доста ще трябва да пишеш за да ме убедиш, че Коледа е славянски празник...
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Прабългарски остатъци?
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Да щом Орлов говори за териториална зависимост е нормално да се има в предвид Волжка-Бъ(у)лгария . :tup:
Иначе за приемането на християнството в Русия има доста тези . Едната е , че когато Владимир I го налага на Киевска-Рус много голяма част от населението е изповядвало христовата вяра още от древността , когато то е било проповядвано от Андрей Първозвани по тези земи . Иначе общо приетата теория е , че Владимир I се влюбва в византийска принцеса Ана , той обсажда Херсонес и заплашва да го изгори , ако не му дадат принцесата , визнантийците се съгласяват срещу това той да приеме християнската вяра .Това което не ни убива ни прави по-силни !
:bulgaria:
Comment
-
Тонев, затова няма да пиша а ще те пратя да четеш - ако имаш славянски филолози пзнати, нека ти дадът лекциите си по фолклор от първи курс
пО-ДОСТЪПНО МОЖЕ ДА ПРОЧЕТЕШ ПО ДОЛНИТЕ ЛИНКОВЕ:
- http://hrono.rspu.ryazan.ru/religia/yazych/kolyada.html
- http://www.calend.ru/holidays/0/0/1702/
- http://www.prav.info/koljada.htm
Преди имаше теория че названието Коледа идва от латинските "календи" - началните дви на месеца. Но първо логиката доста куца, тъй като календи е имало във всеки един месец. А второ факт е че това название на празника се е запазило само у славяноезичните нсароди , но при нито един от латинската група.
Фурия, Общоприяетата теория е че Владимир извършва узаконяване на все по-очебийния факт (какко писах и преди и ти спомена - по-голямата част от Рус по това време приема християнствмо в различните му форми, но не цялата Рус), а също така осъществява заедно с това и един стратегически външнополитически ход, възпирайки опитите на "германоезичните " проповедници да се месят в вътрешните дела на Русия (в това отношение Константинопол е бил доста по-либерален).Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Ще ме извиняваш Княже ма това не са никакви доводи. Нещо повече в третия линк пише това:
Коляда - праздник народившегося Солнца. В ночь на Коляду жгли костры (зажигали древним способом священный огонь, который горел 12 дней), вокруг плясали, с приговорками с гор скатывали горящее колесо. Болгары называли декабрь колож¸г, т.е. месяц возжения солнечного колеса.
Comment
-
е това в случая не е въпросът. Освен това още веднъж ще напомня че рябва да разграничаваме език от писменост няма старославянски/старобългарски - им старославяска/старобългарска псменост - и двете названия са приемливи - който както иска може да ги приема. Старославянска защото е направена за да обслужва славянските езици, старобългарска - защото първо е била приложена към диалект на славянския език съществувал в България. черковнославянски език няма - има черковноруски език - видоизменен староруски (диалект на предпологаем протославянски език използван в Русия по това време) или можем а кажем високоруски - тоест нещо кат академичен руски зик за онова време - книгите писани на черковноруски език са най-вече превод на църковни книги, и са писани при помоща за старославянската писменост. Н виждам какво има да му е спори. Просто трябва да се прави разликата в лучая между понятията псменост и език - руският диалект на славянскя съществува много преди в Русия да дойде азбуката, същотож се отнася и за българския.
mitaca написаЩе ме извиняваш Княже ма това не са никакви доводи. Нещо повече в третия линк пише това:
Ако ще се занимаваме с произхода на термина Коледа нека да бъде по- хмммммм научно (документчета или нещо подобно, а не линкове не казващи нищо).
Митака извинявай, но какви документи очакваш за устна фолклорна традиция. амери ми линкчента обясняващи християнското произхождение на думата Коледа и нейните обичаи и тогава ми говори че това са "някакви линкчета". Казах къде може да намериш повече нормация - учебници ил университетски здания посветни на славянския фолклор и празниците.
Виждам че те притеснява думата коложег свързана с българите - ето ти линк към български сайт - http://www.protobulgarians.com/Stati...20kalendar.htm
в него коложег се поставя като прабългарско название на месец Януари. Ако екимологията на думата идва от колело, то вероятно тя не е прабългарска/булгарска, но факт е че явно това е дума позната за българите и използвана от тях.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
княз Крылов написачерковнославянски език няма - има черковноруски език - видоизменен староруски (диалект на предпологаем протославянски език използван в Русия по това време) или можем а кажем високоруски - тоест нещо кат академичен руски зик за онова време - книгите писани на черковноруски език са най-вече превод на църковни книги, и са писани при помоща за старославянската писменост.
Comment
-
Аре дай ми доказателства, за това че :
княз Крылов написаруският диалект на славянскя съществува много преди в Русия да дойде азбуката
княз Крылов написасъщотож се отнася и за българския.
Преди време много постове изписа на тема - нема (пра)бу(ъл)гарски език щото нема надписи на него (а тея с гръцки букви са на тюркски (не, че е имало такава държава)). Аз пък пиша азбуката е българска! Създал я е Климент в областта Охрид, като е ревизирал глаголическата (на Кирил). Всъщност не я е ревизирал. Унищожил я е. Използвал е гръцката, като е добавил букви съответстващи на звуците по онова време. Но това е българска азбука. На нея са пишели в Румъния и Албания (княжествата де по онова време), които хич не са славянски. В днешно време на нея пишат и Сърбия и Русия (славянски). А Полша, чехия, Словакия и други славянски държави ползват латиницата.
Comment
-
митака извинявай , но говориш глупости.
Хората започват да говоря преди да се научат да пишат (в нормзалното развитие) - същото се отнася и за народите.
прабългарския/булгарският език е под съмнение защото:
1. няма писмени доказателство за наличието на такъв
2. няма живи носители на този език - той е мъртъв. дори да има народ наследил частици от този език ние няма как да знаем кой е този народ - просто няма следа. затова съществуването на прабългарския език се смята от филолозите за хипотетично - това не значи че го е нямало, п-скоро значи , че най-вероятно го е имало
за староруския език, старобългарския (славански) и черковно руски имаме както писмени документи така и народи които със сигурност са наследили тези езици в еволюиралата им форма. Благодарение на славянската/старобългарската писменост ние можем от документи (български, руски, черковни книги) да възстановим оригиналното звучене на тези диалекти.
Затова Митак, моля те не изказвай глупави твърдения и не се дръж неадекватно, преди да си осмисслил добре това което казваш и си се разтърсил сам за информация.
акто обесних и преди всеки може да си нарича азбуката както си иска - тъй като често на това се наслагва националистическа окраска, аз предпочитам да използвам по-неутралното "славянска писменост", но в никакъв случая не казвам че да се нарича "старобългарска" е грешно.
Румъния и Албания по онова време вероятно на никаква не са писали - писането е било привилегията на книжовниците а те се произвеждали в определени книжовни центрова - в Румъния и Албания не знам да е имало книжовни центрова по това време.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Създал я е Климент в областта Охрид, като е ревизирал глаголическата (на Кирил). Всъщност не я е ревизирал. Унищожил я е. Използвал е гръцката, като е добавил букви съответстващи на звуците по онова време.
Ами като на първо време, за Климент има няколко ясни и няколко неясни неща- ясно е според житията, че е "пръв епископ, който проповядвал на български език" според Теофилакт, и "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ." според Хоматиан.
Т.е. "българският" език по онова време и по онези места е бил славянски, за самия Климент не е изяснено какъв е по народност- може би е бил съподвижник на Кирил и Методий още в Хазарската мислия, а със сигурност във Великоморавската, т.е. е ромей. "Отначало" може да значи още от Солун. Първите му стъпки в новата материя обаче недвусмислено са описани като такива под ръководството на първоучителя. Та, колко "български" признака останаха ? Това, че пренаписва глаголицата с нови символи на територията на българската държава ? Е, там е получил подслон и закрила.
Да твърдиш, че е унищожил глаголицата е смешно, тъй като е повече от очевидно, че той използва нейната канава и направо копира идеята- изобразяване графически на славянските речеви звуци. Той не развива идеята, а осъвършенства изпълнението и. Прави новата азбука по-достъпна и лесноусвояема. Опростява я. Без първообраза той не би създал нищо ново. Най-вероятно щеше да си остане в Солун.Last edited by Юлиан Август; 06-01-2008, 02:13.Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
княз Крылов написаРумъния и Албания по онова време вероятно на никаква не са писали - писането е било привилегията на книжовниците а те се произвеждали в определени книжовни центрова - в Румъния и Албания не знам да е имало книжовни центрова по това време.
Comment
-
ъъъъ ти искаш да кажеш че Климен е създал Българската азбука! а не старобългарската?
О извинявай, аз мислих че ти сериозно дискутираш, ако знаех че просто се майтапиш с нас, нямаше да ти се обяснявам толкова дълго. наистина извинявай.
латинския език е достигнал од нас защото има живи носители на този език - хора знаещи латински, традицията в изучаването на латинския не е била прекъсвана до днес, и имаме много писмени паметници даващи ни сведения за звученето и еволюцията на този език от првото му писмено проявление до днес.
А за това дали България се е припознавала като славянска държава - виж темата за националностите и кога се появява националната идея. факт е че България не е говорила на прабългарски/булгарски а на славянски език.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
прабългарския/булгарският език е под съмнение защото:
1. няма писмени доказателство за наличието на такъв
2. няма живи носители на този език - той е мъртъв. дори да има народ наследил частици от този език ние няма как да знаем кой е този народ - просто няма следа. затова съществуването на прабългарския език се смята от филолозите за хипотетично -Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.
Comment
-
ъъъъ каква е логиката, май не схващам - защо немци?
освен ако не примем е прабългарите са монголски народ, за които се смята че прародината им всъщност е днешна БаварияДемокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Или с други думи азбука родена (добре де.... - компилирана) в държава, която никак не е била славянска, не се е припознавала, като такава и не е била позната като такава.Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
Comment