Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските въоръжени сили 2004-2024

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    - Г-н бригаден генерал, какви трансформации бяха извършени в логистичните формирования през 2012 г., имаше ли закриване и премествания на поделения, съкращения на личен състав?
    - През изминалата година бяха реорганизирани 9 логистични формирования на тактическо ниво, трансформирани в съвременни структури, позволяващи ефективно изпълнение на поставените им задачи. Закрито беше едно логистично формирование от състава на бригада „Логистика” с минимален личен състав, материалните средства на което бяха преместени в районите на други формирования.
    ...
    - Предстоят ли промени и съкращения на личен състав през тази година в хода на преструктурирането на въоръжените сили?
    - В изпълнение на Плана за развитие на въоръжените сили до 2014 г., голяма част от реорганизациите в областта на логистиката бяха реализирани в периода 2011 – 2012 г. През настоящата година предстои реорганизиране на едно логистично формирование от състава на Сухопътните войски, а останалата част от трансформацията на логистичната система на въоръжените сили ще бъде завършена до края на 2014 г.
    - Как се развива процесът на утилизация през последната година? Какви количества ненужни боеприпаси предстои да бъдат утилизирани през 2013 г. и кои са основните трудности пред този процес?
    - През 2012 г. успешно бе завършена утилизацията на авиационните средства за поразяване, с което бе приключено изпълнението на договора за утилизация на боеприпаси от 2008 г. с „ТЕРЕМ” ЕАД. Успешно бяха утилизирани изведените от експлоатация поради изтекъл ресурс противокорабни ракети „Exocet”.
    Във фирма „Дунарит” АД бяха утилизирани 183 тона боеприпаси. До инцидента в производствена база „Стралджа – Мараш” на фирма „Берета Трейдинг” ООД бяха утилизирани 148 тона боеприпаси.
    През 2013 година предстои утилизация на 3998 тона основно морски боеприпаси и авиационни средства за поразяване. Тъй като България е страна по Договореността от Дъблин 2008 за унищожаване на касетъчните боеприпаси, ратифицирана от Народното събрание през 2010 година от особена важност е организирането на утилизацията на около 870 тона касетъчните авиобомби.
    Основен проблем при утилизацията на боеприпасите е липсата на системно планово финансиране. Не по-малко важна е сравнително ниската степен на технологичното оборудване и наличието на технологии за утилизация на боеприпаси, предлагани от българските фирми.
    ...
    - Вече повече от година е в сила новият начин, по който военнослужещите се снабдяват с униформи. Какви са резултатите и изводите от прилагането на тази система? Предвиждат ли се промени в нея?
    - През 2011 г., със заповед на министъра на отбраната, за униформеното облекло от камуфлажен плат беше въведен нов способ за осигуряване на военнослужещите – чрез предоставяне на неизключителна лицензия за ползване на дизайни, собственост на Министерство на отбраната. С този способ се даде възможност на военнослужещите да изготвят лични заявки за необходимото им униформено облекло по вид, ръст, размер и т. н. при избран от тях лицензополучател.
    От него за 2011 г. се възползваха над 7 000 военнослужещи, заявили и получили облекла от камуфлажен плат, на обща стойност 1 800 000 лв. През 2012 г. по този начин се сключиха лицензионни договори за 2012 и 2013 г., като чрез тях се дава възможност на военнослужещите да се осигуряват и с кожени полушуби.
    На този етап способът се прилага само за облеклата от камуфлажен плат и кожените полушуби, поради липса на патент на МО за останалите номенклатури вещево имущество. Способът е перспективен, има антикорупционно действие (военнослужещият сам си избира фирмата) и след придобиване на патент за всички основни видове облекла и обувки, ще позволи преминаването към осигуряване чрез (рамкови – за 3-4 години) лицензионни договори, което ще допринесе за по-пълното осигуряване на военнослужещите с полагащото им се имущество от избран от тях производител.
    Стремежът ни е способът да обхване повече артикули. За другото вещево имущество също може да разработим лицензионни договори – както за ежедневното облекло, така и за обувките. За целта трябва да разработим дизайнерски проекти, да бъде издаден лиценз на МО, който ние вече да предоставим на фирмите. Считаме, че този път е перспективен. Разработили сме и визия за осигуряването на военнослужещите с вещево имущество.
    От началото на март предстои провеждането на войскови изпитания на ново камуфлирано облекло. До края на май ще проведем тези изпитания с определени формирования от трите вида въоръжени сили. След това ще се направи предложение до Съвета по въоръженията за одобрение и приемане на въоръжение. В случая се изискват и малко повече финансови средства, като се предвижда увеличаване на лимита на военнослужещите за вещево имущество.
    Става въпрос за единна униформа – тоест единна тъкан и единна разпетновка за територията на страната. За мисиите е възможно да се допуска и пустинна разпетновка. Но идеята е да имаме единна, отговаряща на съвременните изисквания, униформа. Тя ще е от така наречената дишаща материя. Имаме идея и да направим войскови изпитвания на полеви обувки през тази година.

    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      - Господин полковник, дейността на Централното военно окръжие и на Военните окръжия като че ли е доста непозната за широката общественост, а от семинара се разбра, че тя е многостранна и изисква специфични знания и умения. Бихте ли посочили накратко кои са основните ви задачи?
      - Основните задачи на ЦВО са на първо място комплектуването на Въоръжените сили за мирно и военно време. За мирно време осигуряваме кандидати за военна служба, за резерва и за висшите военни училища. През нас преминават колегите, които напускат армията и кандидатстват за курсове за социална адаптация. Друга важна задача е воденето на военен отчет на български граждани и техника необходима на Въоръжените сили. При нас, съгласно Закона за резерва, се водят запасните с мобилизационно и без мобилизационно назначение – български граждани, които имат специалности, необходими за Въоръжените сили. Те са описани в Наредбата за военния отчет. Изпълняваме и задачи по администрирането и управлението на имотите на Министерството на отбраната, и експлоатацията на жилищния фонд. Отговаряме за над 1000 войскови района, като 474 от тях са с охрана. Ние контролираме охраната и изплащането на услугата охрана. За 2012 г. сме извършили над 3000 проверки. Отговаряме и за около 3000 жилища, ателиета и гаражи и за 13 военни общежития, които имат над 1100 стаи за настаняване на военнослужещи. Също така, ЦВО отговаря за обобщаването на картотекирането на военнослужещите и цивилните служители, което е един път основно, а три са допълнителните картотекирания през годината. За 2012 г. общия брой картотекирани е над 26 000 души. Наше задължение е и да извършваме геодезически измервания, заснемането и изработването на специализирани карти на войсковите райони. Може да се каже, че едното ни направление е свързано с Военните окръжия, а другото с инфраструктурата на отбраната.
      - А каква е структурата на Централното военно окръжие?
      - ЦВО има структури във всички 28 териториални области. В ръководството на ЦВО има 6 отдела и един самостоятелен сектор. На ЦВО са подчинени осем военни окръжия с 27 областни военни отдели. Имаме също 11 сектора в отдел „Териториалната инфраструктура на отбраната” – два от тях са в София и 9 са в страната.
      - С отпадането на наборната войнишка служба, вашите задачи опростиха ли се или се усложниха?
      - Задачите, които изпълняваме сега, са по-разширени от момента, в който отпадна войнишката наборна служба. Това е така, защото ние набираме кандидати за военна служба, осигуряваме социалната адаптация на освободените от военна служба военнослужещи. Осигуряваме по места ветераните от войните, военноинвалидите и изплащаме помощите, които им се полагат. Имаме отговорности, заедно с областните и общинските администрации, по поддържането на войнишките паметници. Задача на ЦВО е да контролира охраната на имотите с отпаднала необходимост, както и администрирането на тяхното управление.
      - Каква е оценката ви за вече преминалия първи прием на Доброволния резерв?
      - Първият прием на Доброволния резерв беше в края на миналата година. Кампанията стартира в средата на юли, а същинската кампания беше проведена през август и септември. Повече от 1800 души преминаха през нашите структури и проявиха интерес към службата от резерва. Но само 850 от тях получиха документи. От получилите документи, медицински прегледи преминаха около 460 кандидати и около 350 от тях се оказаха годни за служба в резерва. В крайна сметка, от тези всички кандидати на 274 души бяха изпратени документите във военните формирования и техните комисии одобриха 226. В момента има около 100 сключени договора. Предстои това да стане и с другите, тъй като има процедура за издаване на разрешение до достъп до класифицирана информация, както се изисква от длъжността за сключването на договори.
      - Предстои и нов конкурс за Доброволния резерв. Този процес непрекъснат ли ще бъде?
      - Съгласно Правилникът за прилагане на Закона за резерва, три пъти в годината военните формирования трябва да подават заявки за попълване с Доброволен резерв. Сега тече първата кампания за 2013 г. Обявени са 1199 длъжности за резервисти и към момента 530 души са подали документи. Около 125 от тях вече са преминали медицински прегледи.
      - Какво още предстои за ЦВО през тази година?
      - Приключи набирането на документи за войници на кадрова служба. Например, за Сухопътни войски бяха обявени 305 места и за тях се явиха около 3000 кандидати. Документи получиха 2376, а 2030 преминаха медицински прегледи. На 1256 души сме изпратили документите във военните формирования. Изпитите са в края на март и през април. Имаме изготвени графици за НВУ и Военноморското училище. По тях наши служители и техни представители ще проведат срещи и разговори в средни училища за популяризиране на военната професия и рекламна кампания за курсанти.

      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Служба „Военна полиция” разполага с 23 специализирани машини „Sand Cat” с четири модификации: с люк и купол с балистична защита; с люк и монтирана полицейска светлинно звукова система; с дистанционно управляема оръжейна платформа и транспортен. Договорите за тяхната доставка са сключени през 2007 и 2008 г.

        българската армия в международни операции,българска армия,армия,мисии,мисия,мисии зад граница,международни операции,операции зад граница,военно дело,военни,министерство на отбраната,афганистан,ирак,кабул,косово,кандахар,босна и херцеговина, войн,войник,министерство на отбраната на Република България,министерство на отбраната,ministerstvo na otbranata,стандартизация,министерство на отбраната,мо,ministerstvo na otbranata,mod,stanag 6001,www.mod.bg,генерален щаб,ministry of defence,поделение,фондация децата на българската армия,сайт на мо,english proficiency test,отбрана,Въоръжени сили,Генерален щаб на българската армия,генерален щаб,гщ,ввс,вмс,военна академия,професия войник,сухопътни войски,професионална армия,войник,военни имоти,въоръжени сили,Николай Цонев,отбраната,военен бюлетин,изпълнителна агенция социални дейности на мо,жените в армията,ministry of defence,николай младенов,otbrana,armiq,мно,mno,ministry of defence,ministerstwo na otbranata,md.government.bg,www.md.government.bg,аню ангелов биография,генерален щаб на българската армия,сайт на мо,ministry of defence bulgariaвоенна инфраструктура,sait na mo,bulgarian mod,сайт министерства обороны болгарии,мод.бг,мод,mod bg,md.government.bg,мо,ministerstvo na otbranata,mo,кандахар летище,md,мно,mno,военно министерство,ministerstwo na otbranata,иа военни клубове и военно почивно дело
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          По-рано в отговор на журналистически въпрос за реорганизацията в Българската армия министър Ангелов каза, че през тази година не се предвиждат съкращения. „Министерският съвет взе решение за промяна на Плана за развитие на Въоръжените сили. За 2014 г. се отлага реорганизацията на 68-ма бригада „Специални сили“, тъй като в момента в НАТО се разработва концепция за Специалните сили на страните-членки на Алианса.” Министърът на отбраната уточни, че се отлага и реорганизацията и на част от бригада „Логистика“, заради невъзможността да бъдат освободени складове с излишно количество боеприпаси.

          българската армия в международни операции,българска армия,армия,мисии,мисия,мисии зад граница,международни операции,операции зад граница,военно дело,военни,министерство на отбраната,афганистан,ирак,кабул,косово,кандахар,босна и херцеговина, войн,войник,министерство на отбраната на Република България,министерство на отбраната,ministerstvo na otbranata,стандартизация,министерство на отбраната,мо,ministerstvo na otbranata,mod,stanag 6001,www.mod.bg,генерален щаб,ministry of defence,поделение,фондация децата на българската армия,сайт на мо,english proficiency test,отбрана,Въоръжени сили,Генерален щаб на българската армия,генерален щаб,гщ,ввс,вмс,военна академия,професия войник,сухопътни войски,професионална армия,войник,военни имоти,въоръжени сили,Николай Цонев,отбраната,военен бюлетин,изпълнителна агенция социални дейности на мо,жените в армията,ministry of defence,николай младенов,otbrana,armiq,мно,mno,ministry of defence,ministerstwo na otbranata,md.government.bg,www.md.government.bg,аню ангелов биография,генерален щаб на българската армия,сайт на мо,ministry of defence bulgariaвоенна инфраструктура,sait na mo,bulgarian mod,сайт министерства обороны болгарии,мод.бг,мод,mod bg,md.government.bg
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            Проект на „Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България - 2012г.“
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              На последния програмен съвет успяхме да отделим средства за ремонт на два изтребителя МиГ-29, каза Аню Ангелов. В отговор на въпрос на в. „Българска армия” за избора на нов многоцелеви самолет той заяви, че основните варианти са три: използван „Юрофайтър” от Италия, нови „Грипен” от Швеция и използвани Ф-16 от Португалия.
              Група от проектния тим е посетила трите държави. Военната експертиза е готова със своя избор, със своя доклад, който е класифицирана информация, изтъкна Ангелов. Но няма политическо решение, допълни той и прогнозира, че и до изборите на 12 май подобно решение няма да има. След това се надявам новото правителство да приеме резултатите от този двегодишен труд, поясни Ангелов.
              Той каза още, че на базата на договор с „Юрокоптер”, българските ВВС вече имат апаратура, с която да извършват инспекции на хеликоптерите „Кугър”. От тях в момента летят два, а останалите очакват инспектирането. Така ще се спестят и средства, защото досега инспекцията на чужди специалисти е струвала по 500 000 лв.
              Българската армия е боеспособна, може да изпълнява трите си мисии, отделихме повече средства за комплектоването на модулите, които участват в борбата с бедствията, но не останаха пари за нова бойна техника, изтъкна Ангелов. Той каза, че са закупени 23 машини „Пустинна котка”, като част от тях ще отидат в Сухопътни войски, а другите ще останат във Военна полиция. За служба „Военна информация” бяха доставени нови технически средства, преди всичко за електронно разузнаване, сподели Ангелов.
              Не е крайно належащо сега да се строи или купува нов боен кораб, изтъкна той. По думите му и БТР-ите, и бойните ни танкове Т-72, и хеликоптерите Ми-17 са изправни и могат да бъдат използвани.

              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                БТР-60 – технически характеристики

                БТР-60 е амфибиен бронетранспортьор, първият от серия осемколесни бронетранспортьори. На въоръжение е от 1959 година до днес в 63 държави по целия свят. Модификацията БТР-60ПБ е въоръжена с две скачени картечници. Средната дебелина на бронята е около 7 милиметра. Най-голям брой БТР-60 на въоръжение има в Русия (2000), Северна Корея (1000), Румъния (1456 - местно производство, обозначение TAB-71/TAB-71М), Сирия (600), Йемен (500).
                Българските бронетранспортьори са модернизирани под означението БТР-60ПБ-МД1. Двата двигателя ГАЗ-40П са сменени с един CUMMINS ISB 25.30, чиято мощност е 250 к.с. Увеличена е дебелината на бронята и са добавени димни гранатомети на купола.
                Модернизацията осигурява повишена бойна, функционална и експлоатационна характеристика на отделните компоненти и на бойната машина като цяло.
                България произвежда и износна версия (БТР-60ПД-МД-2) с двигател КамАЗ.

                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  91-ви батальон на 55-и инженерен полк

                  На 1 април преди 13 години в Пловдив бе създаден 91-ви позиционен полк. От 1 юни 2008 г. полкът бе редуциран в батальон и стана част от 55-и инженерен полк в Белене. От 1 юли м.г. батальонът ни е по ново щатно-длъжностно разписание. Какво предстои през следващите месеци и до края на годината? В батальона е получена универсалната строителна машина за метални конструкции UBM, която е била във формирование на ВВС. Цената й е около 11 милиона лева. Закупен е и софтуер за нея. Направено е предложение за промяна в щата и предстои сформиране на отделение за работа с машината UBM към една от инженерните роти. Очаква се в средата на май да пристигне екип, който да обучи военнослужещите от това отделение. Машината може да се използва за изграждане на кабинети, спални, столови, хангари, спортни зали и други помещения и е единствена в България.

                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    Полската машина Rosomak слиза от конвейера в „ТЕРЕМ- Хан Крум”

                    България ще произвежда бронирани машини Rosomak (росомаха – вид неголям северен хищник – б. р.) съвместно с Полша. Бойните зверове ще започнат да слизат от конвейера в търговищкото предприятие „Хан Крум” от холдинговата компания ТЕРЕМ. Това стана ясно неотдавна, по време на научна конференция за приноса на страната ни за изграждането и развитието на отбранителните способности на НАТО и Европейския съюз.
                    От полската държавна фирма WZM, която е разработчик на Rosomak, се обърнаха към нас за съвместно производство на тази машина, която е с изключително добри показатели, заяви по време на форума изпълнителният директор на ТЕРЕМ доцент д-р инженер Станчо Петков. Надявам се скоро да започнем същинския производствен процес, изтъкна той.
                    Поляците са предоставили на българските си колеги и съответната документация за бойната машина. „Rosomak” беше представена миналата година на изложението „Хемус” в Пловдив.
                    От WZM са отправили до ТЕРЕМ предложение за съвместно изпълнение на проекта. Предвижда се в Търговище да бъдат произведени 500 росомахи. Поляците се обърнали към нашата фирма, защото техните
                    заводски мощности не позволявали такъв голям обем на производството.
                    ТЕРЕМ работи и по друг съвместен проект - с германската „Райнметал”, за ремонт, поддръжка и модернизация на бронетанкова техника. Този проект е във връзка с изграждането на батальонните бойни групи в Българската армия, съобщи Станчев. Целта е доставянето на нова бронирана машина за войската.
                    Предвижда се идейният проект с „Райнметал” да стартира също на територията на „Хан Крум” в Търговище. Надявам се с този проект Българската армия да получи една модерна, боеспособна машина, която да бъде използвана както у нас, така и при участието на наши контингенти в мисии зад граница, заяви Станчев.
                    Той напомни, че в търговищкото предприятие на ТЕРЕМ вече е създадена машина, подходяща за гасене на пожари и спасителни действия при бедствия и аварии. Тя също беше представена на миналогодишния „Хемус”, а няколко месеца по-късно успешно влезе в реални действия при борбата с горските пожари на Витоша.
                    Основата на машината е шаси от танк Т-62, върху което е монтирана специализирана надстройка за целите на борбата с различни видове бедствия. В „Хан Крум” се изпълняват и други проекти за модернизацията на бойна техника на Българската армия, като например се прави замяна на бензинови двигатели с дизелови, извършва се и монтаж на допълнителни устройства на БТР и други бронирани машини.
                    ТЕРЕМ сътрудничи и с друга германска фирма – Diehl по производството на вериги за верижни машини, заяви Станчев. В дружествата на българския холдинг е усвоено производството на части и детайли за веригите, като „Хан Крум” има съответния сертификат. Отделно по този проект се работи и за окомплектоването с вериги на различните видове бронирани средства, които се използват в борбата с пожари, при бедствия и аварии.
                    С филиала на Diehl, който е специализиран за производството на различни видове ракети и боеприпаси ТЕРЕМ развива съвместна дейност по отношение на различни ракетни системи. Германците са представили проект за модернизация на българските фрегати клас „Вилинген”, като част от него е и за утилизацията на 3 броя противокорабни ракети.
                    Този проект вече е изпълнен успешно. Ракетите, които са били с изтекъл срок на годност, бяха утилизиране в предприятието „ТЕРЕМ - Цар Самуил” в Костенец. Българските специалисти са били обучени от немските си колеги в заводите на Diehl, след което успешно извършили утилизацията.
                    ТЕРЕМ е основен партньор на германската фирма в плановете за модернизация на фрегатите ни. Надяваме се тази или следващата година проектът да стартира, каза Станчев. Дейностите ще бъдат изпълнявани основно от „ТЕРЕМ – КРЗ Флотски арсенал” във Варна, както и от останалите дружества от холдинга.

                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Ъ! Росомак!? Някой пак преписвал без да мисли. Журналистииии използвайте Гугъл!
                      Росомак е търговското име на финландските ПАТРИЯ, които поляците произвеждат по лиценз.
                      " The vehicle is a licensed variant of Patria's Armored Modular Vehicle."
                      Ето го и оригинала.
                      Не виждам как финландците ще им позволят на поляците да ПРЕПРОДАДАТ лиценза.
                      Между другото точно тези машини трябваше да купим през 2007-ма, за нашите войници в Афганистан. Тогава финландците ни предложиха незабавна доставка именно от полските машини. (ако някой се интересува да прочетат постовете ми от първата половина на 2007-ма)
                      Само, че нашите тикви по политически причини, купиха американски кенефи, и после 2 години не можаха да ги адаптират за нашите оръжейни системи.
                      Да не говорим , че бронята на американските е като оризова хартия в сравнение с Патриите ... Както и да е, минало.
                      Що се отнася до сегашното положение, вземете разровете каква е истината, защото много ми намирисва на някаква партенка тука.

                      Comment


                        Неотдавна 38-и батальон за ядрена химическа и биологическа защита и екология от Сухопътни войски в Мусачево участва в учение за потвърждаване на сертификацията по CREVAL. Батальонът е в сегашния си вид от 1 декември 2012 г. До тази дата беше полк, но водихме интензивна подготовка за учението, споделя подполковник Михайлов.
                        .....
                        - Как върви процесът на модернизация на техниката?
                        - Към момента по-новите ни автомобили са част от проект за модернизация, който сега не се изпълнява, тъй като финансовите ресурси не стигат. Но машините така или иначе са налице. За тях има частично закупено оборудване. Това са машини за радиационно и химическо разузнаване. Надявам се в близко бъдеще нещата да се развият положително и този проект да продължи. Така че автомобилите да могат да бъдат изпълнени като машини за разузнаване.
                        По-старите образци пък основно са бивша съветска техника от типа на УАЗ, ЗиЛ, ГАЗ-66. Благодарение на полаганите грижи те са в състояние да изпълняват задачите си.
                        Що се отнася до другото оборудване – прибори, комплекти, имаме такива нови образци. Разполагаме и с италианска техника за специална обработка, няколко машини, които също са в добро състояние. Имаме индивидуални средства за защита от типа на „Дрегер”, изолиращи дихателни апарати, които дават възможност за 100-процентова защита на личния състав.

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Централната снабдителна база „Негушево” с началник полковник Янко Янков бе посетена от военни аташета, акредитирани у нас. Брифинг пред тях изнесе командирът на бригада „Логистика” полковник Костадин Сталев. Той обясни, че в изпълнение на плана за организационното изграждане и модернизация на Въоръжените сили до 2015 г., със заповед на министъра на отбраната, от 1 юни 2006 г. Командването за материално-техническото осигуряване е трансформирано в Командване и щаб на бригада “Логистика”. Бригадата е подчинена на командващия на Съвместното командване на силите. Подготовката на подразделенията се провеждат в районите на приказармената и полевата учебно-материална база, като учебният процес се води по специализирана програма.
                          Какви са задачите, които изпълнява бригада „Логистика”? Те са предимно по ремонта и обслужването на въоръжението и техниката, и по съхранението на материалните средства на Българската армия. Подчинените военни формирования от състава на бригадата са разположени на цялата територия на страната. В зависимост от мобилността и предназначението им, те се подразделят на стационарни и мобилни бази.
                          В брифинга си полковник Сталев посочи още, че формированията на бригадата могат да бъдат класифицирани на няколко вида в зависимост от типа на материалните средства, които се съхраняват, и от извършваните дейности. А те са за съхранение, обслужване и ремонт на отбранителни продукти, за осигуряване на формированията от Българската армия с отбранителни продукти и услуги в зоната на отговорност, за текущо осигуряване и приемане на материални средства от централна доставка и за транспортно и полево снабдяване на войските. Развърнати са и териториални пунктове за осигуряване на военнослужещите с вещево доволствие.
                          ....
                          Полковник Сталев отбеляза, че „Негушево” е една от базите за съхранение на материални средства и е създадена през 2000 г. Пред военните аташета бяха показани способности за ремонт на бронетанкова и автомобилна техника, инженерна техника, въоръжение и оптически прибори. Демонстрирано бе транспортно осигуряване с автомобили на база „Мерцедес”, на база „Шкода - Европа” и трайлери.
                          Интерес предизвика и полевият продоволствен пункт, с развърнат модул М-150. В него са обособени всички елементи, които са необходими за осигуряването на личен състав. Показът завърши с демонстрация на възможностите на противопожарни автомобили и техните екипажи.
                          База „Негушево” е едно от основните формирования в бригада „Логистика”. Тя има може би всички логистични функции – по направления на ремонта, обслужването и осигуряването с материални средства.


                          - Господин полковник, какво е характерно за дейността на Централната снабдителна база „Негушево”?
                          - Базата ни е предназначена за комплексно логистично осигуряване и поддръжка на военни формирования, структури и обекти на Министерството на отбраната и Българската армия. Състои се от модул за логистично осигуряване и сектори за съхранение на имущества и техника. А те са за автобронетанково имущество, за тилова техника, за продоволствие и лабораторен контрол, за вещево имущество, за технически средства за ЯХБЗиЕ, средства за комуникационна и информационна дейност и парашутно-десантно имущество, и за квартиро-експлоатационно и противопожарно имущество. Имаме и отделение „Медицинско имущество и апаратура”. Модулът за логистично осигуряване е с пълна автономност при изпълнението на задачите си. А те са по транспортирането на твърди и течни товари, извършване на текущи ремонти и поддръжка на автомобилна и специална техника, пътно-комендантско осигуряване на войскови подразделения при полеви условия, развръщане на временни полеви складове…Наша задача е също така приемането, съхранението и обслужването на имущества от закрити и реформиращи се военни формирования.
                          - Обемът от задачи изглежда доста голям?
                          - При нас е много голямо и движението на материални средства. Всички централни доставки минават оттук. Само автомобилната техника е около 700 единици, а номенклатурите са над 63 000. Над 130 милиона лева е стойността на материалните средства, които съхраняваме.
                          - Как се променя базата през годините?
                          - От 2005 г. базата се разрасна изключително много като дейности и като материални средства, които съхраняваме. Миналата година към базата беше придаден и формиран модулът за логистично осигуряване, който вече споменах. В него има транспортна рота, ремонтна рота и рота за комунално-битово обслужване. Транспортната рота е с много големи възможности на база на автомобили „Шкода – Европа”, прицепи „Европа” и прицепи „Мерцедес”. Имаме на база МАЗ гориво-зарядчици за превоз на течни товари. Мерцедесите са нови, а шкодите са в отлично състояние. Скоро изпълнявахме мисии по транспорт на боеприпаси. Тази техника е на разположение в Българската армия и на бригада „Логистика” за изпълнение на транспортни задачи.
                          Сравнително добри са възможностите на ремонтната рота. Можем да развърнем полеви лагер до 500 човека, примерно за бежанци, при наводнения или земетресение.
                          - Имате ли проблеми при поддържането на самите складове?
                          - Не, складовете са със стоманобетонни конструкции, подредени са добре и нямаме проблеми по поддържането.
                          Халетата са с огромни обеми, такива няма на друго място
                          Базата е направена точно за съхранение на материални средства. Изградена е като логистична база - и като организация, и като сграден фонд. Модерна е и като инфраструктура, с рампи е, и можем с автоматизирани средства наведнъж да обслужваме много автомобили за товарни и разтоварни дейности. Разполагаме и с подготвен противопожарен взвод с четири противопожарни автомобила.

                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            Нов сайт:
                            Съвместно командване на силите
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Проект на Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България за 2012 (приет от МС)
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                Днес военно формирование 32420 – Русе изпълнява задачи, които са подчинени и на трите мисии на Въоръжените сили: отбрана територията на страната, подкрепа на международния мир и принос към националната сигурност в мирно време. През цялата година по съгласуван план се провеждат обучения за военнослужещи от Сухопътните войски. Това са модулни обучения за придобиване на военноотчетна специалност: „Водач на БТР-60 ПБ”, „Водач на БТР 60 ПБ МД1” и „Водач на БРДМ-2”; придобиване на правоспособност за управление на МПС – категория „С”, „С+Е” и „Д” категория; подготовка на водачи на МПС, превозващи опасни товари „ADR”. Провеждат се и курсове по следните специалности: „Водач на мото и електрокари”, „Акумулаторист” и „Монтьор на автотранспортна техника”.

                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X