Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Национализъм и нихилизъм в новата история на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Особености на българските национални ценности

    Капитал, Брой 7, 20 февруари 2009



    Едно мнение под статията:

    Особености на българските национални ценности:
    1. Виновни са те, понякога ние, но никога - аз.
    2. Моето си е мое - чуждото е общо.
    3. Оти да копам, като че ми мине!
    4. Ще фрасна два на жената - тя си знае защо!
    5. Дай да поканим гости, че да ни видят новата кафе-машина.
    6. Аз може и да съм тъп, но съм син на славен род и велика държава!
    7. Американците са страшно тъпи, не са като нас!
    8. Дай да направим една далавера, че да прекараме държавата!
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      Zalmoxis написа Виж мнение
      Аз не виждам нищо погрешно в тези етикети, макар и наистина да са изтъркани. Ето нещо за размисъл по повод на трети март. Пускам го тук, а не в темата за трети март, защото тук датата е видяна от по-различен ъгъл. http://www.extremecentrepoint.com/?p=2761
      Ъъъ, България не би могла да загуби нищо на 3 март 1878 г., защото започва да съществува известно време след тази дата. Статиите са естествената реакция на комунистическите идеологизации в предишния период (не бих се учудил и да са със същите автори), стигащи от едната дебилна крайност в другата.

      Comment


        Не мисля, че някой би се заел да оборва това твърдение. Въпросът е каква част от хората мисли така. Това ли е всъщност единственото, което ни определя като българи? Какво значи да си българин? Всеки, когото видя на улицата би ми отговорил така, без да се замисли :
        - родителите ми са българи
        - живея в България.
        Лично за мен това нищо не значи. А ако тези са наистина българските ценности, то аз не се чувствам като българин.

        Comment


          кало написа Виж мнение
          Ъъъ, България не би могла да загуби нищо на 3 март 1878 г., защото започва да съществува известно време след тази дата. Статиите са естествената реакция на комунистическите идеологизации в предишния период (не бих се учудил и да са със същите автори), стигащи от едната дебилна крайност в другата.
          О, Всемогъщи Боже! Прочете ли ги въобще? Имаш ли да кажеш нещо, с което да ги опровергаеш по някакъв начин ?

          Comment


            е, айде сега - Кало съм, не съм боже, нито всемогъщи

            ПрочетоФ ги. Пълни са с антинаучни глупости, недоказани твърдения и т.н., но това е нормално за всеки материал, основан на идеологията. Нямам намерение да ги опровергавам, щото има религиозна свобода и всеки мож да си вярва, квот си иска. Ако случайно авторите им решат да се върнат към научния дискурс или поне научно-популярни, тогава би си струвало да се говори за творението им.

            Въпросът за нациите е сложен и вечно търпящ развитие.
            Това, което определя някого като българин, е преди всичко съзнанието за собствената идентичност, съчетано с признаване (пълно или не) от другите членове на "въображаемата общност". Въображаема престава да бъде, ако ползваме основния формален белег за принадлежност към нацията - гражданството/поданството.

            Comment


              Бог си на раздаването на квалификации, това е ясно . http://www.extremecentrepoint.com/?p=335 Тук е представена позицията на Захари Стоянов, но за съжаление не успях да намеря неутрален източник, който да я потвърждава. Надявам се все пак да я приемеш.

              Comment


                Надявам се все пак да я приемеш.
                Какво значи - "да я приемеш"?

                Comment


                  Ами да не кажеш, "Това са някакви идеологически интерпретации и сигурно този, който ги е постнал, си ги е измислил или ги е преувеличил". Аз не можах да намеря тези статии от Захари Стоянов в сайтове, различни от политически, и като не съм запознат с творчеството му подробно (все пак като цяло впечатлението ми за него е, че той е изключително трезвомислещ човек), сам не съм много сигурен дали написаното в сайта е истина, но ако е, това би показало в известна степен, че сегашните статии не са плод на развинтено въображение. А ти не благоволи да ги коментираш в детайли.

                  Comment


                    мнението на Захари Стоянов си е мнение на Захари Стоянов. То Е идеологическа и политическа интерпретация на ситуацията.

                    Comment


                      За това си прав, разбира се. А можеш ли да посочиш някаква оценка от безпристрастен съвременник на Стоянов, и въобще може ли точно по този предмет (България и Русия) да има някакво наистина неутрално мнение, след като винаги е имало разгорещени спорове, и защо то да е вярно, а политизираното да е погрешно ?

                      Comment


                        не, а защо?

                        Comment


                          Защото ти така и не опонира с някакви аргументи на нещата, които постнах. Те просто са "идеологизирани", и това явно за теб изчерпва въпроса, без да се налага да кажеш нещо по същество срещу тях.

                          Comment


                            Уф, отиваме в ОТ. Нещата, които ти постна, са опити за анализ на исторически събития, но не от безпристрастна позиция, а през призмата на определени идеологически стереотипи. Все едно, да наречеш писанията на Резун "исторически".
                            От друга страна, мненията на съвременниците на събитията, включително З.Стоянов, са сред изворите за разглежданата епоха, и са обект, не субект на анализа.

                            Comment


                              Едно мнение под статията:

                              Особености на българските национални ценности:
                              1. Виновни са те, понякога ние, но никога - аз.
                              2. Моето си е мое - чуждото е общо.
                              3. Оти да копам, като че ми мине!
                              4. Ще фрасна два на жената - тя си знае защо!
                              5. Дай да поканим гости, че да ни видят новата кафе-машина.
                              6. Аз може и да съм тъп, но съм син на славен род и велика държава!
                              7. Американците са страшно тъпи, не са като нас!
                              8. Дай да направим една далавера, че да прекараме държавата!
                              Според мен горните неща като "български национални ценности" са гОла вОда, т.е. няма такава национална самоидентификация, с изключение донякъде на 6 и 7.
                              Такъв човек много бързо би се озовал в лудницата; или в ареста ако "фрасне" два.

                              -Не може да чака, докато му мине желанието за копане, щото това не е допреди 20 години, когато всеки "работеше" нещо - безработицата беше 0%.
                              -По същата причина и 1 става все по-рядко / с помощта на критичните доклади /.
                              -"Моето си е мое - чуждото е общо" - това съм го чувал за сърбите.
                              -¹8 също важеше за времената на социалистическия реализъм.

                              Честно казано самата статия не четох, защото предположих съдържанието.
                              Написаха се достатъчно клишета и неща извън темата, а тя е интересна и благодатна за сериозни разсъждения.

                              Comment


                                В даскало веднъж разправяха как били източени стотици милиони от ДДС. Един каза: "Кво като? И аз да съм там, и аз ще крада"
                                "Виновни са те"- това пък е официалната позиция в България по всякакви европейски въпроси до момента; сигурен съм, че мнозинството я споделя. Разни хора ще съдят ОЛАФ, други - CNN. Това не е ли смешно, ако не жалко !?
                                Last edited by Zalmoxis; 04-03-2009, 21:02.

                                Comment

                                Working...
                                X