Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Покръстването на ахряните през 1912-13г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    От селото са останали само развалини... Преснимах от книгата на Вълчев една снимка. Качеството е не е много добро, защото и в оригинал не беше добре отпечатана, но все пак дава представа.
    Блог за историята, културата и забележителностите на село Черничево

    Comment


      #17
      1912 г.е само 36 години след Батак.Войниците от 2 тракийска дивизия не са имали нужда от особена мотивация при навлизането в Тъмръш.Между впрочем чети на ВМОК /сред които се отличава особено редовия четник Яне Сандански/ опожаравят помашкото село Доспат още през 1896 г. по време на т.нар.четническа акция.Уви тъжната истина е че Балканската война е една война преди всичко на верска основа /поне до края на 1912 г./ и репресиите срещу мохамеданското население не би трябвало да са особена изненада.Всъщност началото на насилието в Тъмръш / и Родопите като цяло/ на тази основа е още от 14 век.А както е известно насилието обикновено поражда насилие....

      Comment


        #18
        Снимката качена от dunyata е правена някъде през 60-те години. Към момента останките на селото тънат в огромен пущинак, а местността е истински змиярник. По-голямата част от зидовете вече ги няма, останали са само основите.
        Някъде бях чел, че по онова време /1912г./ част от населението бяга в Турция, където административната власт го заселва в околността на езеро Ван. Населението кръщава новото си село отново Тъмръш.
        They march in full battle dress
        With faces grim and pale
        Tattered banners and bloody flags
        Rusty spears and blades...

        Comment


          #19
          Някъде бях чел, че по онова време /1912г./ част от населението бяга в Турция, където административната власт го заселва в околността на езеро Ван. Населението кръщава новото си село отново Тъмръш.
          В книгата на Ангел Вълчев се разправя за осиковец,посетил селото.Трогателна е носталгията на стара жена по изоставеното село,ниви и ливади.Впрочем едноименното село се намирало по средата на пътя между Кония и Караман,близо до Чумра.Сега май е прекръстено вече и се казва Gökhüyük.Интересно ми е какви са спомените на наследниците,дали някой от тях говори още български?

          Ок, а как изглежда Тъмръш сега? Има ли останки. Може ли да се отиде?
          Почти нищо не останало,но мястото е много красиво.Може да се отиде,но пътят е макадам и е лош.По добре през Чурен или като оправят пътя през Лилково.Някакви снимки има тук
          Last edited by Zbelsrud; 16-06-2008, 01:20.

          Comment

          Working...
          X