Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Допълнителни устройства, които могат да се монтират на автоматите „Калашников” на бойците, увеличават поразяващата мощ на оръжието. Целият набор от подобни прибори беше представен на щанда на Сухопътните войски по време на изложението „Хемус 2022”. Там можеше да се види модернизираният автомат „Калашников”, който вече се внедрява във войските.

    Една от основните новости е пикатини-релсата, която е монтирана на оръжието. На нея може да се закачат всякакви допълнителни прибори: целеуказатели, фенерчета, оптически мерници, термовизионни мерници – дневни, нощни, изброява възможностите на модернизирания автомат капитан Райчо Колев, който е младши експерт в отделение „Логистика” на 110-и логистичен полк. При това чрез пикатини-релсата на оръжието може да се инсталира и подцевен гранатомет, какъвто беше представен на щанда – българско производство.

    Монтирането на гранатомета става бързо, поставя се гранатата и се произвежда изстрел до 400 м дистанция, казва капитан Колев. Също бързо и лесно става и освобождаването на гилзата след изстрел. Подцевният гранатомет дава нови възможности на войника, като оръжието добива по-голяма поразяваща мощ. С гранатомета може да бъдат поразявани противникови бойци зад укритие.

    Прикладът на автомата е олекотен и телескопичен. Има 4 степени за регулировка на дължината, което го прави по-удобен за войника. Ложата също е усъвършенствана, пълнителят е по-лек, изработен от композитен материал.

    На щанда можеше да се видят също пушка за борба с безредици "Кугар", калибър 5,6мм, както и снайпер "Хеклер и Кох". "Този снайпер е на въоръжение в Сухопътните войски. С нея заменяме драгуновките (Снайперовите пушки "Драгунов"), пояснява капитан Колев. Той изброява и някои от тактико-техническите данни на "Хеклер и Кох". Пушката е с калибър по натовски образец - 7,62х51мм. Тежи 6кг. и 50г. Дължината на цевта е 60 см, широчината на оръжието е 6см. Мерната далекобойност е 1000-1100 м., а с оптически мерник - до 1200 м. Пълнителите са два вида - с 5 и с 20 патрона. Има двунога за по-удобно прицелване. Има механизъм за дозареждане, който дотиква патрона в цевта.

    Тук представяме и част от оптическите прибори, които са на въоръжение в момента в СВ, казва друг офицер край експозицията - капитан Никола Сарачев , също от 110-и логистичен полк. И посочва очилата за нощно виждане, прибора за нощно виждане, който е с възможност за монтаж на каска. Всички имат възможност да бъдат прикачени на релса пикатини, уточнява капитан Сарачев. На щанда са разположени също колиматорни мерници - два вида, известни популярно като "Червена точка". Представена е термовизионна приставка за стрелково оръжие, а също и тактически очила за балистична защита, които осигуряват защита от осколки.

    На щанда можеще да се видят и бронежилетки, българско производство, които се използват от Сухопътни войски. "Имаме и тактическа система, и тактически колан. Към тях има всякакви приставки за разполагане на различните аксесоари, които са включени към екипировката, обяснява капитан Сарачев. По думите му има и други прибори, които са българско производство и имат боен опит от употреба в мисиите в Ирак и Афганистан. Издръжливи прибори са, изтъква офицерът. Някои от тях работят с батерии, към които са осигурени и зарядни устройства. Капитан Сарачев пояснява, че в зависимост от начина на ползване в различните ситуации батериите издържат поне един боен ден, а понякога и много повече, преди да се наложи да бъдат зареждани.

    Допълнителни устройства, които могат да се монтират на автоматите „Калашников” на бойците, увеличават поразяващата мощ на оръжието. Целият набор от подобни прибори беше представен на щанда на Сухопътните войски по време на изложението „Хемус 2022”. Там можеше да се види модернизираният автомат „Калашников”, който вече се внедрява във войските. Една от основните новости е пикатини-релсата, […]
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      Офертата за вторите осем самолета F-16 Blok70 на САЩ към България е на приблизително същата стойност, както за първите. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков, информирайки членовете на Комисията по отбрана. Ако първата беше 1, 256 млрд. долара, предложението на вторите също осем изтребителя е 1 ,320 млрд. долара. Вече имаме право на разсрочено плащане със срок до 2031 г., т.е. за 9 години, ако договорът е от тази година. Първата вноска от 16 млн. долара ще бъде в рамките на текущия бюджет за капиталови разходи. До идването на първите самолети в първото тримесечие на 2025 г. ще платим около 80 млн. долара. Облекчаването на бюджета по този начин ще позволи тръгването на проектите за радарите, за бойните машини и др., смята министърът. В момента проектът е във ВВС, които трябва да дадат своето становище. Очакванията са през следващите две седмици да стигне до пленарна зала. Срокът за отговор е 1 ноември.

      Министърът уточни, че пакетът е доста по-голям. Бройката е същата, но има друга разлика. При първите единичните са 6, а спарките – 2, за вторите съотношението е 4 на 4. На практика ще купим два малко по-скъпи самолета. С два повече са резервните двигатели. Ракетите за близка дистанция са с 5 повече. При ракетите за средна дистанция вземаме по-новия вариант и те са с 6 повече. Контейнерите са с 2 повече, бомбите са всички, които са необходими, снарядите за бордовото оръдие са два пъти повече, резервните радари са с един повече. С един повече са резервният бордови компютър и симулаторът за въоръжение. Броят на горивните резервоари се запазва. Пилотите за обучение ще бъдат с 4 повече. Техниците са наполовина по-малко, защото първите са били повече. Включено е и дооборудване за оперативна база.

      Сумата, която е договорена за компенсация в рамките на 1,3 млрд. долара, ще покрие един от трите договора, каза още министърът.​

      Вече имаме право на разсрочено плащане за 9 години Офертата за вторите осем самолета F-16 Blok70 на САЩ към България е на приблизително същата стойност, както за първите. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков, информирайки членовете на Комисията по отбрана. Ако първата беше 1, 256 млрд. долара, предложението на вторите също осем изтребителя е […]
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Модернизираните ни танкове Т-72 вече притежават способност за нощно виждане на километри, при което и заек дори не може да убегне. Докато досегашната им система има радиус на действие до 900 м. Това споделиха пред екипа на в. „Българска армия“ участници в изпитанията на първите обновени машини на полигона Ново село миналата седмица. „Вярно е. Което са ви казали е точно така. Виждахме и кучета, и лисици, и зайци през нощта. Иначе със старата система за нощно виждане може да се различи отделна цел или обект, само ако излъчва или отразява светлина.“, обясни бригаден генерал Николай Караиванов, председател на комисията за прием на модернизираните танкове и зам.-командир на Сухопътни войски. Оказа се, че обновените ни танкове притежават способности, каквито имат най-съвременните машини, които са на въоръжение в НАТО.

        Всеки танк стреляше с три вида снаряди – бронебойно-подкалибрени, осколъчно-фугасни и кумулативни, като разстоянието до мишените бе от 1400 до 2100 м, за да бъде изпитана новата система за управление на огъня. Стрелба бе проведена и с танковите картечници. Това бе първата част, т.н. заводски изпитанията, проведени от представители на „Терем“ и израелската компания. След всяка стрелба членовете на тази комисия отиваха до мишените и измерваха попаденията.

        После резултатите бяха представяни на комисията начело с бригаден генерал Караиванов, назначена с министерска заповед. И за да няма съмнение, че данните са действителни, сценарият се повтаряше отново едно към едно – пак стрелби със същите снаряди, отново измервания и сравняване на новите резултати със старите.

        „Освен системата за управление на огъня на танка изпитваме още системите за облъчване, за автономно захранване и тази на механик-водача. Тези системи, които не стрелят, се изпитват предварително по специална методика“, обясни бригаден генерал Николай Караиванов. Според него втората част на приемката ще продължи, след като бъде доставено комуникационно-информационното оборудване за машините. Радиостанциите още ги няма, тъй като сега се произвеждат. Затова цялостната приемка на модернизираните танкове е на два етапа. Окончателният подпис е на председателя на комисията, след което се счита, че всеки танк, вече като самостоятелна комплексна бойна единица, е приет в строя. От този момент започва да тече гаранционният срок на модернизацията, който е 2 години.

        „Модернизираният Т-72 има същите бойни способности. Защото не сменяме оръдието, нито снарядите, бронировката е същата. Сменяме единствено бързината на действие на екипажите и точността при водене на огън. Сега всеки един танк има достатъчно сила и мощ да разруши друг танк в истински бой. Затова най-важните качества, които трябва да притежава, са бързина на действие на екипажа и точността на стрелбата. С модернизацията преследваме именно тези две цели. Тук въпросът е кой ще може да реагира светкавично и да стреля пръв.“, разказа бригаден генерал Николай Караиванов. Най-добрите образци танкове в световен мащаб са с подобни системи за нощно виждане, с най-съвременна термовизия, която се монтира и на нашите танкове, стана ясно още. „И не всички танкове ги имат, само най-добрите модели са с подобни системи като нашите. Наистина най-добрите образци имат този мерник като нашия“, уточни бригаден генерал Караиванов. Според него руският танк Т-90 и американският „Абрамс“ са с подобна оптична система и мерник, който се оказва, че е изключително скъп. „Т-90 не е на основно въоръжение в руската армия, той е бутиков танк. Основният им боен танк е Т-72 Б3, който няма този мерник като нашия“, уточни генералът. Според него модернизацията на един наш Т-72 струва 2 млн. лв., докато цената на един нов танк е десетки милиони долара. Оптимистичното е и, че танковите подразделения в пехотата са попълнени на 90%, въпреки тежката служба.

        „Стрелбата при изпитанията на първите серийно модернизираните Т-72 се води с различните боеприпаси от боекомплекта на танка на различни разстояния – близки, средни и далечни, така както ще е в реална ситуация.“,съобщи полковник Любомир Вачев, командир на Центъра за подготовка на специалисти в Сливен. Танковете се оборудват и със система за предупреждение срещу облъчване.Тя дава мигновена информация на екипажа на танка откъде и от какво направление машината е засечена от противниково средство, което може да я унищожи. Показва още какъв тип е това средство – дали е противотанков ракетен комплекс, дали е противников танк, хеликоптер или самолет. Цялата информация се изписва на дисплея на командира на танка и на мерача. Тя се дублира и със звуков сигнал в системата за вътрешна връзка в машината, за да може по-най бързия начин екипажът да противодейства на заплахата.

        „След модернизацията българските танкове ще се наредят сред водещите в света. Ако сравните вашите Т-72 с танковете на държавите, които са около вас, българските ще са много по-добри от тях.“, заяви за „Българска армия“ Александър Плотински, програмен мениджър по модернизация на бронетанкова техника в израелската компания „Elbit systems land“. Той синтезирано обясни и философията на обновлението на родните Т-72. Тя се свежда до това, че ако врагът знае вие къде сте, и вие знаете къде е той, ще може да го унищожите първи с първия изстрел. Оптиката, която се слага на българските танкове, е най-добрата в света – и дневната и за нощно наблюдение. Всичко, което се поставя, се произвежда в израелската компания. Което е предназначено за танковете „Меркава“ в това отношение, е предназначено и за нас . Компанията произвежда голямо количество електроника, а това е гаранция, че не може да има забавяне или закъснение на дадена поръчка.

        „В света ние имаме десетки заводи за електроника, оптика и т.н. Ако някъде няма нещо, аз мога, например, да позвъня в завода, да речем в Румъния, и да ми го доставят. Това, което влагаме като електроника, монитори, оптика и други системи, по качество и способности е почти същото, което слагаме и на нашите танкове „Меркава“. Сега един нов танк струва минимум 15 млн. долара, зависи от марката. Но той не е по-добър, даже по някои параметри отстъпва на един модернизиран Т-72. А парите, изхарчени за модернизация, са десетки пъти по-малко. Така, че считам, че България взе много правилно решение. С малко средства ще придобие машини на световно равнище. У нас танковете се използват и за наблюдение. Поставяме ги на границата и те виждат далеч в територията отсреща. Монтираме на танковете ви и специална силова установка, генератор, който произвежда енергия, без да работи основният двигател. Това дава големи икономии на гориво, а и екипажът се чувства много-по-комфортно. От икономии тази силова установка се изплаща за около 2 години. Накрая бих искал да отбележа, че си сътрудничим и работим много добре с представителите на вашия холдинг „Терем“, заключи Александър Плотински.

        https://armymedia.bg/2022/07/22/нашите-т-72-вече-виждат-от-километри-и-за/
        ​​
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Актуализират се конфигурацията на самолетите и тяхното оборудване. Увеличава се броят на обучавания допълнителен личен състав с още 2 летци и 5 от инженерно-технически състав. Коригират се стойности на различни линии по договора, като се пренасочват средства между тях с цел осигуряване на адекватно финансиране на дейностите. Има промяна в различна степен на срокове за осигуряване на съответните компоненти и/или продукти. Изрично се посочва, че няма да се стигне до удължаване на посочените срокове за доставка на самолетите. Не се намаляват и не се стесняват заявените от българската страна изисквания за способности на оръжейната система Ф-16 Блок 70. Осигуряват се възможности за оптимизиране на доставките от страна на САЩ.

          Актуализират се конфигурацията на самолетите и тяхното оборудване. Увеличава се броят на обучавания допълнителен личен състав с още 2 летци и 5 от инженерно-технически състав. Коригират се стойности на различни линии по договора, като се пренасочват средства между тях с цел осигуряване на адекватно финансиране на дейностите. Има промяна в различна степен на срокове за осигуряване на съответните компоненти и/или продукти. Изрично се посочва, че няма да се стигне до удължаване на посочените срокове за доставка на самолетите. Не се намаляват и не се стесняват заявените от българската страна изисквания за способности на оръжейната система Ф-16 Блок 70. Осигуряват се възможности за оптимизиране на доставките от страна на САЩ.

          На извънредно заседание на Комисията по отбрана във вторник министърът на отбраната Драгомир Заков каза, че очаква тази седмица, т.е. в четвъртък, правителството да одобри Проект на инвестиционен разход за придобиване на вторите 8 изтребителя от САЩ. В Министерството на отбраната документът се доработваше. Посочено бе, че е крайно наложително проектът да бъде гласуван от Народното събрание преди неговото закриване. Тогава министърът съобщи нови моменти по офертата на американската страна. Става дума за компенсации. $25 млн. да дадат възможност за покриване на единия от трите договора за вторите 8 самолета за ракетите, които се поставят на крилата. Също като компенсация се отпускат $9,5 млн. за обучение на пилотите за използване на високоточни оръжия. Тези две суми няма да заплащаме.

          Постигната е била договореност, ако се забави идването на първите самолети по първия договор през първото тримесечие на 2025 г. да поискаме отлагане на първата вноска, което е в наш интерес, защото най-голямото плащане ще бъде през 2026 г., каза министърът. Това нямало да доведе до нарушаване на статута на България по Програмата FMS. В същото време се водят разговори с американската страна, ако останем без самолети в определен момент поради забавяне на новите и изтичане на ресурса на МиГ-29, проблемът да бъде преодолян, стана ясно още от думите на министъра на отбраната.

          https://armymedia.bg/2022/07/29/прие...-първит/
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            – Как върви строителството на новите два кораба за ВМС?

            – Строителството върви изпреварващо на планираните графици. Заложихме кила на първия кораб на 17 юни 2022 г., а не в средата на лятото, както е по график. Взаимоотношенията с фирмите изпълнители са на отлично ниво. Имаме наше работно място в МТГ „Делфин”, където офицери от ВМС ходят периодично, за да следят всеки етап от строителството. С нарастването на обема от дейности и степента на завършеност на корабите ще е необходимо и по-голямо присъствие от наша страна. Сега сме в процес на договаряне на въоръжението за корабите с производителите.

            – Във връзка с войната в Украйна и засиленото използване на БЛА правите ли някакви анализи за нов тип въоръжение, което да се бори с подобен тип заплахи за нашите кораби?

            – Оценката на военните действия ще продължи доста дълго време. Ние анализираме новите тактики и процедури, които се прилагат и от двете страни. Минното оръжие ще продължи да бъде една от основните заплахи по море. Колкото и да е просто и елементарно като оръжие, то не трябва да се изключва от въоръжение и на него трябва да се обръща достатъчно внимание. Това води след себе си и до развитието на противоминните сили, които трябва да са в състояние да се справят с този вид заплаха. Безпилотните летателни апарати навлизат все по-масово – и на сушата, и в морето. Все още има какво да се анализира в това отношение.

            – Какъв беше смисълът от трансформацията във Военноморските бази Варна и Бургас и изпълниха ли се очакванията?

            – В резултат на извършения преглед във ВМС се извърши трансформация на системата за логистично осигуряване. Двата пункта за базиране бяха извадени от подчинение на „Флотилия бойни и спомагателни кораби” и се обособиха във военноморски бази със съответните ремонтни работилници и складове на пряко подчинение на Командването на ВМС. Целта е да се освободи Командването на Флотилията от задълженията по ежедневната работа и администрирането на огромен брой логистични задачи и да се фокусира върху подготовката и оперативното използване на корабите. Това ще даде възможност на Щаба на Флотилията да се съсредоточи върху същинската си роля да готви корабните екипажи и да управлява корабите при поставените им задачи. На двете военноморски бази се дава възможност да консолидират логистичната поддръжка в северния и южния район, за да се осигуряват по-добре корабите. Това, от друга страна, дава възможност да се разделят по-ясно функциите на формированията. От времето на трансформацията досега мога да подчертая, че тя е успешна. Така командирът на едно съединение на море трябва да мисли повече как да води бойните действия, а не да мисли кой откъде и кога ще му закара провизиите, боеприпасите или горивото. Затова военноморските бази имат повече.

            Досега ВМС са действали по над 30 сигнала за дрейфащи мини в морето, взривихме една –  Г-н контраадмирал, как премина учението „Бриз 2022” на фона на войната в Украйна? –  „Бриз” е ежегодно учение на Българските Военноморски сили (ВМС) с международно участие. Провежда се по изцяло фиктивен сценарий и не е насочено срещу нито една държава […]

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              Ще участваме в бюджетната процедура, в която ще заложим 2% от БВП за отбрана през 2023 г., а не през 2024 г., както е по националния план, изтъкна министър Стоянов. Така ще бъдат осигурени допълнителни средства в размер на 100–140 млн. лв. само за модернизацията на армията.

              Подчерта, че основното внимание на служебния кабинет в лицето на министъра на отбраната ще бъде насочено към модернизацията на армията. Във връзка с това продължава подготовката на Инвестиционния план-програма до 2032 г., като желанието е да бъде доведена докрай, т.е. да се внесе в Министерския съвет и в Народното събрание.

              Министърът припомни, че на Консултативния съвет за национална сигурност при президента през 2017 г. е постигнато съгласие, че трите основни приоритетни проекта за Сухопътни войски, ВВС и ВМС ще се движат синхронно. Два от тях – за новия многофункционален патрулен кораб и за новия боен самолет, се изпълняват със задоволителни темпове. Министърът изрази съжаление, че проектът за бойните бронирани машини за пехотата изостава. „Реално процедурата там е прекратена, в процес сме на анализиране на наличните документи и набелязване на срочни действия, за да продължи реализирането така, че актуализираният проект за инвестиционен разход да бъде внесен в парламента“, каза министър Стоянов.

              Подготвят се договори за закупуване на въоръжение за патрулните кораби. Първият ще бъде подписан до средата на август, за другия тип въоръжение – до средата на септември, но с това не се изчерпва този проект, стана ясно на пресконференцията.

              Имаме оферта за втория транш от 8 самолета Ф-16, потвърди министърът. Той се надява да спазим срока на офертата до 1 ноември, но е разработен и резервен вариант до 15 декември, като е отправено питане до американската страна. Подготвен е проект за инвестиционен разход, който трябва да бъде внесен в Министерския съвет, а след това в Народното събрание.

              Работи се и по финансовото осигуряване на армията

              В тази връзка, каза министърът, ще участваме в бюджетната процедура, в която ще заложим 2% от БВП за отбрана през 2023 г., а не през 2024 г., както е по националния план. Така ще бъдат осигурени допълнителни средства в размер на 100–140 млн. лв. само за модернизацията на армията. Ще бъде инициирано и създаването на набирателна сметка, или т.нар. Фонд за отбрана, за да може средствата, които в края на годината не са реализирани в проектите за модернизация, да се натрупват и да могат да се използват през следващата година. Сега те се връщат в централния бюджет.

              Министерството на отбраната ще инициира и законодателни промени

              Става дума за въведените през 2010 г. прагове в Закона за отбраната и въоръжените сили, които регламентират министърът да дава разрешение за инвестиционни разходи до 50 млн. лв., Министерският съвет – между 50 и 100 млн. лв., а Народното събрание – над 100 млн. лв. Само за последната година, припомни министърът, инфлацията е 17%. Това ограничава възможностите за внасяне на инвестиционни проекти, което налага да бъдат осъвременени или премахнати. Куриозът е, че министърът на отбраната може без ограничение да разрешава инвестиране на финансови средства за модернизиране на инфраструктура, а за въоръжение – до 50 млн.?!

              Като тежък проблем в армията министърът посочи състоянието на изтребителната авиация която е в изключително тежко положение. Остатъчният ресурс на самолетите МиГ-29 позволява да се носи дежурство по Еър полисинг до средата на 2023 г. Министърът е провел разговор с полската страна за евентуален ремонт на 6 двигателя на МиГ-29. Това обаче, смята той, не е решение на проблема. През следващите 3–4 години съществува реална опасност да не можем сами да си носим бойните дежурства. Причината е както войната в Украйна и наложените санкции по отношение на ремонтите на руска техника, така и закъснението в изпълнението на договора за Ф-16. Първите самолети ще пристигнат през 2025 г., а в оперативна готовност могат да бъдат най-рано в края на 2026 г., т.е. 3–4 години ще имаме сериозен проблем с охраната на въздушното пространство, посочи министърът. Не желая, заяви той, да бъда министърът на отбраната, който ще снеме това дежурство, носено от 1952 г. без минута прекъсване.

              Затова министърът е имал срещи с представители на различни страни, изпратени са писма за информация дали може да ни бъдат предоставени самолети на лизинг, съответно с обучение на инженерно-технически и летателен състав. Тази информация ще бъде представена на Комисията по отбрана в следващия парламент.

              Констатирано е забавяне на откриването на сметка във Федералната банка на САЩ

              Средствата, които са в Доверителния фонд за закупуване на самолетите Ф-16, не са прехвърлени в такава сметка. По данни на Министерството на финансите загубите от лихви са от порядъка на $10 млн.?! Има внасяне на предложения за ратифициране на такъв договор, но явно в резултат на честите политически промени те не са влезли в дневния ред на Народното събрание. Министър Стоянов ще подготви наново цялата документация, за да се внесе в следващото Народно събрание, да се открие такава сметка и да не се губят повече средства.

              Най-спешният от трите основни модернизационни проекта по който трябва да се вземе отношение, е този за Сухопътни войски, т.е. придобиване на бойна техника за батальонна група, отговори на въпрос на в. „Българска армия“ министърът на отбраната. Няма да се отиде към редуциране на способности. Ще се мисли по казуса дали у нас да се произвеждат машините, или на територията на България да бъде осигуряван само жизненият им цикъл.

              Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов отбеляза, че проектът на Инвестиционен план – програма до 2032 г., покрива в общи линии неговия доклад на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност от 15 февруари т.г. Сред набора от проекти, които е предложил, са и придобиване на 152-мм гаубици, системи за залпов огън и безпилотни летателни средства, за които е в ход обществена поръчка. Другият спешен проект е офертата за втория транш Ф-16, по който екипът на МО ще работи за постигане на успех.

              Планират 2% от БВП за отбрана още през 2023 г. Основното внимание на служебния кабинет в лицето на министъра на отбраната ще бъде насочено към модернизацията на армията, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов на първата си пресконференция, на която представи приоритетите в работата си и своя екип на 10 август. Той заяви, че проектът […]
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Изграждането и ефективното използване на възможностите на Военноморския координационен елемент, извършените структурни промени във ВМС, реорганизацията на силите за специални операции, работата по усвояването на минните ловци и буксира – противопожарен кораб, са отделни направления от една цялостна картина. Тя отразява дейността на Командването и Щаба на Флота, на командирите, щабовете и личния състав от корабните и бреговите формирования.

                Към момента ВМС притежават платформи, произведени в България, Белгия, Нидерландия, Италия, Полша, Франция и все още от СССР. Новите фрегати се строят с германска помощ и ще притежават въоръжение на водещи производители от цял свят.

                За корабите, произведени в бившия СССР, е изчерпан наличният ЗИП в складовете на ВМС. Поради наложени ограничения е невъзможно попълването на ЗИП от Руската федерация.

                В организационно и функционално отношение Флотилията бойни и спомагателни кораби (ФБСК) отговаря на изискванията, заложени в „Доктрина на Въоръжените сили на Република България“ и в „Доктрина за морски операции“, в основните принципи за ръководство, командване и управление на силите на тактическо ниво и поддръжка на морските операции. След проведените в края на 2021 г. организационно-щатни промени във ВМС и извеждането на военноморските бази Бургас и Варна от състава на ФБСК завърши нейното трансформиране в морско оперативно съединение. То е способно да изпълнява задачи на тактическо и оперативно ниво, разполагащо с три от петте рода сили на българските ВМС.

                В състава си ФБСК разполага с два дивизиона патрулни сили, предназначени да водят бойни действия против надводен, подводен и въздушен противник. А така също и за изпълнение на тактически действия като осигуряване на охраната на корабни формирования, патрулиране, бординг, минна постановка и др., два дивизиона противоминни сили, предназначени за откриване на мини и ликвидиране на минната опасност в районите за действие на ВМС. Разполагаме и с един дивизион и един отряд осигуряващи сили, предназначени да изпълняват задачи по доставянето и предаването на материални запаси на море, в пунктовете за базиране, евакуирането на ранени и болни, а също и за изпълнението на задачи по аварийно-спасителното осигуряване.

                При участие в морска операция тези формирования като част от оперативното съединение са способни да формират отделни или съвместни тактически групи и/или звена за изпълнение на специфични задачи на тактическо ниво. При необходимост в ограничен район командирът на оперативното съединение може да назначи функционални групи, като надводна ударна група, поискова ударна група или демонстративна група. Посредством тях чрез принципа на делегиране на тактическото управление и контрол той може да постигне продължителни присъствие и контрол в критично-важни райони, многослойна, динамична защитеност на силите, своевременно управление и мониторинг за настъпващите изменения, както и целенасочване и целеразпределение.

                В навечерието на Празника на Военноморските сили, който тази година е на 14 август, се обърнахме с по един въпрос към най-старшите командири от военния флот. Всеки от тях изрази виждането си за състоянието, развитието и бъдещето на ВМС в направлението, за което отговаря. Ето отговорите в това колективно интервю. Контраадмирал Кирил Михайлов, командир на […]

                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Униформените от по-старото и средното поколение, които сега служат в пехотата, навярно си спомнят за легендарните чешки камиони от марката „Татра“, които постъпваха поетапно на въоръжение във войската през 70-те и началото на 80-те години на миналия век. Тогава всички им се възхищавахме – надеждни, мощни камиони, незаменими помощници, особено в артилерийските подразделения. Те влачеха неуморно по време на занятия и учения, по всякакви терени и при всякакви метереологични условия гаубици Д-20 – едно от тежките оръжия на войската.

                  С течение на времето този неуморим работен „кон“ бавно и постепенно започна да се задъхва. В което няма нищо противоестествено. След внимателен експертен анализ специалистите обаче преценяват, че „Татра“-та може още да служи, тъй като има значителен остатъчен ресурс на двигателя.

                  На родна почва работният и уморен „кон“ „Татра“ вече живее втора младост. Благодарение на майсторството и безупречния професионализъм на работниците, инженерите и експертите от завода ОП – „Овеч“ в Провадия, който е към „Хан Крум“ в Търговище като част от холдинга „Терем“– ЕООД.

                  По договор с МО „Терем“ трябва да реновира основно и предаде на Сухопътни войски до 10 „Татри“. Две вече са предоставени на пехотата и зачислени в строя във формирования в Стара Загора и в Асеновград. „Правим капитален ремонт на машините – трансмисия, двигател, скоростна кутия, спирачна система, ел.-система, каросерия, кабина, подменят се гуми, въобще за всичко, което може да се сетите“, обясни Дарина Златева, началник производство на завода. Двигателят на всяка машина се поставя на специален стенд и се включва в работен режим. Ако компютърът покаже отклонения в някоя от системите, следват ремонт и подмяна на дефектиралите части с нови. Така, след като дадена машина премине през всички точки на дългата заводска поточна линия на „Овеч“, на изхода сякаш излиза чисто нова „Татра“. Готова да се включи в тежки учения и в истински бой.

                  Точно 355 коня „препускат“ под капака на родната армейска „Татра“. А това безспорно е внушителна мощност, особено щом става дума за дизелов мотор. С едно зареждане камионът изминава близо 600 км. Самата машина тежи 15 т, а може да носи товар от 12 т, ако е във вариант товарен автомобил с повишена проходимост. Във вариант влекач товароподемността е 10 т. Освен това влекачът може да тегли ремарке с 25 т товар по пресечена местност. Ако се движи по шосе, средната тежест на ремаркето е 50 т, като максималната може да достигне и до 100 т.

                  Няма спор, че върху ремонтираната техника в „Овеч“ – Провадия, може да се сложи знак за качество. И няма как да е другояче, тъй като заводът притежава лиценз за ремонт на бронетанкова техника на база МТЛБ, на самоходна гаубица „Гвоздика“, като става дума за капитален ремонт на двигатели, трансмисия, шаси, различни възли и агрегати. Като поръчките са както от Българската армия, така и от частни фирми. Освен това заводът притежава и лицензна документация за ремонт на колесна техника – товарни автомобили с повишена проходимост като „Краз“, „Белаз“, „Маз“, шаси на БМ-21 „Град“, ЗиЛ-131. Тук опциите са капитален и среден ремонт на двигателите и трансмисията. От тази година е усвоен ремонтът на автомобил „Татра“ във вариант VVT (товарен с повишена проходимост) и VT (влекач). Освен това заводът е разработил и необходимата инструментална екипировка за извършване на ремонт и стендови изпитания на гориво-нагнетателна помпа на „Татра“.

                  https://armymedia.bg/2022/08/12/втор...е-чешки/
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Девет танка на пехотата Т-72 до средата на септември трябва да бъдат модернизирани и да минат през т.нар. първа приемка. Обновлението на машините е съвместна дейност на израелската компания Elbit systems land и българските инженери и работници от „Терем-Хан Крум“ ЕООД в Търговище. Плановете са да бъдат обновени по най-съвременни армейски стандарти за този вид въоръжение и техника общо 44 танка – 40 за Сухопътни войски и 4 за НВУ. „Първите 9 машини ги работим съвместно с израелските екипи на фирмата и от средата на септември, от 10-та машина натам, ние поемаме самостоятелно тази дейност. От този момент задачата по модернизацията на Т-72 става изцяло отговорност на завода. Така е по договор”.

                    На този етап модернизацията за всеки танк включва нова термовизионна камера за механик-водача, която може да вижда нощно време на километри и е с голяма разделителна способност, позволяваща дори да разграничи заек, лисица или куче се движи в тъмнината, специални сензори за засичане дали танкът е облъчен от лазер, нова система за управление на огъня и система за управление на бойните действия, както и агрегат, позволяващ работа на всички системи на танка, без да е включен двигателят.
                    Модернизацията се състои най-общо от 7 стъпки, като българите са усвоили вече първите 5, по останалите 2 предстои обучение до края на август. Тук коректно обясняват, че предишните модернизации, които са правили по-рано на БТР-60ПБ и на МТЛБ, да речем, са разработени от тях като конструктивна и технологична документация и практическо изпълнение. Докато модернизацията на Т-72 е разработка на Elbit, а българските специалисти извършват монтажните дейности, както и настройки на системите. Интересното е и че не е имало предварително обучение на нашите екипи, всъщност то се е извършвало в процеса на работата, още с първата машина, което е показател за техния професионализъм. Както се казва, хвърлят те от движение „в боя“, запретваш ръкави и се захващаш за работа.

                    „Модернизацията на Т-72 се извършва предимно от млади хора. Някъде между 30-40-годишни. Оформени са три групи, по различните части, които трябва да се монтират. Предварително не са обучавани, те се учеха в процеса на работата. Те са си щатните специалисти по поддръжка, ремонт и модернизация на машините и агрегатите на танка“, обясни Красимир Колев, началник на цех. Според него е имало подбор на хората, които ще участват в тази дейност, с оглед на това, че някои от тях могат да продължат с ремонт на танкове или на друга техника, ако постъпи поръчка. „Има бонуси под формата на допълнително финансово възнаграждение за хората, които сега модернизират Т-72. Но това е в рамките на финансовите възможности на завода. Действително за тях има такъв стимул“, допълни г-н Колев. И което е особено важно, съобщи той, че от няколко години имат разработен проект за три халета, където да се асемблират новите машини на пехотата, независимо какви са, когато евентуално стартира проектът за модернизация на Сухопътните войски.

                    Автор: Евгени Генов Девет танка на пехотата Т-72 до средата на септември трябва да бъдат модернизирани и да минат през т.нар. първа приемка. Обновлението на машините е съвместна дейност на израелската компания Elbit systems land и българските инженери и работници от „Терем-Хан Крум“ ЕООД в Търговище. Плановете са да бъдат обновени по най-съвременни армейски стандарти […]
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Предизвикателствата пред модернизацията на Въоръжените сили бе темата на първата лекция за учебната година, която по традиция е на министъра на отбраната. Тя бе прочетена от заместник-министъра на отбраната Теодора Генчовски. Поставен бе акцент върху четири приоритетни области: адекватно ресурсно осигуряване; развиване и подобряване на проектите, свързани с превъоръжаването; изграждането на командири с модерно мислене и на стратегически лидери с ясна визия и актуализиране на част от националните стратегически документи.

                      Преди всичко е необходимо адекватно ресурсно осигуряване. Става дума за постигане на 2 % от БВП за отбрана още през следващата година, а не както е заложено в националния план през 2024 г. Амбицията е да се работи за постигане на 3 % от БВП за отбрана. Друга важна задача е създаване на Целеви инвестиционен фонд за модернизация на Въоръжените сили, в който да постъпват неусвоени в предходни години средства по инвестиционните проекти за модернизация, вместо да се връщат обратно в държавния бюджет. Основа на модернизацията е, бе отбелязано в лекцията, проектът на Програма за приоритетни инвестиционни разходи на МО, която ще бъде разгледана от правителството и приета от Народното събрание. В ход на подготовка са предложения за изменения и допълнения на Закона за отбраната и Въоръжените сили за промяна или премахване на някои ограничения в правомощията на министъра на отбраната и правителството. Става дума за въведените през 2010 г. прагове в Закона за отбраната и въоръжените сили, които регламентират министърът да дава разрешение за инвестиционни разходи до 50 млн. лв., Министерският съвет – между 50 и 100 млн. лв., а Народното събрание – над 100 млн.

                      Друга приоритетна област е подобряване и развиване на проектите за превъоръжаване. Тук на първо място бе посочена необходимостта от рестартиране на проекта на Сухопътни войски за бойните бронирани машини. Вече са обсъдени варианти в това отношение. Практически резултати има по модернизацията на танковете Т-72 и по проекта за повишаване мобилността и защитата на личния състав от Силите за специални операции. Подобен проект се подготвя и за Морската тактическа група за специални операции. Работи се и по придобиването на нови трикоординатни радари, като вече е изготвена методика за оценка. С укорени темпове се придвижва новият проект за инвестиционен разход за вторите изтребители Ф-16. Изпратено е запитване до американската страна за отлагане на крайния срок за отговор на офертата до 15 декември т.г.

                      Във Военна академия „Г.С.Раковски“ беше открита новата академична година Министърът на отбраната Димитър Стоянов лично поздрави състава на Военна академия „Георги С. Раковски“ с откриването на учебната 2022/2023 г. Надявам се, каза той, заедно с военното ръководство на Министерството на отбраната в този кратък срок от няколко месеца, който имаме, да дадем импулс на модернизацията […]
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        Командването и щабът на КЛП се формираха на базата на личния състав на командване и щаб на бригада „Логистика”, част от отдел „Логистика” и други експерти от състава на Съвместното командване на силите (СКС). На командването се преподчиниха военните формирования от състава на бригада „Логистика”, Центърът за осигуряване и Отрядът за контрол на придвижването от състава на СКС.

                        Към 2026 г. организационната структура на КЛП трябва да включва: Командване за логистична поддръжка; бази за съхранение на материални ресурси; бази за ремонт на техника и контрол на качеството на ГСМ и техническото имущество за ГСМ, мобилни формирования за транспорт на товари и приемане, разполагане и последващо придвижване, както и Център за осигуряване.

                        Провежда се целенасочена подготовка за изграждане и постигане на пълни оперативни способности, казва командирът на КЛП Командирът на Командването за логистична поддръжка (КЛП) бригаден генерал Тодор Тодоров е роден на 1 декември 1968 г. в с. Трояново, Бургаско. Завършил е Висшето военно училище „Васил Левски” през 1992 г., специалност „Автомобилни войски”. През 2002 г. завършва […]
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Демонстрациите започнаха с демонстрация на оптични прибори от „Оптикс“ – Панагюрище. Следващият демонстратор бе „Ахелой–ОПМ“, която демонстрира 122-мм термобаричен изстрел 9М22ВД, взривен по инженерен способ на дистанция 800 м.
                          Следващият продукт бе 120-мм термобарична мина ВДММ-120, изстреляна с право мерене от трансформирано оръдие гаубица М-30 с цев от МХ-120, също на дистанция от 800 м.
                          Последният демонстриран продукт на компанията бе термобаричен изстрел VDG-7R за РПГ-7В. Целта на дистанция 150 м бе хладилен фургон, който миг след изстрела ефектно се превърна в облак от парчета дърво и изолационна пяна.
                          Следващият демонстратор бе „Аркус“ АД – Лясковец, който показа стрелба с автоматична гранатохвъргачка Mk-19 с 40х53-мм осколъчни гранати. Дадени бяха няколко реда по цел на дистанция от 800 м.
                          „Дунарит“ АД демонстрира своите нови осколъчно-фугасни авиобомби ОФАБ-100-120ТБ с термобаричен заряд. Те бяха взривени по инженерен способ на разстояние от 3000 м, но експлозията бе впечатляваща.
                          „Сейдж консултантс“ демонстрира своя прочит на модернизацията на ПТУР 9К111 „Фагот“. Вариантът на компанията с нова електроника и подобрени характеристики има индекс 9Ф111МФБ-1 „Фантом-1“. Той бе изстрелян от модернизираната ПУ 9Ф135МВ2 по цел на дистанция 2500 м. Още с първия изстрел бе постигнато пряко попадение.
                          Следващата компания в демонстрационните стрелби на „ХЕМУС 2022“ бе ВМЗ – Сопот. Тя започна демонстрациите си с изстрел ОФГ-7 за РПГ-7В. Присъстващите станаха свидетели и на изстрел ОГ-7ФЕ отново за РПГ-7В. Стрелбата и с двата продукта се проведе на дистанция 900 м.
                          ​След това ВМЗ представи новия си гранатомет за еднократна употреба „БулСпайк – ТБ“ с термобарична бойна част.
                          Демонстриран беше и 122-мм осколъчно-фугасен снаряд с намален заряд. Той бе изстрелян от 122-мм гаубица Д-30 на дистанция от 2500 м.
                          От оръдие гаубица Д-20 бе изстрелян 152-мм снаряд с намален заряд отново на дистанция от 2500 м. Следващата компания, която представи своята продукция, бе „Металика-АБ“. Първо бе демонстрирана ПУ-2П за единичен 122-мм снаряд М-21ОФ за БМ-21 „Град“. Предназначението на т. нар. „партизански Град“ е монтирането на лекотоварни автомобили, както и за самостоятелно ползване. Малкото му тегло го прави лесно използваем с възможност за гъвкав маньовър. Пускът се осъществява дистанционно от командна конзола. Реактивният снаряд излетя нормално по цел на дистанция от 11 км.
                          ​Следващата демонстрирана система бе модернизираната РСЗО БМ-21 „Град“. Модернизацията се състои в добавянето на автомобил на командира на батареята, от който се осъществява автоматично насочване на ПУ, намалява се време за откриване на огън от неподготвена позиция през деня и през нощта; намалява се времето за разгръщане и привеждане в походно положение и обратно с цел бързо напускане на огневата позиция за избягване на контрабатареен огън. Информацията за координатите на целите се подава от предни артилерийски наблюдатели, от БЛА или от по-горни нива на командване.
                          Последва демонстрация на друга разработка на „Металика–АБ“ – бойната машина на пехотата (БМП) „Анаконда“. Всъщност при нея се използва шасито на МТ-ЛБ, на което е извършен основен ремонт, монтирана е нова комуникационна система, а вместо куполката с 7,62- мм картечница, която е премахната, е монтиран дистанционно управляем модул с 30-мм оръдие 2А72, АГС-17 „Пламя“, 7,62-мм картечница ПК и два ПТУР. Условията за десанта са подобрени. Показана бе и стрелба с 7,62-мм картечница ПК по цели на дистанция от 600 м.
                          Българската компания „Трансмобил“ ЕООД представи иновация – пластмасова гилза за 152-мм снаряд за гаубица 2А36 „Гиацинт-Б“. За демонстративните стрелби в Змеево компанията докара своя собствена гаубица „Гиацинт-Б“. Стрелбата се проведе на дистанция от 10 000 м и преминаха гладко и при трите изстрела. Компанията разработва пластмасови гилзи и за 122-мм снаряд за оръдие/гаубица Д-30 и за САУ 2С1 „Гвоздика“, както и за 152-мм снаряди за гаубица Д-30 и САУ 2С3 „Акация“.

                          По традиция в рамките на Международното изложение за отбранителна техника и технологии „Хемус“ се провеждат демонстрационни стрелби на полигон „Змеево“. Те дават възможности на българските производители да демонстрират пред дошлите за изложението чуждестранни делегации способностите на своите продукти.Тази година стрелбите се проведоха на 3 юни. На тях присъстваха заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев, командирът на […]

                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            Правителството одобри допълнителни разходи от 109 641 880 лв. по бюджета на Министерството на отбраната за 2022 г., съобщиха от МС. Тези пари са за сметка на планираните в Закона за държавния бюджет за тази година финансови средства за придобиване, модернизация и поддръжка на самолети МиГ-29. В рамките на правителственото заседание беше одобрен и проект за инвестиционен разход „Придобиване на зенитно-управляеми ракети VL MICA за зенитен комплекс MICA на многофункционалните модулни патрулни кораби”. Документът е разработен в съответствие с чл. 27, т. 8а от ЗОВСРБ, като в него е представена необходимостта от придобиване на ракетните боеприпаси VL MICA и прогнозните финансови средства за реализация на проекта. Зенитните управляеми ракети са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 г. договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС”. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС. С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване в национален и съюзен формат, изтъкнаха от МС.

                            Правителството одобри допълнителни разходи от 109 641 880 лв. по бюджета на Министерството на отбраната за 2022 г., съобщиха от МС. Тези пари са за сметка на планираните в Закона за държавния бюджет за тази година финансови средства за придобиване, модернизация и поддръжка на самолети МиГ-29. В рамките на правителственото заседание беше одобрен и проект […]
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Както вече стана ясно, на 21 септември Министерският съвет взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме Проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ – втори етап. Оттогава в общественото пространство се редуват различни мнения и коментари. Някои дори си мислят, че още утре ще приведем милиарди на САЩ.

                              Става дума за вторите осем изтребителя Ф-16. На първо място решението не е взето от днес за утре. Необходимостта от придобиване на още осем броя самолета Ф-16 Блок 70 за нуждите на ВВС на Република България произтича от идентифицирания в хода на прегледа на отбраната 2019–2021 г. значителен дефицит от способности на изтребителната авиация за изпълнение на поставените й задачи по трите мисии на Въоръжените сили. А необходимият брой самолети е обоснован в проекта за инвестиционен разход, който е приет с Решение на Народното събрание, обнародвано в Държавен вестник, бр. 51 от 19 юни 2018 г. със следния текст: „За постигане на необходимия годишен нальот българските ВВС следва да имат в летателна годност от 16 до 20 броя изтребителя“. Ние сме се спрели на най-малкия брой – 16, уточнява министърът на отбраната Димитър Стоянов по време на правителственото заседание. Съгласно проекта на международен договор, получен на 18 юли 2022 г., е предвидено доставката да се извърши през 2027 г.

                              За какви пари става дума? В отговор на изпратено от Министерството на отбраната писмо заявка за предоставяне на оферта за придобиване на допълнителни 8 броя самолета Ф-16 е получен отговор от правителството на САЩ, че общата стойност е $1,320 769 818 млрд. Сумата по трите проекта на международния договор е прогнозна, като се има предвид естеството на договорите по Програмата за чуждестранни военни продажби (FMS). В случай на необходимост промяната на стойността на всеки един договор ще се извършва по реда на Закона за международните договори на Република България.

                              Договорите? Предложението на правителството на САЩ включва три проекта на международни договори, се посочва в стенограмата от заседанието на 21 септември. Единият е за придобиване на допълнителни 8 броя самолети, боеприпаси, наземно оборудване и обучение на личен състав. Другият – за придобиване на авиационни управляеми ракети и свързани с тях поддръжка и оборудване на стойност $24,357 633 млн. Третият– за придобиване на многофункционална система за разпределение на информация – съвместна тактическа радиосистема и свързана с нея поддръжка и оборудване на стойност $3,672 083 млн. От 2 септември 2022 г. в резултат на водените разговори е получен отговор от американска страна за поемане на финансирането на втория договор, т.е. $24 млн. отпадат. Така общата сума става $1,296 412 185 млрд. Цените са без ДДС.

                              Министърът на отбраната информира колегите си, че освен посочените финансови средства за цялостна реализация на проекта ще са необходими и други допълнителни разходи – за плащане на данък добавена стойност, мита, транспортни разходи и др. Техният размер ще стане известен на по-късен етап, след уточняване на количествата и вида на придобиваните средства за наземно обслужване, резервни части и консумативи, както и периодите на тяхната доставка.

                              Кога ще плащаме? Очевидно не е още утре? На този въпрос министърът отговаря така: „В тази връзка плащанията в щатски долари по договорите, които споменах, двата, които са платими, са предвидени да се осъществят разсрочено в рамките на 10 години. Най-тежко се очертава през 2026 г., когато трябва да бъдат заплатени $768,487 млн. Предвижда се вторият етап на проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ да се финансира от държавния бюджет на Република България. За тази цел през съответните години разходите за отбрана следва да бъдат на нива, позволяващи осигуряването на необходимия финансов ресурс, включващ както посочените средства по трите договора, така и необходимите разходи за ДДС, мита и транспортни разходи.“

                              Вторият етап реално допълва първия, който, както посочва министър Стоянов, беше буквално орязан, за да може да влезе в приемлива цена. Сега плащаме цената от първия етап. Наред с 8 самолета, въоръжение „въздух–въздух“, „въздух–повърхност“ придобиваме средства за наземно обслужване и обучение на личен състав, необходими за експлоатацията на 16 самолета Ф-16 Блок 70 у нас. В рамките на втория етап от реализация на проекта се предвижда обучение на минимално необходимия летателен и осигуряващ състав до съответната квалификация за осъществяване на експлоатацията на всички 16 самолета. Екип от летателен и инженерно-технически състав на ВВС на САЩ ще оказва методическо съдействие на българските ВВС в процеса на усвояване на самолетите.

                              Вторият етап на проекта реално допълва първия, който беше орязан, за да влезе в приемлива цена Както вече стана ясно, на 21 септември Министерският съвет взе решение, с което предлага на Народното събрание да приеме Проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ – втори етап. Оттогава в общественото пространство се редуват различни […]

                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                Договорът предвижда да бъдат обновени общо 44 танка Т-72, като 40 са за Сухопътните войски и 4 за НВУ. Контрактът между МО и ТЕРЕМ–ХОЛДИНГ ЕАД е от края на 2020 г. В него е включена и модернизация на три командно-щабни машини МТ-ЛБ У. На 16 февруари т.г. Министерският съвет актуализира проекта във връзка с необходимостта от доставка, монтаж и интеграция на КВ/УКВ радиостанции с вграден криптомодул. Министърът на отбраната информира, че до края на септември комуникационното оборудване ще бъде доставено.

                                От брифинга на бригаден генерал Караиванов стана ясно, че модернизацията е в посока съкращаване на времето за откриване на целта, класификацията ѝ и нейното поразяване, повишаване на точността на стрелбата, осигуряване на автономност и способност да се обменя голямо количество информация с базова станция, както и с другите машини от батальона и старшата инстанция. Т.е. българските танкове стават по-бързи и по-точни в стрелбата. Могат да поразяват цели на далеч по-голямо разстояние. Става дума за модернизация предимно в електрониката, прицелните устройства и нова система за управление на огъня за бързо откриване на целта и по-точна стрелба. Дейностите са извършени в завод ТЕРЕМ „Хан Крум” – Търговище. Министър Стоянов зададе няколко въпроса по проекта и се поинтересува специално от подобрените защитни системи на танк Т-72. Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов обърна специално внимание върху процеса по обучение и подготовка на личния състав, който ще използва модернизираната техника.

                                Сред придобитите способности в резултат на модернизацията са подобрената бойна ефективност и повишеното ниво на системата за командване, както и на защитата. Обслужването и ремонтът на модернизираните машини ще се извършва от Сухопътните войски, а ремонтът на агрегати и устройства ще става в ремонтни бази в страната. Модернизацията на техниката допринася за постигане на оперативна съвместимост с армиите на НАТО.

                                Цялостният проект не е завършен. Има още системи, които се слагат, дълъг е периодът на обучение на екипажите, за да могат да използват пълноценно способностите на машината, каза бригаден генерал Караиванов. Новото е, допълни той, че самото обучение става още в завода при монтирането на системите. Неговата прогноза е, че към март следващата година всички машини ще бъдат окомплектовани и въведени в експлоатация.

                                Военнослужещите от Центъра за подготовка на специалисти демонстрираха способностите на модернизираните Т-72 Политическото и военното ръководство на Въоръжените сили се запозна на място с хода на модернизацията на танковете Т-72. Министърът на отбраната Димитър Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командирът на СКС генерал-майор Валери Цолов, началникът на […]
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X