Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските евреи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сула,
    Има и други евреи, които пишат по въпроса. Ако те интересува мнението на историци, занимаващи се с този период от историята на българските евреи, можеш да погледнеш в линковете по-долу
    http://www.thebulgarianjews.org.il/?CategoryID=270
    http://www.thebulgarianjews.org.il/?CategoryID=338
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      Изчезнал Безследно написа Виж мнение
      Сула,
      Има и други евреи, които пишат по въпроса. Ако те интересува мнението на историци, занимаващи се с този период от историята на българските евреи, можеш да погледнеш в линковете по-долу
      http://www.thebulgarianjews.org.il/?CategoryID=270
      http://www.thebulgarianjews.org.il/?CategoryID=338
      Прочетох ги внимателно и благодаря за тях, защото научих някои нови неща. Само че да попитам, не мислиш ли, че и тези мнения са доста пристрастни, защото са писани от човек очевидно обиден?

      Да, не им е било леко на евреите и българската власт, в типичен стил, се е попрестарала в някои отношения, но в политиката не е важно кой кого е обидил или накарал да работи насила, а е важен крайния резултат, а той е 50 000 евреи не отиват в лагерите на смъртта. За съжаление, 12 000 от новите територии отиват, но все пак 50 000 спасени, срещу 12 000 загубени!

      Нека погледнем нещата в сравнителен план: Унгария, Германия и Румъния евреите също участват в армията, в Първата световна, и там редица местни евреи са част от културния елит. Колко от тях бяха сапесени? Който е спасявал някого или е бил чужд дипломат /Валенберг в Унгария/, или частни лица. Държавата е против тях /в Унгария след свалянето на Хорти/. В България и Дания все пак държавата обръща политиката си и в крайна сметка ги защитава.
      Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

      Гюстав Льо Бон

      Comment


        Не само в България и Дания. Най-впечатляващият пример е Финландия. Не само че не преследват евреите, ами и бъркат в очите на германците с военно-полева синагога на фронта!

        Унгарците също си скатават евреите докато имат тази възможност. Под пряка германска окупация вече са я нямали.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          Да, не им е било леко на евреите и българската власт, в типичен стил, се е попрестарала в някои отношения, но в политиката не е важно кой кого е обидил или накарал да работи насила, а е важен крайния резултат, а той е 50 000 евреи не отиват в лагерите на смъртта. За съжаление, 12 000 от новите територии отиват, но все пак 50 000 спасени, срещу 12 000 загубени!
          Сула, политиката е едно нещо - чувствата на хора, които са живели тогава - друга работа. Това, че в крайна сметка българските евреи не отиват в лагерите на смъртта си е нещо, с което можем да се "хвалим", но мисля че не е трудно да разбереш и чувствата на някои от тези евреи, които са живели навремето под новоприетите закони за защита на държавата, носели са жълти звезди и прочее. Т.е. не мисля, че има за какво да се чудиш - чувствата и спомените са си нещо отделно от "политиката" (в която имат значение и неща като приемането на анти-еврейски закони, между другото, а не само "крайния резултат" ("все пак не ги избихме"/"не позволихме да ги избият"). Когато опре да усещания и чувства за епохата, поне за мен хората, които са живели тогава имат определено предимство пред нас, които само четем за това (и се намесваме с нашите сегашни си емоции).

          ПП Да речем, това че унгарските евреи в крайна сметка не се спасяват е повече въпрос на обстоятелства, отколкото на политика. При други обстоятелства (България също би могла да бъде окупирана от Германия и тогава...) същото можеше да стане с българските (а пък унгарските да се спасят). Виж, Дания е донякъде отделен пример, поне в известен смисъл.

          Comment


            Mishok написа
            Да попитам евреите : добри или лоши са , понеже до сега не успях да разбера.
            Да попитам и аз, понеже не съм сигурен: това тролщина ли е или случай на обикновена неадекватност?

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Сула, политиката е едно нещо - чувствата на хора, които са живели тогава - друга работа. Това, че в крайна сметка българските евреи не отиват в лагерите на смъртта си е нещо, с което можем да се "хвалим", но мисля че не е трудно да разбереш и чувствата на някои от тези евреи, които са живели навремето под новоприетите закони за защита на държавата, носели са жълти звезди и прочее. Т.е. не мисля, че има за какво да се чудиш - чувствата и спомените са си нещо отделно от "политиката" (в която имат значение и неща като приемането на анти-еврейски закони, между другото, а не само "крайния резултат" ("все пак не ги избихме"/"не позволихме да ги избият"). Когато опре да усещания и чувства за епохата, поне за мен хората, които са живели тогава имат определено предимство пред нас, които само четем за това (и се намесваме с нашите сегашни си емоции).

              ПП Да речем, това че унгарските евреи в крайна сметка не се спасяват е повече въпрос на обстоятелства, отколкото на политика. При други обстоятелства (България също би могла да бъде окупирана от Германия и тогава...) същото можеше да стане с българските (а пък унгарските да се спасят). Виж, Дания е донякъде отделен пример, поне в известен смисъл.
              Прощавай, Голъм, аз бях с впечатлението, че форумът ни е за история и политика, а не за сантиментални изказвания на хора, които с времето си менят възгледите. Или на теб трябва да напомням, че хората които днес пишат, че са били някога обидени, е съвсем възможно тогава да са се радвали с облекчение, че са се оттървали леко в сравнение с роднините от Франция или Полша да речем.
              Последният пасаж от написаното от теб не приемам сериозно, както и целия раздел във форума за алтернативна история. Кое е въпрос на обстоятелства си е тема за там. В случая мисля, че важното е кое е станало и какви са причините то да стане. Това, че е имало сериозно гражданско движение против депортацията на евреите и то е успяло е факт и аз предпочитам да се гордея с това, а не със съмненията ми в най-долните инстинкти на народа ми.
              Last edited by Sula; 17-05-2013, 07:29.
              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

              Гюстав Льо Бон

              Comment


                Сула, това го написах като своеобразен "отговор" на едно твое, ъъъ, питане (може би реторично) - признавам, че трябваше да те цитирам, ама нещо нямах достатъчно време:
                Sula написа
                Какво лошо от българите са видели г-н Вагенщайн и г-жа Коен, та те да водят хорото по развенчаването на доброто дело извършено от народа ни, за да бъдет спасени те и родителите им?
                та вероятно това е отговора, макар че не знам доколко това е българите" и в каква степен, "българската държава" (тогавашната). Въобще не настоявам да включваме нечии чувства, но ти задаваш персонални въпроси, та затова. А пък въпросните двама автори са баш творци, т.е. хора, за които чувствата, спомените и прочее от този род са нещата, с които работят (а не фактите). Ти самият не говориш за история, а после се изненадваш .

                Sula написа
                Прощавай, Голъм, аз бях с впечатлението, че форумът ни е за история и политика, а не за сантиментални изказвания на хора, които с времето си менят възгледите.
                Да, форумът ни е за история, но не е за политика (активна). Т.е. политиката като част от историята, а не обратното. Знам, че може и да изглежда ненужно уточнение, но опитът ми в този форум ме е научил, че много хора не правят разликата. Просото уточнявам, защото ми се струва, че полемиката ти е баш политическа. Може и да греша, но такова е усещането ми.

                Sula написа
                Или на теб трябва да напомням, че хората които днес пишат, че са били някога обидени, е съвсем възможно тогава да са се радвали с облекчение, че са се оттървали леко в сравнение с роднините от Франция или Полша да речем.
                Нямам идея какви чувства са изпитвали тези хора тогава. Но трудно мога да си представя, че да изпитвали благодарност за анти-еврейското законодателство. Имам някакви спомени от разговори с хора, които тогава са били малки (и евреи) и впечатлението ми е такова (естествено, то се допълва от това, че е трудно да си представиш подобна промяна като нещо добро). От друга страна, никога не съм чел / чувал от някои участник в тези събития - български евреин, да се оплаква или да изказва недоволство по повод на спасяването си. Но да напомня, че това спасяване се налага след като преди това има почин да се предадат българските евреи (т.е. за да се стигне до него преди това има друго събитие, така да се каже). Сред тогавашните обществени деятели има и такива, които много се кефят на идеята българите от еврейски произход да бъдат предадени на България (даже има един от тях, на когото сега му устройват чествания с факелни шествия). Както и да е, това е само пояснение, в смисъл, че тази част от българското население има за какво да се радва и да недоволства по повод на тогавашните събития (и че ако кажем "а", т.е. "ние сме ги спасили", трябва да си спомним и за "б", преди това "сме въвели анти-еврейско законодателство": щото и двете са част от историята).
                Нищо повече.
                Last edited by gollum; 16-05-2013, 18:23.

                Comment


                  Сула,
                  Аз по принцип избягвам да се намесвам в полемики по въпроса за Спасяването и въобще за Холокоста, защото той е много яко натоварен политически и емоционално. А това пречи на обективното му обсъждане. Ти изказа несъгласието си с двама автори - нито един от тях не е историк. Мнението ми е близко до твоето, но това едва ли има някакво значение, тъй като и аз не съм историк, пък и не съм изучавал въпроса в детайли. От това, което съм прочел, не можах да разбера какъв точно е бил механизмът, тъй да речем, на Спасяването. Според моето скромно и непрофесионално мнение, все-още липсват факти и задълбочено историческо изследване.
                  Факт е обаче, че в други страни, които до известно време успяват да опазят своите граждани - евреи, транспортите тръгват след като властта е взета от силно про-нацистки сили. Такива са Унгария, Румъния, Италия (фашистът Мусолини не изпраща нито един италиански евреин в лагерите).
                  Разликата между тези страни и България е, че тук е имало силно противодействие на широката общественост. Друга разлика е, може би, че управниците на България изглежда се осъзнават и престават да съдействат на германците в решаването на еврейския въпрос.
                  Иначе как бихме си обяснили факта, че след смъртта на цар Борис, когато властта на проф. Филов се увеличава - става и регент, въпросът за изселването не се поставя наново? Та нали Филов е бил един от главните проводници на тази политика в началото, а много хора са убедени, че евреите дължат своето спасение единствено и само на царя?
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    Българските евреи, които са се изнесли след 44-та са много добри хора. Приличат на истински българи. Когато идват във втората си родина винаги се отнасят с голяма любов към нас. По нататък ще разкажа няколко интересни истории за тях.
                    Last edited by RIZAR; 16-05-2013, 20:19.

                    Comment


                      Бери, аз също не съм се интересувал специално от този въпрос, така че трудно мога да предложа някакво "решение" (говоря за "разликите" по отношение на спасяването / защитата между различните европейски държави (говорим за случаите, където въобще са си защитавали "своите" евреи), но си мисля, че за случаи като Унгария и Италия някакво съществено значение има немската окупация плюс поставяне (след това) на марионетъчно правителство. При нас, за щастие, това не се случва, оттук и първата разлика. Съгласен съм, че с Дания поначало нещата стоят по-различно (тя си е победена и окупирана поначало), там подозирам, че точно "обществената подкрепа", плюс влиянието на "управляващите кръгове" изиграва определена роля, но може и да греша, не съм се интересувал специално. Но като цяло си мисля, че вероятно съществено значение има основно "обществената подкрепа", защото, да речем, се сещам за един случай в самата Германия - с евреите, женени за германки, една голяма част от които се спасяват точно благодарение на подобно нещо (макар и не точно "обществено", де - но там има едно такова движение).
                      Така или иначе, в крайна сметка само от две държави се спасяват. Но не съм сигурен къде е проблема, който вълнува Сула.

                      Comment


                        Голъм, едно от любимите ми четива е това някой да ми обяснява какво съм искал да кажа.

                        Е, неприятно е когато ме изкарват идиот, който не може да направи разлика между политиката като част от историята и историята като част от политиката, но пък политиката днес е често базирана на историята на политиката оттогава, та затова ще ме извиниш, че разглеждам тогавашната политика като част от тогавашната история през очите на хора, които правят днес политика от тогавашната история и се опитвам да наруша непоколебимите ти разбирания за тогавашната история на политиката през призмата на днешната политика на хора преживяли тогавашната история, но правещи политика от нея днес. Надявам се, че се изразих ясно и в твой стил, така че си разбрал мнението ми по въпроса.

                        Изчезнал безследно, съгласен съм с теб и не настоявам за повече освен да се съгласим върху истината за резултатите от гоненията на евреите в България в периода 1941-44 г., а те мисля, са ясни. Спасени са много хора, че е можело да стане по друг начин не споря. Че сигурно е трябвало да спасим още, също не споря.

                        Но да ни се вменява като вина, как сме ги спасявали и че не сме спасили повече ми идва отгоре. То е все едно да изтеглиш от водата давещ се човек, а той след това да те съди, че докато си го вадил си му скъсал ризата и си оставил братовчед му да загине.
                        Last edited by Sula; 17-05-2013, 07:31.
                        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                        Гюстав Льо Бон

                        Comment


                          Sula написа Виж мнение
                          Голъм, едно от любимите ми четива е това на някой да ми обяснява какво съм искал да кажа.

                          Е, неприятно е когато ме изкарват идиот, който не може да направи разлика между политиката като част от историята и историята като част от политиката, но пък политиката днес е често базирана на историята на политката оттогава, та затова ще ме извиниш, че разглеждам тогавашната политика като част от тогавашната история през очите на хора, които правят днес политика от тогавашната история и се опитвам да наруша непоколебимите ти разбирания за тогавашната история на политиката през призмата на днешната политика на хора преживяли тогавашната история, но правещи политика от нея днес. Надявам се, че се изразих ясно и в твой стил, така че си разбрал мнението ми по въпроса.

                          Изчезнал безследно, съгласен съм с теб и не настоявам за повече освен да се съгласим върху истината за резултатите от гоненията на евреите в България в периода 1941-44 г., а те мисля, са ясни. Спасени са много хора, че е можело да стане по друг начин не споря. Че сигурно е трябвало да спасим още, също не споря.

                          Но да ни се вменява като вина, как сме ги спасявали и че не сме спасили повече ми идва малко отгоре. То е все едно да изтеглиш от водата давещ се човек, а той след това да те съди, че докато си го вадил си му скъсал ризата.
                          Виновни сме , могли сме да спасиме и тези от беломорска Тракия.

                          Comment


                            Mishok написа Виж мнение
                            Виновни сме , могли сме да спасиме и тези от беломорска Тракия.
                            Мишок,
                            Сарказмът ти е неоснователен. Почти всички български евреи питаят дълбока признателност към българите и към България.
                            За нас България е символ и олицетворение на доброто. Какво да правим, че като като възпитани в български дух и ние не сме научени да парадираме с чувствата си. Поначало сме кротки хора. Все-пак мога да те уверя, че в Израел трудно ще се намери някой, който да каже лоша дума за България. Не дай си боже, такова нещо да се случи в присъствието на български евреи или техни наследници...
                            А виж, поляците можеш да плюеш на воля. Тук тяхната чест няма кой да защити.
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Аха, ясно, Сула. Е, всеки с проблемите си.

                              Comment


                                Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                                Мишок,
                                Сарказмът ти е неоснователен. Почти всички български евреи питаят дълбока признателност към българите и към България.
                                За нас България е символ и олицетворение на доброто. Какво да правим, че като като възпитани в български дух и ние не сме научени да парадираме с чувствата си. Поначало сме кротки хора. Все-пак мога да те уверя, че в Израел трудно ще се намери някой, който да каже лоша дума за България. Не дай си боже, такова нещо да се случи в присъствието на български евреи или техни наследници...
                                А виж, поляците можеш да плюеш на воля. Тук тяхната чест няма кой да защити.
                                Колко са кротки евреите, знаят палестинците. На ниво обикновени хора може и евреите да са признателни, но на по-високо ниво нещата са доста различни.
                                Лично за мене евреите са жертва на собствените си старейшини и водачи още от древни времена. Хубавото е че доста хора в Израел вече го осъзнават.

                                Comment

                                Working...
                                X