Аз лично не знам много за генеалогията, но ми бяха доста интересни темите, в които се обсъждаха българските родове, аристокрация и т.н. Ако някой може да напише повече за произхода и историята на някои по-интересни фамилни имена сещам се сега примерно за името Матаков (може и да бъркам, но мисля, че беше прабългарски клан/род).
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Генеалогия
Collapse
X
-
Генеалогията е "спомагателна историческа наука", която изследва историята на родовете и родствените връзки между тях. Казано на човешки език - родословнитв дървета. Основните подходи при едно изследване са 2:
1. Родословно дърво на предците: започваш от себе си и попълваш майка, баща, техните майка,баща... и така назад докъдето стигнеш - всички твои прадядовци и прабаби до н-то коляно.
2. Родословно дърво на потомците - започваш от основателя а даден род - най-ранния известен представител и започваш да описваш неговите потомци, техните потомци и т.н. до наши дни.
Основната част на родословието е мъжкото потомство - предаването на родовото име в поколенията. У нас е застъпен един по-широк подход, при който се изследват всички потомци, дори и тези, които носят различни родови имена (практически принадлежат към друг род).
за всеки представител се събора имена, дати и място на раждане, брак, дипломиране, работа, деца, смърт, гроб, къща,.. биографични данни, снимки.
Интересно е проследяването поне до 1-во ниво на сродяванията на даден род с други родове - т.е. в кои родове си "дават" дъщерите и от кои родове си "взимат" жени, защото така се очертава контекста на рода - вижда се общественото му положение.
В Западна Европа и Америка (въпреки кратката история) генеалогичните знания са нещо нормално - човек знае рода си, поддържа паметта за тях, гробовете са подредени и чисти, у дома има родови портрети на дядовци и прадядовци... У нас по ред причини малко са родовете с родословно дърво, гробищата са тревясали, а хората рядко знаят историята си по-назад от пра-дядо си. Причина за това освен "бит и душевност" са и кърджалийските нашествия, когато много селища са унищожени, архивите и докуметите са изгорени, а населението се изселва. По тази причина, историята на повечето изследвани български родове се губи някъде в средата на 18-ти век. Изключенията са малко и за тях можеш да попиташ княз Стратемирович, защото той ги изследва от години.
Това е съвсем накратко, защото сега нямам време. Ако имаш въпроси, питай.Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!
-
Мене ми беше ясно какво е като цяло, но ми е по-интересно конкретно ако някои има информация за български фамилии, каквато май точно княз Стратемирович беше писал в някои теми. Мисля, че той е и писал за някои в българската Википедия. Като цяло темата ми е интересна, а сведения почти не се намират.
Иначе единственото интересно в моето родословие е, че родът ми от бащина страна идва от едно миячко село в западна Македония. Пък за мияците се предполага, че са една от малкото славянски групи, които са запазили идентичността си.
Comment
-
Гост
-
А чрез генеалогията може ли да се открие дали някои от пра-родителите ти е бил от благороде/аристократичен произход? Дали и ти имаш такава кръв? От къде идва рода ти?
Примерно: Ти сега живееш в южна България, но рода ти да е дошъл тук преди 200 години от Северна България.
А може ли някои от специалистите да проучи кой ти е пра-пра-пра-пра дядо?
Comment
-
Ами за това дали човек е от благородна кръв не знам, но знам, че може по ДНК да се намерят хора, които са близкородствени, но никога не са се виждали и не знаят за връзката между тях. В някои страни има т. нар. ДНК регистри, където всеки доброволно може да даде "проба" ДНК и така да я съпостави с на други също дали. Или да я остави и други да търсят и т.н. Така може да се намерят родствтени връзки на хора - разделени или по друг начин са загубили приемственост - до 50-60 генерации преди тях (ученте смятат една генерация за 25 год., така че ако сметнем става дума за 1250-1500г. )"... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Ами сега като се замисля - ако съществува "проба" ДНК от човек с благородно потекло и има съвпадение.... защо да не се открие връзка.....?"... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
Comment