Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Eксперта Атилла Орал, който твърди пред "Хюрийет", че: "Много от снимките, които са доказателства за случилото се по време на Балканската война преди 100 години, са фалшифицирани" да вземе първо да каже от къде е смъкнал тая нескопосана направия от лявата част на снимката. Дали е от научен труд на български изследовател, дали е от вестникарска публикация на неграмотен журналист, от някой селски краевед или е смъкната от Интернет форум в който хлапета си мерят "изкуството" да фалшифицират разни "исторически докази".
    За сабята е чоплено многократно и на много места. За Кавала се знае.
    Всеки, който от малко-малко се е занимавал с периода и събитията тогава е виждал тези снимки(кавалските) многократно. Знае се и автора и къде са сега стъклата също. Знае се и къде са публикувани за първи път.
    Такава снимка, като тази, която "разследва" експерта някой виждал ли е преди - кога, къде?
    Какъв му е зора на Атиллата? Може и той да си е направил калпавата закачка и сега да я пробутва.

    Comment


      Поне аз тази снимка не съм я срещал, но е напълно възможно "компилацията" наистина да е от периода с цел да се покаже предаването на Шукри. Все пак както се вижда и от цитата от спомените на ген. Иванов цялата случка се е случила в коренно различна обстановка. Явно не е толкова важно на кого всъщност е сабята, а и си пише че са му дали "една" сабя. Важното е да се спази един вид формалността и предаването да стане официално. За щастие тук не се навъртат сърби с тълпи иначе до сега може би щяха да обяснят как Шукри се е предал първо на тях.
      А това ""Храбростта на българската армия е безподобна. Аз сега се уверих, че на Вашата армия никакви крепости не могат да противостоят. Моля да благоволите да приемете сабята ми!" Ако беше казано наистина ген. Иванов може би щеше да го спомене. Или е бил прекалено далеч та не го е дочул. По скоро да е пропаганда за да се повдигне духа.
      Аз от журналистите отдавна съм се отчаял, а на gollum като му обяснявах, че има история за масите и история, той спореше .

      Comment


        един интересен сайт със списък на загиналите, като може да се търси по име и по родно място

        Comment


          Click image for larger version

Name:	Ferdo.jpg
Views:	1
Size:	277.1 КБ
ID:	531340

          Явно не става дума за снимка толкова, колкото за популярен сюжет. Ето друг вариант-илюстрация, художникът е разменил кой на кого дава сабята, а отзад вече се е пръкнал и сърбин.

          Comment




            Всъщност се оказа, че наистина има такава пропагандна картичка от ония времена.
            Добре, че ДА "Архиви" пази всичко ... и го предоставя на всички, които се интересуват.
            Явно, ентусиаст фотографчия и книжар е имал мерака да илюстрира чутото и да го представи на спечелилите битките очукани от живота българи и за това е направил преснимването и обръщането на оригинала, допълването му с още фигури, втъкването в ръцете на главните участници необходимите атрибути - за да може да "разкаже" нагледно на всички ония, които не са били там, но са допринесли за този величав момент от историята.

            Сега му е времето, агенцията на агента, която разпространи "сензацията" на турския разследващ, да вземе да впрегне няколко от нашите ,иначе за всичко дърдорещи,учени глави да съберат всички материали, да ги систематизират, да ги обяснят и да ги изложат пред широката публика с шум, равен поне на този на турчина. Щото иначе оня ще остане отгоре ... Ама не ми се вярва, тържествата отшумяват, живота си върви ...
            Last edited by поп_Първан; 14-12-2012, 21:42.

            Comment


              Добра работа попе Да са живи и здрави архивите, чат-пат имат и интересни неща

              Comment


                От известно време разглеждам имената на загиналите в Балканските Войни, кредит на Държавна агенция "Архиви" (хубава работа са направили!). За разлкика от Първата Световна Война която била обща война съюз с Турция, вижда се ясно че и през Балканските Войни от страна на Българската Армия около 15% от загиналите са със турско-арабски имена.

                Comment


                  Няма точна статистика, но е лесно да се прецени(на око), че ги има и не са малко.
                  Само по първо име, напосоки:
                  Ахмед - 45 намерени резултата ...
                  Али - 47
                  Хасан - 16
                  Хюсеин - 11
                  Халил -4
                  Ибрям - 10
                  Мустафа - 41
                  Исмаил - 10
                  Осман - 24

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Добра работа попе Да са живи и здрави архивите, чат-пат имат и интересни неща
                    Хе-хе ... има, чат-пат, само някой трябва да търси и да знае какво търси ...

                    Comment


                      А на сайта на Цар Симеон също реагираха:

                      Наскоро един турски историк обяви за мит факта, че Шукри паша, командващият отбраната на Одринската крепост, предава сабята си на Цар Фердинанд, който от своя страна му я връща. Поместената фотография наистина е лесно разпознаваем колаж, каквито както е известно, често могат да се срещнат, и то не само от онзи исторически период. В Царския архив в двореца Врана се съхраняват две оригинални фотографии от срещата на Монарха с Шукри паша. След падането на Одрин на 13 март 1913 г. плененият османски командир е доведен в София, където Цар Фердинанд в духа на рицарските отношения му оказва своето Височайше гостоприемство.

                      Шукри Паша е настанен в Хотел България на бул. Цар Освободител точно срещу Царския дворец в София. В един от дните на престоя му той е поканен във Врана на обяд и прекарва целия следобед там. На двете фотографии, едната на стъпалата на Стария дворец, а другата в парка, освен Царя и Шукри се разпознават и Княз Кирил Преславски, началникът на Тайния царски кабинет Страшимир Добрович и флигел-адютантът генерал от гвардията Петър Марков. Митовете, че Шукри паша е счупил сабята си на две се опровергават от ясния факт, че и на двете фотографии, в чиято автентичност съмнение не може да има, Шукри паша носи сабята си.


                      Ето ги снимките за доказателство:

                      Click image for larger version

Name:	3affc5a6b37a60cc76c1c31553ec5b514b761781.jpg
Views:	1
Size:	128.5 КБ
ID:	531365Click image for larger version

Name:	69c4b73c6d8bab4c8f701cf591a180b02516e019.jpg
Views:	1
Size:	110.2 КБ
ID:	531366

                      Comment


                        И двете снимки, заедно с още няколко от точно тези дни са отдавна известни - в момента не съм сигурен на кой от сайтовете на ДАА(те пък станаха цял куп) съм ги виждал, но поне от лятото висят там. Може и в "Изгубената" да имаше няколко от тази серия. Всички са оригинални фотографии, а не пропагандни картички.
                        Ако турчина се хваща за пропагандните материали, то трябва сега и да прави изчисления, дали на манлихеров нож могат да се набучат по петима, като е показано на карикатурите от това време ...

                        Comment


                          Stan написа Виж мнение
                          един интересен сайт със списък на загиналите, като може да се търси по име и по родно място
                          http://archives.bg/balkanwars/
                          При търсене комбинирайте "месторождение" и "ново име на населеното място", както и по отделно направете претърсването. Има разлики в резултатите, дори и по време на войните името да е било вече сменено, т.е. същото, каквото е и сега. Някои от войниците са записване по военна книжка, други по казано, по общински списъци или по подразбиране и за това има различия.

                          Comment


                            Chaush написа Виж мнение
                            От известно време разглеждам имената на загиналите в Балканските Войни, кредит на Държавна агенция "Архиви" (хубава работа са направили!). За разлкика от Първата Световна Война която била обща война съюз с Турция, вижда се ясно че и през Балканските Войни от страна на Българската Армия около 15% от загиналите са със турско-арабски имена.
                            На мен също това ми направи впечатление, но ако сериозно се занимаваш с проблема, може би ще е добре да дадеш точната бройка и колко от тях са загинали в Първата Балканска (октомври 1912 - май 1913, срещу Османската империя) и колко - във Втората (юни-септември 1913, между съюзниците).
                            Също е добре да се провери дали загиналите са се числили към редовния набор или към допълняющите, опълченски и резервистки полкове (най-често с номера над 40 и третите бригади на дивизиите)
                            Може би си на път да развенчаеш още един мит в нашата история, а именно, че мюсюлмани не са били мобилизирани за Балканската война.
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                              Също е добре да се провери дали загиналите са се числили към редовния набор или към допълняющите, опълченски и резервистки полкове (най-често с номера над 40 и третите бригади на дивизиите)
                              Може би си на път да развенчаеш още един мит в нашата история, а именно, че мюсюлмани не са били мобилизирани за Балканската война.
                              Добри въпроси, надявам се да има интерес за наякой дисертант да се задълбочи в темата. За мен интереса тръгна от моите прадядовци и се натъкнах на факта че участието на турци и мюсюлмани в Българската армия през Първата Световна война е било по голямо от колкото очаквах (или това не е било факт който много се е популяризирал). Като гледам имената на загиналите от Балканската война ми се струва че мотивите са били предимно политически и с цел разширяване на новата Българска държава (която си е била явно по онова време много по мултикултурна) от колкото война на религиите или за освобождване на подтистнатите християни. Също така новите територии които България получава са и със значително мюсюлманско население, не съм сигурен дали това е била началната стратегията на Българската държава (разширяване към Източните Родопите и Тракия) или това било заварено положение в смисъл за да има разширение към Македония е трябвало да се напредне към Тракия и блокира ядрото на Турската армия там.

                              Според мен за България Източните Родопи и Тракия не ми се струват като примарната цел на войната. В едно предаване Божидар Димитров спомена че на пример в Западна Тракия е нямало нищо предпочитано за превзимане, територията била развъдник на малария.

                              Comment


                                "На Нож!" 100 г. от Балканската Война

                                Ние от сп. "Българска Наука" създадохме по случай 100 г. от Балканската война документалния филм „На Нож!". Искахме да почетем паметта на деди си, които с не...
                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X