Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Йерархията в българската армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Да и аз преболедувах този период .
    Имам данни, но трябва да се има предвид, че винаги са леко съмнителни, а и щатните разписания (и съответно структурата) се променят доста често, а досега не съм намерил пълни данни (особено такива, които да могат да се засекат от няколко източника).
    Иначе българската дивизия наистина не изглежда никак впечатляващо - но пък и нашите не са се готвели сериозно да воюват (което и почти не им се налага, всъщност - освен накрая - срещу немците).

    Comment


      #17
      Че какво й е на дивизията бре?Ние не сме се готвили за Блицкриг.Майтапа на страна,някой знае ли бойната организация на Югославия,Румъния,Гърция и Турция от този период?Нека да направим сравнение на техните дивизии с нашата за да видим съотношението .
      Коя ддивизия е била най-добрата?/имам предвид само на балканските държави/
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #18
        Е, и аз това казвам - не сме се готвили за война, та няма чак такова значение. А иначе - много голяма численост, твърде малко сериозно пехотно въоръжение (т.е. - минохвъргачки и картечници), а като сравниш числеността с въоръжението, веднага се забелязва, че голяма част от личния състав, всъщност ще да е бил зает в тиловите служби. Много трябва да е била тежка тази дивизия (особено на фона на немските или съветските). Btw, много често се наблюдава подобно нещо - по-малките държави имат по-големи и тежки като структура дивизии.
        А за останалите балкански държави - нямам никаква представа. Ще се поразровя, но дали ще излезе нещо, не знам...

        Comment


          #19
          А погледни все пак
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #20
            Originally posted by "gollum"

            Бааа, какъв въпрос! (изкушавам се да попитам "защо", но няма). Доколкото ги знам (и докъдето ги знам) са така:

            1. Редник
            2. Ефрейтор
            3. Младши сержант
            4. Сержант
            4.5 Старши сержант (не съм съвсем сигурен за този чин)
            5. Старшина
            6. Тук някъде би трябвало да е "старшина-школник" или "офицерски кандидат"
            7. Лейтенант
            8. Старши лейтенант
            9. Капитан
            10. Майор
            11. Подполковник
            12. Полковник
            13. Генерал-майор
            14. Ганарал-лейтенант
            15. ? може би "армейски генерал"
            Авторът на въпроса да си погледне закона за отбраната и въоръжените сили

            Делението е такова:
            Войници - редник и ефрейтор

            Сержанти - младши (сега в армията това го няма, остана в МВР), сержант, старши сержант (има си го), старшина и кандидат-офицер (рядка птица).
            Старшини-школници - приравнени на старшините, но от лятото на 2001 ШЗО няма.

            Младши офицери:
            Мл. л-т - дава се само на старшини-школници при уволнение
            Л-т, ст. л-т, капитан

            Старши офицери: майор, подполковник и полковник

            Висши офицери:
            Бригаден генерал - с промените в закона от 2000 мисля, за да уеднакви структурата с натовската.
            Генерал-майор
            Генерал-лейтенант
            Генерал

            Генерал-полковник и армейски генерал бяха премахнати с тези изменения.

            Comment


              #21
              има си и мл.сержант /какъвто съм аз/ и армейски генерал.

              И за да сме точни ето го и чл.90 от Закона за отбраната и въоръжените сили:

              Чл.90. (1) Във Въоръжените сили на Република България военните звания са:

              В Сухопътните войски и Военновъздушните сили Във Военноморските сили
              1. Войнишки звания
              Редник Матрос
              Ефрейтор Старши матрос
              2. Сержантски звания Старшински звания
              Младши сержант Старшина II степен
              Сержант Старшина I степен
              Старши сержант Главен старшина
              Старшина Мичман
              Офицерски кандидат Офицерски кандидат
              3. Младши офицерски звания
              Младши лейтенант Младши лейтенант
              Лейтенант Лейтенант
              Старши лейтенант Старши лейтенант
              Капитан Капитан-лейтенант
              4. Старши офицерски звания
              Майор Капитан III ранг
              Подполковник Капитан II ранг
              Полковник Капитан I ранг
              5. (изм.,ДВ,бр.49 от 2000 г.)
              Висши офицерски звания
              Бригаден генерал Бригаден адмирал
              Генерал-майор Контраадмирал
              Генерал-лейтенант Вицеадмирал
              Генерал Адмирал
              Армейски генерал Адмирал на флота

              Comment


                #22
                Е това вече е интересно!! В моята Сиела чл. 90 завърршва с генерал/адмирал. Ще погледна и в Апис за всеки случай.
                Ти къде си мл. сержант? Като бях в СВ никой нямаше това звание. Вече срочнослужещите командири на отделения в армията са ефрейтори, но чух, че в МВР продължават да ги правят мл. сержанти.

                Comment


                  #23
                  аз съм от ПВО и ВВС ,старши оператор на РЛС

                  Закона го намерих в Интернет,освен да не е съвсем актуален/посл.изменение 2002/,а съдя и по това ,че не са ме викали да ми сменят званието във военната книжка.

                  Закона го има тук,само че трябва да влезеш и да го намериш на "ЗАКОНИ"

                  Comment


                    #24
                    Намерих закона и на сайта на МНО
                    там е със мл.сержант ,но без арм.генерал.Явно има разминаване в двата текста,но в крайна сметка сигурно на сайта на МНО е вярното,т.е.арм.генерал отпада,а мл.сержант остава.Ето го и този линк

                    Comment


                      #25
                      Няма армейски генерал, нещо са огелпили текста. Със същото изменение го махнаха, а ген-полк стана само генерал.

                      Значи във ВВС имало такова нещо като мл. сержант? Нямали край чудесата... Не съм твърдял, че това звание вече го няма, а че в СВ практически не го присвояват.

                      Comment


                        #26
                        Младши леътенант се дава и посмъртно на войници проявили героизъм при определени условия
                        Състраданието е слабост...

                        Comment


                          #27
                          A kakvi sa zvaniyata v Yaponiya, mojete li da kajete?
                          Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by "NInja"

                            A kakvi sa zvaniyata v Yaponiya, mojete li da kajete?

                            Да, отиди тук: http://makelove.8m.net/jap/japii.htm
                            Не съм сигурен дали са били точно така, но и това е нещо.
                            scharfschutze ®
                            _______________________________________
                            Мощта на оръжието се умножава по разума на този, който го използва.

                            Comment


                              #29
                              Май не е съвсем точно, защото в "Дневника на един страхлив войник" се говореше за редник 2-ри клас.
                              Ето ви званията във флота през ВСВ:
                              Taisho - Адмирал
                              Chusho - Вице-адмирал
                              Shosho - Контра-адмирал

                              Taisa - Капитан 1 ранг
                              Chusa - Капитан 2 ранг
                              Shosa - Капитан 3 ранг

                              Tai-i - Капитан-лейтенант
                              Chu-i - Старши лейтенант
                              Sho-i - Лейтенант

                              Heisocho (Hiko Heisosho) - Мичман
                              Joto Heiso (Joto Hiko Heiso) - Гл. корабен старшина
                              Itto Heiso (Itto Hiko Heiso) - Главен старшина
                              Nito Heiso (Nito Hiko Heiso) - Старшина 1-ва степен
                              Suiheicho (Santo Hiko Heiso) - Старшина 2-ра степен
                              Joto Suihei (Joto Hikohei) - Старши матрос
                              Itto Suihei (Itto Hikohei)-Матрос 1-ва степен
                              Nito Suihei (Nito Hikohei) - Матрос 2-ра степен
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment

                              Working...
                              X