Съобщение

Collapse
No announcement yet.

АЗБУЧНИК на българските лични имена

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Amazon написа Виж мнение
    Димитър по-често съм го срещал като Митьо, Димо, никога като Мито.
    Тогава Мито от къде идва?
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #77
      В западна България и в Търново се говори по-твърдо. Може меката съставка да е изшкурена от диалекта. Знае ли се от кой край на България произлиза името?
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #78
        Amazon написа Виж мнение
        В западна България и в Търново се говори по-твърдо. Може меката съставка да е изшкурена от диалекта. Знае ли се от кой край на България произлиза името?
        Не. Аз именно това питам - дали някой знае от къде е името и на кое е производно.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #79
          Понеже гимназията учих в Троян, наред със старите често срещани имена там като Минко ,Дончо, има и имена които са типични за онзи край. Поне местните така твърдяха ,а и аз не съм чувал такива другаде.Това са :Бочо ,Бочко,Дочо,Дочко,Калчо,и един от учителите ми Каолин Генов (лека му пръст). Името Калчо ,прави асоциация с грънчарството ,широко разпространено в района.

          Comment


            #80
            mokria написа Виж мнение
            Името Калчо ,прави асоциация с грънчарството ,широко разпространено в района.
            Калчо идва от калина (растение), или съкратена форма на Калоян.
            "Мы летим, ковыляя во мгле, Мы ползем на последнем крыле. Бак пробит, хвост горит и машина летит. На честном слове и на одном крыле..."

            Comment


              #81
              Е ,аз като художник и керамик затова направих връзката на Калчо с -кал, глина.За мен са интересни и имената на българо - мохамеданите след смяната на имената.Избягвали са да кръщават децата си с имена на християнски светци ,често са ползвали имена на цветя и дървета. В казармата имахме един помак от Велинградско - Мануш. Мисля ,че е имало такъв хайдутин?

              Comment


                #82
                mokria написа Виж мнение
                Е ,аз като художник и керамик затова направих връзката на Калчо с -кал, глина.За мен са интересни и имената на българо - мохамеданите след смяната на имената.Избягвали са да кръщават децата си с имена на християнски светци ,често са ползвали имена на цветя и дървета. В казармата имахме един помак от Велинградско - Мануш. Мисля ,че е имало такъв хайдутин?
                Има един войвода на ВМОРО

                По една случайност бях даскал на една негова правнучка.


                За него е една от най-хубавите песни.
                Посветена на един велик български възрожденец от Македония


                Иначе, ако не се лъжа, самото име .... циганско. В което няма нищо странно, в етногенеза на съвременните българи са участвали не само прабългари и славяни. Защо тоя помак са го кръстили Мануш, знаят само майка му и баща му.
                Last edited by Stan; 19-06-2013, 11:09.

                Comment


                  #83
                  Мерси. А във форума ,преди търсих тема за циганите но не намерих.

                  Comment

                  Working...
                  X