Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Дойран 1918

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Н.Недев ли беше авторът? Доколкото си спомням самият ген.В.Вазов се отзовава много ласкаво за нея в спомените си посветени на Дойран.

    Comment


      #17
      Здравейте, аз съм леко нов тук, а не съм и много компетентенр затова
      ви моля да ми дадете малко информация за битката при Дойран, защото до скоро не знаех нищо за нея, а явно там сме направили нещо значимо.

      Comment


        #18
        Дойран

        В началото на септември 1918 г. близо милионната Българска армия заема фронт от Орфанския залив на Бяло море до Елбасан в Албания. Дванадесет дивизии заемат равномерно шестстотинте километра окопи и блиндажи. Резерви няма. Храната за нашите войски е оскъдна, дажбите намаляват всеки месец. Мисълта за крайна победа отдавна е напуснала българското общество. Въпросът е как да се спечелят изгодни следвоенни условия за бъдещето на страната. Всички особено

        се боят от окупация на страната от войски на съседите

        - Румъния, Сърбия и Гърция. Румънският политически елит иска всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия - до Места и Искър.
        От тази смъртна опасност България ще бъде спасена от една своя дивизия. Девета плевенска. В един момент, когато целият фронт рухва, а в тила избухва метеж, тридесет и четири хиляди и петстотин български мъже от Плевен, Ловеч, Троян и техните околии ще нанесат най-страшното поражение на английската армия в историята й до този момент. И ще принудят Съглашението да бъде по-отстъпчиво на преговорите за примирие.
        Генералното настъпление на съглашенските армии в Македония започва в средата на септември. Планът предвижда българската отбрана да бъде разкъсана в два пункта - Добро поле и Дойран. Двете настъпващи колони трябва да се съединят край Скопие и да затворят в "чувал" цялата Българска армия във Вардарска Македония (600 000 бойци).
        При Добро поле настъпващите френска и сръбска армия успяват да изтласкат след тридневна епична битка трите български полка. Техните генерали обаче с ужас оглеждат оголените си флангове.

        Къде са англичаните и гърците?

        Англичаните (4 дивизии) и гърците (2 дивизии) са пред дойранските позиции на 9-а плевенска дивизия, командвана от генерал Владимир Вазов. По-голямата част от числения им състав и днес е при Дойран - в огромни и красиви военни гробища, посещавани и днес от гръцки и английски роднини на загиналите.
        Защото на 17 септември 22-ра и 26-а английска и гръцката Серска дивизия тръгват на щурм срещу българските окопи. Измъкналите се от бункерите българи поддържат такъв плътен огън, че до окопите стигат едва 20-30% от атакуващите. А там ги посрещат с контраатака "на нож".
        "В края на деня 22-ра и 26-а дивизия бяха анихилирани", пише в английската военна история. Тоест - напълно унищожени. Гръцката дивизия също.
        Англичаните отчаяно пробват да пробият и в следващите два дни. Стопена е още една дивизия. Опитват пробив в стика между 9-а и 11-а македонска дивизия, заела фронта по Беласица с останалите им две дивизии - 23-а английска и гръцката Критска дивизия. Македонците ги пускат на петдесет метра и ги избиват от упор с картечните си роти и с току-що доставените им немски огнехвъргачки. Бойците на двете дивизии измират в адски мъки.
        На 20 септември разузнаването на Вазов му докладва, че пред него няма вражески части. Вазов пита София да настъпи ли към незащитения вече от никого Солун.Не му разрешават, но използват победата, за да изтръгнат точка в споразумението за примирие, подготвяно именно в Солун от българска делегация, водена от Андрей Ляпчев, България да не бъде окупирана от войски на балканските държави.
        В края на септември тридесет и четири хиляди бойци на 9-а дивизия, оттеглили се в пълен ред и спечелили най-голямата военна победа в историята ни, маршируват по улиците на Плевен.
        През 1935 г. генерал Вазов пристига в Лондон на среща на ветерани от войната. Той е посрещнат от домакините на гара Виктория със сведени в знак на почит и уважение знамена на всички съглашенски полкове, сражавали се при Дойран.
        Вашият
        това е на Божидар Димитров, по официално мнение немай от къде , той е спец по всичко, миличкия, да не повярваш

        Имаше страхотно историческо изследване в една книжка на "Военно-исторически сборник " от 80-те години, но одавна ми се загуби някъде на тавана, там имаше, дружини, бомбохвъргачки, чудеса, всичко е запомнено и отработено от ген.щаба, да не потрябва пак...
        А бе важното е да се помни, че е голяма наша победа 8)

        Comment


          #19
          Разбили сме ги :twisted:

          Comment


            #20
            всъщност военното гробище на англичание в Плевен е твърде далеч от понятието 'красиво' - годините на нулева подръжка са си казали думата.

            Comment


              #21
              Samurai написа
              Здравейте, аз съм леко нов тук, а не съм и много компетентенр затова
              ви моля да ми дадете малко информация за битката при Дойран, защото до скоро не знаех нищо за нея, а явно там сме направили нещо значимо.
              Колега, прегледай темите във форума свързани с Първата световна война-форумът Българска Истроия имам в предвид. Там сме обсъждали тази тема.Ще намериш доста интересни работи
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #22
                Порових се там където си посочил ,но честно да ти кажа нищо не открих по темата! За тези които се интересуват има една книжка "Дойранската епопея" на Богдан Делийски(или Боян-не се сещам точно)в която много добре са описани тези събития.Болно ми е ,че по тема за едни от най славните моменти в нашата история са написани само 2-3 поста.Но така е някъде в старите учебници по история да сте чели за тези събития???(в новите не знам).Имали сме и имаме велика армия и слаби политици и този момент от историята ни го потвърждава напълно. :twisted:
                A как ли изглежда гробището на българските войници при Дойран???Никога не съм ходил там,но мога да ви отговоря със сигурност печално За "Плевенската епопея" има цял мономент а за Дойранската???
                Вярвам на всички с изключение на дявола в тях!

                Comment


                  #23
                  Сестрата на СЛАВАТА е ЗАБРАВАТА!

                  Има една великолепна голяма книга, "Дойранската епопея 1915-1918" от Н. Недев, генералщабен майор. Подробна, с цифри, данни, местности, имена - просто сякаш генералщабен офицер я е писал :lol: Проблемът е, че е издание само 3-4 години след войната и не знам дали е била някога след това преиздадена. Но пак може да се намери, де.

                  Добре, врагът атакува, при Добро поле пробива, в другото направление удря на камък. Защо така? Много причини, но най-голямата, основната е, че при Добро поле позициите не са укрепени! За 3 години нищо не е направено, минава само някакъв мижав окоп. Нашите просто се саморазбиват там, сами се лишават от шансове за успех.

                  А иначе моите уважения към историческите хроники на другаря Димитров, но от популярното му описание изглежда, сякаш калените македонци и железните плевенчани са седяли, пафкали лулите, засуквали мустаците и помеждудругото анихилирали няколко вражески дивизии. А то са били битки, отчаяни атаки на живот и смърт, като чете човек - косите му настръхват! Не, нищо лошо не казвам, просто историята е била още по-героична от посоченото в горния цитат

                  Впрочем, в бр. 1/2004 на списание Военно-исторически сборник има много интересна статия именно за отбраната на Дойранската позиция.
                  На нож!

                  Comment


                    #24
                    Прав е капитана някой неспоменати факти като например, че преди атаката срещу 9-та Плевенска се провежда 48 часа артилерийска подготовка при която са изтреляни 350 000 снаряда (по 10 на глава), а накрая жертвите на съюзниците са 60 000 срещу 494 наши... незнам за друг подобен случай
                    Ruhm und Ehre der Waffen SS

                    Comment


                      #25
                      Да бе ама по знаменитите Хистори и Дискавъри никога не е дори намекнато за българските победи.Това западно самочуствие...Как ще предглътнат че елитните им войници и офицери образовани в едни от най-добрите военни академии на времето са били разгромени от някакви селяни полу-диваци с цървули и гугли които до вчера са държали мотики и лопати...
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #26
                        Всъщност, това за селяните-цървулковци според мен не е съвсем така. Селяни-цървулковци са голяма част от нашите войници, но и техните не са били ядрени физици :lol: Колкото до офицерите, нашите не падат по-долу. Първо, завършили са Военното училище, което не е за подценяване, то си е било на ниво. Второ, много са минали през чужди военни училища, школи, щабни академии... при това най-вероятно същите, които са посещавали и "онези". Примеро Жеков, освен да е завършил Военното училище, мисля че беше минал обучение и в Торино.
                        Пък и да не забравяме германците. В крайна сметка макар и на наша земя, нашите войски са действали под немско върховно командване, заедно с немски войски. Разбира се, това не принизява решенията, които нашите командири вземат и сраженията, които водят, но все пак трябва да се има предвид.
                        Или накратко, имали сме офицери на ниво и войници с дух.

                        /ако не броим четиридесет и кой там беше полк, който се насира от страх при една вража атака, войниците отказват да излязат от блиндажите и целия полк барабар с командира е пленен и откаран на курорт в Корсика. Знамето не е пленено само защото стои в щаба на армията... После от резерви сформират полка наново. Но изключението само потвърждава правилото за храбростта на останалите/.
                        На нож!

                        Comment


                          #27
                          Може да сме били селяни в тяхните очи,но е факт че ние се отегляме от позицията след като сме спечелили битката срещу превъзхождащ ни противник(числено и в техника),защото пристига заповед от главното командване.Ако не ме лъже паметта(жалко че книжката не е в мен за да цитирам точно)след ожесточени боеве на 17.18 и 19 септември 1918г,при които противника е отблъснат пристига заповед и започва изтеглянето на нашата войска без противника да подозира за това.Те разбират че ни няма едва на другия ден. :twisted:

                          През 1935 година в Лондон се провежда конференция на верераните от войните,на която е поканена и наша делегация начело с ген.Вазов.Когато нашата делегация минава знамената са свалени на половина с думите:"Минава победителя от Дойран"Великите сили(победителки)се прекланят пред малка България защото смелите и войни са победили техните армии.Не съм чувал някоя друга армия да е удостоявана с подобна почит.
                          Вярвам на всички с изключение на дявола в тях!

                          Comment


                            #28
                            Носители на Рицарски Кръст от Waffen-SS

                            Капитане,съгласен съм с това което казваш,до момента с германците.В случая ,че сме под немско командване,даже се оказва кофти за нас-именно след погрома над съюзниците при Дойран немският главнокомандуващ на балканският театър на бойните действия,генерал Макензен изрично настоява да не се превзема Солун ,защото по този начин рухва гръцкият фронт на съюзниците,бойните действия се пренасаят само на западния фронт-във Франция,всички части заети с българските войски се насочват към френско-германският боен театър(който за Германия е основен),а България фактически ,приключва с воденето на активни бойни действия.Поне такива са били аргументите му пред нашето командване .И Фердинант кляка....
                            "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                            Comment


                              #29
                              Хашек, в един от разказите си "Комендант городе Богулме", където се разказват приключенията му като съветски комисар и всички му викат товарищ Гашек :lol: пише следно след едно нападение на белогвардейците "Наполеон е идиот, заобиколиха нашите откъм ляво, заповядах и нашите да ги заобиколят от ляво, пресекоха реката, заповядах да ги подминат, обхванаха фланговте, заповядах атака в центъра и така до края на деня спечелихме сражението " може би нашите не са я знаели тази чешка тактика, Франше ДЕпре влиза в Белград и София, ние в Солун и се обръщаме наобратно :lol:

                              Comment


                                #30
                                lancelot написа Виж мнение
                                През 1935 година в Лондон се провежда конференция на верераните от войните,на която е поканена и наша делегация начело с ген.Вазов.Когато нашата делегация минава знамената са свалени на половина с думите:"Минава победителя от Дойран"Великите сили(победителки)се прекланят пред малка България защото смелите и войни са победили техните армии.
                                Това съм го срещам много често по нашите форуми, но не намерих нищо подобно в интернет на английски или друг западен език. Може ли да помогнете с линк към нещо близко до оригинала?

                                Comment

                                Working...
                                X