Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Крепостите в България от Античността до 20 век

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз бих добавил и П. Мутафчиев с неговите Стари градища и друмове из долините на Тополница и Стряма, което е едно от фундаменталните изследвания за района. Разбира се с някои ъпдейти, писано е преди сума години.

    Comment


      Нова книга:



      Замъкът в Европа и България през Средните векове
      Стоян Попов/Колхида
      Година на издаване: 2011
      Брой на страници: 160

      В книгата на базата на публикации и лични наблюдения са събрани, систематизирани и обобщени данните за възникването и развитието, архитектурния облик и военно-административните и резиденциални функции на градските замъци от днешните български земи през Х²² – Х²V в. Те са представени на фона на своите чужди събратя като са разгледани причините за възникването и залеза и е проследено накратко развитието на замъците в западните, централните и източните предели на Европейския континент. Обърнато е внимание на терминологията, древна и съвременна, обозначаваща замъка. Направен е опит за даване на по-точни определения на замък, крепост, дворец и цитадела. Предложена е условна класификация на българските средновековни замъци от Х²² – Х²V век. Очертани са и предполагаемите причини за тяхното възникване на българска територия.
      Книгата е насочена към широка аудитория, състояща се както от учени – историци, археолози, културолози и архитекти, така и към любители на историята на Европейското средновековие, средновековната архитектура и археология, а също и средновековното военно дело в аспекта на отбранителната архитектура.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        ПОЖАРЪТ ВЪВ ВАРНА ПО ВРЕМЕ НА КРИМСКАТА ВОЙНА

        Интересна статия за съдбата на Варненската крепост през 19 и 20 век.

        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Още една нова книга:
          Дисертации, том 5 – Извънстоличните каменни крепости на Първото български царство (IX - началото на XI век. )
          Автор: Деян Рабовянов
          Издателство: Национален археологически институт и музей - БАН
          ISBN: 9789549472127
          първо издание, 2012 год.
          меки корици, 308 стр.
          Цена: 10,00 лв

          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            Което ми напомня за една друга книга, може и да е спомената тук, но не ми се търси

            Динчев, В. – Ранновизантийските крепости в България и съседните земи (в диоцезите Thracia и Dacia), С. 2006 (част от поредицата Разкопки и проучвания, т. 35)

            Comment


              Има ли някой представя защо преди век са рисували крепостните стени на Сердика много отвъд това, което се дава днес? Ето на скиците долу е показано, че северната стена на Сердика е стигала някъде между Централна гара и Лъвов мост.
              Click image for larger version

Name:	Scan1409.jpg
Views:	1
Size:	136.9 КБ
ID:	530933Click image for larger version

Name:	Scan1411.jpg
Views:	1
Size:	224.8 КБ
ID:	530934

              Почива ли това на някаква реална археология или са просто романтични представи за нещата.
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                Аз имам. Това са така наречените Сердика I и II. В твоя случай - това е т.нар. Аврелианова крепостна стена. Виж: http://zheleva-martins.com/2010/09/1...-софия-2/
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Пак ми се губи нещо.
                  Тези предположения от сайта подкрепени ли са с реални разкопки на тези стени или не?
                  Точно където рисуват стената на бул. Мария Луиза копаха много, много здраво за метрото. Включително и разровиха всичко около Лъвов мост. Аз лично нямам спомен да са обявили, че са намерили нещо съществено.
                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    1951 написа Виж мнение
                    Пак ми се губи нещо.
                    Тези предположения от сайта подкрепени ли са с реални разкопки на тези стени или не?
                    Точно където рисуват стената на бул. Мария Луиза копаха много, много здраво за метрото. Включително и разровиха всичко около Лъвов мост. Аз лично нямам спомен да са обявили, че са намерили нещо съществено.
                    Защо предположения?! Тези стени са съществували над земята допреди век и половина, преди голямото разрастване на София като столичен град. Научна литература, ако искаш, има по въпроса за стените бол от десетилетия насам.
                    Сега - разкопки в съвременния гъстонаселен град са възможни, само когато даден доставчик на комунални услуги или инвеститор-строител намери нещо и си признае публично, както е длъжен по закон за това, за да могат археолозите да направят своите т.нар. "спасителни" работи. Това обаче означава спиране на строителните дейности, закъснения в сроковете, загуби и прочее. Както можеш да се сетиш, повсеместна практика из нашите земи е другото - потулване на случая, намереното се заличава/унищожава и всичко е наред и всички са доволни.
                    В края на краищата с мълчаливото съгласие на всички държавни институции, Софийският метрополитен унищожи голяма част от антична Сердика, точно под прозорците на МС и Президенството, така че и да са намерили нещо около Лъвов мост, то най-вероятно е споделило същата съдба.
                    Last edited by dibo; 30-07-2012, 17:18.
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      странно защо тази тема е замряла...аз също съм разсъждавал над идеята да се възстанови някоя крепост. Нямам представа обаче дали това е възможно, от гледна точка на реставрация по автентичните размери, а и вероятно би струвало скъпо...но определено би си заслужавало. Особено за Царевец, Мадара, Калиакра...

                      Comment


                        Ми те и трите са "реставрирани".


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          не, не....имам предвид пълна реставрация, а не маркиране на основите и издигане на част от предната стена...ходил съм в Толедо и гледката е невероятна, разположението на крепостта поразително напомня това на Царевец...разбира се не бива да ги сравняваме двете...

                          Comment


                            Alkazar не е реставриран, останал си е така както е бил. Така е и с по-голямата част на Толедо. На катедралата например, по стените се пазят окачените окови на каторжниците освободени по случай окончателното изгонване на маврите от полуострова.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              По-точно имаш предвид не реставрирани, а новоизградени съобразно това как някой си мисли че са изглеждали.А не е ли по-добре да се съхрани малкото останало в автентичен вид, вместо скъпо струващи бутафории?

                              Comment


                                именно albireo, затова казах че няма смисъл да правим сравнение...но би било доста по-въздействащо ако се възстановят действителните размери на Царевец например. Разбира се, с условието че е възможно такова нещо...не съм архитект-археолог, затова отново реших да постна в тази тема с идеята ако някой е по-наясно с този процес да се изкаже. Така и отговарям на Stan, в никакъв случай бутафории, а възстановяване на автентичните размери, по вече съществуващите останки..

                                Comment

                                Working...
                                X