И какво те дразни в това? Туй, че в историческата катедра в университета преобладава мнението, че не е имало фашизъм и така се отколняват драстично от линиите на партията? А за израза ми, няма нищо чудно, аз все пак не познавам всички там, може да има и изключения. Всъщност, въпросът не е от жизненоважно значение за мен, даже не ми е особено интересен. Теб явно те вълнува повече и след като е така - не искай друг да ти свърши работата. Аз моята съм си я свършил, говорил съм с историци. След като резултатът, който съм получил не ти харесва, вместо да ревеш като бяла мечка в топло време, отиваш и говориш с тях, спориш, ако можеш - оборваш ги, ако не - признаваш, че съм прав. По-просто от това - здраве му кажи
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Имало ли е фашизъм в България?
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Галахад написаАз не мога да поставям под съмнения труда на академици-историци и политолози. Нямаме право да имаме неакадемично мнение. Ако се намери академична книга, в която да пише, че в България не е имало фашизъм - друга работа."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Гост
Как така се оказва че едни академици са прави, а други - не???
нали обяви че академиците творят абсолютната истина
След като резултатът, който съм получил не ти харесва, вместо да ревеш като бяла мечка в топло време, отиваш и говориш с тях, спориш, ако можеш - оборваш ги, ако не - признаваш, че съм прав.
Comment
-
Гост
gollum написаАми, хъм, KG125, аз знаеш не страдам от излишна скромност, но и не залитам в другата крайност, но все пак ще се самоцитирам - малко по-долу приведох линк към една стара дискусия на този форум, в която аз и още неколцина потребители (някои от тях за мое голямо съжаление вече не пишат в този форум) се опитвахме между останалите неща да постигнем и тази цел - да си проясним нещата около различните идеологии и държави, назовавани "фашистки". И бих казал, че проблемът не е в дефиницията - дефиниция се създава сравнително лесно, въпросът е да се осъзнае, че тя не е цел сама по себе си, а единствено инструмент в рамките на изследването.
Друг въпрос, който пряко е свързан с тази тема, е доколко е опрадвдано използването на думата "фашизъм" във въпроса и дали тя се покрива с намерението на питането. Понятие като "фашизъм" в тоя контекст (както и употребеното по-долу от някого словосъчетание "хитлерофашизъм") е по-скоро пропагандно. Много трудно ще е ако останем в историческия контекст на идеологии като фашизъм или национал-социализъм да ги открием в близък до оригинала вид, в която и да е от останалите европейски държави от разглеждания период. И въобще преди да започнем това дирене няма да е зле да си припомним едно характерно политическо явление за почти всички малки държави в Европа между двете световни войни - на власт идват различни форми на управление, които могат да се определят като авторитарни (тиранични, диктаторски). Което съвсем не означава, че са фашистки или национал-социалистически (или пък комунистически от съветски тип).
Ако разгледаме съвременните т.нар. демократични държави (влизащите в ЕС, САЩ, Канада, Япония и други азиатсик държави) ще можем да набележим цял куп прилики и сходни белези. Което обаче съвсем не бива да ни подвежда да ги струпаме всички в общ кюп - между тях има не малко досаттъчно съществени отлики.
По същият начин не би било никак разумно да струпваме накуп всички тези авторитарни режими, възникнали между двете световни войни в Европа - между тях има колкото прилики, толкова и отлики.
Тук може да се набележи и още една, доста съществена разлика - всички те са плод предимно на различни вътрешни причини, а не на външна намеса. Съвсем различно е възникването на "народните демокрации" (държави от съветски тип) след края на ВСВ в Източна Европа или появата на два-три режима в рамките на ВСВ на завладените от Германия територии.
Въобще, ако наистина целта на тази тема е диренето, което описах по-горе, то първо трябва да се опитаме да опишем понятието и то не чрез етикети, а чрез същностни белези, които да се сравняват. При това списъкът с тези белези трябва да има вътрешна съгласуваност (например, можем да сравняваме по особености на политическа система, отношение към определени категории население и така нататък - но не и по членуване в определен външно полоитически съюз или по наличие/отсъствие на определени партии или политически организации).
Доколкото аз лично не съм се занимавал с този въпрос в упоменатия период, то изцяло съм разчитал на мнението на съвременни български историци. И то е, че България по това време не е национал-социалистическа или фашистка държава. Някои общестевни организации могат да бъдат определени като фашизоидни или дори симпатизиращи на национал-социализма, което обаче не дава основание цялата държава да бъде определена като такава (още повече, че това не са организирани от държавата или активно подкрепяни от нея организации).
Също така в хода на войната се въвеждат някои закони, характерни за национал-социалистическа Германия, което обаче отонво не прави държавата национал-социалиситческа (а още по-малко фашистка).
Отговорът е повече от ясен и е "не".
Comment
-
Да, аз и Голъм (а и не само ние) също поддържаме мнението, че отговорът на този въпрос е именно "не". Всъщност, много добре си е това, да се придържаме към ограниченията на темата и да отговаряме според зададените ограничения. Така нещата не се размиват, както това става доста често във всички дискусионни форуми.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Гост
Рамките са малко мъгляви. Може да се схванат в два смисъла - дали фашистите са управлявали България самостоятелно или дали е имало фашистки структури (без достъп до управлението на страната или с достъп, но ограничени да се развият от коалиционни партньори). Наред с това трябва да се отграничи дали говорим за "развит фашизъм" или за някакви наченки. Отговорът е различен в зависимост от това, кои рамки ще се изберат. А и май доста двуцветно се определя всичко -"наши-ваши", "черно-бяло", "добрите-лошите"...
Снимките, които сложих са доста показателни. Още по-интересното е, че като на търсачката се сложи king Boris излизат предимно тези снимки, но от различни сайтове. Може резултатите от търсачката да не са критерий за достоверност, но това ще излезе на всеки по света, който потърси нещо за цар Борис (а и въобще за български владетел). Тъй че "общото мнение" май е по-скоро Борис и Хитлер - ръкостискане, прегръдки, вечна дружба... Или с едно изречение: Имало е фашизъм.
Comment
-
Гост
Камерер написаДа, аз и Голъм (а и не само ние) също поддържаме мнението, че отговорът на този въпрос е именно "не". Всъщност, много добре си е това, да се придържаме към ограниченията на темата и да отговаряме според зададените ограничения. Така нещата не се размиват, както това става доста често във всички дискусионни форуми.
plamen_starbov написаИсках да попитам и в двата смисъла - фашисти дали са управлявали България /както казва теорията на БКП/ и да е имало фашистки структури.
А иначе, отделни лица, споделящи и изповядващи фашистки идеи е имало, но те никога не са имали истинско влияние във властта.
Трагедията на България, вкл. и че някои наричат управлението й оттогава фашистко, за да оправдаят собствените си безобразия след 44-та, е, че външниполитически Германия й връща Македония. Ако това беше направено от Англия, дума нямаше да става за "фашизъм".
Comment
-
KG125 написаТрагедията на България, вкл. и че някои наричат управлението й оттогава фашистко, за да оправдаят собствените си безобразия след 44-та, е, че външниполитически Германия й връща Македония. Ако това беше направено от Англия, дума нямаше да става за "фашизъм".
ПП Краткият период 1941-44 г. е единственият, в който Македония е част от новата българска държава. Затова пък е част от Югославия в продължение на повече от век..."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Galahad написаРамките са малко мъгляви. Може да се схванат в два смисъла - дали фашистите са управлявали България самостоятелно или дали е имало фашистки структури
Но тук трябва да се добави, че такива организации има и във Великобритания, САЩ, Франция и други държави.
Galahad написаСнимките, които сложих са доста показателни...Тъй че "общото мнение" май е по-скоро Борис и Хитлер - ръкостискане, прегръдки, вечна дружба... Или с едно изречение: Имало е фашизъм.
Това обаче по никой начин не свидетелства за "фашизъм" в България (най-малкото на снимките поне трябваше да е Мусолини), а би могло да е за национал-социализъм. Ако подобни снимки биха могли да свидетелстват за това, но те свидетелстват едниствено за определени външнополитически отношения, а фашизмът или национал-социализмът се доказват във вътрешнополитическото устройство на държавата.
Впрочем, по този критерий бихме могли да обявим и Франция и Великобиртания за национал-социалистически държави - все пак не само че преговарят с Германия в Мюнхен, но и постигат взаимно съгласие. С още по-голямо основание по същия този критерий бихме могли да обявим СССР за "фашистка държава". Да не говорим за някои от съюзниците на Германия през ВСВ като Япония, например. Или Унгария. Или Румъния. Или Финландия. А невиждам кое в устройството на тези държави би дало основание да бъдат определени като "фашистки" или "национал-социалистически".
Comment
-
Гост
че в София е имало "Бул.Хитлер".
А за снимките - ставаше дума какво е публикувано в интернет. По точно как предимно изглеждат снимките на цар Борис ²²², които могат да се намерят в интернет. Аз споменах и една малка част от изданията, на които още от заглавието се твърди, че в България е имало фашизъм. Пред авторите на тези съчинения има по 2 реда съкращения. Това е, което може да се намери - в интернет и в библиотеките. Какво си знаят в някоя катедра няма голямо значение ако не бъде публикувано и направено достъпно за широката публика.
Тъй че не виждам нищо лошо тези дето твърдят, че не е имало фашизъм да са малко по-обстойни.
В голяма степен проблема идва и че не изяснихме какво е това понятие фашизъм. Дадено понятие се използва в езика, но не винаги в един и същи смисъл. Напр. в по-широк смисъл понятието "историк" включва в себе си понятието "археолог". Та фашизъм се използва в различен смисъл:
1. антикомунизъм и дори въобще некомунизъм (от тук СДС се наричат фашисти)
2. капитализъм или въбоще времето преди социализма (от тук периода преди 9.9. у нас се нарича и "по фашистко"
3. националсоциализъм
4. националсоциализма в Италия с характерните за конкретната страна особености (в този смисъл се отличава от национал-социализма в Германия или Испания).
Е, може да се измислят и още. Метологически обаче трябваше да се почне от там - 1. значенията, в които се употребява думата 2. характерни белези 3. отграничения от други сходни понятия и след това да прекараме историята на България от въпросния период по характерните белези - тогава може да се види дали и помен от фашизъм е нямало, дали сме си били фашистка държава отвсякъде или е имало само някои елементи, развити в някаква степен.
Comment
-
Да, както посочих и по-назад в дискусията, първо трябва да се отговори на въпросът какво питащия (ако ще и да пита себе си) влага в понятието "фашизъм". И тук, естествено, има цял ред възможности. Аз изключвам всички възможности, които не целят познаване на обекта, а неговото заклеймяване или вкарване в рамките на някаква идеологическа система (тези варианти по същество са пропагандни - добър пример в това отношение е названието "тоталитарен", поне в по-голямата част от използваните значения), както и изключвам друга част - можем да ги определим като всекидневно разбиране на думата, - защото са повърхностни.
Не случайно, пак по-надолу в дискусията, приведох линк:
към тема, къето аз, Лонганлон и няколко други потребители, сме разисквали по този въпрос. Няма смисъл да повтарям неща, които са писани там.
Във всеки случай, първото от което трябва да се тръгне са историческите названия и именно изхождайки от тях е неадекватно да говорим за "национал-социализъм" в Италия или Испания, или за "фашизъм" в Германия. "Фашисти" е историческо название, с което сами себе си назовават пирнадлежащите към обсъжданата политическа организация в Италия. Така че преди да сме направили някакви други изводи ще е парвомерно да използваме "фашизъм" и "фашисти" единствено за тях. Същото важи и за "национал-социализъм" и "национал-социалисти" по отношение не Германия.
В България не знам да има организация, която сама себе си да определя като "фашистка" или "национал-социалистическа", т.е., преди да сме извършили една аналитична работа ще е най-малкото прибързано да лепим подобен етикет.
Под "аналитична работа" имам предвид да се определи възможно най-изчерпателно какви са отличителните характеристики на "фашизъм" и "национал-социализъм", след това да се свърши същото за политическия режим и организацията на държавното управление в България в разглеждания период и накрая те да бъдат сравнени. Ако въз основа на това бъде дефинирано едно общо понятие "фашизъм", което надхвърля упоменатия исторически контекст, то очевидно с него ще може да се категоризира както Италия, така и други държави (като България).
Дибо, обръщам се към теб като модератор на този раздел, надявам се като имам предвид призива ти от няколко поста по-надолу да модерираш всички мнения, които не са по същество, т.е., не се опитват даизвършат тази аналитична работа, която споменах. Не виждам как без нея въобще може да се пише по темата.
Comment
-
Гост
Dinain написаМоже би именно "връщането" на Македония дава повод режимът да се нарича фашистки? Интересно защо някой българи все още считат че Македония е "върната" на България? Кога и е била отнета?!?
ПП Краткият период 1941-44 г. е единственият, в който Македония е част от новата българска държава. Затова пък е част от Югославия в продължение на повече от век...
Повод режима да се нарича "фашистки" дава едно единствено нещо и това е да се оправдаят комунистическите репресии. Друго си е, когато изтребваш "фашисти", а не ветерани от Балканската война или патриотично настроени граждани, или някой, който има повече пари и имоти или въобще някой, който не е фашист.
Comment
Comment