Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Българските въоръжени сили 2004-2024
Collapse
This is a sticky topic.
X
X
-
– Какви промени предстоят в близко време от гледна точка на развитието на войските, тяхната трансформация и преструктуриране?
– Извършваните промени в Сухопътните войски – реорганизирането и преподчиняването на военни формирования са съгласно „План за развитие на въоръжените сили 2020”, приет с Постановление на Министерския съвет ¹ 382/30.12.2015 г. и изменен с ПМС ¹ 182/18.07.2016 г.
По важните мероприятия от План 2020 през 2017 г., считано от първи юли, са следните:
– Формиране на управление на Бригадно командване в Благоевград.
– Реорганизиране на формированията от механизираните бригади, Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, Базата за съхранение на въоръжение и техника – Шумен, Батальона за гражданско-военно сътрудничество, географско осигуряване и психологични операции.
През 2018 г. предстои реорганизиране на алпийския батальон в алпийски полк.
Провежданите дейности няма да доведат до съкращаване на личен състав.
– Какви практически действия се предприемат за предвиденото прерастване на батальона в Смолян в полк? Тази трансформация начало ли е на създаването на планински части в България?
– Както вече отбелязах, реорганизацията на алпийския батальон в алпийски полк е планирана за 2018 г. Дейностите по реорганизирането са съгласно действащите нормативни документи и включват изготвяне на структурна схема, мисии, функции и задачи на формированието и длъжностно разписание. Ще последва подбор и назначаване на военнослужещи на вакантните длъжностни от полка.
Относно втората част на въпроса искам да отбележа, че в състава на СВ имаше планинска бригада, която впоследствие бе редуцирана в алпийски батальон. До 2016 г. батальонът беше в състава на брСпС, а към настоящия момент е пряко подчинен на КСВ.
– На какъв етап е работата по инвестиционния проект за нова бойна бронирана машина за пехотата? Бихте ли посочили няколко основни изисквания, на които трябва да отговаря бъдещата машина?
– На етапа, на който е проектът, кривата круша се вижда отчетливо на хоризонта. А сега сериозно. Работната група, назначена със заповед на министъра на отбраната в началото на декември 2016 г., ще изпрати запитване за информация до още няколко фирми. След получаване на отговорите работната група ще е готова с доклада си в средата на септември 2017 г.
Някои от изискванията са:
– Колесна формула 8х8 или 6х6 – според рода войски;
– Балистична защита – ниво 4 или 5 по STANAG 4569;
– Противоминна защита – 3в по STANAG 4569;
– Скорост при плаване – не по-малка от 8 км/ч;
– Оръдие с калибър не по-малък от 30 мм и сдвоена 7,62 мм картечница;
– Система за защита при радиоактивно, химическо и биологическо заразяване на местността.
При машините за всеки род войски има и специфични изискваниq
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Бойни бронирани машини „Гардиън” и „Командо Селект” видяха посетителите по време на неотдавнашния Ден на отворените врати в Трети отделен механизиран батальон – Благоевград.
Единствено нашето формирование от Сухопътните войски получи тези машини „Гардиън” и „Командо Селект”, не без гордост заяви за в. „Българска армия” заместник-командирът на батальона майор Кирил Спаневиков.
Гардиънът, който е с тегло 13,4 тона, е снабден с 40-мм гранатомет МК-19, 12,7-мм картечница „Браунинг” М2 и 7,62-мм лека картечница М249. Върху 17,237-тонния корпус на „Командо Селект” пък са монтирани същият гранатомет и картечница „Браунинг”, като има възможност да се постави и допълнителна картечница на купола.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Доклад от министъра на отбраната Красимир Каракачанов относно Проект на Решение на Министерския съвет за предложение до Народното събрание за приемане на Проект за инвестиционен разход „Придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада”, изменение и допълнение на проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“Attached FilesWe don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
– Каква е целта на протичащата в момента реорганизация на структури и формирования, която трябва да бъде завършена към 1 юли?
– Известно е, че има приет План за развитието на ВС до 2020 г. Целта е осигуряване на развитието по целия спектър от задачи, като основно се фокусираме върху „бойната ефективност”, върху „командване, управление и комуникации”. В Стационарната комуникационно-информационна система ще се създаде център за управление и киберотбрана. В СКС ще създадем съвместен оперативен център към Военния команден център. В СВ се реорганизират няколко формирования на тактическо ниво, като се формира и бригадно командване. Във ВВС се реорганизира базата в Граф Игнатиево. От сегашната учебна група се формира военновъздушна учебна база, която се преподчинява на командира на ВВС.
..........
– Освен големите проекти за трите вида ВС какви други по-малки проекти се изпълняват през тази година?
– За тази година планираме доставка на резервни части и агрегати за МиГ-29, което ще помогне да се възстанови част от техниката и да продължи изпълнението на Air Policing до придобиването на нови самолети. В ход е процедура по придобиването на 4 броя леки витлови учебно-тренировъчни самолети за ВВС. Върви процедура по придобиване на автобуси за военните формирования, защото автопаркът е много стар. Предвидено е осигуряване на логистичната поддръжка на самолетите „Спартан”, на хеликоптерите „Кугър” и „Пантер”. Планирано е извършването на доков ремонт на кораб, а също доставка на ГСМ, резервни части, боеприпаси, комуникационно-информационно оборудване. В момента се подготвя процедура за закупуване на нови компютри и софтуер. В ход е придобиването на полево облекло, като се надяваме до края на тази година СВ да бъдат вече с новия тип камуфлажна униформа. Имахме идея за придобиване на лагерно-походно имущество, но не стигнаха финансовите средства и ще го планираме за следващата и по-следващата година. Това е важен елемент от оборудването, особено при развръщането на войски в полеви условия. Нашето лагерно-походно имущество е на повече от 35 години. Друг проблем, чието решаване се надяваме да задвижим – това са санитарните автомобили, които също са много стари. Те нямат необходимото оборудване за оказване на спешна и неотложна медицинска помощ, което създава риск при извършването на евакуация. В момента разполагаме с много ограничен брой съвременни автомобили. Имаме и проект по развитие на Автоматизираната информационна система на МО, който е в ход.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Пловдивски гарнизон - 2017:
68-ма бригада „Специални сили“, 3-та авиобаза „Граф Игнатиево“, 24-та авиобаза „Крумово“, 110-ти Логистичен полк и 91-и Инженерен батальон, Втора зона за управление и наблюдение, Регионална служба „Военна полиция“, ВМА – Пловдив, Военен съд и Военна прокуратура, Военното окръжие и други по-малки формирования.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
На днешния ден – 1 септември, 2-ра Тунджанска механизирана бригада става на 19 години. Те е формирана на основата на частите от бившата 2-ра мотострелкова дивизия. Първи неин командир е генерал-майор Димитър Димитров.
Преди 5 години бригадата премина към нова организационно-щатна структура и от лека пехотна стана механизирана, като нейната численост нарасна почти двойно.
Увеличи се броят на батальоните 78-и пътно-мостови батальон влезе в състава на бригадата, като беше реорганизиран в батальон за защита на силите. В него освен инженерни роти бяха включени и рота за ЯХБЗ, както и други подразделения.
С два нараснаха гарнизоните, в които бе дислоцирана бригадата. Нейни военни формирования бяха разположени в гарнизоните Стара Загора, Хасково, Ямбол, Плевен и Шумен.
...
В четирите си гарнизона в Стара Загора, Хасково, Ямбол и Плевен (вече без Шумен) бригадата разполага със 17 формирования за оказване на помощ на населението при бедствия като пожари, наводнения, тежки зимни условия и унищожаване на невзривени боеприпаси. Районите за действие на тези формирования покриват повече от половината от територията на страната.
Бригадата поддържа в готовност 5 формирования които могат да изпълняват задачи за противодействие на терористични актове и да подпомагат населението при такива.
....
Щрихи от историята
Предшественици на 2-ра Тунджанска бригада са 8-а пехотна Тунджанска дивизия, 2-ра стрелкова дивизия и 2-ра мотострелкова дивизия.
* С Указ ¹ 88 от 30 декември 1903 г. е създадено управлението на 8-а пехотна Тунджанска дивизия, а с Указ ¹ 88 от същата дата е одобрена организацията й:
– щаб в Стара Загора
– 1-ва пехотна бригада с щаб в Хасково;
– 10-и пехотен Родопски полк в Хасково;
– 30-и пехотен Шейновски полк в Търново Сеймен (сега Симеоновград);
– 2-ра пехотна бригада с щаб в Стара Загора;
– 12-и Балкански полк в Стара Загора;
– 23-ти Шипченски полк в Казанлък;
– 8-и артилерийски полк в Стара Загора;
* Участие в Балканската война – 1912–1913 г:
– на 5 октомври 1912 г. овладяване на вис. Курткале (връх Шейновец);
– заемане Южния сектор при обсадата на Одрин;
– роти от 10-и Родопски и 23-ти Шипченски полк участват в разгромяването и пленяването на корпуса на Янвер паша;
– на 21 и 22 октомври 1912 г. 2-ра пехотна бригада в състав 10-и Родопски и 23-ти Шипченски полк е изпратена на Източния сектор, където участва в щурма и пробива на 11–13 март 1913 г. на Одринската крепост;
* Участие в Междусъюзническата война – 1913 г:
– води боеве за вр. Китка, вр. Русовити камък и вр. Повиен;
– участва в боевете при Кочани–Щип;
* Участие в Първата световна война – 1915–1918 г:
– участва в Моравската операция;
– участва в Косовската операция по преследване на сръбските войски до гр. Елбасан (Албания) през ноември 1915 г.;
– води кръвопролитни боеве със Съглашенските войски на Битолския фронт Кенали – Завоя на р. Черна;
– 1-ва пех. бр. (10-и Родопски и 30-и Шейновски полк), придадени на 2-ра Тракийска дивизия, водят епични боеве при Добро поле на 14 и 15 септември 1918 г.;
* Дивизията в ограниченията на Ньойския мирен договор – 17 ноември 1919 г:
– 8-и Тунджански полк – 1921 г., се дислоцира в Хасково;
– предислокация в Стара Загора – 1926 г.;
– напълно възстановяване на дивизията – 1937 г.;
* Участие във Втората световна война – 1944–1945 г:
– участие в Сремската операция – 19–24 декември 1944 г.;
– участие в Дравската отбранителна операция – 6 януари – 24 март 1945 г.;
– участие в Мурската настъпателна операция – април 1945 г.;
– демобилизация на дивизията – юни 1945 г.;
* Реорганизации
– преименуване на дивизията от 8-а на 2-ра стрелкова дивизия през 1950 г.;
– размяна на бойните знамена и наименованията между 2-ра и 17-а стрелкова дивизия през 1958 г. и установяването на щаба на 2-ра стрелкова дивизия в Стара Загора;
– през 1962 г. дивизията е преименувана на 2-ра мотострелкова дивизия;
– през 1998 г. е създадена 2-ра лека пехотна бригада;
– от 1 юли 2012 г. формированието става механизирано и се нарича 2-ра Тунджанска механизирана бригада.
Командирите на 8-а пехотна Тунджанска дивизия, 2-ра стрелкова дивизия и 2-ра мотострелкова дивизия
Генерал-майор Иван Сарафов 1903-1908 г.
Генерал-майор Вълко Велчев 1908-1911
Генерал-майор Димитър Кирков 1911-1915
Генерал-лейтенант Никола Жеков 1915
Генерал-майор Тодор Митов 1915-1916
Генерал-майор Георги Бошнаков 1916-1917
Генерал-майор Стефан Богданов 1917-1919
Подполковник Козаров 1919-1920
Подполковник Коларов 1920
Полковник Владимир Стоянов 1920-1921
Полковник Минчо Бановски 1921-1922
Полковник Тинко Витанов 1922-1923
Полковник Стоян Гашаров 1923-1925
Полковник Георги Спасов 1925-1926
Генерал-майор Атанас Ватев 1926-1932
Генерал-майор Никола Стойчев 1932-1934
Полковник Никола Недев 1934-1935
Полковник Георги Томовски 1935-1936
Полковник Христо Петков 1936
Генерал-майор Асен Даскалов 1936-1941
Генерал-майор Асен Сираков 1941-1944
Генерал-майор Никола Грозданов 1944
Генерал-майор Борис Харизанов 1944-1946
Генерал-майор Стефан Таралежков 1946-1947
Генерал-майор Щерю Атанасов 1947-1950
Генерал-майор Величко Георгиев 1950-1951
Полковник Андон Шопов 1951-1952
Полковник Крум Радонов 1952-1953
Генерал-лейтенант Динчо Велев 1953-1957
Полковник Иван Димитров 1957-1958
Генерал-лейтенант Ангел Пенков 1958-1959
Генерал-лейтенант Динчо Велев 1959-1960
Генерал-лейтенант Димитър Попов 1960-1962
Генерал-лейтенант Александър Митев 1962-1963
Генерал-майор Кунчо Патев 1963-1969
Генерал-майор Велю Врачев 1969-1974
Генерал-майор Делчо Делчев 1974-1977
Генерал-лейтенант Любчо Тошков 1977-1979
Генерал-майор Киро Тотев 1979-1983
Генерал-лейтенант Михаил Йовчев 1983-1988
Генерал-майор Димитър Кръстев 1988-1990
Генерал-лейтенант Гиньо Тонев 1990-1992
Бригаден генерал Тодор Георгиев 1992-1997
Генерал-майор Димитър Димитров 1997-1998
2-ра Тунджанска бригада
Генерал-майор Димитър Димитров 1998-2000
Полковник Мирослав Маринов 2000-2003
Бригаден генерал Янко Янев 2003-2004
Бригаден генерал Нейко Ненов 2004-2005
Бригаден генерал Цветан Харизанов 2005-2008
Бригаден генерал Ангел Главев 2008-2010
Бригаден генерал Петър Петров 2010-2012
Бригаден генерал Любчо Тодоров 2012-2014
Бригаден генерал Димитър Илиев 2014-2016
Бригаден генерал Костадин Кузмов от 1.04.2016
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2016 г., приет с Решение на Министерски съвет ¹ 503 от 31.08.2017 г.
Развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България в контекста на изпълнението на План 2020 и приноса към операциите на НАТО и ЕС. Основни направления за модернизация и
превъоръжаване на Българската армия Лекция на началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев на тържественото откриване на учебната 2017/2018 година във Военна академия „Г. С. Раковски”
1 септември 2017 г., София
Предизвикателства пред отбранителната политика в новата стратегическа среда
Лекция на заместник-министър председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов при тържественото откриване на академичната 2017/2018 г.
във Военна академия „Г.С. Раковски”, представена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов 1 септември 2017 г., София
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
55-ти инженерен полк
– Придобихте ли нова техника?
– Да, наскоро получихме значително оборудване по линия на програмата на САЩ за чуждестранно военно финансиране FMF, предимно в сферата на EOD-екипите (за унищожаване на невзривени боеприпаси – б. р.). Преди месец техниката беше въведена в експлоатация, така да се каже – влезе в строя. И вече можем да я използваме. Наред с това миналата есен получихме, заедно с другите формирования от СВ, чисто нови лодки с извънбордови двигатели. Те са предназначени за модулите за оказване на помощ на населението при наводнения и за водолазните формирования, което също е много добра придобивка за нас.
....
– В организационен план очакват ли се някакви промени в полка?
– В организационен план – скоро не. Съобразно плановете, които са заложени, знаете, че сега се преструктурират някои от единиците в СВ. Очаква се от 1 юли 2019 г. полкът да бъде по нов щат, което няма да ни засегне кой знае колко организационно. Дори ще е положително, тъй като при нас се открива нова организационна единица – група за поддържане на техниката на втори район. Това означава 30 човека повече.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
В периода от 1992 до 2005 г. военнотранспортните органи преминават през редица организационно-щатни промени. Създава се Военнотранспортен отдел и седем военнотранспортни служби дислоцирани в градовете София, Пловдив, Горна Оряховица, Варна, Бургас и Русе.
Със заповед No 450/24.06.99 г. на министъра на отбраната е създаден Национален координационен център за координиране и управление на логистичната подкрепа на транзитно преминаващите сили на КФОР за операцията „Джойнт Гардиън” в Косово, който продължава своята дейност и в днешни дни.
С решение на Народното събрание от 01.04.2000 г. се създават Първи и Втори транспортни полкове разположени в градовете София и Варна, по-късно предислоцирани в гр. Бургас.
От 01.09.2005 г. се създават нови структури на военнотранспортните органи:
- Щаб за контрол на придвижването – гр. София и четири Групи за контрол на придвижването дислоцирани в градовете София, Пловдив, Горна Оряховица и Бургас. През 2008 г. Щабът за контрол на придвижването и подчинените му групи успешно преминават национално и международно сертифициране, което им дава способността да работят в международна среда.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Срокът за построяването на двата нови многофункционални модулни патрулни кораба е 5-годишен, като първият от тях трябва да е готов в края на третата година – през 2020 г. Това каза пред журналисти министърът на отбраната Красимир Каракачанов, след като участва в церемонията за 120-годишнината на Военноморска база – Варна. Коментирайки проекта за придобиване на новите кораби, министърът на отбраната изтъкна, че след избора на изпълнител предстои изработването на договор, след което той трябва да бъде подписан и да се пристъпи към изпълнението на проекта, съобщиха от МО.
В отговор на въпрос за бюджета на Министерството на отбраната за 2018 г. Красимир Каракачанов каза, че от предвидените допълнително 100 млн. лв. през следващата година 30 млн. лв. ще бъдат заделени за попълване на щата в армията. Целта е през следващата година да започне решаването на проблема с недокомплекта в армията, разясни той.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Проектът за бойна машина минава през парламента до края на 2017г.
Проектът за инвестиционен разход за нова бойна бронирана машина вече е в МО и очаквам до края на годината да мине през Народното събрание, заяви генерал-майор Попов. След това през 2018 г. ще продължим да работим по изготвяне на необходимите документи, искания и т. н., допълни той.
Командирът на СВ напомни, че преди месеци в интервю за нашия вестник беше споменал шеговито по повод на този проект, че „кривата круша” се вижда отчетливо на хоризонта. „Към оня момент бях 100-процентово прав. За моя радост оттогава нещата се придвижиха доста напред. Най-накрая на този проект се погледна точно толкова сериозно, колкото се гледа на проектите на ВВС и на флота”, сподели генерал-майор Попов.
По думите му новият проект на СВ, който е изпратен за съгласуване в МО и представяне на министъра на отбраната за внасяне в МС и НС, има два етапа на реализация. Първият ще е със срок до 6 години, когато ще бъдат доставени 150 единици техника и оборудване с 12-годишен период на изплащане. Обща та стойност за изпълнение на етапа е 1,22 млрд. лв. без ДДС. Вторият етап включва придобиване на специална техника и оборудване за постигане на пълни оперативни способности на трите ББГ, като ще бъдат доставени до 50 единици техника и допълнително оборудване.
По думите на генерал-майор Попов в новия проект е основно променен само един от параметрите, който оказва влияние върху останалите. Хубавото е, че от отговорите на изпратените искания за информация е ясно, че ние не искаме нещо, което не съществува, изтъкна командирът на СВ. „В 98 процента от случаите това, което искаме, съществува, и то не на етап разработка, а на етап производство, готов продукт, има го на някои места и е тестван, в смисъл – използван, в реални действия. Очакваме нашата машина да е добре защитена, с необходимата огнева мощ, с необходимата мобилност. Махнахме плаваемостта като задължително условие, защото преценихме, че ефектът на тази задължителност не е добър за машините като цяло. Затова сме го оставили като опция”, посочи командирът на СВ.
С промените в ЗОВС на РБ на Въоръжените сили и в частност на СВ бяха възложени нови задачи по охрана на държавната граница, участие в охраната на стратегически обекти и в операции за пресичане на терористични действия, каза генерал-майор Попов. „За изпълнението на новите задачи и компенсиране на намалените способности, отчитайки обективните условия: особеностите на релефа на България, изпълнение на задачи в тежки теренни и климатични условия, необходимост от ефективно взаимодействие с органите на Гранична полиция при охрана на държавната граница, беше решено 101-ви алпийски батальон да се реорганизира в алпийски полк от 01.12.2017 г.”, посочи генерал-майор Попов. И поясни: „Естествено, от 1 януари той няма да е 100 процента окомплектован и функциониращ, но се надяваме до края на следващата година да стане едно стегнато, добре действащо, добре подготвено, добре окомплектовано формирование”.
През тази година се създаде Бригадно командване в Благоевград и се реорганизира Единният център за начална подготовка в Плевен. Тези реформи създадоха условия за оптимизиране на командната структура, като от отделите в КСВ отпаднаха някои несвойствени задачи, подобри се системата на логистичното осигуряване, обясни командирът на СВ.
По думите му през 2018 г. предстои преглед на План 2020, като ще бъде направен анализ на извършените досега дейности и ще се вземат решения за ускоряване или препланиране на някои дейности.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
От 1 декември т.г. 101-ви алпийски батальон в Смолян ще бъде реорганизиран в полк. Формированието е създадено на 1 юни 2007 г. след редуцирането на 101-ва планинска бригада. От 1 юли 2016 г. батальонът е пряко подчинен директно на Сухопътните войски, тъй като преди това бе в състава на 68-а бригада „Специални сили”.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Предложеният бюджет за отбраната от 1219 млрд. лв., обсъден в Комисията по отбрана, е по-добър от този за 2017 г. със 113 млн. Той ще позволи да се увеличат заплатите на военнослужещите, макар и не в размера, в който ни се искаше, тъй като около 30% от 100-те млн. лв., отделени за личния състав, ще са и за осигурителни вноски. Това съобщи за „Българска армия” вицеадмирал Пламен Манушев, член на Комисията за отбрана в парламента. Извън бюджета на МО в централния бюджет целево се заделят 396 млн. лв. за модернизационните проекти. От тях 200 млн. лв. са за многоцелеви изтребител, 171 млн. лв. – за нов модерен патрулен кораб, и 26 млн. лв. – за модернизация и поддръжка на МиГ-29 до получаване на новите самолети. Тези пари са също и за нова бойна машина за Сухопътните войски. Заделените средства ще може да се разпределят и да дадат шанс и на трите модернизационни проекта. А с тези средства разходите за отбрана стават по-високи – 1,53% от БВП.
Новата макрорамка на бюджета позволява армията да се попълни с още 1300 души догодина. В парламента ще подкрепим всички добри решения и идеи на МО, каза още вицеадмирал Манушев.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Първоначално проектът на Сухопътните войски беше предвиден за 198 машини за 3 батальонни бойни групи (ББГ), но сега леко променихме нещата, като на първия етап ще бъдат придобити 150 машини. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов пред журналисти на Учебен център „Сливница” вчера.
Със 150-те машини от първия етап ще се осигури въоръжаването на три ББГ с ограничени способности. Напред във времето при допълнително финансиране ще започнем с втория етап на проекта – с оставащите близо 50 машини, поясни командирът на СВ. По думите му така трите ББГ ще бъдат вече с пълни способности. Генерал-майор Попов коментира, че съществува и втори вариант, който вероятно ще включва изпълнението на проекта от една водеща фирма от отбранителната промишленост.
We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
Comment