Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    тържествената церемония по залагане на кила на първия от двата нови модулни многофункционални патрулни кораби за ВМС. Тя ще се състои в корабостроителен завод „МТГ – Делфин“, с. Езерово.

    При залагането на кила ще бъде спазена древната корабостроителна традиция за поставяне на монети между гредите за успешно и безопасно плаване. С церемонията на практика започва и изграждането на кораба. Строежът на втория кораб ще стартира в началото на 2023 г.

    Изпълнението на проекта „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“ започна през 2020 г. със сключването на договор между Министерство на отбраната и компанията FR. LURSSEN WERFT GMBH&CO.KG, впоследствие преименувана на NVL B.V.&Co.KG.

    Първият кораб следва да се достави на ВМС до края на 2025 г., а вторият – до края на 2026 г.

    Стойността на договора е 984 млн. лв. с ДДС. Към момента са разплатени общо 342 млн. лв. До края на 2022 г. предстои да се платят още 16 млн. лв. На първия от новите кораби ще бъде присвоено името „Храбри” и бордови номер 12, а на втория – името „Смели” и бордови номер 11.

    Президентът Румен Радев, министърът на отбраната Драгомир Заков, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов ще участват в тържествената церемония по залагане на кила на първия от двата нови модулни многофункционални патрулни кораби за ВМС. Тя ще се състои в корабостроителен завод „МТГ – Делфин“, с. Езерово. […]
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      – Господин подполковник, с какво се отличава военно формирование 46700 и какви са основните му дейности?

      – Историята на формированието води началото си от 19-а армейска автотракторна ремонтна база за товарни автомобили, която се отделя от Трети армейски автомобилен батальон – Шумен, през август 1951 г. под наименованието Трети армейски авторемонтен батальон. Дислоцира се в Сливен. През 1983 г. завършва строителството на сградата на авторемонтната работилница на 3-та трудова област. След приключване на строителните работи и дейности по преместването и инсталирането на оборудването от 01.10.1983 г. се създава нова база под наименованието Трета армейска ремонтно-възстановителна база за ремонт на въоръжение и техника с военнопощенски номер 46700. Сега Ремонтната база за въоръжение и техника е логистично формирование към Командването на Сухопътните войски (КСВ), предназначено да извършва конкретни видове ремонтни дейности.

      – Какви са видовете ремонтни дейности?

      – На първо място ще посоча извършването на текущ ремонт I и II степен на бронетанкова и автомобилна техника, свързочна, инженерна, химическа и тилова техника на формированията от състава на Сухопътните войски, а също така и текущ, както и среден ремонт на стрелково, танково, противотанково, артилерийско и ракетно въоръжение, радиолокационна техника и контролно-измервателни прибори на формированията от състава на Сухопътните войски. Освен това се извършва и евакуация на неизправни въоръжение и техника от районите на военните формирования от състава на Сухопътните войски до собствените ремонтни органи и до товарните железопътни гари. Наш ангажимент е и извършването на производствени услуги за военните формирования от състава на видовете въоръжени сили, производство на нестандартно оборудване. Извършваме и изпитание, освидетелстване, ремонт и зареждане на стоманени бутилки под високо налягане и пожарогасители.

      – Какви актуални задачи решавате в момента?

      – От началото на годината Ремонтната база участва в логистичното осигуряване на операция „Самостоятелен страж” за охрана на южната граница на Република България в заповяданите райони. В момента в базата се извършва ежедневна ремонтна дейност на основата на получените Нареждания за ремонт от отдел „Логистика” на КСВ. Извършваме ремонт на базовите машини и специалното оборудване на БТР-60ПБ-МД1, танк Т-72, БМП-1, БМП-23, КЩМ Р-81 „Делфин”, КЩМ МП-21-Р, както и на автомобилна техника ЗИЛ-131, УАЗ-649 и УАЗ-452. Своевременно обслужваме и ремонтираме стационарно тилово оборудване, намиращо се на учебните полигони „Корен” и „Ново село”. Изработваме мишени съгласно „Курс за стрелбите със стрелково оръжие и бойни машини във ВС на РБ”, метални решетки за врати и прозорци, резервоари за гориво и чергила за автомобили ЗИЛ-131 и УАЗ-469.

      – В какво състояние е техниката, с която разполагате? Какви модернизации на техника се извършват при вас?

      – Техниката и стационарното специално оборудване по цеховете и участъците за ремонт на видовете имущества са в добро техническо състояние и това позволява да извършваме необходимите ремонти и да решаваме поставените задачи. През изминалата година модернизирахме 4 броя „Щабна машина – общо работно място” на базата на специален автомобил с повишена проходимост ЗИЛ-131 на КСВ. Тази модернизация включва няколко съществени елемента. Инсталирахме нова система за стабилизиране на електрозахранването на ОРМ (общо работно място). Поставихме стационарни климатици за поддържане на нормална работна среда както на апаратурата, така и на личния състав. Монтирани са телевизионни екрани за визуализиране на информацията. Инсталирахме нова система за предаване на глас и данни, с която значително се подобрява функционалността на работата на щабовете на военните формирования от състава на Сухопътните войски по време на полеви занятия и занятия на учебните полигони „Корен” и „Ново село”.

      Валерия ТОДОРОВА Девизът ни е „Нищо не е невъзможно за нас”, казва началникът на Ремонтната база за въоръжение и техника в Сливен Подполковник Румен Гочев е роден на 5 май 1969 г. в Димитровград. Завършил е ВВОВУ „Васил Левски” през 1993 г. и ВА „Г. С. Раковски” през 2013 г. Започва службата си в 17-а […]

      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        След доставката на новите самолети ще се извърши и снемане от въоръжение на МиГ-29

        „Необходима ни е ескадрила изтребители, в противен случай ще сме на същото положение“, смята министърът на отбраната Драгомир Заков. До края на месеца чакаме оферта за вторите Ф-16 Блок 70, съобщи той в телевизионно интервю. Цената все още не е ясна. Притесненията му са свързани с политическата криза и вероятността няколко месеца да нямаме парламент, което да забави продължаването на проекта за ВВС. „Поради липса на самолети пилотите ни имат недостатъчно летателни часове“, каза още министърът. Той прогнозира, че ако проектите и за другите видове Въоръжени сили не се придвижат, модернизацията на армията ще спре в изключително критичен момент. В напреднала фаза били разговорите с полска фирма за ремонт и поддръжка на наличните МиГ-29. Назначеният срок на служба на тези самолети изтича поетапно през периода 2028–2030 г.

        След доставката на новите самолети ще се извърши и снемане от въоръжение на МиГ-29. За реализацията на втория етап се предвижда да се изготви нов проект за инвестиционен разход, който трябва да се приеме от Народното събрание. Разчетите показват, че необходимата бройка на подготвения летателен състав за задачата по Air Policing е минимум 30 летци.

        От парламентарната трибуна министърът обясни, че отпадането на 100-те млн. лв. за тази година за проекта за сухопътните машини не означава, че по договора няма да се работи. Напротив, според него би могло да има договор и преди края на годината. Няма да има разплащане по него и затова при предстоящата актуализация на бюджета се предвижда прехвърлянето на тези средства за придобиване, модернизация, поддръжка и ремонт на въоръжение и техника, в т.ч. осигуряване на експлоатацията на самолета МиГ-29, боеприпаси и горива за бойна подготовка, мисии и енергоносители. Проектът за придобиване на основна бойна техника за Сухопътни войски е изключително мащабен и комплексен и включва не само придобиването на бойна техника за механизирано отделение, специална техника за формированията за бойно осигуряване и поддръжка, допълнително оборудване, но и обхваща и обучението на персонала, който ще експлоатира техниката. През първия етап се предвижда придобиване на 150 бр. бойна и специална техника за 3 батальонни бойни групи.

        След доставката на новите самолети ще се извърши и снемане от въоръжение на МиГ-29 „Необходима ни е ескадрила изтребители, в противен случай ще сме на същото положение“, смята министърът на отбраната Драгомир Заков. До края на месеца чакаме оферта за вторите Ф-16 Блок 70, съобщи той в телевизионно интервю. Цената все още не е ясна. […]

        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Министерският съвет на Република България прие решение за определяне на наличие на основен интерес, свързан с реализация на обществена поръчка за „Придобиване на зенитно-управляеми ракети (ЗУР) за многофункционални модулни патрулни кораби на Военноморските сили“.

          Зенитно-управляемите ракети са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 г. договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС. Защитата на морския суверенитет се осигурява изключително ефективно чрез използване на зенитно-управляеми ракети, чиято зона на въздействие позволява бързо противодействие на заплахи на малки и средни дистанции и с висока точност. Зенитно-управляемите ракети са основно средство за противовъздушна отбрана на кораба или група кораби, както и на обекти от бреговата инфраструктура. С реализацията на обществената поръчка се цели придобиване на зенитно-управляеми ракети за осигуряване на боеспособността на новопридобиваните кораби и осигуряване на ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат.

          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            „Надявам се, че в началото на 2025 г. ще присъстваме на спускането на вода на кораба „Храбри“. Разговарял съм с ръководството на NVL и имам уверението им, че строителството на двата кораба ще приключи по план. Сега са в ход процедурите за придобиването на боеприпаси за тях. Първата сделка вече е факт и е одобрена от кабинета. Става въпрос за противокорабните ракети. Сега се подготвя ново решение на Министерския съвет – за системите за противовъздушна отбрана. Надяваме се, че този въпрос ще бъде решен до края на годината“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

            Относно възможностите за Получаването на подводници от българските ВМС, той посочи, че „има заповед на министъра на отбраната за формиране на преговорен екип, разменяме предварителна документация с италианската страна. Ще започнем преговорите за една подводница, а после евентуално и за втора, всичко зависи от параметрите“.

            „Концепцията за бойната електроника на „Храбри“ е разработена в проекта за изграждане на кораба. Всички нейни компоненти ще бъдат доставени своевременно и интегрирани от фирмата, която се занимава не само въоръжението, но и комуникационните, навигационните и системите за наблюдение на кораба. Относно предстоящото национално военноморско учение с международно участие „Бриз 2022“: „Имаме потвърждение за участие на кораби от Румъния, Грузия, Турция, авиация от САЩ и Турция, евентуално и от морското командване на НАТО – патрулен самолет. Ще имаме участници и в бреговата фаза на учението: от Белгия, Полша, Албания и от още няколко държави“, каза командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.

            Относно противоминното наблюдение в наши териториални води, той допълни, че „ВМС непрекъснато провеждат операции за наблюдение на морското пространство за плаващи мини (и не само за плаващи мини). Ние категорично гарантираме свободата на корабоплаването и безопасността в териториалните води на Република България, в коридорите за плаване на търговските кораби и в подходите към пристанищата“.

            Ще имаме третия „Храбри“във флотската ни история В Корабостроителния и кораборемонтен завод на МТГ „Делфин“ – Варна, се състоя тържественото залагане на кила на първия от двата многоцелеви модулни патрулни кораба (ММПК), които се строят тук за ВМС на България. Изграждането на двата кораба става под ръководството на компанията NVL Group (бивша Lurssen Defence) с […]

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              По време на изложението съобщихте пред журналисти, че ръководството на МО разработва Програма за инвестиционни разходи (ПИР) на МО за 10-годишен период. Какви основни проекти за модернизация и превъоръжаване на БА ще съдържа тази програма?

              – С решение на Съвета по отбрана от март тази година бяха дефинирани приоритетни проекти, които са от особена важност за изграждането на необходимите отбранителни способности на БА и които ще намерят основно място в проекта на ПИР, който след съответната процедура по приемане в рамките на МО ще бъде представен за одобряване в Министерския съвет и Народното събрание. Целта, която сме си поставили, е Програмата да бъде внесена в парламента преди лятната ваканция на депутатите. Приоритетните проекти са, както следва: Придобиване на бойни бронирани машини за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада; Придобиване на 155-мм самоходни гаубици за механизирана бригада; Придобиване на система за противовъздушна отбрана (ПВО) на механизирана бригада; Придобиване на реактивни системи за залпов огън с повишена мобилност; Придобиване на допълнителни 8 броя самолети Ф-16; Придобиване на трикоординатни (3D) радари; Придобиване на зенитно-ракетни комплекси за системата за ПВО на страната; Придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници; Придобиване на безпилотни летателни системи от висок клас и Придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси. Като основа за изготвянето на Програмата ще се използват разработените след Стратегическия преглед на отбраната Програма 2032 и План 2026, с осъвременена прогнозна финансова рамка, предоставена от Министерството на финансите (МФ) и променената среда за сигурност след началото на войната в Украйна.

              Каква е логиката на Програмата?

              – Известно е, че от древни времена войната е основна съпътстваща функция на човешкото общество. Последните събития като войната в Украйна доказват, че човечеството не се е освободило от войните и от военните конфликти и трябва да се готвим изключително отговорно за реакция при такива кризи. За съжаление, въоръжението в Българската армия е изключително остаряло, трудно се поддържа, руско производство е и е несъвместимо с нашите основни съюзници. Това налага разработването на ПИР на МО. Идеята е с утвърждаването ѝ от Народното събрание тя да стане ръководен документ в работата на министерството за модернизация на армията в следващите 10 години. Модернизация, която е изключително необходима, защото буквално „ножът е опрял до кокала”. Особеното е, че никой не може да каже с точност в настоящия момент колко ще струва един проект, който примерно ще бъде реализиран след 4 или 5 години. Затова не сме дали точни числа за всеки проект в програмата, а са посочени ориентировъчни стойности. Ако обаче финансовата рамка не позволи изпълнението на всички проекти, за тези, по които не сме успели да се включим, ще се направят отделни проекти за инвестиционни разходи. Те ще бъдат внесени в Народното събрание с искане за утвърждаване и за финансиране за тях. Проектите не са подредени по важност. Но вътрешното ни разбиране е, че с най-голям приоритет са бронираните машини за механизираната бригада, 3D радарите и втората партида от Ф-16. Предприемаме конкретни мерки за рестартиране наново на тези проекти. Със заповед на министъра на отбраната е актуализиран съставът на политико-военните групи, чиято цел е да ръководят изпълнението на тези проекти.

              Как ще продължи изпълнението на стартиралите големи проекти за модернизация?

              – Новият документ по никакъв начин няма да повлияе на изпълнението на стартиралите вече основни инвестиционни проекти, като неговата основна цел е да търси политическа и институционална подкрепа и ангажимент за реализирането на съответните инвестиционни проекти за придобиване на модерни способности. Следва така също да се има предвид, че разработването на такъв документ е включено в приложение „Отбрана” на приетото в края на миналата година коалиционно споразумение за управление на страната в периода 2021–2025 г. Двата стартирали вече основни инвестиционни проекта „Придобиване на нов тип боен самолет” и „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС” са във фаза „Изпълнение”. Редица от дейностите по сключения договор с Правителството на САЩ за придобиване на първия пакет от осем самолета се изпълняват както по отношение на подготовката на летателния и техническия персонал, така също и свързани с доставката на оборудване и подготовката на авиобаза „Граф Игнатиево” за приемане на самолетите. По отношение на втория пакет от осем самолета – след принципното съгласие на Конгреса на САЩ от април 2022 г. за продажба на България на самолетите МО и Военновъздушните сили извършиха предварителен преглед на оборудването и услугите, които ще бъдат включени в подготвяния проект на международен договор за придобиване на допълнителни 8 броя самолети Ф-16 Блок 70 по програма FMS на САЩ, в това число и необходимите финансови средства. Резултатите от този преглед бяха предоставени на американската страна, която трябва да изготви окончателния вариант на проектодоговор, който се очаква да бъда получен в МО през близките няколко седмици. По отношение на корабите, съгласно сключения договор с немската корабостроителна компания „Люрсен”, към момента се изпълнява етап „Производство на първия кораб”. Само преди няколко дни в корабостроителния завод „МТГ – Делфин” в с. Езерово се състоя тържествена церемония по залагане на кила на кораба, който се изгражда. Няма забавяне в сроковете за изпълнение на договора. Проектът е финансово осигурен, като поетапното му финансиране се извършва от централния бюджет. Двата многофункционални модулни кораба ще бъдат изцяло построени в България и се очаква да бъдат доставени, съответно през 2025 и 2026 г. Договорът предвижда още доставка на първоначален комплект ЗИП и резервни части, обучение на екипажите на двата кораба и инженерния състав за поддръжка и интегрирана логистична поддръжка за период от 3 години.

              За изпълнението на Програмата ще се наложи ли увеличение на средствата за отбрана над 2% от БВП?

              – Както знаете, през 2017 г. Министерският съвет одобри Национален план за повишаване на разходите за отбрана като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на Република България. Съгласно националния план разходите за отбрана ще достигнат нивото от 2% от БВП през 2024 г. При изготвянето на ПИР са ползвани основните параметри на Националния план за повишаване на разходите за отбрана и прогнозната макроикономическа информация от МФ от април и юни 2022 г. От предварителните разчети става ясно, че предвидените капиталови разходи за превъоръжаване и модернизация на БА в периода 2022–2032 г. няма да бъдат достатъчни за пълната реализация дори само на приоритетните проекти, включени в ПИР. Очевидно е, че средствата за отбрана трябва да бъдат увеличени. И тук са ролята и отговорността на българския парламент, на управляващите партии и коалиции през следващия десетгодишен период. От техните решения ще зависи изграждането на БА като боеспособна и модерна армия, която надеждно да гарантира независимостта, суверенитета и териториалната цялост на България срещу заплахи от военен характер. Трябва да има разбиране, че дълго отлаганата модернизация във Въоръжените сили по всяка вероятност ще изисква по-висок разход за отбрана, над тези 2%, за да бъдат компенсирани пропуските през годините.

              Какви ще са ролята и помощта на съюзниците ни от НАТО и Европейския съюз по превъоръжаването ни?

              – Съюзниците от НАТО и Европейския съюз оценяват участието и ролята на нашата страна в осигуряването на защитата на източния фланг на двата съюза и твърдо демонстрират своя ангажимент за подпомагане на усилията на България за изграждане на модерни въоръжени сили. Срещаме подкрепата на нашите съюзници, които изразяват готовност да гарантират и подпомогнат реализацията на приоритетните инвестиционни проекти за превъоръжаване на БА с участието на оръжейни производители и компании от тези страни. Обмислят се и възможности за конкретна помощ, които са упоменати в самата програма. Основно разчитаме на механизмите за финансиране с участието на САЩ – Програма за чуждестранно военно финансиране (FMF), Програма за чуждестранни военни продажби (FMS), Фонда за подпомагане на европейската отбрана (ESAF), Фонда за намаляване на руското влияние (CRIF) и Фонд подобряване на морската осведоменост (MDA). Също така и европейска програма като ПЕСКО, Европейския фонд за отбрана, Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната. Не на последно място – програмата на НАТО за инвестиции в сигурността. Но освен тези програми разчитаме и на двустранни контакти с редица страни, които под различна форма могат да ни окажат съдействие при реализиране на нашата програма чрез сключване на договори „правителство–правителство”. По този начин вече изграждаме стратегически отношения със съответната държава.

              – Какво може да е участието на българската отбранителна индустрия в реализацията на проектите за модернизация?

              – Опитваме се да бъдем реалисти, да не възлагаме прекомерни очаквания към българската индустрия, които не могат да бъдат изпълнени от нея в реализацията на проектите. Според нас основното им участие може да бъде като поддоставчици в логистичната верига на основните фирми изпълнители. Могат да организират сглобяването на съответните способности тук, в България, и впоследствие тяхната следгаранционна поддръжка. Възлагането на прекалено големи амбиции към българската индустрия крие сериозни рискове пред изпълнението на проектите. Мисля, че и самата българска индустрия оценява това много реалистично.

              Бъдещото превъоръжаване ще наложи ли организационно-щатни промени във Въоръжените сили?

              – Всяко въоръжение и техника има своите специфични изисквания при приемането ѝ на въоръжение и тяхното въвеждане в експлоатация, съпроводени със съответните функционална и командна структура, подготовка на личния състав, организация на експлоатацията и поддръжката, изграждане на необходимата инфраструктура и др. В този смисъл всяко придобиване на нови въоръжения и техника задължително е обвързано с извършването на организационно-щатни промени в пряка зависимост от темповете, с които се реализират проектите за модернизация на въоръжените сили – формиране на нови военни формирования или структури, реорганизация на съществуващи военни формирования или структури, както и изменение на числеността на техния личен състав.

              Какъв е опитът, който може да се извлече от войната в Украйна по отношение на оръжията? Какви изводи можем да направим за нашето превъоръжаване от тази война?

              – Войната в Украйна показва, че времето на конвенционалните въоръжения не е отминало. Бойните самолети и вертолети, танковете, бронираните машини и различните видове артилерийски системи са основните средства, използвани от двете страни във войната. Разбира се, от съществено значение са развитието и усъвършенстването на тези въоръжения по отношение на техните мобилност, защита, огнева мощ и система за управление на боя. Наред с това бойните действия издигнаха неимоверно много ролята на безпилотните летателни апарати и далекобойните високоточни боеприпаси. Тези въоръжения са способни да прецизират до най-голяма степен резултатите от тяхното използване, като могат да допринесат за намаляването на жертвите, особено сред цивилното население. Посочените съвременни изисквания към характеристиките на конвенционалните въоръжения са включени в тактико-техническите задания и спецификации, на базата на които ще се провеждат процедурите за реализация на приоритетните проекти за превъоръжаване и модернизация на БА. МО има планове за придобиване на безпилотни летателни системи (БЛС) и далекобойни високоточни боеприпаси. В ход е процедура за обществена поръчка с предмет „Придобиване на БЛС”, Клас I – мини и Клас I – малки. Предстои стартиране на проект за придобиване на БЛС от по-висок клас. По отношение на далекобойните високоточни боеприпаси участваме в европейски проект Future Indirect fiRes European Solutions (FIRES), който ще обхване изследване и дизайн за разработване на програмируеми и управляеми боеприпаси за прецизно насочване, като конкретно ще се фокусира върху разработване на европейско решение за артилерийски боеприпаси, калибър 155/52, с далекобойност над 60 км, висока прецизност и повишена маса на заряда за поражение. Проектът се подкрепя от България, Белгия, Испания, Кипър, Литва, Португалия, Словакия, Финландия, Чехия, като в съответния консорциум участват компании и научни организации от тези държави. От българска страна в проекта участва Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров”. Като част от проекта за придобиване на самолети Ф-16 Блок 70, ще бъде придобита и партида високоточни боеприпаси „въздух–повърхност”. Основният извод е, че класическият тип въоръжени действия не е отминал в историята. Трябва да се готвим за най-тежкия вариант на широкомащабна война. Но имаме нужда от разбиране в обществото и от широк консенсус, че модернизацията на армията не търпи отлагане. Нещата действително са критични и трябва да се предприемат решителни действия за модернизация, които изискват и съответните ресурси. Сигурността би трябвало да е първи приоритет на едно общество. Защото без нея не можем да говорим за нищо друго – нито за здравеопазване, нито за образование, нито за икономика.

              Сигурността би трябвало да е първи приоритет на едно общество, казва заместник-министърът на отбраната – Г-н заместник-министър, какви са основните резултати от неотдавнашното отбранително изложение „Хемус 2022”, в чието откриване участвахте? – Международната изложба на отбранителна техника „Хемус 2022” се проведе на територията на „Международен панаир Пловдив” от 1 до 4 юни 2022 г. с […]

              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                Тактическата група за специални операции с командир полковник Цветан Русинов е с численост над 100 военнослужещи и ще застъпи в дежурство от 1 януари 2023 г. След активиране, тя ще е в готовност да бъде развърната за действия.

                Освободиха „заложници” и ликвидираха „сепаратисти”       С демонстрация на различни способности вчера на Летище Чешнегирово завърши учението Stealth Dagger 2022 за сертифициране на Тактическа група за специални операции от СКСО за дежурство в Силите за отговор на НАТО NRF-23. Разиграни бяха множество ситуации, които предизвикваха бързи и адекватни решения. С парашутен скок по способа високо отваряне […]
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  – Как вървят работите по подготовка на летищната инфраструктура в Авиобаза Граф Игнатиево, за да приеме новия български изтребител?

                  – Реализацията на обектите на Летище Граф Игнатиево като основно летище за базиране на новия самолет се изпълнява съгласно изготвения график с готовност за посрещане на самолет F-16 Block 70 в началото на 2025 г. Но както има обективни, така има и субективни фактори. Работата започна през 2018 г. Разработен беше т. нар. „ мастър план”, който включваше всички необходими обекти и съоръжения.

                  Получи се забавяне, тъй като получавахме различна информация относно изискванията към обектите. Наложи се да правим постъпки за нови площи заради променените изисквания към обектите. Проучихме и опита на Португалия, Италия, Румъния. В северната ни съседка бързо построиха обектите и съоръженията, но след това не успяха да ги сертифицират, разрушиха ги и ги построиха отново. Гледаме да избегнем подобни грешки. В момента обектите са на етап проектиране. Има издадени около 10 разрешения за строеж на сгради и съоръжения, строителството на част от които се очаква да стартира буквално до дни. Успоредно с Граф Игнатиево вървят строително-монтажни работи и в авиобазите в Безмер и Крумово. Но най-важни са обективните фактори – цената на строителните материали расте, офертите на компаниите вече са коренно различни.

                  Как всъщност успявате да поддържате бойните способности на пилотите и броя часове във въздуха?

                  – Това става с огромни усилия от Министерството на отбраната, Щаба на отбраната и Командването на ВВС и всички авиационни бази. След идването на F-16 се изисква да се придобият начални оперативни способности и след още определен период достигаме до пълни способности. Така че разчитаме, ако през 2025 г. започнат доставките на самолета, в следващите 2–3 години да се придобият началните, а след още 2–3 години и пълните способности – т.е. докъм 2028–2030 г.

                  Според командването на ВВС най-ефективният и целесъобразен начин за поддържане на способностите на авиацията и за изпълнение на мисиите и задачите ѝ, най-вече за бойно дежурство по „еър полисинг”, което си е бойна мисия в мирно време, е да се поддържа МиГ-29. Мотивите са, че експлоатационният ресурс на МиГ-29 покрива този период. Той може да бъде използван до 2028–2029 г., някои от машините и до 2030 г. На второ място, за МиГ-29 имаме инфраструктура, подготвен летателен състав, макар и недостатъчен като брой, но дежурствата по „еър полисинга” продължават да се носят от български пилоти на български самолети. Не сме прекъснали и за един ден. Имаме подготвен инженерно-технически състав за поддръжката на този самолет. Ако се премине на вариант временно да се използва някакъв заместващ тип самолет, това ще изисква инфраструктура, специалисти, което ще ни забави във времето. Правят се усилия, търсят се варианти заради войната в Украйна и наложените санкции на Русия и липсата на достъп до резервни части за всички самолети и вертолети съветско производство. В най-напреднала фаза са разговорите с Полша, получихме официално писмо за готовност за преглед и анализ на състоянието на авиационната техника. Става дума за резервни части, ремонт на определени агрегати и най-важното – двигатели, за които ще стартираме обществена поръчка за доставка, – нови или втора употреба. Те ще ни дадат нов хоризонт за подготовка на пилотите и адекватен нальот.

                  Колко боеспособни пилоти на F-16 ще се завърнат от САЩ от първоначално изпратените 8 пилоти? Говори се, че 3-ма са били върнати поради недостатъчно придобити високи способности? Какви са причините за това и как може да бъде решен подобен проблем?

                  – Съгласно договора за придобиване на самолети F-16 Block 70 за българските ВВС ще бъдат обучени 14 пилота в САЩ. Графикът за обучение се актуализира регулярно в зависимост от постигнатите резултати и се съгласува с българската страна. По информация от предварителни разговори както с американската страна, така и с други страни, които придобиват самолети F-16 Block 70, се очаква немалко (около 20–25 на сто) от личния състав, изпратен за обучение да не успее да завърши успешно курса. Твърдя, че дори да има неуспеваемост, тя не се дължи на лична или летателна дисциплина, или на липса на мотивация на пилотите. В случай на неуспеваемост при някой от първите изпратени имаме резервни пилоти, които могат да заминат на обучение.

                  Трудността при подбора бе да се подбере сплав от опитни и млади пилоти. Първите – да поемат методическата и организационната подготовка, вторите – да има по-дълъг хоризонт на служба.

                  – Как успявате да мотивирате останалите летци, които няма да се качат на Ф-16 да останат в редовете на ВВС? Какви програми за преквалификация успяват да използват?

                  – Много хора мислят, че това средно поколение български летци е безвъзвратно загубено. Аз не съм на това мнение и ще ви кажа защо. Трябва да обучим 14 летци на F-16. Това не означава, че само те ще летят на този самолет. Там ще има подготвени не само водени, но и водачи на групи, част от които ще бъдат и инструктори. Те ще обучават и следващите пилоти на F-16. Но на нас ще са ни необходими и пилоти, които да пилотират и поддържат МиГ-29. Така че в следващите 7–8 години тези пилоти ще могат да бъдат използвани и да летят. Останалите пилоти ще продължават подготовката си на PC-9, на L-39 и като достигнат 200 ч на боен самолет, ще бъдат организирани курсове и за трите вида самолети на въоръжение в бойната авиация.

                  Това същото важи и за младото поколение, но различното е, че випускът тази година в Долна Митрополия ще бъдат назначени в 12-а авиобаза. Те ще продължат подготовката си на PC-9, L-39 и когато достигнат часовете, отиват в другите авиобази. Така ще има ритмичност на подготовката и плавен преход в различните етапи на подготовката, което е изключително важно за практическия им опит.

                  От септември започваме мащабно изграждане на инфраструктурата за новия изтребител, казва заместник-командирът на Военновъздушните сили – Г-н бригаден генерал, каква е оценката Ви за открития летателен ден на Летище Граф Игнатиево? Съумяват ли пилотите да поддържат пилотно майсторство с малкия нальот? – Динамичният (въздушният) показ в рамките на открития летателен ден на Летище Граф Игнатиево […]
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Командир на Тактическата група е полковник Цветан Русинов, а нейната численост е над 100 военнослужещи. Тя ще застъпи в дежурство от 1 януари 2023 г. и след активиране ще е в готовност да бъде развърната за действия. Дотогава, а и след 1 януари подготовката на групата ще продължи за поддържане на способности.

                    Една от последните въведени новости в Специалните сили са бойните кучета – три белгийски овчарки и една немска овчарка. Те са предназначени за задържане и за откриване на взривни вещества. Бойните кучета се обучават от година и половина от оператори в СКСО по методика за подготовка.

                    Скокове с парашутните системи  RA-1 и МС-6. Прецизни стрелби в тесни пространства, от различни положения и позиции, с използване на симулационни боеприпаси. Директни действия за неутрализиране на терористи в сграда. Блокиране с вертолет на автомобил, превозващ сепаратистки лидер. Тези и други оперативни процедури бяха демонстрирани от воините от Тактическата група на Съвместното командване на специалните […]
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Друга важна насока за постигане на съвместимост със съюзните партньори е стартиране на процедурата за присъединяване като постоянна точка за присъствиекъм мрежата на американската армия в Европа MPE (Mission Partner Environments), посочи генерал-майор Цолов. Процедурата е в ход и амбициите на СКС са до края на годината да бъде изградена тази привързаност, която ще предостави на СКС и БА възможности за пълна съвместимост с военните формирования от армията на САЩ, изпълняващи задачи на територията на Европа и другите държави участнички. Тази мрежа ще използваме още през следващата година по време на планираното международно учение „Defender Europe 2023”.

                      Продължават и процесите по придобиване на комуникационно оборудване с цел предоставяне на съвременни и надеждни услуги на полевите пунктове на СКС. В тази връзка тестово при провеждане на съвместното учение „Морски страж 22” бяха предоставени класифицирани услуги (глас, данни и видео), за които е в ход процедура за тяхното акредитиране, заяви командирът на СКС. За повишаване на ситуационната осведоменост в развърнатия за учението СОЦ са били предоставени картина в реално време от безпилотен летателен апарат и данни в реално време.

                      През 2018 г. в СКС са стартирали два инвестиционни проекта: „Придобиване на технически средства за индивидуална и колективна ядрена, химическа и биологическа защита (ЯХБЗ) за формированията от ВС на Република България” и „Придобиване на технически средства за повишаване на способностите на формированията за ЯХБЗ от ВС на Република България” на обща стойност 77 млн. лв.

                      По думите на генерал-майор Цолов тези проекти се изпълняват от СКС през последните три години и са насочени към модернизация на техническите средства за ЯХБЗ на БА. Целта е повишаване на оперативните способности, които ще допринесат и за повишаване на оперативната съвместимост на БА с останалите страни – членки на НАТО.

                      Тази година СКС организира закупуването на софтуерен продукт (Hazard Prediction and Assessment Capability (HPAC) чрез програмата на САЩ за чуждестранно военно финансиране на стойност $177 000, който създава модел и визуализира в реално време заразяване при възникнали химически и радиологични опасни аварии, необходим при извършване на прогноза на РХБ събития на територията на страната, каза генерал-майор Цолов. Предстои подготовка на личния състав и внедряване на продукта в БА и структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.

                      Генерал-майор Цолов допълни, че СКС се нуждае от съвременна техника, снабдена с модерни средства за комуникационно-информационна поддръжка, необходима за изграждане на автоматизирана система за командване и управление, съвместима със системите за командване и управление на видовете ВС, СКСО, ККИПКО и КЛП, което да осигури обща опозната оперативна картинав реално време. „Необходимо е закупуването на пет специални автомобила за взвода за ЯХБР от ЦНК на РХБ и ЕО – Банкя. Също така СКС се нуждае от осъвременяване на полевото лагерно-палатъчно оборудване, както и от нови бойни машини на пехотата и средства за ПВО за Групата за осигуряване и поддръжка, което да осигури надеждна охрана и отбрана на системата от командни пунктове, развръщани от Командването”, обобщи командирът на СКС.

                      „Съвместното командване на силите (СКС) продължава своята активна дейност за надграждане на способностите по разузнаване, управление и съвместимост със системата за командване и управление на НАТО. Именно в тази насока бяха съсредоточени нашите усилия за финализиране на проекта „Съвместен оперативен център (СОЦ) на СКС”. Това каза за в. „Българска армия” командирът на СКС генерал-майор Валери […]


                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        Батальон за комуникационно-информационна поддръжка към Сухопътните войски се формира със заповед на министъра на отбраната. Формированието e подчинено на командира на Сухопътните войски и ще отговаря за изграждането, поддържането и развитието на единната интегрирана комуникационна и информационна система на Сухопътни войски.

                        Новото формирование се създава във връзка с Постановление № 183 на Министерския съвет от 07.05.2021 г. за приемане на План за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г.

                        Батальон за комуникационно-информационна поддръжка към Сухопътните войски се формира със заповед на министъра на отбраната. Формированието e подчинено на командира на Сухопътните войски и ще отговаря за изграждането, поддържането и развитието на единната интегрирана комуникационна и информационна система на Сухопътни войски. Новото формирование се създава във връзка с Постановление № 183 на Министерския съвет от […]

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          – Г-н подполковник, какви са актуалните задачи по бойната подготовка, които изпълнява батальонът в момента?
                          – С цел поддържане и придобиване на нови способности съгласно Плана за дейността на 1-ви разузнавателен батальон през 2022 г. формированията от батальона провеждат мероприятия по бойната подготовка в кабинетите, тактическите учебни полета и на УЦ „Спасово“. С началото на годината група за HUMINT застъпи в дежурство към Усилените сили за отговор на НАТО (еNRF) и усилени сили за бърз военен отговор на ЕС. Тя продължава да води целенасочена подготовка и поддържа готовността за изпълнение на задачи в коалиционен формат. Взвод от рота за сигнално разузнаване (СР) и електронна война (ЕВ) води усилена подготовка в състава на Българската бойна група. Към настоящия момент се води и втори модул специална военна подготовка за придобиване на ВОС и квалификация с войници от батальона.​

                          – Разполагате ли с достатъчно техника и въоръжения за изпълнение на задачите?
                          – Батальонът е окомплектован с полагащите се техника и въоръжение, които гарантират изпълнението на основните и специфичните задачи. До края на годината очакваме да получим комбинирани прибори за разузнаване и компактни прибори за нощно виждане. Да, техниката не е последен писък на технологиите. Изпитваме затруднения по поддържането й поради недостига на резервни части, но личният състав, опериращ с нея, ежедневно усъвършенства своите навици и умения и използва пълните й възможности.​

                          – Г-н подполковник, какви са актуалните задачи по бойната подготовка, които изпълнява батальонът в момента?– С цел поддържане и придобиване на нови способности съгласно Плана за дейността на 1-ви разузнавателен батальон през 2022 г. формированията от батальона провеждат мероприятия по бойната подготовка в кабинетите, тактическите учебни полета и на УЦ „Спасово“. С началото на годината […]
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            За първи път у нас беше представена нова бойна машина на пехотата „РИЛА 8×8“ по време на изложението за отбранителна техника и услуги „Хемус 2022“ в Пловдив. Бронираният автомобил се предлага в няколко конфигурации, като първите две са А и Б. Машините са от ново поколение, с изключителни технически и тактически характеристики, които могат да се надграждат. Посетителите на „Хемус 2022“ видяха „РИЛА 8х8“ в конфигурация Б. Силно защитеният модулен корпус на автомобила представлява многофункционална платформа, в която могат да се интегрират различни видове оборудване за нуждите на армията. ”РИЛА 8×8“ разполага с отлични балистични защити по стандартите на НАТО – STANAG 4569 ниво 4 на бронята.

                            Всички конфигурации на „РИЛА 8×8“ са с независимо окачване, което им дава възможност за бързо и плавно придвижване по неравни терени. Задвижват се от турбодизелов двигател с нисък разход на гориво, като достигат максимална скорост от 100 км/ч и имат запас от ход, не по малко от 700 км. Брутното тегло на „РИЛА 8×8“ Б, демонстрирана на изложението „Хемус 2022“, е 26 т, а на „РИЛА 8×8“ А е 27 т. Машините преодоляват наклон при изкачване 60% и страничен наклон 30%. Конструирани са с автоматична трансмисия и двустепенна раздатъчна кутия. И двете модификации работят с 24V електрическа система със 180 Ah батерия и 28V 90 Ah алтернатор. В тях има вграден интегриран дисплей за управление на електрониката, а в случай на пожар са подсигурени с автоматично гасене. „РИЛА 8×8“ побира до единайсет души екипаж, като машините са проектирани така, че да осигурят удобно и безопасно пътуване. Преносими са с железопътен, морски и въздушен транспорт.
                            Освен „РИЛА 8х8“ Б на изложението „Хемус 2022“ компанията производител представи и тактическото превозно средство „РИЛА 4×4 MRAP“ и бронетранспортьора Jaws.

                            „РИЛА 4×4 MRAP“ (Mine-Resistant Ambush Protected) е сред първите бронирани автомобили, тествани в България по стандартите на НАТО съвместно с нидерландската сертифицираща лаборатория TNO. Проведените изпитания на превозното средство на „Централен артилерийски полигон – МО“ до с. Змеево са по стандарт NATO STANAG 4569 – ниво 4a и 4b за защита от взрив 10 кг тротил и страничен взрив 50 кг тротил. „РИЛА 4х4 MRAP“ отговаря на всички изисквания на НАТО.
                            Бронираният автомобил може да бъде надграден с полицейско или военно оборудване на купола, включително с въртящ се на 360° модул с оръжие, автоматична оръжейна станция с дистанционно управление, системи за термовизионни камери за наблюдение, гранатомети, затъмняващи светлини и много други. „РИЛА 4х4 MRAP“ работи с 24V електрическа система и има възможност за независимо окачване. Побира екипаж от 10 души.

                            Бронетранспортьорът Jaws се предлага в различни конфигурации, с дизелов или бензинов двигател, с автоматична или ръчна трансмисия, с ляв или с десен волан. Оборудван е със система за интелигентно 4х4 задвижване. Окачването е пригодено и за офроуд терени. Автомобилът може да се надгради с военно оборудване – с брониран купол и оръжейна система, както и с балистична и минна защита. Позволява лесни поддръжка и ремонт. Побира 8 души. „РИЛА 4×4 MRAP“ и Jaws ще бъдат оборудвани с куполи Aspis и Secutor от испанския производител Escribano. Различните конфигурации на „РИЛА 8×8“, както и други модели бронирани автомобили на компанията, ще се произвеждат и в България. В края на април фирмата обяви, че ще инвестира най-малко 20 млн. лв. в завод в Индустриална зона – Бургас, на площ от 150 000 кв. м, с над 300 служители, като се очаква основното производствено хале да е завършено през 2024 г. Преди това компанията ще стартира програми за практическо обучение на специалисти.
                            Производителят е сред световните лидери в отбранителния сектор, с портфолио от над 150 модела бронирани автомобила, включително за организации като ООН, НАТО, страни от ЕС. Компанията има производствени бази и в САЩ, ОАЕ и Турция, както и филиали в още редица държави. Голяма част от машините на компанията имат най-високо ниво на балистична сертификация BRV 2009 VR7, както и NATO STANAG 4569.

                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Първите четири модернизирани родни танкове Т-72 преминаха тази седмица през сериозни бойни изпитания на полигона Ново село. Фактически това бе първата част от т.н. приемка преди да бъдат зачислени в строя. Вторият, окончателен етап ще протече, когато пристигнат радиостанциите, преминат през изпитания, когато се извърши и интегриране на системата за бойно управление и т.н., за да може танкът да стане комплексна бойна единица, тогава окончателно се счита, че модернизираните танкове вече са на въоръжение във войската.

                              Договорът предвижда да бъдат обновени общо 44 танка – 40 за Сухопътните войски и 4 на Националния военен университет. „По график срокът е до края на годината и аз съм оптимист, че ще бъде спазен“, съобщи за в. „Българска армия“ председателят на комисията по приемането на модернизираните машини бригаден генерал Николай Караиванов, заместник-командир на пехотата.

                              Първите машини, от серийно подготвяните за модернизация, пристигнаха на полигона още във вторник. В сряда започнаха заводските изпитания по стрелба. Всеки танк стреля с три вида снаряди – бронебойно-подкалибрени, осколъчно-фугасни и кумулативни, като разстоянието на мишените бе от 1400 до 2100 м, за да бъде изпитана новата система за управление на огъня. Стрелба бе проведена и с танковите картечници. След това резултатите за всяка машина бяха представени на комисията. Накрая, за да се убедят изпитващите, че данните са реални и отговарят на действителността, всяка машина, повтори стрелбата при същите условия и със същите снаряди.

                              „Ние оборудваме вашите танкове с най-съвременни системи за управление на огъня и за бойно управление, както и с термовизионни системи за механик-водача, с каквито разполагат малко танкове по света. Вие получавате най-доброто в тази област.“, каза за военния вестник Александър Плотински, програмен мениджър на израелската компания „Elbit Systems Land“, която извършва модернизация на машините.

                              Комисията с председател бригаден генерал Николай Караиванов, заместник-командир на пехотата, се убеди в бойните способности на обновените машини Първите четири модернизирани родни танкове Т-72 преминаха тази седмица през сериозни бойни изпитания на полигона Ново село. Фактически това бе първата част от т.н. приемка преди да бъдат зачислени в строя. Вторият, окончателен етап ще протече, когато […]

                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                Той допълни, че модернизацията на Т-72 включва редица подобрения: нова термовизионна камера за механик-водача, сензори за засичане на облъчване от лазер по танка, нова система за управление на огъня и система за управление на бойните действия, както и агрегат, който осигурява работата на всички системи на танка, дори без двигателят да работи. Според майор Василев, след като първите модернизирани танкове Т-72 се приемат на въоръжение в ЦПС, започва използването им в занятия и учения, където да доказват увеличените си бойни способности.

                                Реновираният танк има нова система за управление на огъня Отлично се е представил при тестването по полигоните първият модернизиран танк Т-72. Това стана ясно по време на отбранителното изложение „Хемус 2022” в Пловдив, където машината, изглеждаща като току-що произведена, привлече вниманието на посетителите. Това е първият от модернизираните в ТЕРЕМ танкове, каза за в. „Българска […]
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X