Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Благодаря, четец!
    От самото начало на войната ли 9-та дивизия е формирана от 3 бригади?
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      Още когато 9-та Плевенска дивизия е в Трета военноинспекционна област /Преди започване на военните действия е заменена в Трета армия от 6-та Бдинска дивизия/ тя е в трибригаден състав. В първа бригада са 4-ти Плевенски и 17-ти Доростолски, във Втора - 33-ти Свищовски и 34-ти Троянски и в Трета - 53-ти и 54-ти пехотни полкове. 53-ти полк е с 58 офицери и 4064 подофицери и войници, а 54-ти полк - с 55 офицери и 3948 войници. И двата полка са четиридружинни.

      Comment


        четец написа Виж мнение
        След съсредоточаването на българските войски преди започване на Междусъюзническата война, на генерал-майор Тошев /тогава началник на Първа дивизия/ е възложено да формира и поеме Първа резервна армия. За кадър на армията /първа и втора резервни дивизии/ служи 3/9 бригада. В първа резервна дивизия влиза 53 полк, а към втора - 54 полк, като към тях са придадени допълващи дружини.
        На 17 май армията е преименувана на Пета. Дивизиите стават 12-та и 13-та, а полковете, съответно 59, 60, 61, 62, 63, 64. Назначението на армията на първо време е да прикрива столицата. На 26 май в столицата са пристигнали първа и четвърта дивизии.Четвърта е включена в Пета армия на мястото на 13-та дивизия, която заедно с първа в състава на Трета армия остава да прикрива София.
        Пета армия воюва срещу сърбите по Осогово.
        Нещо не ми стана ясно.
        Означава ли горното, че от 17 май 1913 53 и 54 полк престават да съществуват и на тяхно място са формирани 59 до 64 пехотни полкове?
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          Съдейки по документите - да.

          Comment


            Всички книги са в PDF формат! Тези с линкове от Archive.org, водещи към Google Library могат да бъдат намерени, като при отварянето на съответния линк в Archive.org вляво в секцията View thе book се потърси All files:http - което отваря FTP директория, откъдето те могат да бъдат направо изтеглени в съответния предпочитан формат


            Влез в библиотеката. Дибо се е постарал за всички.
            Last edited by четец; 18-09-2009, 17:40. Причина: Оправена връзка

            Comment


              Организация на пехотните полкове в бригади, дивизии и армии през Балканските войни

              Здравейте,
              Опитах се да направя таблици, показващи организацията на
              пехотните полкове по време на Балканските войни.
              Целта на занятието е да имам възможност за бърза справка в
              електронен формат при четене на литература за този период.
              Иначе се обърквам и нищо не разбирам, пък не мога да държа цялата
              тази информация в оперативната памет на бедната ми глава...
              В приложения ексел съм включил само цели полкове (ще сляза и на ниво
              отделни дружини, но ще ми трябва повече време).

              Датите са стар стил.
              Таблиците са 7:
              - Начало на Първата Балканска война
              - 20 октомври 1912
              - 20 октомври 1912 (според Крапчански и съавтори, Кратък обзор...
              - ноември/декември 1912
              - май/юни 1913
              - 16 юни 1913
              - 1 август 1913


              Таблиците се основават на
              - Крапчански и съавтори, Кратък Обзор... - има го в библиотеката на
              форума, благодарение на dibo.
              - Мнения в настоящата тема - най-вече на Николай
              - Мнения в темата "Организационна история..." - най-вече на dibo
              - История на полковете и бойните знамена, публикувани в Интернета
              - разяснения в тази тема от четец

              Бойното разписание към 20 октомври 1912 според Крапчански се
              различава значително от други източници, за това съм го дал отделно.

              Напълно сигурно е, че таблиците са пълни с грешки и неточности,
              така че моля ви - помагайте!

              Особено ме смущава бясното движение на 3-та пехотна дивизия от
              една армия в друга.

              Друга нелогичност виждам в раздутия състав на 3-та армия
              към 20 октомври 1912 (не по Крапчански)

              Същото мога да кажа за 4-та армия към 1-ви август 1913.

              Ще се радвам на вашите коментари и поправки.
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                За мене е впечатляващо това което правиш и го аплодирам.
                Искам да ти бъда полезен със скромните си знания и затова допълвам с две информации /вече за дружини/:
                На 26.10.1912 г. е създаден Айроболският отряд и в него е включена 19-та допълваща дружина. След 17.11.1912 г. той е присъединен към Кърджалийския отряд. 19-та допълваща дружина на 03.12., независимо от примирието, поради неизяснена демаркационна линия води сражение с два табора и един ескадрон в района на Дуванджилъ, северно от Шаркьой. В боя дружината дава 13 убити и 19 ранени.
                Някъде съм срещал, вече не помня къде, че по време на Междусъюзническата война трета и четвърта дружини на 43-ти пехотен полк са оставени като гарнизонни войски в Одрин. Полкът заминава само с две дружини с дивизията във война срещу сърбите.
                Успех!

                Comment


                  Адмирации за Изчезнал безследно относно структурата на българската армия през Балканските войни. Не се притеснявай, че 3-та армия през 1-та Балканска война и 4-та армия през втората са по-големи. Структурата се определя от задачите. 3-та армия нанася главния удар към Константинопол през 1-та Балканска война , а 4-та през Междусъюзническата е на стика между сърби и гърци, т.е. от една страна спира натиска на сръбската армия, от друга осигурява фланга на отстъпващата в Кресненското дефиле 2-ра армия.

                  Comment


                    Благодаря за топлите думи!
                    Всъщност само се опитвам да подредя в таблица информацията, която съм намерил главно във форума.
                    Таблиците са един вид абстакция - т.е. много подробности
                    не са включени.
                    Относно формирането на Кърджалийския отряд (благодаря, четец), мисля, че това е тема за друга таблица.
                    Ако имам време ще се опитам да представя формирането на нови пехотни единици на базата на съществуващите.
                    Там вече ще се наложи да сляза на ниво дружини и даже роти.

                    Междувременно направих няколко справки в библиотеката на форума (благодарности на dibo!)
                    и внесох следните поправки в таблиците:
                    1. Отделих Хасковския, Родопския и Кърджалийския отряди от 2 армия и ги поставих под Главното Командване.
                    2. Добавих Айроболския (Хайроболски?) и Кешанския отряди
                    3. Поставих бойното разписание (20.10.1912) според Крапчански в курсив - струва ми се, че е грешно.
                    4. Преименувах таблицата ноември-декември 1912. Сега тя дава разписанието към 20 януари 1913.
                    Кърджалийският отряд е разформирован и 2/2 бригада влиза в състава на 2 дивизия, 4 армия.
                    2 армия включва в състава си и 2 сръбска дивизия.
                    5. В края на Първата Балканска Война 1/5 бригада минава към 3 армия.
                    6. В таблицата за 16 юни 1913 2/10 бригада беше дублирана - извадих я от състава на 5 армия.
                    7. Добавих таблица за прегрупирането на армията в хода на Втората Балканска Война 20 юни 1913 - 5 юли 1913.
                    Добавих Трънския отряд. Не може да не се забележи противоречието със следващата таблица за 1 август 1913.
                    Значи ли това, че част от заповедите за прегрупиране не са били изпълнени или разкрива общото объркване царящо по време на тази злополучна война?

                    Въпрос: Кога са разформирувани Айроболския, Кешанския и Трънския отряди?

                    Ще се радвам на вашите поправки и коментари.
                    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                    Comment


                      Пак благодарности на Дибо.
                      Някъде в библиотеката на форума съм срещал, че на 04.11.1912 г. Айроболският отряд настъпва към Малград и след сражение влиза в града на следващия ден. На 11.11.1912 г. отрядът /вече Малградски гарнизон/ отбива турска атака.
                      Кърджалийският отряд след пленяването на корпуса на Явер паша е насочен на 17.11.1912 г. в източна посока към Малград. В същия ден влиза в Малград и към него се присъединява Айроболският отряд.

                      Comment


                        Направих някои поправки - най-вече за формирането и разформирането на самостоятелните отряди през Първата Балканска Война.
                        Също премахнах разписанието към 20.10.1912 по Крапчански.
                        Ако намерите грешки, моля не се стеснявайте да ми го кажете
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Няма ли да включиш и другите видове войски /конница, артилерия и т.н./?

                          Comment


                            Ще стигна и до там, но първо трябва да уточня организацията на пехотните полкове. Струва ми се, че все още има грешки.
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              В приложената таблица съм включил и сражения -дата и място, за сега само през Първата Балканска Война.

                              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                              Comment


                                Организация на пехотните полкове в бригади, дивизии и армии през Балканските войни

                                В приложената таблица доуточних разпределението на пехотните полкове през Втората Балканска Война.
                                Добавих и сражения. Сраженията за които не съм сигурен (време, място, полк) са изписани с курсив.

                                Бая се узорих и ще си взема почивка.

                                Ако намерите грешки/неточности - моля свиркайте

                                Last edited by Изчезнал Безследно; 16-10-2009, 13:28. Причина: добавено заглавие
                                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                                Comment

                                Working...
                                X