Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Крепостите в България от Античността до 20 век

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ей, къде е това? На Дунава някъде: във Видин ли?
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Ги, ги, къде се отплесна.... Не е на Дунава, доста по на югозапад е. И това не е река, а езеро.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        :clown:/жокер/ -в подножието на крепост в югозападна България

        Comment


          Тази крепост-

          Comment


            Много сериозен жокер си дал. На снимката с крепостта се вижда даже и знамето.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Търся снимки

              Здравейте,
              Търся снимки на Урвич, Дръстър, Русокастро и Состра.
              Благодаря предварително!

              Comment


                Бавно и мъчително възстановяване , макар и с европари , щото излизат неудобни неща...

                Comment


                  Е това си е Лихнида, то е ясно

                  Не че съм експерт, но ми се струва, че е много добре възстановена крепостта. Доста яко излгежда вечер като се освети и както е разположена на хълма се вижда от далече.

                  Comment


                    Hussar написа
                    ... Доста яко излгежда вечер като се освети и както е разположена на хълма се вижда от далече.


                    Съгласен съм с теб , а може би това е и което ме тегли натам през година две...

                    Comment


                      Крепостта в Яйлата
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        Струва ми се, че тук е темата да попитам имате ли информация за крепостта край с. Красен, Русенско? Някакви източници, които да я споменават? Археологическите разкопки са забатачени и даже не е ясно защо.

                        Comment


                          Наскоро разбрах, че североизточно от с. Оряховица, община Стара Загора имало останки от средновековна крепост на име Ряховица (вероятно дала името на близкото село). Единственото нещо, което разбрах за нея е, че се смята за дата на нейното построяване XII в.
                          Въпросът ми е дали някой няма някаква информация за нея или поне да ми посочи подходяща литература, в която аз бих могъл да проверя за такава? Предварително благодаря!
                          "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                          Comment


                            belata_a написа
                            Наскоро разбрах, че североизточно от с. Оряховица, община Стара Загора имало останки от средновековна крепост на име Ряховица (вероятно дала името на близкото село). Единственото нещо, което разбрах за нея е, че се смята за дата на нейното построяване XII в.
                            Въпросът ми е дали някой няма някаква информация за нея или поне да ми посочи подходяща литература, в която аз бих могъл да проверя за такава? Предварително благодаря!
                            Споменават я във връзка с въстанието на Ивайло /Никифор Грегора/ когато Йоан Асен III тръгнал към Търново пътят му минал през тази крепост.
                            Споменава се и при похода на Михаил Глава Тарханиот срещу Теодор Светослав Тертер когато неговите войски я превзели /Пахимер/ заедно с други от Копсис до Сливен ...

                            Иначе в книгата на Б.Д. и Антоний Хаджийски "Каменните щитове на България" има за нея но не е много подробно има и в "Българска военна история през средновековието" на Б Чолпанов и Д.Ангелов ... не съм бил там но доколкото знам няма някакви руини останали вероятно са незначителни ....

                            SRH написа
                            Струва ми се, че тук е темата да попитам имате ли информация за крепостта край с. Красен, Русенско? Някакви източници, които да я споменават? Археологическите разкопки са забатачени и даже не е ясно защо.
                            http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9228

                            тук съм поместил всичко на което съм се натъкнал за тази крепост ...
                            Last edited by arhangel; 23-06-2007, 11:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                            http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                            Comment


                              arhangel написа
                              http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9228

                              тук съм поместил всичко на което съм се натъкнал за тази крепост ...
                              Грешка ... блял съм някъде ... става въпрос за Красен Панагюрско ... За Красен Русенско не знам нищо освен че е имало средновековен град но къде е и какво е останало не знам ... съжалявам за объркването :1087:
                              http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                              Comment


                                я да попитам изясни ли се къде е Крън?
                                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                                Comment

                                Working...
                                X