Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Организация на пехотните полкове в бригади, дивизии и армии през Балканските войни

    Разделих таблиците на отделни файлове, за да е по-четливо.
    Таблиците от предишните мнения изтривам, за да не внасят объркване - тези тук са последна и най-пълна редакция.

    Отново моля да ги прегледате и да пишете ако намерите грешки и неточности.
    Attached Files
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      Организация на пехотните полкове в бригади, дивизии и армии през Балканските войни

      Продължение на предишния постинг - тук прилагам следващите два файла.

      Поради не знам каква причина не мога да премахна приложенията от предишните ми постинги...
      Attached Files
      Last edited by Изчезнал Безследно; 30-12-2009, 12:47.
      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

      Comment


        Организация на пехотните полкове в бригади, дивизии и армии през Балканските войни

        Публикувам нова редакция на някои от таблиците. Добавих някои артилерийски полкове. Специални благодарности на Николай за последните допълнения към форумната библиотека.
        Attached Files
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          Подготовка и бойни действия при Одрин през Първата балканска война

          Д-р Стоян Николов

          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            Снимки от мобилизацията - 1912

            Вече доста време събирам материали за Балканските войни и едно нещо, за което нямам документално обяснение, ми направи впечатление.
            Попадам на снимки на редници и подофицери горе-долу от времето на мобилизацията 1912, със сходна композиция и съдържание.
            Позиращите са двама или трима мъже във военни униформи, възрастни, за да бъдат на редовна служба. Според униформите, заедно заснетите не са от един и същи полк, нито от един и същ род войска. Някои от тях са прави, а някои - седнали. Там, където успях да разкрия самоличността на част от фотографираните, не намерих роднински връзки между тях.

            Та въпросът ми е:
            Знае ли се за наредба или заповед за поголовното заснемане на мобилизираните за Балканската Война? Някаква масова държавна поръчка или задължение към общините да заснемат мобилизираните?
            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

            Comment


              имам въпрос:днес излезе книгата на Горан Благов и там има тема за българска "полурота"от 14 пехотен полк,изпратена от ген.Тодоров да защитава българският манастир на Атон и в последствие пленана от гърците следМеждусъюзнеческата война,войниците с командира си са изпратени в плен на островите.Някой знае ли нещо повече за тези хора?

              Comment


                командир е бил запасен подпоручик Георги Цветанов

                Comment


                  Котев, Л. М., Биографиите на загиналите ...

                  Знае ли някой дали може да се намери в електронен формат книгата
                  Котев, Л. М. Биографиите на загиналите български портупей-юнкери, фелдфебели, подофицери и войводи през Балканската освободителна война, 1913, София
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    Преди ако не се лъжа две години в Народната библиотека търсех тази книга. Отговорено ми бе, че е "в архив" - т.е. вече не се предоставя на читатели, т.к. вероятно е единствено останало копие и е в лошо състояние. Между другото много от по-редките книги, издавани преди 1925-1930 са "в архив". Имаше една подобна от Котев, само че за убитите офицери. Тя не беше някакъв подробен списък със загинали, а просто серия от статии за отделни офицери с разкази.

                    Comment


                      Николай е абсолютно прав. Проверих в електронния каталог на Националната библиотека и книгата се води "completely inaccessible", вероятно е в много лошо състояние или практически унищожена. По принцип редките книги се заемат в читалня N1, където сигурно биха могли да Ви дадат и по-подробна информация. В електронен вариант за съжаление я няма.

                      Comment


                        ЧНГ на всички. Живи и здрави дълги години. Имам един въпрос относно картечните взводове през Балканските войни. Що е то? Каква била числеността на един каречен взвод, какво представля един такъв взвод? Благодаря предварително.

                        Comment


                          Някой има ли книга за 33ти свищовски полк. До колкото имам поглед върху темата със сканираните книги, не намирам нещо полезно.
                          Конкретно - сещате се как на някои книги посветени специално на определени част в края са дадени списъци със загиналите и местата където са починали.

                          Comment


                            Сайт за 100-годишнината:

                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              Правителството реши по бюджетите на Министерския съвет и министерствата на отбраната и на външните работи да бъдат предоставени допълнителни средства в общ размер до 600 000 лв. Те са необходими за организирането и провеждането на кампанията за отбелязване на 100-годишнината от Балканските войни. Сумата ще бъде осигурена от сметката с възстановените бонуси на членовете на политически кабинети.
                              Средствата ще се използват приоритетно за ремонт и възстановяване на паметници на загиналите във войните, за организиране на изложби, възстановяване на исторически документи, научни конференции и др. Министерството на отбраната ще организира изработването на юбилеен награден знак „100 години от Балканските войни”, провеждане на тържествени митинги и зари-проверки, отпечатване на юбилейни издания, международна конференция, изготвяне на списъци на загиналите български военнослужещи през Балканските войни, ремонти на паметници. МВнР ще издаде книга и ще подготви изложба за участниците от Македония в Македоно-одринското опълчение, което е било редовна част от българската армия през 1912 г. и ще организира издирване на гробове на загинали български военни на територията на Република Македония.

                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                Във връзка с темата, която развивам за Times и статиите за Балканските войни:

                                http://store5.data.bg/balkanwar/NYTi...0100551218.pdf - това е от 4ти октомври. Имало е някакво сражение около Харманли с 400 убити. Информацията идва от Константинопол.
                                Аз до колкото знам преди да нападне Черна гора не сме предприемали никакви действия. Т.е. подадена е грешна информация или става въпрос за погранични инциденти ?

                                Comment

                                Working...
                                X