, която веднага след изсъхването си /2-3 дни след като е била положена/ е била покрита с втората фина мазилка. Върху нея следователно не може да се пише през следващите 2 века, а само в следващите 2 дни през които църквата е била в ръцете на художниците. Въпросната втора мазилка, върху която след изписването е могло да се драска от графомани и е била махната едва в 1980 г.
Боянската църква е твърде значим паметник и за това поверих проучването на новооткритите надписи и рисунки на екип сериозни учени, начело с проф. д-р Казимир Попконстантинов. Резултатите от проучванията им ще бъдат обявени на 5 април. Ще има любопитни изненади, включително и още една работа на зографа Василий от 1260 г., т.е. една година след като с колегите си е завършил Боянската църква.
си стоят на волята на времето и внимание няма кой да им обърне.
"Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.
Така той отговори на директора на Националния исторически музей Божидар Димитров, който изрази мнение, че “Боянската църква не е Перперикон".
Неоспорим Факт - ако на Божидар Димитров му е отнело дълго време и тежки проучвания за да стигне до този извод, то той заслужава едно признание равно на това на Апостола в Българската История Но бих искал да видя и конкретни факти подкрепящи това сензационно твърдение на господин директора на Националния исторически музей Божидар Димитров
Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
И на тях се обръща внимание,но Перперикон е хитът.
Нека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.
Съгласен съм с прекалено много от нещата, казани тук. Допълвам, че няма никаква девалвация на българската археология. Има огромна девалвация на българското говорене.
Пълно е с уникални, невероятни, фантастични и единствени по рода си неща. Книга - бестселър, която трябва непременно да прочетеш, тъй като дава отговор на неразрешени до днес проблеми, невероятни и прекрасни фолк-певици, неща първи по рода си в света, а в магазина за мебели ми казват, че всичко ще стане в срок и както го искам.
Книгата в най-добрия случай е сносна, фолк-певиците не ги знае никой извън страната, малко във Влашко и Велика Македония, световните постижения няма кой да ги регистрира, а в магазина са оплескали поръчката и се налага да крещя, за да схванат, че или ще я направят както трябва, или ще си я вземат обратно.
Много говорене, никаква работа. Звездни намерения, суперскромни резултати.
Съжалявам, че може да звучи нихилистично, но не е. Археолозите, особено споменатите, са занаятчии, чиито немалък труд върху напечените камъни дава очевидни резултати. Ако някой има право на леко пресилени комантари, това са те. Между другото, както има много храмове на Атина в гърция, така може да има и много "гробове" на Орфей в Тракия.
Божидар спореше с Овчаров, че храмът, където се покръстили бесите, може да не е в Перперек, а например да е Червената Църква в Перущица. Само че тя е построена като мавзолей, а едва в 6 в. е преустроена като църква, а тази в Перперек е най-ранната със сигурност датирана - края на 4 в. Ама като се стигне до приказки, крий се където свариш!
Шшшшт, тихо. Печенег може да чуе. Няма всяка втора тема да се заключва, я?
Иначе както казва една позната: "Циркът е пълен!"
А чух чух. И ме дразни не това че критикуват историкът Божидар Димитров.А че явно се води кампания срещу него.Например като се запали онзи нещастен влак в който изгоря професор Рашо Рашев в един вестник бяха писали че това е умишлен атентат срещу професор Рашев дело на иманяри и сред потенциалните иманяри се визираше и професор Димитров.Именно подобни долни спекулации накараха дъщерята на професор Рашев Ана Рашева да помоли в едно интервю по радиото да не се правят подобни спекулации със смъртта на баща и.
Ето подобни писания визирам:
ПРОФ. РАШО РАШЕВ ЗАГИНАЛ ЗАРАДИ НАСТЪПЕНИ ИМАНЯРСКИ ИНТЕРЕСИ?
В: ШОУ, ¹10, 5 март 2008, с. 18-19
и още
Д-Р АТАНАС ОРАЧЕВ: ИЗГОРЕЛИЯТ ПРОФЕСОР БИЛ ВЪВ ВОЙНА С БОЖИДАР ДИМИТРОВ!
В: ШОУ, ¹11, 12 март 2008, с. 22
Затова нека в името на паметта на професор Рашев да не се спекулира по този долен начин със смъртта му.
... в един вестник бяха писали че това е умишлен атентат срещу професор Рашев дело на иманяри и сред потенциалните иманяри се визираше и професор Димитров.
"Шоу" вестник ли е? Цитирането на подобни жълти парцали е добре да се прави в тема "Майтапи ¹4".
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs) It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Вече е обърнато внимание
Сега се обсъжда въпросът дали този терен е подходящ за средновековна тупаница
А дано! Разбрах, че поне табели са сложили. Преди година бяха само камънаци без обозначения, без нищо.
И между другото ЧРД! Здраве, щастие, късмет и много нови придобивки
"Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.
Написали сте толкова много, че едва го прочетох.Не съм изкушен по темата, но от обща култура мога да кажа следното:
-Г. Китов, сигурно е най-големият иманяр на тая земя/балканска/.
-Добре е с него винаги да има няколко надзорника, че да излизат повече находки.
Освен това мисля, че археологията освен разкопки, трябва да прави и интерпретации на откритото. Ако има нужда от рекламен шум, то нека го вдигат журналистите.Това им е работата.Те и без това пишат толкова грамотно за сребърните ауреуси , че ти е драго да ги слушаш и четеш!
В събота гледах по "Минута е много" нашия приятел Пламен Щърбов.Не можа да даде точен отговор на въпроса кой е българския Индиана Джоунс.Но причината едва ли е в Щърбов.Просто много вождове малко индианци в българската археология.......
Comment