Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България в Първата световна война 1915-1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    А на практика светотатство!!!!!
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    Comment


      Българското правителство е направило известни постъпки пред властите на Бивша Югославска Република Македония, като резултатите са повече от скромни, но и това все пак е нещо...
      SEMPER AGRESSUS

      Comment


        След оттеглянето от Каймакчалан българските войски се укрепяват по каменистите склонове над завоя на река Черна. Тази планинска позиция е атакувана на 18.10. от сръбски части. Атаките на сърбите продължават в продължение на 22 дни. И трябва да се отбележи, че наистина се бият отчаяно и смело. Трета бригада на 8-ма дивизия, която се сражава на завоя на Черна през всички тези 22 дни, е изтеглена на 10.11. и заменена с 39-ти и 40-ти полк, току що пристигнали от Беломорието.
        Хвърлили сърбите в месомелачката при завоя на Черна, французите настъпват надъхано в равнината между Битоля и Лерин, лекомислено оставяйки хълмовете от двете страни в български ръце. Там българите разполагат с около 170 артилерийски оръдия. Когато французите достигат село Кенали на 23.10., те са в дъното на капана. От трите страни върху френските колони се изсипва унищожителен огън, като често един снаряд попкосява цяла рота, тъй като французите настъпват в походен, а не в боен строй. Въпреки ужасяващите загуби, френското командване в течение на цяла седмица хвърля в ада на Кенали нови и нови части, които артилерията и картечниците унищожават още преди да достигнат до българските окопи. На 01.11. полето край Кенали е осеяно с над 15 000 трупа на френски войници и хиляди единици изоставено оръжие. На десния фланг, настъпващата руска бригада също е почти унищожена. Напилите се преди атаката руснаци не успяват да улучат българските окопи и залутани по долове и овразиса избити от полската артилерия и картечни роти на 6-та Бдинска дивизия.
        Хиляди французи, загинали при Кенали, са погребани в огромно и отлично поддържано гробище, с размерите на футболно игрище. В близко съседство е и сръбско-руското военно гробище, поддържано от Сърбия. Единствено на българските военни гробища в двора на църквата "СВ.Архангели" в Битоля няма дори един паметен кръст, а само бурени и храсти. Стотици български войници и офицери са погребани и в градските гробища. "Че как иначе" - казват учудени някои "македонци" от Битоля - "в отделни военни гробища се погребват само чужденци. А тези бяха наши хора - българи."
        Използвал съм информация от книгата на Божидар Димитров, "Войните за национално обединение".
        They march in full battle dress
        With faces grim and pale
        Tattered banners and bloody flags
        Rusty spears and blades...

        Comment


          SS-mann написа
          Използвал съм информация от книгата на Божидар Димитров, "Войните за национално обединение".
          Мда, личи си по преувеличенията и патоса. Без да се засягаш, но мисля, че ако се интересуваш би могъл да намериш и доста по-коректни и информативни източници.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Напилите се преди атаката руснаци...
            Е това идва твърде много, дори на мен.
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              Струва ти се невъзможно ли????
              They march in full battle dress
              With faces grim and pale
              Tattered banners and bloody flags
              Rusty spears and blades...

              Comment


                Да, и на мен ми се струва невъзможно, но ако източникът е ст.н.с. Божидар Димитров, не е чудно. Че за руснаците, както и за всички останали е присъщо да пият алкохол е известно. Но виж да се напиват преди атака, при това в състава на частта или съединението всички вкупом (цяла бригада, както излиза), не се сещам за подобен пример, освен в пропагандната литература или кино. Сещам се за един подобен случай от ВСВ, но пак е само подобен - голяма част от личния състав на няколко батальона съветска морска пехота се напиват след успешна атака (и то защото намират големи количества алкохол), в резултат на което не успяват да отразят немската контратака. Случката беше някъде в Крим (мисля че в Майкоп, но може и да греша). Но масовото напиване преди атака... е съвсем друга работа. Подобно нещо може да бъде проведено само организирано по заповед и чрез съответното снабдяване, което ми се струва немислимо за руската армия (а и за съветската армия - наркомовската дажба е съвсем друго нещо).

                Comment


                  SS-mann написа
                  Струва ти се невъзможно ли????
                  По скоро ми се срува, че е изсмукано от пръстите - руснаците обичат да си пият, значи са пили преди атака, значи са се напили. Силно напомня на онези истории за пияните фашисти избиващи жени и деца. Стериотип. Като ще вадиш такова нещоо е хубаво да кажеш на какво се базираш. От същият порядък е и историята с 15 000 френски трупа. То ако беше така Вердюн и Сома щяха да са детска игра до подвига на локалният кореспондент. Очевидно информацията за събитията е набрана от периодичният печат.
                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment


                    За руснаците не мога да споря!! Но за 15-те хиляди жертви при Кенали можете да попитате шефа на Военно-историческия музей в София. Когато бяхме курсанти ни беше изнесена лекция точно за сраженията в този преиод, и съм убеден, че за това Димитров не преувеличава!!!!!
                    They march in full battle dress
                    With faces grim and pale
                    Tattered banners and bloody flags
                    Rusty spears and blades...

                    Comment


                      Аз пък що си мисля че преувеличава...ккато преувеличава за какво ли не и ръси навред пропагандни клишета без оглед на историческата истина. Ако лекцията му е била на нивото на статиите му в жълтата преса или книжцитие му (а нямам основания да вярвам в противното) то съвсем сигурен съм че можеш да вярваш на тази лекция толкова, колкото и на тая книжка която си позлвал за източник.
                      Когато си бил курсант нямал ли си достъп до сериозна военно-историческа л-ра и материали или само с пропаганда са ви пълнили главите?
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        SS-mann написа
                        Но за 15-те хиляди жертви при Кенали можете да попитате шефа на Военно-историческия музей в София. Когато бяхме курсанти ни беше изнесена лекция точно за сраженията в този преиод, и съм убеден, че за това Димитров не преувеличава!!!!!
                        Без някакви източници това число (15 000 убити) виси във въздуха. Въобще е много съмнително, защото то би означавало общи загуби само на французите на този участък за една седмица около 50-60 000 души (нормално съотношението убити/ранени в подобен тип сражения е около 30-40%/70-60%). Нещо много малко вероятно. Подобни фантазии по повод на загубите се срещат за доста сражения на Баблканите през ПСВ - виж например в тази тема:

                        (мненията на Николай и HELLCAT).

                        SS-mann написа
                        От трите страни върху френските колони се изсипва унищожителен огън, като често един снаряд попкосява цяла рота, тъй като французите настъпват в походен, а не в боен строй.
                        Това е пълна фантастика и е добър показател за качеството на източника. Независимо в какъв строй е една колона няма начин с един снаряд да бъде "покосена цялата". Една рота са 200-300 души, походният строй е в колона, като ротната колона е разтеглена на поне 100-200 метра. Ако снарядът е фугасно-осколъчна граната, тя ще избухне чак след като падне на земята (малко вероятно е да са водели огън на рикошети) и няма начин да порази зона с обхват повече от 30-40 м (за 105 мм или по-тежка граната), т.е. изключено е с един снаряд да се покоси цяла рота. Ако снарядът е шрапнелен (често използвани през ПСВ), то отново няма начин да се покрие с един снаряд цяла рота, защото конусът на поражението пак е изтеглен в зона около 20-40 метра.
                        В началният етап на ПСВ има случаи, когато една батарея скорострелни оръдия (75 мм полеви оръдия) успява с няколко залпа да спре цял полк, разгърнат в походен строй, но "спре" не е равносилно на "покоси" - в тези случаи по-голямата част от войниците са били леко или тежко ранени.

                        Comment


                          Съглашенските войски наистина дават големи загуби по времето на цялата война ан Солунския фронт, но от написаното във въпросното книжле, излиза, че българските войници са си скучаели в окопите и започващите вражески атаки са били едва ли не надпревара кой ще избие повече сърби, французи, англичани и т.н. Нещата са били много по-драматични, и от българска страна също даваме тежки жертви. За Божо това може да не звучи достатъчно героично, но според мен е обратното. Да се представят българските войници като терминатори е най-малкото подигравка със самите тях.
                          П.П: Чели ли сте какво е писал за сраженията при Дойран през септември 1918, пича ?

                          Comment


                            Albireo защо не поспориш с него? Сигурен съм, че ще бъде интересно.
                            They march in full battle dress
                            With faces grim and pale
                            Tattered banners and bloody flags
                            Rusty spears and blades...

                            Comment


                              SS-mann написа
                              Albireo защо не поспориш с него? Сигурен съм, че ще бъде интересно.
                              Аз съм спорил с Божидар Димитров. Написах му писмо относно измислиците му за боевете при Дойран, а той ми отговори както си знае, пак със същите космически цифри за англо-гръцките загуби.

                              Comment


                                Говорих за Йотов, а не за Димитров
                                They march in full battle dress
                                With faces grim and pale
                                Tattered banners and bloody flags
                                Rusty spears and blades...

                                Comment

                                Working...
                                X