Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход и история на древните българи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    кало написа
    и тук идва логичният въпрос - какво общо има той с днешните българи?
    Дялово участие в ДНК.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Леле, сега може пак да се започне с "континюитета"...

      Comment


        кало написа
        и тук идва логичният въпрос - какво общо има той с днешните българи?
        Разбира се, ти никога не би пропуснал да зададеш този обичаен въпрос.
        Но аз няма да отговарям този път.

        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

        Comment


          Дялово участие в ДНК.
          верно ли? я дай малко доказателства за тая работа...

          Comment


            кало написа
            верно ли? я дай малко доказателства за тая работа...
            Усещате ли, че някои теми се насочват по сюжета на други, вече надлежно заключени...

            Comment


              Aми тя самата тема има връзка с въпросните заключени- все се обсъждат панбългаристките розови сънища на определени личности, окачествени като "историчари".
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                кало написа
                верно ли? я дай малко доказателства за тая работа...
                "... the Bulgarian population is more closely related to the Italian, the Mediterranean, the Armenian and the Romanian population ... The presence of some rare alleles and haplotypes indicated Asian genetic inflow. ...the Bulgarian population is characterized by the features of the Southern European anthropological type with some influence of other groups such as Asians, Turks, Armenians. "
                "...Българската популация е най-тясно свързана с италианската, средиземноморската, арменската и румънската... Присъствието на някои редки алели и хаплотипове показва азиатски генетични включения. ... българската популация се характеризира с признаците на южно-европейския антропологически тип, с известно влияние на други групи като азиатци, тюрки/турци?, арменци." Източник - резюме. Цялото е платено.

                "The Chuvash have a central European and some Mediterranean genetic background (probably coming from the Caucasus), while the Bulgarians have a classical eastern Mediterranean composition, grouping with Macedonians and Iranians in the neighbor-joining trees obtained by using DR and DQ genetic distances" -
                "Чувашите имат централно-европейски и известни средиземноморски корени (евентуално идващи от кавказци), докато българите имат класически източно-средиземноморски гени, групиращи ги с македонците и иранците в близко-родствени генетични дървета..."
                Източник: Генетичен анализ на чувашите - които, впрочем, не са тюрки генетично

                "Izvestno e tche haplogrupata J2b1-M102 e tipichna za proto- Trako- Iliriskite plemena (pelagsi, tavlanti, iagodi i dardani), kakto i tche E3b1a2-V13 e tipichna za drevnite proto- Dako-Miziitzi." -
                Източник: Bulgarian DNA project

                Дори да не си сигурен какви точно са били прабългарите, имаш голям избор.
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  кало написа
                  верно ли? я дай малко доказателства за тая работа...
                  кало, разбрахме, че за теб, генетиката не съществува като наука. съжелявам ама поне в 5 поста се опитах да ти обясня основни постулати в съвременната биология. материал бол. през последните 90 г има раздадени поне 10 нобелови награди за изследвания в областа на генетиката.
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    кало, разбрахме, че за теб, генетиката не съществува като наука. съжелявам ама поне в 5 поста се опитах да ти обясня основни постулати в съвременната биология.
                    тонев, нещо сериозно бъркаш, никъде не съм оспорвал генетиката като наука.
                    вероятно ме вземаш за някой друг юзър. на генетиката се доверявам, за разлика от параноидални субекти като бог или съдба
                    въпросът е, че твърденията, че сме генетични наследници на прабългарите, са недоказани. посочените по-горе източници сочат генетично изследване (без доказателства за достоверността му) на няколко съвременни българи. и това е.

                    ИМХО - съвременните българи са толкова генетични наследници прабългарите, колкото и на куманите, аварите, османските турци и десетки други народности, но най-вече на славянските племена по тези места...

                    кънчев, кунчев или както там се транскрибира фамилията ти на български - вероятно не схващаш връзката между всички тези теми. тя е проста - митът за общото българско наследство, континюитет, етнически, че и държавен, продължил хилядолетие и нещо. е, това е само мит, много отдалечен от фактите. лошото е, че се пробутва и от поколения се втълпява като научна истина.

                    Comment


                      Генетика

                      Здравейте! Радвам се да се запознаем Ще ми бъде приятно да обменяме идеи и да споделяме мнения тук

                      Относно статията на pnp5q - ето я и нея.

                      П.С. Ако искате и други статии, имам достъп до почти всякакви платени източници.
                      Не 7, а 77 пъти по 7...

                      http://www.mathematicalanthropology.org/

                      Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                      Comment


                        кало написа
                        въпросът е, че твърденията, че сме генетични наследници на прабългарите, са недоказани. посочените по-горе източници сочат генетично изследване (без доказателства за достоверността му) на няколко съвременни българи. и това е.
                        Посочените източници (поне първия и втория) са научни изследвания, за които нямам основания да очаквам, че не е спазена необходимата методология.
                        На теб май не ти трябват доказателства, които те оборват...
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          Точно пък ДНК-изследванията колкото съм чел, толкова различни отговора даваха. Кое от тях ще се вземе предвид, е въпрос явно на личен избор.

                          Два въпроса :

                          Присъствието на някои редки алели и хаплотипове показва азиатски генетични включения. ... българската популация се характеризира с признаците на южно-европейския антропологически тип, с известно влияние на други групи като азиатци, тюрки/турци?, арменци.
                          Азиатските генетични включения какво общо имат с прабългарите и на 100% ли указват техния принос в генофонда на днешните българи ? И до колко е изяснен въпросният маркер на прабългарската следа, на каква база данни, при положение, че няма изходен материал за сравнение ?

                          "Чувашите имат централно-европейски и известни средиземноморски корени (евентуално идващи от кавказци), докато българите имат класически източно-средиземноморски гени, групиращи ги с македонците и иранците в близко-родствени генетични дървета..."
                          Чувашите ли са "чистият" сравнителен материал при изследването на "прабългарската" следа и какво точно доказва посоченият цитат ? Естествено, че чувашите нямат тюркски гени, тюрките до колкото е известно са езикова група от племена с различен генотип, а не етнос.
                          Quae fuerant vitia, mores sunt.

                          Comment


                            Аз ще се съглася с Юлиан. Доколкото знам, ДНК изседванията за миналото страдат от общия недостатък, че им липсва достатъчно широк изходен материал. Така че въпросните излседвания не показват доколко и дали сме наследили "прабългарите" (просто защото не знаем какво е ДНК на "прабългарите"), а доколко и с кои днешни етноси се родеем (и пак ми се струва, че изследванията не са достатъчно широки за сериозни обобщаващи изводи). Което пак е нещо, поне знаем кой е минал оттука по някое време Ама по въпроса с прабългарите нищо не помага.
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              Затова и написах накрая, че имаме голям избор.

                              Доколкото схващам, основната част от гените ни са близки с тези на автохтонното население на Балканския полуостров (и днешните му наследници). Що се отнася до племето, чието име носим - без повече данни трудно може да се каже дали са дотъгъдъкали от прародина в Азия, или - в едни още по-ранни, праисторически времена - са тръгнали оттук и после са се върнали.

                              Впрочем, именно прочетеното в този форум ме подтикна да търся повече по въпросите за тюркски/арийски произход на прабългарите. Мнението ми към момента е, че нито една от двете тези няма достатъчно доказателства на своя страна, за да "пребори" другата.

                              ЕDIT, 19:46:
                              Sir Gray написа
                              въпросните изследвания не показват доколко и дали сме наследили "прабългарите" (просто защото не знаем какво е ДНК на "прабългарите"
                              Това е така, защото няма нито един източник на старо ДНК, за който да се каже със сигурност "Този е бил прабългарин!". Иначе - генетичното изследване не изисква количества, защото генната карта на човека е претърпяла много малко промени в последните стотина хиляди години /не съм сигурна за точната цифра, но е достатъчно голяма/. По тази причина, знаейки генотипа на съвременните хора, можем да твърдим с увереност и за едни-единствени останки към кой тип принадлежат, но само в случаите на рядко срещани генни последователности може да се конкретизира племе / народност.
                              Last edited by pnp5q; 08-08-2007, 20:06.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                А случайно някои от вас да е допускал, че е възможно днешните българи въобще да не са наследници на прабългарите? Щото като гледам така някои се хващат като удавници за сламка за абсолютно абсурдни теории, само и само да докажат, че днешните българи имат нещо общо с прабългарите. :tdown

                                Comment

                                Working...
                                X