Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произход и история на древните българи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    И още нещо по въпроса за съотношението българи-славяни, погледнато в друга светлина. Прави ли ви впечатление,че родовете, които продължават да доминират 1 и 2БЦ са сашите пра-български клонове и тяхните разлконения разбира се. Когато се търси някой да е легитимен наследник се говори я за Дуло, я за този, я за онзи род. Единствения които знам се е наложил и е непряко български е този на Тертерите, но вероятно те вече са били свързани чрез женитби от времето на Асен и Калоян. Мислата ми е, че пра-българските родове продължават да оказват влияние във високите кръгове на трсаството и политиката. За такива славянски родове не съм чувал досега. Тва от друга страна не означава ,че няма славяни влели своите гени в знатните родове.
    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
    (собствен патент)

    Comment


      Това за родовете само показва как човешкия род си е все същия от време оно. Традиции, желание да се изведе рода "древен и славен" и т.н.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Абе гледам че пишете за проценти ама не казвате защо мислите че точно тази е цифрата?С последните два поста съм напълно съгласен
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          gollum написа
          Това е съвсем точно казано, но проблемът е, че при количеството информация и фрагментарността й мотивацията и мисленето на редящия придобиват решаващо значение .
          За случая важи правилото от известния виц: "Работаем, как умеем". Мотивацията си е мотивация и фрагментарността си е фрагментарност, но все пак с наличните данни в едната посока изводите са по-произволни от другата.

          Comment


            Batko Charly написа
            И още нещо по въпроса за съотношението българи-славяни, погледнато в друга светлина. Прави ли ви впечатление,че родовете, които продължават да доминират 1 и 2БЦ са сашите пра-български клонове и тяхните разлконения разбира се. Когато се търси някой да е легитимен наследник се говори я за Дуло, я за този, я за онзи род. Единствения които знам се е наложил и е непряко български е този на Тертерите, но вероятно те вече са били свързани чрез женитби от времето на Асен и Калоян. Мислата ми е, че пра-българските родове продължават да оказват влияние във високите кръгове на трсаството и политиката. За такива славянски родове не съм чувал досега. Тва от друга страна не означава ,че няма славяни влели своите гени в знатните родове.

            Тъй е, те са били шефовете. Позволявам си даже ереста да си мисля, че (въпреки езика!) елита на славяните, които несъмнено ги е имало, се е побългарил.

            Като гледаш бита и обичаите, то и обикновените са се побългарили. Ще взема да намеря аз една книга, "Българите в представите на византийските хронисти" или нещо такова, да видим какво пишеха там....

            Comment


              messire Woland написа
              Това за родовете само показва как човешкия род си е все същия от време оно. Традиции, желание да се изведе рода "древен и славен" и т.н.
              Е, не, по конкретно е. Става дума за конкретни фамилии.

              Comment


                Добре де, но фактите са, че в момента на провеждане на изследването, което постнах по-горе, се оказва, че българите са най-близки до съседните си народи.По принцип е правено от учени, които не вярвам да са толкова глупави, че да изследват само жители на Видин да речем, по-вероятно е изследването да е върху представителна група от хора.Та кой колко е бил и кога е дошъл няма значение, фактите са, че населението на Балканите е почти хомогенно и според мен е абсурдно да се твърди, че в крайна сметка на Балканите има само българи с разни дребни примеси.

                Comment


                  А, нищо не твърдя. Опитвам се да видя обяснение на фактите по това изседване, така, както са изложени тука.
                  Там е работата, че не знаем кого точно са изследвали. Тук вече нямаме древна история и трябва да е точно. То социолозите не знаят дали са им представителни извадките, а пък тези са генетици.
                  Допускаме, че е представителна.
                  Ако са установили, че населението е хомогенно по гени, тогава какво е:
                  Славянско, прабългарско, тракийско, гетско, готско, гръцко, римско?
                  Народите на Балканите исторически са много. Значи, или изследването е на някакво много основно генно ниво, или отговор на въпроска какво е, след като е хомогенно, трябва да се търси в историческите дадености.
                  Загадката се задълбочава.
                  Нормално е обаче съседите на България да са с български произход и гени - България граничи със себе си и днешните й граници са смалени в сравнение с етническата територия.

                  Другият вариант е, славяни, прабългари, траки, немци и пр. да са с еднакви гени.
                  Това обаче, ако е вярно, е безинтересно. Различията между етносите остават на културно-социално ниво. А те не са малки.
                  Въобще, какво следва от това изследване?
                  Last edited by ; 28-01-2005, 20:31.

                  Comment


                    KG125 написа
                    Е, не, по конкретно е. Става дума за конкретни фамилии.

                    Именно, точно това имам предвид. Но, това си е малко off-topic, така че не му обръщайте много внимание. Просто неволна реакция
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      Хусаре кое му е невероятното на твърдението че по-голямата част от Балканите са населени с български елемент?!Вземи казвам ти за не знам кой път атлас по история за 6 клас и виж териториите на средновековната ни държава!!!И между другото казваш нещо пък така и не разбрах твоята гледна точка по въпроса?
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        Batko Charly написа
                        И още нещо, което зърнах някъде и се каня да го пусна от доста време (само дано не се повтарям):

                        За тракийски владетели всичко се знае, име, година, старство и вко ли не. Опре ли се обаче до пра-българските владетели, нещо все не се знае, не сме сигурни и не може да се докаже. Мисълта, ми(му)е, че има няккава бариера в българското съзнание, което пречи много на развитието на нашта истоирография. Българина просто стиска очи и проявява върл инат към произхода и историята си.Та не става въпрос само за наука и методология и какво акк се доказва, има нещо в нагласата ни, което много не ми харесва
                        За траките се знае също, че са около 90 племена.
                        Но мен ме занимава един странен факт. На колко от нашите водачи се знае лобното място, на колко от тях се знае гроба и на колко от тях е намерен?
                        Ако изключим Кубрат, Аспарух(Исперерих(кс) според "именника") и Самуил за други не се сещам. Дори за Иван Шишман се спори, казват Никопол а в народни песни се пеело друго?!?
                        Да се върна на траките. Не знам дали Сердика е римски град но ми прави впечатлението, че носи името на тракийското племе "серди". Не се сещам за источника и на твърдението, че българите при походите си срещу елините не подлагали всичко на разгром и сеч, а "местното население, с което се родееха" не закачали. Кое е било това население извън българските земи?
                        За това, какъв е и как се е формирал съвременния ни език, едва ли може да се стигне до категорично заключение. Кое е имало решаваща роля, родовата, расовата, етническата или верската принадлежност и дали численоста е оказала голямо влияние? И какво значение е имала графичната система исползвана от разнообразното население? Ибн Фадлан казва, че българите са ползвали китайското писмо и пимото "Мани". Кое е това писмо и какво се знае за него. На какво се дължи приликата между кирилицата и coptic alphabet и тук Coptic alphabet ?

                        KG125 написа
                        Ако са установили, че населението е хомогенно по гени, тогава какво е:
                        Славянско, прабългарско, тракийско, гетско, готско, гръцко, римско?
                        .......................

                        Другият вариант е, славяни, прабългари, траки, немци и пр. да са с еднакви гени.
                        Това обаче, ако е вярно, е безинтересно. Различията между етносите остават на културно-социално ниво. А те не са малки.
                        Въобще, какво следва от това изследване?
                        Ами имаше някакви теории, за еднаквоста. Нещо от рода на това:
                        След катаклизъм част от местното балканско население се преселва в Азия. За да не се разпростирам надълго с цитати от различни източници накратко пътя им е нещо подобно:Балканите, Мала Азия, Шумер, Вавилон, Китай(не помня тогавашното му име), Имеон(Памир и Хиндукуш) от там разклонения към Индия, Китай и Тибет, от там първи тръгнали прадедите на траките, след тях на славяните, после на българите и така на татък. А Вие знаете, че в хрониката на Михаил Сирийски(Мар Михаил Велики) се пише за "едно закъсняло племе българи" което за около 60 дни през зимата се преселило от Имеон. Не помня да се споменава за сражения по пътя им?!? Вероятно са отишли при свои?
                        Следващите преселения, са що годе известни на сегашната ни история.
                        Ако Ви заинтересува тази теория, мога да потърся материалите.
                        ??? ИСТИНАТА ???

                        Comment


                          Toва с гробовете на царете е наистина удивително. Има много работа за историци и археолози и след като влезем в ЕС, на тая плоскост може да има работа за запазване и даже възраждане на националната традиция.

                          Ако не те затруднява, пусни нещо за тия хроники - не само е страшно интересно, но и доста рационално зърно има.
                          В една книга за хетите, населявали в почти библейски времена днешна Турция намерих някои техни думи, които доста стряскат. Помня само, че за теле или крава е "дана" ("даначе" на някои български диалекти).

                          Comment


                            Леле мале, каква е тая азбука! Ти направо ме застреля в десятката. Че то кирилица..... Хайде сега, оттам ли са гледали Кирил и Методий и Климент, или има някаква друга връзка? Егати чудото. Нещо има ли за коптския генезис и история?

                            Comment


                              Приликата между азбуките е удивителна
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment


                                Доколкото разбрах, и коптската има общо с гръцката. Мъглата се сгъстява......

                                Comment

                                Working...
                                X