Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възродителния процес през различните години

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Field_Marshal написа Виж мнение
    Добре, а това че и Турция е имала подобни закони и преименувания как оправдава нашите действия и самия Възродителен процес? Излиза, че с нищо не сме по-добри от тях и използваме точно техните репресивни методи. И не само Горбачов, но и западните страни бяха против тогава. А щом смяташ Възродителния процес за правилен, значи подкрепяш и политиката и натиска към турците преди 44-та ли?
    Нито аз, нито ти сме някакви съдници, за да решаваме кое е правилно и кое - не. Казвам, че нашата страна в този случай (или проблем, ако искаш) е поне една идея по-права от турската. Това е моето мнение по този въпрос. Обяснил съм и защо...
    Дразня се и че в днешно време тази тема се разглежда по тотално необективен начин. По цял ден ни заливат с пропагандна помия и ни обясняват колко сме били виновни.
    Запада няма как да застане зад гърба ни, и това обясних защо. Ние бяхме част от два съвсем различни военно-политически блока.
    Съжалявам, но тази тема е обвързана политически и няма как да избягаме от "кръчмата". ДПС постоянно ни навира в лицето, колко репресирани били българските турци, а в същото време Хафъзов обяснява на народен "български" пред техните "български" симпатизанти, как отново ще ни завладеят. Пише го младо момче, което не гласува за нито една политическа партия, понеже смята, че всички са "сейм шит".

    Comment


      #32
      Турция провежда някаква подобна реформа през 1935 г. България се мъчи да я проведе през 1985 г. Няма как да съпоставим двете неща. Освен това има значителни разлики в двете реформи:

      - турската реформа обхваща цялото население и въвежда принципно нова система на фамилиите, докато българската реформа удря конкретно малцинствата и се мъчи да им наложи модела на мнозинството;

      - българската реформа засяха и малките имена;

      - в Турция хората си избират нови фамилии, които да отговарят на определени изисквания, а в България новите имена се избират от властта;

      - българската реформа засяга и религиозния живот - мъчат се например да променят погребалния ритуал на турците, сменят имената на гробовете и т. н.

      С други думи България се мъчи да проведе много по-тежка реформа в много по-неподходящо време.

      Comment


        #33
        Да, де, ама услужливо пропускаш фактът, коя е първопричината за всичко това ? А именно турската политика, спрямо българските турци. На българските политици не им е хрумнало току-така. И Турция не им "подава ръка" по никакъв начин, както се опитват да изкарват в днешно време някои псевдоисторици. Просто желаят у нас, да има организации, които да мътят водата и да склоняват тази част от българското население към тероризъм. Тия призиви "приберете се при майката Турция" е струна, на която от Анкара им отърва да свирят. А и като цяло българските турци, които са емигрирали към "майката Родина", хич не се гледат с добро око от тамошното население. Те затова и повечето от "репресираните" турци се върнаха, но това е друга тема.
        ОК, съгласен съм, че изтриването на имената на починалите турци е престъпление. Съгласен съм и че, ако мен ме прекръстят Мохамед или Абдула няма да ми е никак приятно, ама никой не отчита, че тия хора в крайна сметка са имали и избор. Който не желае, да бъде прекръстен с християнско име, нека да си отиде, какъв е проблема ? Който се чувства истински българин, нека да остане тук. Аз имам познати, които след падането на социалистическия режим, все още са си с християнски имена. При това не е един, не са и двама... Хората се чувстват българи, празнуват си християнски празници и т.н.
        Между другото романът "Време разделно" е ясно, че е писан по поръчка от БКП, но какво ти е мнението за истинността на този литературен шедьовър ? Там е много спорно. Колко е на Антон Дончев също е отделен въпрос... Май го е плагиатствал от Фани Попова-Мутафова.

        Comment


          #34
          Приятелю, не "пропускам услужливо", а коментирам паралела, който се прави между двете реформи. Паралел не се наблюдава. Това няма нищо общо с първопричината за налагане на българската реформа. Тя е отделен въпрос. Този въпрос беше обсъден по-рано.

          Колкото до "Време разделно", има във форума теми, чети там. Конкретно за Възродителния процес истинността на "Време разделно" е без значение. В края на XX век не е определящо каква е "кръвта" ти, за да те третират по един или друг начин. Петдесет години по-рано е било определящо.

          Comment


            #35
            Между другото, не съм много сигурен, но турските реформи май не засягаха само фамилните имена. Нека някой, който е наистина запознат, да каже...

            Comment


              #36
              Кухулин е прав - имало е моменти във времето, когато насилствената асимилация е била допустима (не от гледна точка на сегашните понятия за морал и справедливост, а от гледна точка на тогавашните реални практики) или поне възможна и други моменти, когато е носела негативи за държавата до степен на невъзможност. По принцип българската държавна политика към турското население е била достатъчно твърда, макар и на фона на политиките на други, включително съседни страни да не е изглеждало така.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #37
                Значи от това, което разбрах, дори и в момента в Турция е задължително всеки турски гражданин, да бъде с турски имена. Нека някой да каже, дали греша, ама...

                Comment


                  #38
                  Аз, като фен на шаха, мога да ти дам за пример Екатерина Аталик.



                  Вярвам ще се съгласиш, че Екатерина не е типично турско име.

                  Comment


                    #39
                    Аз се съгласявам, но откъде си толкова сигурен, че въпросната шахматистка няма и турско име ? Може просто да се представя пред широката общественост с рожденото си име. Както и да е, вярвам ти, но годеницата ми е юрист и ми обясняваше, че нейни турски колеги с двойно гражданство от Университета имали турски имена в Турция и съответно български тук. В Турция е Мехмед, в България е Бойко... Борисов.

                    Comment


                      #40
                      Въпроса не е дали човек има турско име, а дали е задължително да има турско име. Такова задължение се оформя със съответния закон, а законите са публикувани в интернет. Аргументи от типа "една жена казала" не са желателни, дори жената да е юрист. Още повече, ако е юрист.

                      Иначе нищо не пречи всеки да приеме турско или каквото и да е друго име, ако реши, че има нужда. Пример от друг мой любим спорт - сумото. Калоян Махлянов взе японско гражданство и се прекръсти на Андо Кароян, щото човека има бизнес там.

                      Comment


                        #41
                        Кратко гуглене показва, че фамилните имена в Турция все още са по дискриминационния закон от 1934. Което както казах, не е оправдание за въвеждането на подобна етническа дискриминация в други страни.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #42
                          На мен Уикито ми пише, че новите граждани нямат задължение да си сменят фамилните имена. Например Мехмет Аурелио.


                          Comment


                            #43
                            Абе хорица, спора стана повече от интересен. Питах една приятелка, която е туркиня и тя ми каза, че не само, че трябва да се прекръстиш, но дори било най-важното изискване, ако искаш, да станеш турски гражданин. Не знам вече, на кого да вярвам...

                            Comment


                              #44
                              Руското консулство в Анкара също казва, че няма задължение.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                Имало е дело в ЕСПЧ за двама турски граждани. Единият асириец, сдобил се със швейцарско гражданство и си сменил фамилията с асирийска. В Швейцария. Поискал да му я сменят и в турските документи и му отказали на основание точно на този закон. Другият някакъв наглец, който се казвал Асланискандер, станал от мюсюлманин будист - в Турция! и на това основание поискал да стане Леоналександрос, щото така отговаряло на будисткото му съзнание. Тлъст трол! Отказали му и на него по този същия закон от 1934.

                                И двамата изкарали по 1500 евро плюс съдебни разноски.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...