Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    През 1916 г. български войски влизат в Букурещ

    На 1 септември 1916 г. България обявява война на Румъния, а на 5-6 септември 60-хилядна румънска армия вече е унищожена в крепостта Тутракан. След няколко дни пада и Силистра. Други български части превземат Добрич. Над румънската армия в Добруджа надвисва катастрофа.

    Вярна на съюзническия си дълг русия праща цяла армия в подкрепа на Румъния. Тя се състои от 61-а и 115-а пехотна дивизия, Трета конна руска дивизия, пехотна дивизия от сърби и хървати, живеещи в Русия, артилерийски корпус Само тези сили бяха равни по численост на действащата в Добруджа Трета българска армия в състав I, IV, VI и Конна дивизия.
    Наистина, в помощ на българите бяха 25-а турска дивизия (слабо обучени сирийски араби) и една германска бригада от 4 дружини. Но до русите се биха пет румънски дивизии и една конна бригада, артилерийски полкове и картечни роти. Руско-румънските сили имаха 70 дружини (срещу 43 български и 19 съюзнически). Флангът на тези сили бе осигуряван от огромния руски черноморски флот: съставен от няколко нови броненосци, стотици миноносци, подводници, катери. Артилерията им покриваше едва ли не половин Добруджа. Срещу тях имахме 6 миноносци от типа на "Дръзки".

    Българското командване се страхуваше, че войниците няма да се бият срещу освободителите си от 1877-1878 г. Опасенията се оказаха неоснователни. Различно бе само отношението към пленниците. И офицери, и войници дълго не предаваха заловените в пленнически лагери, канеха равните по чин в землянките, където ги хранеха и пояха и тъжно разсъждаваха върху криволиците на съдбата, изправила ги един срещу друг.

    След пограничните сражения яростни боеве пламнаха на 5 септември край Добрич. Руската 61-а дивизия атакува българските позиции край града, подпомогната от 6 руски ескадрона. Руските ескадрони бяха избити до последния човек от атакуваните български батареи. С ужасяващи загуби бе отблъсната и руската пехота.

    В следващите дни пламнаха боеве по цялата линия в Добруджа - от Дунав до Черно море. Към Добрич русите насочиха още две дивизии. Българското командване можа да противопостави само нестроеви войници (готвачи, санитари) и добрички граждани - доброволци, въоръжени с пушки на убитите в предишните дни. Тази шарена войска атакува с "ура" на нож руските вериги. Русите дочакаха храбро удара, но бяха сметени и след кратък бой побягнаха назад, кой знае защо също с "ура". Поради това собствените им картечни роти в тила ги сметна за настъпващи българи...

    На 7 септември в боя влезе и сърбохърватската дивизия, която се оказа според ген. Христов, летописец на събитията, най-коварния противник на Добруджанския фронт. Тя едва не проби българските позиции. Наложи се конната дивизия на ген. Колев (бесарабски българин) да я удари във фланг и тил.

    Сърбохърватската дивизия изчезна почти изцяло под сабите на български конници, в които сякаш си събуди духа на Аспаруховите бойци, препускали си точно по тези места преди 12 века. Впрочем големият герой в тези дни бе именно Конната дивизия на ген. Колев. Тя запушваше дупки в тила, разкъсваше вражи позиции, нападаше във фланг, или изненадващо налиташе на походни колони в дълбокия тил. След години немският генерал Гудериан ще каже: "Учил съм се на танкова война от действията на ген. Колев с конницата му в Добруджа". След провала край Добрич руско-румънските войски се оттеглиха в Северна Добруджа на готовата Кубадинска дивизия - на няколко километра от линията Кюстенджа-Черна вода.
    Вече беше свободна Южна Добруджа, която румънците ни бяха отнели през 1913 г. Но през пристанището на Кюстенджа руската армия стоварва попълнения, - артилерия, казашка конница. На свой ред румънците насочват цяла нова армия - Трета, като българската.
    След безуспешна атака на Кубадинската позиция (17-19 септември) Трета българска армия минава временно в отбрана. Трикратното превъзходство на противника не безпокои българите. Но руското командване настъпва на 1 октомври към височините край с. Енгес и Казичи, и българските позиции при Бетаул и Софулар.

    Цял ден бойците на 3-а армия, неколкократно по-малко от руснаците, отбиват атаките. Надвечер в конраатаката тръгва дивизията на ген. Колев. Мрачната слава на българската конница смразява русите и те побягват.

    Пак тогава Трета румънска армия минава Дунав при Рахово в тила на Трета българска. Двете стоварени румънски дивизии имат срещу себе си две български гранични роти, които се бият цял ден и отстъпват едва надвечер. През нощта обаче граничните внезапно нападат румънците, които не знаят колко малко са нашите, побягват и губят заетите позиции. Сред румънците настъпва пълно безредие. Мостът им е скъсан от мина и в паниката генералният щаб си връща войските в Румъния. Българските граничари два дни не могат да се опомнят от победата си.

    На 19 октомври Трета българска армия започва атаката на Кубадинските позиции и ги пробива на 21 октомври. Единствено русите оказват съпротива. Особено страшна е битката на Кубадин, в която 4-а пехотна дивизия се бие "на нож" с русите цели 6 часа. Руската дивизия е унищожена, пленено е бойното й знаме. По-късно са пленени и знамената на другите две дивизии. Трите флага и днес са във Военноисторическия музей на България.

    Преследването на разбитите части поради дъждовете е тежко. И разбити, руси и румънци още са повече и ариергардите им се сражават до край. В края на октомври русите дори пробват контранастъпление.

    Руските атаки бяха отбити с огромни загуби. Българските войски останаха по-малко, тъй като Първа шопска дивизия вече бе минала Дунав и настъпваше към Букурещ. При р. Адрисен шопите смазаха две румънски дивизии и след няколко дни влязоха в Букурещ, където почиваха малко в луксозните квартали на "Малкия Париж". И днес в къщи край София могат да се видят "сувенири" от румънската средна класа. До 5 януари 1917 г. изцяло бе изчистена и Северна Добруджа.

    Оцелелите руски части се предадоха на Трета българска армия. Българо-руския фронт се установи на р. Серет в Молдова. Но в Русия, вследствие на пораженията, изгубиха февруарската революция и активните бойни действия са прекратени.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #32
      Аз мисля, че като за начало тези редове са напълно достатъчни за да ни се вдигне самочувствието и с право да се гордеем че сме потомци на тези славни БЪЛГАРИ
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #33
        Винаги съм се чудел защо от нас стават такива добри войници и такива лоши граждани... Но не тук е мястото за това, нека възхищението ни си остане чисто. Супер писания, Парабелум, дъха ми отнеха :tup: :tup:
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #34
          Надявам се, да са ви харесали
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #35
            да, страхотно е наистина :tup:
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #36
              1 дивизия от 3 армия(може и да бъркам частта) са водили срещен бой с руски части идващи на помощ на Тутракан, сражението освен срещно е било изненадващо и за двете страни и е прерастнало в щиков бой. така че нашите напълно са разбрали (по псувните при клането) че си имат работа с руснаци. Е ...изклали са ги, кво като са руснаци? ...Това по спомените на подполковник Сава Стоянович, командир на артилерийски дивизион на 1 дичизия. А Силистра пада доста драматично..... Именно това срещно сражение + труповете на румънците които дунав е влачил точно пред Силистра+конен офицер за свъзка, румънец който влита в кариер на плащада, спира пред щаба на румънското командване (леко окъсан и окървавен от щиковия бой) казва нещоот сорта на: "Българите идат! Колят! и припада. След това е паднало яко тичане....
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #37
                Браво, Парабелум!!!
                Как само намираш време за толкова писане!!! :tup: :tup: :tup:
                Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                Comment


                  #38
                  Заради вас го правя.Да има да четете.Да се образовате
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #39
                    България в Първата световна война 1915-1918

                    След пробива при Добро поле на 29.09.1918 г. България подписва със Съглашението споразумение, останало в историята като Солунско. В него са определени условията за излизане на страната ни от войната.

                    Съгласно клаузите на споразумението бойните части и съединения, оказали се на запад от Скопския меридиан, остават като заложници. Непобедените в сраженията 1-ва Софийска, 6-та Бдинска, 302-а и Сборната дивизия са задължени да предадат оръжието, техниката, имуществото, архивите и знамената си.

                    Българските воини обаче решават да не предадат на съглашенците знамената си и с риск на живота си ги укриват и спасяват.
                    Някъде бях чел подробности около това събитие ама беше доста отдавна и нищо не си спомням. Някой има ли повече инфо? Или да каже място в нета ако го има, защото аз нищо не намерих.
                    Пък и малко въпрос за размисъл... това едва ли не се е оформило като мит в съзнанието на българите. че Българската армия не е губила бойно знаме, пък не сме печелили война.
                    “Никога не е имало война, която по-лесно би могла да бъде
                    предотвратена от тази, която току-що бе доразрушила
                    всичко, останало от света при предишната битка.”
                    Сър Уинстън Чърчил
                    март 1948г.

                    Comment


                      #40
                      85 год. от спасяването на българските бойни знамена

                      България никога не е оставяла българско бойно знаме да попадна в плен.Случката за която говориш я знам.Даже има направен и документален филм.Преди 10-тина години съм го гледал.Значи знамената са спасени от обикновенни войници,защото честта на офицерите не е позволявала да "дезертират",към Свободна България.
                      Те заповядват на войниците да спасят бойните светини.
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #41
                        За знамената е вярно,обаче не разбирам каква е тази 302 дивизия.Някой може ли да каже нещо по този въпрос? :o

                        Comment


                          #42
                          Станала е някаква грешка.Такава дивизия няма
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by "Kilroy"

                            Някои може ли да ми обясни какво са целяли централните сили с тактиката на така наречената : позиционна война? През ВСВ такова нещо един вид няма, войната се води до пълна капитолация на противника. Доколкото знам тази стратегия е плод на германската военна мисъл. Но какво целят да постигнат, завземат дадени територии, строят отбранителни линии и година ги защитават без да продължават напред. Това до кога е трябвало да продължи, невъзможно е да е вечно.
                            Личното ми мнение , че при създалата се обстановка на балканите , това е по - добрата стратегия за България.
                            България не е била способна да води продължителна позиционна война,защото ресусрсите са й били доста ограничени..Единственият шанс на българската армия е бил Балканският Блицкрийг.Спирането на българските войски на гръцката граница означава загуба на войната още в самото й начало.Едно евентуално нахлуване в Гърция,би натежало последната да се включи на страната на Централните сили.Тогава дебаркирането на Съюзниците изобщо нямаше да се състои.Щеше да се получи същият сценарий както при Галиполи.С тези спечелени позиции България,щеше да претендира за по благоприятни условия при сключването на мира
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #44
                              Да попитам нещо конкретно
                              Някой има ли представа какво оръжие е внасяно от Германия и Австро-Унгария през периода 1915-1918 като количество?

                              Защото тази информация я няма по дебелите книги
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                #45
                                [/quote]

                                А пък друг един британец, Дъглас Адамс, казваше ....." когато мъжете бяха истински мъже, жените бяха истински жени, а малките космати същества от Алфа Кентавър бяха истински малки космати същества от Алфа Кентавър" [/quote]

                                Ако някой открие "Смисълът на Вселената,Живота и Всичко останало" да свирка :lol: :tup:
                                "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                                И други затворници
                                нека четат пред вратите
                                нашата памет остъклена
                                с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                                Comment

                                Working...
                                X