Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Даниц, щях да пиша, че е най чолпановски написана, но рекох да не я баннат! Наблегнах на събитието. Не знаех нищо за него. Другите са добре! Явно още един нацист! Тук поствам съдържанието.

    Comment


      За това, че 12-та пехотна дивизия (макар и полуформирана) е била също
      в резерв на гл. ком. и, че конният полк е 7-ми виж картата на 122-ра стр.
      от книгата на А. Христов.

      Comment


        Едва ли тази снимка съществува някъде другаде. Някакъв роднина. Но не
        знам кой е! Че е от 1-ва пех. див. няма съмнение. Отзад е написано:
        " От скалиста Албания майски приветствия и целувки на племеницата".
        21. VI. 918 год. Васил
        Кой от всички тези е Васил и кой е той ще остане загадка. Хората, които можеха да ми кажат това отдавна измряха.

        Comment


          еМГето написа
          Тази статия е от горната книга. За този случай аз нищо не знаех. Избрах
          нея защото е най-кратката (само три листа).
          Това е боят от 07.12.1915 г. Малко патетично е описано. Аз съм срещал и описание, което е на практика същото, но с по-малко дитирамби. На 07.12 бреговите наблюдатели забелязват кораби пред варна и дежурния миноносец "Дръзки" отива да доразузнае (иначе как да обясним самоубийствената атака на нашия по-бавен, че и по-слабо въоръжен кораб) обстановката. Когато вижда двата руски миноносеца ляга на обратен курс и се опитва да ги постави под снарядите на 240 мм батарея. така и става, но още при първите залпове русите кораби се оттеглят. Никакво преследване от наша страна не е организирано.
          Подобна е ситуацията и след 6 дни, когато се появява половината Черноморски флот, за да обстрелва Варна и Евксиноград. Тогава "нашите смели миноносци" си стоят зад вълнолома, както е редно.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            Ъх, малко, доста, доста патетично! Според мен няма стойност. Чиста раз
            дуфка! Ти обаче ме подсети и аз ще постна други части от книгата!

            Comment


              еМГето написа
              Едва ли тази снимка съществува някъде другаде. Някакъв роднина. Но не
              знам кой е! Че е от 1-ва пех. див. няма съмнение. Отзад е написано:
              " От скалиста Албания майски приветствия и целувки на племеницата".
              21. VI. 918 год. Васил
              Кой от всички тези е Васил и кой е той ще остане загадка. Хората, които можеха да ми кажат това отдавна измряха.
              В Албания през 1918 е имало само една българска дивизия - Сборната (и по-точно нейните 36-и, 19-и,82-и и 71-и пехотни полкове). 1-а Софийска пехотна дивизия е била северно от Битоля.

              Comment


                Обърщам се с потребителска молба, към потребителя еМГето, както и към модератора на раздела. Не е ли възможно да се направи една отделна тема за снимки, където еМГето да слага своите снимки? Също така, вярвам, че е възможно просто дадена книга да бъде цитирана, без да бъде слагана скан на страницата - това по повод за пореден път поднесения ни Христов. А когато се публикуват по-големи откъси от книга - както бе направено и както е декларирано, че ще продължава да се прави
                Ти обаче ме подсети и аз ще постна други части от книгата
                - не е ли редно да се сканира цялата книга и да се слага в библиотеката, така както се прави от Дибо, Николай и Даниц? (Btw същото нека да важи и за Христов. Вместо да се пуска страница по страница, не е ли по-добре се сканира цялата книга и да се качи тук.)
                Иначе това което се получава е нон-стоп флудене на темите.
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  Аз мислех за такава тема още от начало.Даже мислех да я озаглавя "Снимки от еМГето". Веднага обаче възниква друг проблем - слагам най-различни снимки т.е. не само от ВСВ да речем. Това значи във всеки раздел да има тема "Снимки от еМГето". Ех, това вече е малко много! И така идеята умря.
                  По въпроса за сканирането на книги,просто не зная от къде да започна.
                  Досега съм сканирал около 350 снимки и като погледна нищо не съм направил. Нямам време. Трябва да ги обработвам (след сканиране). Особено много време отнема изправянето за да бъдат кропени правилно. Картата която направих за Николай отне цял час да я панорамира. Книгата, която Дибо иска е 750 стр.! Пък има и нещо друго. Дибо ме насочи към тази библиотека, но като видях условията разбрах, че тя не е за простосмъртни. Освен да съм направил нещо неправилно. Да не говорим, че нямам представа как се прави в електронен вид. Изобщо проблеми.
                  Иначе снимките и страниците ги слагам най-вече за доказателство. От
                  себе си знам, че едно нещо е да ти говорят, а друго е да видиш. Ето
                  сега тази карта показва, че освен изброените от Николай полкове Сбор
                  ната дивизия има още три - 35-ти, 70-ти и 72-ри. Тя също показва и целият организационен хаос, койте е царял в нашата армия. Три гига Интел (800 мгхц) цял час го тормози!
                  Last edited by еМГето; 05-06-2008, 02:42.

                  Comment


                    Всъщност такава тема има и тя се казва "снимки от голямата война". Намира се в раздел ПСВ. Почти съм сигурен, че такава тема има и в раздел ВСВ. Т.е. снимките могат да се качват там. Колкото до Христов и др. и един цитат би свършил работа, едва ли има нужда от такива доказателства, освен ако някой изрично не помоли.
                    Recalibrating my lack of faith in humanity...

                    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                    Comment


                      Цели четири полка в Албания през 1918 г.?Защо?Май са прави тези които твърдят че численото превъзходство на Антантата при Добро поле е продукт на неумението на българското командване да концертира силите си.

                      Comment


                        Ресавски, на запад (в Албания) са 7 полка и една германска егерска дру
                        жина (виж горния ляв ъгъл на картата).

                        Comment


                          Някой може ли да каже коя е тази картина, откога е и кой е авторът й? цък
                          Имам информация (от НВИМ), че е на Михаил Лютов от 1916г, "Щурмово нападение", но тогава има ли в нашата армия каски и огнепръскачки?
                          Проблемът е, че когато питах за картината нямаше как да я покажа на експерта и му дадох само бегло описание.

                          Върху пагона на войника на преден план пише "14" , т.е. 14 пехотен Македонски полк, бил се на десния фланг на Дойран през септември 1918?
                          Интересува ме най-вече заради информацията, че на са ползвани огнепръскачки на Беласица, и дали е възможно тази картина да представя конкретно сражение?

                          Comment


                            еМГето написа Виж мнение
                            По въпроса за сканирането на книги,просто не зная от къде да започна.
                            Досега съм сканирал около 350 снимки и като погледна нищо не съм направил. Нямам време. Трябва да ги обработвам (след сканиране). Особено много време отнема изправянето за да бъдат кропени правилно. Картата която направих за Николай отне цял час да я панорамира. Книгата, която Дибо иска е 750 стр.! Пък има и нещо друго. Дибо ме насочи към тази библиотека, но като видях условията разбрах, че тя не е за простосмъртни. Освен да съм направил нещо неправилно. Да не говорим, че нямам представа как се прави в електронен вид. Изобщо проблеми.
                            Иначе снимките и страниците ги слагам най-вече за доказателство. От
                            себе си знам, че едно нещо е да ти говорят, а друго е да видиш. Ето
                            сега тази карта показва, че освен изброените от Николай полкове Сбор
                            ната дивизия има още три - 35-ти, 70-ти и 72-ри. Тя също показва и целият организационен хаос, койте е царял в нашата армия. Три гига Интел (800 мгхц) цял час го тормози!
                            Сори за дългото забавяне с отговора
                            За трите полка - те са също към септември 1918 са били част от Сборната дивизия. Само, че са заемали позиция извън "албанския участък"- 35 и 70 полк са били по билото на Галичица между Охридското и Преспанското езеро, а 72 полк е бил край Струга. Затова си мисля, че тези три полка бихме могли да ги изключим. Жалко, че нямаш повечко сведения за офицера.
                            Въпросната "6 ег. др." посочена на картата е австрийска, а не германска. Пълното и име е Grenzjagerbatallion Nr. 6 и към 15 септември е влизала в състава на Сборната дивизия.
                            За сканирането. Пробвай направо да сканираш в pdf страниците с текст. Така става много по-бързо, без при това качеството да страда много.

                            Comment


                              Burdokva написа Виж мнение
                              Върху пагона на войника на преден план пише "14" , т.е. 14 пехотен Македонски полк, бил се на десния фланг на Дойран през септември 1918?
                              Интересува ме най-вече заради информацията, че на са ползвани огнепръскачки на Беласица, и дали е възможно тази картина да представя конкретно сражение?
                              14 Македонски пехотен полк не е участвал в боевете при Дойран. От юни 1916 до края на войната е бил на участъка по долното течение на Струма, край Сяр.
                              По билото на Беласица боеве на практика не са се водели след края на 1915.

                              Comment


                                Не зная защо има разлика, но 14-ти пех. полк на картата е даден като армейски резерв (на 1-ва армия) южно от Удово.
                                По Беласица боеве не знам да са се водили. След завземането на Дува тепе английското настъпление спира. По-западно те заемат село Боново (източно от Дойранското езеро). Опитите им да настъпят по на север (към Беласица) са спрени само с артилерийски огън.
                                Last edited by еМГето; 04-07-2008, 03:36.

                                Comment

                                Working...
                                X