Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военният архив във В. Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    KenSen написа

    Що се отнася до моите прадядовци този от Кнежа е роден около началото на века, така че през 1912г. е бил на около 13-15 години, което мисля изключва участието му в Балканската и Междусъюзническата война. От баща ми знам, че е бил мобилизира късно поради възрастта, като вероятно е бил на 20 (плюс минус една или две години). След края на войната е бил пленник някъде в Гърция.
    Струва ми се, че с най-голяма степен на вероятност е бил в 36 пехотен полк, ако предположим, че е бил призован под знамената през 1916-17 г. Ако е призован с последния набор (1919) би могъл да бъде и в 36 сборна дружина, където младите войници са се дообучавали. 36 полк е бил на позиция в края на войната в днешна Албания, около Гора Топ по бреговете на река Шкумба (Шкумбини). Една от дружините му (мисля 2-а)и 36 сборна дружина са били в Охрид. И двете съединения (36 полк и 36 сборна дружина) са били през септември 1918 в състава на Сборната дивизия на ген. Кантарджиев, която е влизала в състава на 62 корпус от 11 германска армия. Дивизията на ген. Кантарджиев не успява да се изтегли източно от Скопие и съгласно условията на Солунското примирие остава в състава на т.нар. "заложници". Така че това напълно се покрива със сведенията за това,че прадядо ти е бил "пленник в Гърция". Има обаче и вероятност да е бил в състава на друго съединение - например някоя от артилерийските части от 6 дивизия, които също са сред "заложниците".

    KenSen написа
    За прадядовците ми от Семковци за съжаление знам доста по-малко. Когато разпитвах баба ми тя успя да ми каже само, че нейният дядо се е бил в Сръбската война. Мисля си, че става въпрос за нахлуването в Сърбия през ПСВ, но не съм сигурен. Тъй като махалата е малка предполагам, че той и другият ми прадядо са служили в една и съща част. Били са някъде над 30те, защото по време на мобилизацията са имали по няколко деца, а и освен това знам, че са отсъствали по над 7 години т.е. би трябвало да са участвали в двете балкански войни и ПСВ.
    Напълно е възможно да е имала предвид и войната от 1913 г. При положение, че са билирезервисти над тридесетте, най-вероятно са служили в 50 пехотен полк през Балканските и в 54 през ПСВ - и в двата случая в състава на трета бригада от 7 Рилска дивизия, макар често полка да се е придавал и към други съединения.
    Last edited by Николай; 19-01-2008, 13:58. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      #32
      Благодаря ти много още веднъж. Ясно е че трябва да се ходи, до Велико Търново, но все пак сега поне знам нещо, колкото и малко да е то.

      Поздрави
      блян вихрен понесен
      над степ ековита,
      ужасната песен
      на конски копита!

      Comment


        #33
        Напиши всичко каквото знаеш за родствениците си, особено сведението за пленничеството и изпрати писмо до Военния архив. От там ще ти отговорят най-точно, защото имат списъци на българските пленниците от ПСВ. Успех!

        Comment


          #34
          Значи преди 1 седмица пратих запитване до военния архив за моя роднина, за който питах и тук и като получа отоговор ще го сложа тук. Казаха ми че за отговор от тях се чакало близо месец-месец и половина. Ами освен да чакам друго не ми остава, важното е да ми отговорят.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            #35
            Shelenberg написа
            Значи преди 1 седмица пратих запитване до военния архив за моя роднина, за който питах и тук и като получа отоговор ще го сложа тук. Казаха ми че за отговор от тях се чакало близо месец-месец и половина. Ами освен да чакам друго не ми остава, важното е да ми отговорят.
            Аз нещо гледах сайта ама нищо не видях. На кой адрес се праща писмото, нещо повече информация? Или линк за сайта където го пише това?
            Благодаря.

            Comment


              #36
              Ето тук на този линк най-долу пише контакт и там са дадени адреса, факса, телефона и e-mail - http://www.archives.government.bg/tda/cva.php?cat=222
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #37
                Shelenberg написа
                Ето тук на този линк най-долу пише контакт и там са дадени адреса, факса, телефона и e-mail - http://www.archives.government.bg/tda/cva.php?cat=222
                Ти по обикновената поща ли им писа? И всичко това безплатно ли е?

                Comment


                  #38
                  Аз им писах по e-mail и до колкото знам всичко е безплатно не искат пари. Обаче ми казаха за отоговор се чака много.
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #39
                    Е, и аз им писах със запитване, пък да видим. Малко ме съмнява да обръщат внимание на мейлите и да връщат отговори, но дано е само съмнение. Ще видим - времето е пред нас.

                    Comment


                      #40
                      Ето какъв файл получих закачен към писмото от ЦВА:
                      Уведомяваме Ви, че за да извършим исканото проучване е необходимо да посочите: трите имена на Вашите родственици; войсковата част, в състава на която са воювали; в кои войни са участвали и населеното място на което са били жители по това време.
                      В случай, че притежавате стари документи, отразяващи участието им във войните, моля, изпратете ги за справка.
                      С отговора си ни изпратете и точен пощенски адрес за кореспонденция.

                      В.Димова

                      Comment


                        #41
                        Всички сравки в архива в Търново се плащат. Съгласно новия ценоразпис една справка за загинали през войните излиза около 10.00 лв, може и повече. Вижте ПМС 246/2007г. Адреса за кореспонденция по пощата е задължителен. Справките се изпращат с наложен платеж на посочения адрес. Справките, които се изпращат си заслужават чакането, защото издирването на данните е трудно и отнема време - не са вкарани в компютри и всичко да е въпрос на работа с мишката.

                        Comment


                          #42
                          Ами аз още чакам отоговор дано наистина да си заслужава чакането, ако изобщо нещо открият.

                          А иначе мария-магдалена да разбирам че ако получа някакви сведения ще трябва да си ги платя ли? Не че има някакъв проблем просто питам
                          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                          Comment


                            #43
                            Да, просто няма мърдане за плащането. Ако роднините ти са загинали във някоя от войните и знаеш месторождението им справката става по-бързо, но ако са само участници трябва непременно да посочиш войсковата част, с която са воювали. Списъците на мобилизираните са по войскови части, а не по населени места. Ако отидеш в архива ще ти дадат да търсиш по заповедите на полковете и ще се убедиш колко време отнема-вярвай ми.

                            Comment


                              #44
                              Днес чета във вестник "Българска армия", че военния архив издал два нови тематични каталога. Единия е "Еврейски работни групи в трудова повинност 1941-1945 г.", а другия е "Български военнослужещи загинали и погребани в Македония през войните 1912-1945 г." Обаче не знам от къде могат да се намерят, ако някой проевява интерес. Мене лично ме интерисува втория каталог.
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment


                                #45
                                Най-сигурно е от ...

                                Shelenberg написа Виж мнение
                                "Български военнослужещи загинали и погребани в Македония през войните 1912-1945 г." Обаче не знам от къде могат да се намерят, ако някой проевява интерес.
                                ... от ДАА
                                Адрес: 1000 София, ул. "Московска" ¹ 5
                                Тел.: (+359 2) 9400101, 9400120
                                Факс: (+359 2) 980 14 43
                                e-mail:daa@archives.government.bg

                                ... с наложен платеж и я имаш след 2 дена, ако не си в София и не идеш да си я вземеш.
                                Също и във всички ТДА, в окръжните градове - ама те кога ще я получат, Господ знае ...
                                Или от ЦВА, пак с наложен платеж.
                                Двата каталога са издадени заедно и се явяват като том 12 от поредицата Архивни справочници.

                                От книжарниците
                                100 % в "Български книжици" - там има всички издания на Главно управление на архивите при МС.
                                Там ще ти струва 6 лева + още около 3-4 за доставка с куриер.
                                Вероятно могат да се поръчат в Хеликон, Пингвините и Буквите, на място, ако ги има в твоя град.

                                От книжиците, през Интернет, може да си харесаш и още от техните серии ...
                                http://www.knigabg.com/index.php?page=publisher&id=596

                                Comment

                                Working...
                                X