Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканските войни 1912-1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    9.5 мм. Маузер
    ????????????????

    Не е ли все пак 7,65 мм? Да не са били стари патрони за Пийбоди-Мартини?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Става въпрос за 9.5 мм Маузер М1887 с подцевен магазин.

      Comment


        Дядо ми каза, че турските патрони (9.5 мм. Маузер) имали куршуми с из ключително остър връх (за разлика от нашите, които били заоблени). Не
        знам дали е вярно.

        Comment


          resavsky написа
          http://upload.wikimedia.org/wikipedi...12/Bw_bulg.gif
          Молба за помощ - кой е този град?
          Кавала!

          Comment


            Една карта (най-добрата),която съм виждал досега на Балканската война.
            Няма да повярвате, че е от списание "Български воин" от 1957-ма год.

            Comment


              еМГето написа
              А тук е снимка на моя дядо. На пагона ясно личи - 9-ти конен полк. Дядо е отдясно.
              Чакай бре, моят пра-дядо е бил в 9-ти конен полк в щаба, сега ще снимам голяма снимка на Щаба и ще я пусна тук
              Имаш ли още снимки от 9-ти конен полк?

              Ето снимки от 9-ти конен полк.
              Това е подчинения на пра-дядо


              Пра-дядо ми с първата си съпруга. Тя умира през ПСВ от някаква болест.


              Щаба на 9-ти конен полк.
              В центъра седи командира на полка подполковник Д.Христов
              Най-отпред е легнал възпитаникът на полка Х.Малакчиев-синът на полка според моите разбирания.Снимката е правена на 1 декември 1920 година и отзад пише "9-ти конен полк, по случай преминаването му в 9-ти жандармерийски конен полк.Всички са ветерани от войните :tup:
              Прадядо ми е третият от дясно на ляво втора редица.



              Това е някаква част от 9-ти конен полк със щаба му.Нищо не пише отзад на снимката, пък и няма вече кой да ми каже :vb_sad:




              Това тук е снимка на кавалерист от 9-ти конен полк.Не знам кой е. Снимката случайно я намерих в един антиквар от когото я купих.

              Last edited by Parabellum; 06-06-2008, 13:25. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                Имам, но не мога да ги намеря в брахлото.
                Няма го на твойте снимки, а и няма как да го има. Бил е мобилизиран през
                есента на 12-та и уволнен есента на 18-та. През есента на 12-та е бил на 19 години (роден е 1893-та). Може би по тази причина е зачислен в 9-ти
                допълващ ескадрон. Там прекарва Балканската и Междусъюзническата войни. За ПСВ е вече в 9-ти конен полк. През Балканската война се е занимавал главно с ескортиране на пленници. Освен това знаещите добре турски са били назначавани в нещо като патрули, имащи за задача да излавят укрили се турски войници.
                Тук намерих снимка правена веднага след като е бил мобилизиран. Не знам защо на пагоните му не е изписано 9.
                Увиличих пагона, но не мога да разбера. Не ми прилича на девет.

                Comment


                  Девятка е! Нещо по моя въпрос? Май не си четеш пощата!?

                  Пара, като гледам семейната снимка прадядо ти е бил нестроеви подофицер!
                  Last edited by Гвардейски полковник; 06-06-2008, 21:10. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    Като гледам девятката на пагона му ми се вижда по-малка от девятките
                    по пагоните на другите снимки.
                    Last edited by еМГето; 07-06-2008, 01:42.

                    Comment


                      Няма стандарт! Шаблоните са ги правили сръчни войници и от там идват разликите не само в големината, а във формата.

                      Comment


                        Гвардейски полковник написа

                        Пара, като гледам семейната снимка прадядо ти е бил нестроеви подофицер!
                        Значи доколкото знам, той е имал чин вахтмистър.От него са ми останали две саби, два Ордена за храброст 4 степен втори клас и още шепа медали за заслуги, за прослужени години и прочие
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          Не зная дали вече въпросното мултимедийно CD, което съм за което съм дал линк по-надолу е споменавано из форумите, но смятам, че ще бъде ценна придобивка за всеки от вас.

                          - Балканската война (1912 – 1913)
                          Имало едно време...

                          The only thing that ever really frightened me durring the war was the U-boat peril.
                          - W.S.Churchill, The Second World War

                          Comment


                            То хубаво, че си дал линк, но не мога да го активирам!? Имам предвид, че само двата прозореца реагират на увеличение и намаление! Самите теми не ми се отварят.

                            Parabellum написа
                            Значи доколкото знам, той е имал чин вахтмистър.От него са ми останали две саби, два Ордена за храброст 4 степен втори клас и още шепа медали за заслуги, за прослужени години и прочие
                            Може да е стигнал до вахтмистър в службата си, но на снимката е със званието което съм посочил! Нека не те притеснява думата "нестроеви"! Тя е по-скоро за заеманата в даден момент от службата длъжност. Това не значи, че не може такъв подофицер да е на бойната линия и да заслужи ордени.:tup:
                            Last edited by Гвардейски полковник; 07-06-2008, 10:40. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              Колко от вас са видяли тази снимка?
                              Пленените в Балканската война турски оръдия. 112!
                              Трябваше баща ми да запази тази книга за да видя (а и вие) тази снимка, а тези (от нац. архив) дето държат оригинала гладни ли са, пари ли искат за да направят достояние тази национална гордост! Те българи ли са или само заглавието им е такова?
                              Last edited by еМГето; 08-06-2008, 07:08.

                              Comment


                                Сега тези оръдия във военно-историческия музей в София ли са? И всички ли са там?
                                They march in full battle dress
                                With faces grim and pale
                                Tattered banners and bloody flags
                                Rusty spears and blades...

                                Comment

                                Working...
                                X