Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Национализъм и нихилизъм в новата история на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    1 и 8 са потресаващо вярни именно в днешно време, нагледах се на достатъчно примери.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Според мен ¹8 се отнася за някакво вредителство на дребно срещу "държавното" заради самото удоволствие, каквито настроения имаше едно време, нещо като безобидно дисидентство. Случаите с източване на ДДС са нещо коренно различно и при тях няма показност, точно обратното. Като цяло цитираните признаци нямат вид - според мен - на актуално синтезирани, а ми миришат много на вехто.

      Comment


        Номер 8 съм го виждал и чувал и преди няколко години (от народен представител, в частен разговор) и сега - от всякакви хора. И между другото, даването на подкуп попада в точно същата категория. Така че ...
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          Е, как, номер 8 - най-често срещаният случай.

          "Дай да си оставя билетчето, пък нека и някой друг го ползва!" - мисли си съвременният Хитър Петър и доволно потърква ръце от жастие, че този път не го е валяло, докато се опитва да стигне до работа, ползайки услугите на "Гр. Тр."

          Идилия...

          Comment


            Към този списък би могло да се добави (примерно като номер 9) и най-често срещаното по обедно време: "дай да ударим две ракии, работата не е заек, нема да избега.". Иначе уж всички на думи са срещу алкохолизма, но само, когато се отнася за други. Това си ни е национална черта, а и никой не вижда нищо лошо, ако самият той удари "едно малко за из път" и после се качи да управлява, защото "аз знам как да карам и пил, а не като тия некадърници, дето не могат да карат". Същото важи и за скорстта, паркирането и т.н. Звучи изтъркано, но ако минавате през който и да е наш град, погледнете майките с количките, които вървят по пътното платно, защото почти всеки трети автомобил е паркирал така, че по тротоара не може да се премине дори и от сам човек, а какво остава за майка с дете или количка. И разбира се, въпросният човек (а това може да е практически всеки от нас, нали?) не вижда нищо нередно в начина си на паркиране или поведение (ако се върнем към началото на поста). Затова пък всеки от нас е националист и по-българин от всички останали . Но не и когато опре до реални действия.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              Да, повечето от тези "характерни черти" и според мен се наблюдават у нас. Но вероятно те са достатъчно универсални и присъщи на "човешката природа" (каквото и да е това животно), та едва ли следва да си ги присвояваме само за нашия национален характер. Аз лично бих отбелязал като най-вредно ¹1 - никога няма да се опитаме да променим себе си, защото, естествено, ние никога не сме виновни - ние сме идеални, просто понякога нямаме късмет, а другите са злобни, некадърни и завистливи, така че ако се провалим в нещо, вината не е у нас, а у другите, а ако случайно успеем - това не е повод да се усъвършенстваме, защото сме си умели и гениални по природа. Кой от нас не се е улавял да се възмущава или да критикува нещо в поведението на околните, на държавниците или на "Държавата", без да се усеща, че промяната зависи изцяло от самия него, а той самият се държи по същия начин в сходни ситуации, без да вижда нещо осъдително в поведението си. Тъжна картинка.
              Тъжното на ¹8 е, че не се осъзнава, че държавата сме самите ние.

              Коце, това с билетчетата може да се тълкува и като определен израз на социална солидарност в смисъла на вече отминало време - не непременно като "да прекараме държавата".

              Comment


                Това с билетчетата е пълна липса на социална проекция у хората. Като цяло нещата се развиват в посока към по-добро, но това е един от новите стереотипи в поведението, който е определено крачка назад. Останалите неща от 1 до 8 са си все наследство от преди.

                Comment


                  случайно прелитащ ,не знам къде живееш-виждал ли си България и какви наблюдения имаш над манталитета и народопсихологията на съвременния бугарин,но са дълбоко погрешни.
                  Казвам "съвременния" въпреки че той от поне 50 години не е мръднал грам,ама айде...Ще дам прост пример-винаги се плещи че през соца не сме били толкоз озлобени,озверели и е имало по-малка престъпност.Аз пък съм гледл тамън няколко боя на опашки за банани от хора видимо озверели от злоба.Е айде тогава поне е имало защо да сме озверели,ще кажем...
                  А истината е че ще бъдем винаги озверели-това си ни е в кръвта.И винаги някой друг ще ни е виновен.Без да се замислим над нещо много простичко,казано много отдавна-"За криво колело-прав път няма!"
                  Винаги съм го казвал (без разбира се да поставям всички хора от една държава под един знаменател-ясно е)-ние сме една нация от мързеливци и лумпени.Може би най-точната дума е "измет".
                  Имаше и стойностна "ядка" към 2-3 милиона души но тя в основни линии е зад граница вече.
                  Насираме се само като чуем думичката България от патриотизъм,а не виждаме че нямаме никакъв повод за тоз патриотизъм.България е едно насрано място с насран народ.Да си патриот значи да се самопричисляваш към дадена група хора,с еднаква етническа принадлежност.Ами хубаво-ама към кой да се причисля,няма нужда да се връщам много назад-последните 2-3 дена ми стигат-
                  -та към монахинята дето обрала манастира ли да се причисля?
                  -към другите монахини дето я били и и разпрали окото ли?
                  -към свещенника дето отворил кръчма в манастира и думка чалга ли?
                  -или към "туристите",които тия дни се направили погром на една високопланинска хижа,потрошили всичко,изсрали се на масата и мазали с лайна по стените...
                  Ако трябва да се самопречисля и да считам че това е групичката,хора към която аз спадам-НЕ МЕРСИ И БЛАГОДАРЯ!
                  Това не е моя етнос.
                  Мразим циганите но в циганлъка си сме много по-отвартителни,смешни и жалки от самите тях.Вкопчени в някакъв праисторически страх-сакън да не простинем и да се не минем...
                  А ако искаме да се "оправим"(баси и идиотската дума,ама нали така се вика)-та ако искаме да се оправим-това несъмнено ще мине през това да се приучим да работим малко повечко и да мразим малко по-малко!
                  А и да повървим 40 години през пустинята...лошото е че и Моисей нещо се не намира.Виж псевдопророци-дал господ.Абе те може и да не са и псевдо-ама ние нали обичаме на единия ден да викаме "осанна",на другия-"разпни го"...

                  Comment


                    винаги се плещи че през соца не сме били толкоз озлобени,озверели и е имало по-малка престъпност.
                    не се плещи, има си си достатъчно точна статистика. абсолютно нормално е в тоталитарното общество престъпността (която не е показател за "озвереността на хората", каквото и да значи това) да е в пъти по-ниска във всяко едно отношение.

                    Винаги съм го казвал (без разбира се да поставям всички хора от една държава под един знаменател-ясно е)-ние сме една нация от мързеливци и лумпени.Може би най-точната дума е "измет".
                    Имаше и стойностна "ядка" към 2-3 милиона души но тя в основни линии е зад граница вече.
                    Това също не е вярно, както всички екстремни обобщения от тоя тип.
                    -та към монахинята дето обрала манастира ли да се причисля?
                    -към другите монахини дето я били и и разпрали окото ли?
                    -към свещенника дето отворил кръчма в манастира и думка чалга ли?
                    Ако искаш, се причисли към масовата педофилия в някои подразделения на католическата църква. Ако ще броим по такъм семпъл (да не ползвам други думи) начин разните девиации на човешкото поведение, то българската нация никак не може да се нареди сред "първенците".

                    .лошото е че и Моисей нещо се не намира
                    А ако схванеш и простата истина, че няма други пророци, освен "псевдо", нещата ще си дойдат на място.

                    Comment


                      Божилов, мнението ти е типичен пример на национален комплекс в чистия смисъл на думата. Скачането от "ние сме най-великите" и "България на три планети" до "българите са измет" и "свестните се изнесоха на Запад" е общо взето, все в същата категория. Крайностите и обобщенията са известно колко обективни.

                      Що се отнася до:

                      Особености на българските национални ценности:
                      1. Виновни са те, понякога ние, но никога - аз.
                      - особеност на груповото поведение, което е толкова привично за човека, колкото и това да живее в общество. В днешно време, а още по малко в древността, чистият индивидуализъм е утопия.

                      2. Моето си е мое - чуждото е общо.
                      - също като точка 1. Докато съществува явлението "публична собственост", т.е. винаги, ще съществуват и поговорки като тази. На нея обаче кореспондира и диаметрално противоположната "Ораташка работа - кучета я яли.."

                      3. Оти да копам, като че ми мине!
                      - Ако ще я даваме на поговорки, то колко народи имат "Залудо работи - залудо не стой" ?

                      4. Ще фрасна два на жената - тя си знае защо!
                      - Е, такива и подобни на "Дълга коса, къс ум" има у всички народи и дори да, у боговете на Запад (французите, например)

                      5. Дай да поканим гости, че да ни видят новата кафе-машина.
                      - Българите са патентовали суетета ? Я, значи ние сме писали дори Библията. Не знаех.

                      6. Аз може и да съм тъп, но съм син на славен род и велика държава!
                      - Правило : Тъпият никога не се смята за тъп. Ако тук "тъп" се използва като синоним за "неуспял", то това доказва единствено тъпотата на автора на въпросната сентенция. Иначе - не само българите се успокояват с "величието" на нацията си. Това си е свойствено дори и на "боговете".

                      7. Американците са страшно тъпи, не са като нас!
                      - Следствие на стереотип. Впрочем такъв има у всички народи извън САЩ и дори в самите САЩ, където това се приема с подобаващо чувство за хумор. Например, повечето карти от типа "света за американеца/реднека и пр" са правени в самата Америка.

                      8. Дай да направим една далавера, че да прекараме държавата!

                      - Следствие на дългогодишната обратна практика. Хората, та дори и българите, не са овце, а личният пример на самите управляващи дава повод на абсолютно всеки да си опита късмета. Тук говорим за крупни измами, защото дребните - като оставянето на билетчето в ГТ - са израз на социално недоволство или плод на мизерията.
                      Quae fuerant vitia, mores sunt.

                      Comment


                        кало написа Виж мнение
                        не се плещи, има си си достатъчно точна статистика. абсолютно нормално е в тоталитарното общество престъпността (която не е показател за "озвереността на хората", каквото и да значи това) да е в пъти по-ниска във всяко едно отношение.
                        По-скоро имах впредвид не престъпността а озлоблението.
                        А престъпността тогава беше по-малка като бройка,но доста по-екстремна,за което си има съответните причини.
                        Както и да е-не е това темата на този разговор,а вероятно за озлоблението и сам ще се съгласиш.

                        кало написа Виж мнение
                        Това също не е вярно, както всички екстремни обобщения от тоя тип.
                        Пак казвам(с което и отговарям на другата реплика на Августа)-не правя екстремни обобщения и не слагам всички под един знаменател.Че не всички са маскари е ясно.Проблема е че мнозинството са,обаче.

                        кало написа Виж мнение
                        Ако искаш, се причисли към масовата педофилия в някои подразделения на католическата църква. Ако ще броим по такъм семпъл (да не ползвам други думи) начин разните девиации на човешкото поведение, то българската нация никак не може да се нареди сред "първенците".
                        Абе не е и доста далеч от тях.Подобни явления сравнени със същите в западната цивилизация тук като че ли са по-масови,но семпли,докато там по-рядки но по-ярки,като проявление и гротескни и стигащи до по-сериозни крайности.Кое от двете е по-лошо-не знам.



                        кало написа Виж мнение
                        А ако схванеш и простата истина, че няма други пророци, освен "псевдо", нещата ще си дойдат на място.
                        Абе не е баш така-смятам че отделни личности могат да доказват достатъчно сериозно положително влияние върху посоката в която върви една държава.Както и да е-за това последното си има и цяла тема.

                        Comment


                          да, това с личностите е така, но не бива да се прекалява, демек - да се превръщат в пророци.

                          но доста по-екстремна,
                          не ми е ясно какво значи по-екстремна. по соц.време почти липсваше организирана престъпност, преобладаваха битови престъпления, а икономическите бяха в неописуемо по-малко размери от сега.

                          Comment


                            кало написа Виж мнение
                            а икономическите бяха в неописуемо по-малко размери от сега.
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              ???

                              или просто не си разбрал какво съм написал?

                              Както вече посочих, в тоталитарна система престъпността е силно намалена - вследствие на по-строгия контрол, ограничените права за защита на заподозрените, неспазването или привидното спазване на принципа за невиновност и куп други фактори.

                              Comment


                                кало написа Виж мнение
                                не ми е ясно какво значи по-екстремна. по соц.време почти липсваше организирана престъпност, преобладаваха битови престъпления
                                По-екстремна имам впредвид престъпления извършвани със по-голям гняв и зад които видимо стоеше внезапно отприщване на голямо количество насъбирана и подтискана дълго време ярост.
                                Това мисля че е типично за всички "подтискани" общества,като не е задължително те да са тоталитарни.Под "подтискани" имам впредвид общества в които психологичната виталност на отделния индивид е подтискана от самата среда-било тоталитарно рестриктивна,било традиционалистка-рестриктивна,разни по-полицейски държави.Неслучайно в страни,които не са тоталитарни има немалко перстъпления ужасяващи по своето зверство и жестокост.Било Норвегия,било САЩ.
                                Специално за тия двете мисля че по-парвилно е да се нарече не "подтискана",а "нетипична" и "невписваща се в околния пейзаж".
                                А под престъпността по време на соца имам впредвид следното.Живея в малък и спокоен град.Доста често обаче през соца имаше убийства и други престъпления,от чието зверство може да ти настръхне косъма.Като че ли със идването на новите времена тези неща поизчезнаха.
                                А за организираната престъпност си прав-тогава нямаше.
                                За атентатите и всякакви други действия извършвани в отговор на т.нар. "Възродителен процес" (дали справеливо или не-отделен въпрос)-няма да коментирам.


                                кало написа Виж мнение
                                а икономическите бяха в неописуемо по-малко размери от сега.
                                Икономическите тогава бяха от друг тертип и доста хора от висшия ръководен апарат на партията сиреч държавата си облажваха пръстите,хладееха с климатици,караха луксозни западни возила и ходиха на козметик в Париж-но това не е тема на този дебат.
                                Сега управляват други и не по-малко си блажат пръстите.Тогава хита бяха климатиците и фордовете,сега слушам за летящи чинии...

                                Comment

                                Working...
                                X