Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    В състава на 1 армия на 9-10 октомври 1912 са били 1 Софийска, 3 Балканска и 10 пехотни дивизии, в 3-та армия са влизали 4 Преславска, 5 Дунавска и 6 Бдински дивизии, както и за определен период Кавалерийската дивизия.

    Comment


      ВРЕМЕ е за филм за тия работи.

      Comment


        KG125 написа
        ВРЕМЕ е за филм за тия работи.
        Така си е, ама е важно кой ще е сценариста

        Comment


          Люлебургас - Бунархисар 1912

          Жалкото е, че май никой от патентованите ни медийни историци не се сети и за 83-годишнина на една от най-славните страници във военната ни история (а ако не съм прав, моля да бъда извинен). Между 15 и 19 октомври 1912 обединените 1 и 3 български армии напълно разгромиха и обърнаха в доста безредно бягство османските 1 и 2 Източни армии. Скъпо, много скъпо извоювана победа- повече от 5 000 убити, близо 15 000 ранени. Най-жестоко пострадват 4 Преславска и 5 Дунавска дивизии, които са имали лъвския дял от жертвите и лъвския дял от заслугата, наред с 6 Бдинска.
          А следобеда на 16 октомври 3 Преславска бригада (43 и 44 пехотни полкове) на ген-майор Церковски извършва първия и решителен пробив на османската позиция при стръмните брегове на Караагачдере. Първата атака на 4 дивизия е отбита и редовете на 1 и 2 бригади започват дори да отстъпват и тогава, първо по собствена инициатива, после и по заповед на генерал Бояджиев-командира на дивизията, чичовците от трета бригада тръгват на "Ура", докато 6-те музикантски команди свирят "Шуми Марица". Решаваща се оказва и подкрепата на трите отделения на 5 скорострелен арт.полк, които излизат на открита позиция и започват смъртоносен артилерийски двубой, в резултат на който противниковата артилерия е напълно подавена. Още тогава вече не всичко е решавал ножа...Батареите дават много големи жертви - 2 батарейни командири са убити, още 5 са ранени (от общо 9). Командира на 5 батарея -майор Жеков е улучен с шрапнел в гърдите, пада на замята, войниците временно прекратяват огъня и се скупчват около него. Жеков се изправя и им крещи- "Не ме гледайте, батареята да продължава огъня си!" и умира...
          Чувал съм, не знам доколко това е вярно, че точно атаката на Трета Преславска бригада Ярослав Вешин е изобразил на картината, която съм сложил на подписа си по -долу.

          Comment


            За жалост си прав. Българската преса отмина с мълчание и тази годишнина. В работното си ежедневие често контактувам с пресата и съм крайно разочарован от нейните представители. В случая от тяхна гледна точка годишнината от събитието ( Победата при Люлебургас - Бунархисар ) не е сензация и следователно няма място на страниците на вестниците.
            Преди много години - по време на кризата със заложниците в Техеран `78г. американският журналист и говорител Уолтър Кронкайт е започвал инф. блок с думите "Днес е 19.10.1978г. - 145 ден откакто американските заложници са затворени в посолството ни в Техеран". По този начин винаги и неизменно този проблем е бил във фокуса на вниманието. Българската преса се сеща за нашите медици в Либия само около датите на процеса...Но това е друга тема.
            SEMPER AGRESSUS

            Comment


              Жалко е наистина, защото специално Люлебургаз-Бунархисарската операция може да се определи като доста значима и в други аспекти. Тя е съпроводена от големи военнополитически резултати. Турската армия е изправена пред пълна катастрофа. От загубите дивизиите остават с по 1500-3000 души, а освен това на бойното поле българите пленяват голяма част от въоръжението им. Турция вече поставя въпроса за спиране на военните действия.
              Тази операция дава и редица новости във военното изкуство. Създаването на съединени армии става прототип на висше оперативно обединение. В областта на тактиката се появяват пробивът на подготвена отбрана и дивизионната артилерийска група като нов елемент на бойния ред.
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                Един малкоизвестен източник за войната..

                Поне аз научих за него наскоро - спомените на Лев Троцки за Балканската война. Той е участвал като военен кореспондент в сръбската армия и е стигнал до Битоля.

                Не е известен в България предполагам защото мнението му за България и българската армия е почерпено от сръбските източници, но дава ценни сведения за епохата и събитията.

                http://www.magister.msk.ru/library/trotsky/trotm083.htm

                Comment


                  Имам една молба.Някой знае ли нещо повече за битката при Криволак през Междусъюзническата война.Някъде бях чел че само там сме пленили 4 000 сърби.Между другото бях шокиран да разбера че дори в тази загубена война общите загуби на сърби,гърци и черногорци са поголеми от нашите.

                  Comment


                    Ами специално гърците, сърбите и черногорците сме можели съвсем спокойно да ги разбием (или поне със сигурност да спрем настъплението им срещу нас) въпреки изтоштението от Балканската война, а и натам са отивали нещата. Губим войната поради това, че в същото време румънците и турците възползвали се от удобната ситуация необезпокоявани от никой навлизат дълбоко в нашата територия и просто сме заставени да подпишем неизгодния Букурещки договор.

                    Точно за Криволак не се сещам къде е и колко точно са загубите в жива сила... можеш ли да ми кажеш коя армия води сраженията там?

                    Иначе равносметката от цялата война е доста показателна - въпреки, че България я губи в крайна сметка:

                    България - 33 000 убити, 60 000 ранени
                    Общо останали държави - 80 000!
                    Last edited by Warlord; 21-03-2006, 13:59. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      Битката при Криволак я изнасят 2 бригади от 4 армия /не знам точно кои/.От сръбска страна участва Тимошката дивизия ако не се лъжа която повече не се включва в бойните действия.Самата битка ако не се лъжа е на четвъртия или петия ден от войната.

                      Comment


                        Parabellum написа
                        Тези дни ще я сканирам ще я направя във формат PDF и ще я кача тук на сайта ми-не вярвам някой да ме съди за авторски права, тъй като книгата от 28-ма година не е преиздавана
                        Аз съм си наумил нещо, но като си дойда в България ще видя дали ще се получи.
                        Авторските права важат 50г. след смъртта на автора. После съответното произведение става достояние на цялото културно човечество. Затова за подобни книжки няма проблем да се качват. Така че давай. :tup:

                        Comment


                          На 4 юли има тежко сражение на 7 пехотна рилска дивизия и 2 пехотна бригада от 4 пехотна дивизия, но в случая те водят отбранителни действия срещу сръбската армия. Да не би да става въпрос за този случай?
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            Warlord мисля че при Криволак ние настъпваме а датата може и да е 4 юли но по нов стил.Опитвам се да намеря сръбски сайт за тази война но такъв май че няма.

                            Comment


                              Настъпление на този фронт прави 8 пехотна дивизия, както и македоно-одринското опълчение. Те се намират от дясната страна на 7 п.р. дивизия и извършват удар по левия фланг на противника за да й окажат съдействие. При настъплението си овладяват връх Повиен, Базиковските и Дулевските височини. Сърбите правят многократни атаки в продължение на 5 дни до 9 юли, но така и не успяват да си възвърнат загубените позиции.

                              п.п. Незнам дали има чак такива подробности в сръбските сайтове, но ако пише нещо почти със сигурност ще е някаква фантасмагория.
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                Warlord говорим за различни битки.Битката при Калиминци за която ти пишеш подробности е от 4 - 9 юли стар стил.Битката при Криволак е в самото начало на войната /мисля че на 21 юни стар стил/.А иначе за Калиманци мога да кажа само че това е втората Сливница и е невъзпят подвиг на българския войник.

                                Comment

                                Working...
                                X