Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войнишкото въстание 1918 година

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Войнишкото въстание 1918 година

    През втората половина на 1918 г. положението на фронта се влошава. Храната недостига, отслабва дисциплината, засилва се отчаянието сред войниците. А междувременно съглашенските войски подготвят настъпление. Съсредоточава се една ударна групировка от 57 000 души с 566 оръдия. Срещу тази сила стоят две български дивизии с около 200 оръдия.

    Настъплението на съглашенците започва на 14 септември с ожесточен огън по българските позиции. След няколкодневни тежки сражения на 18 септември противниците извършват пробив при Добро поле. Съглашенските военни части достигат до Прилеп, а оттам по долината на р. Вардар се насочват към Скопие. Една 100 000 българска армия, разположена на запад от мястото на пробива, е запалшена с обкръжение и пълно унищожение. От Германия не идва никаква помощ. А сили за съпротива българите вече нямат.

    Претърпелите поражение войски отстъпват към старите граници на България. Недоволството сред войниците е голямо. На 23 и 24 септември започват да се образуват първите въстанически отряди. Сред тях се ражда идеята за поход към София и разправа с виновниците за очертаващата се нова катастрофа.

    На 24 септември един въстанически отряд достига до Кюстендил и арестува намиращата се там главна квартира на действащата армия. На път за Радомир се събират около 4-5 000 въстаници, много повече неорганизирани войници. Така започва Войнишкото въстание от 1918 г.

    В София царят и правителството трескаво търсят изход от възникналата критична обстановка. На 25 септември от затвора са освободени земеделските лидери Ал. Стамболийски и Райко Даскалов. На следващия ден те заминават за Радомир заедно с група депутати. идеята е да се използва тяхната популярност сред войниците (главно селяни), за да се преустанови отстъплението и мъжете да се върнат на фронта. Но Ал. Стамболийски и Р. Даскалов пренебрегват нареждането и решават да оглавят бунта. На 27 септември с специална прокламация е обявено свалянето на монархията и България е провъзгласена за република (т.нар. Радомирска република). За председател на Временното правителство е провъзгласен Ал. Стамболийски, а за главнокомандващ – Р. Даскалов. Всъщност делото, на което залягат двамата земеделски водачи, е трудно осъществимо. Дали ще пристигне навреме германска помощ, или България ще бъде окупирана от съглашенците, е без значение за характера на властта в България: и едните и другите са за монархия. Ясно е, че след големите промени, настъпили в Русия, великите сили ще бъдат максимално бдителни подобни събития да не се случват и в други страни. Освен това в България има доста партии, които не са така републикански настроени, както БЗНС. (Впрочем и в своята партия Ал. Стамболийски и Р. Даскалов имат немалко противници). Така че Радомирската република е обречена да бъде един фойерверк в нашата страна, без сериозни последици.

    Но въстаническите действия се оказват твърде опасни за правителството на демократите и радикалите. Бунтовниците бързо напредват към столицата. Основните им сили се придвижват през Перник към село Владая. Кабинетът обявява София за град-крепост. Командването на военните части в града е поверено на ген. Александър Протогеров. Той може да разчита на юнкерите от Военното училище, на допълващи части от местния гарнизон, а също и на мобилизирани отпускари. В София пристига германска бойна група, добре въоръжена с оръдия и картечници.

    На 28 септември събитията вземат драматичен характер. При Захарна фабрика юнкерите спират влак с ранени и болни войници и избиват голяма част от тях. Това злодеяние предизвиква негодувание не само сред войниците въстаници, но и сред обикновените граждани на София. Р. Даскалов поисква ултимативно да му бъде предадена властта и дава 24 часа на правителството да се оттегли от управлението на страната. Около 4 часа на 29 септември, след изтичането на ултимативния срок, близо 8000 въстаници в три колони се отправят към столицата. С бой е превзето с. Княжево. Други войнишки части достигат Горна баня и Бояна. Но привечер настъплението на бунтовниците отново е спряно. Това се дължие на опасенията на Р. Даскалов, че през нощните часове по улиците на София могат да станат безредици и изстъпления с трудно предвидими последици. Освен това той все още се надява, че правителството ще си подаде оставката. Забавянето обаче дава възможност на противниковите части да се организират и подготвят добре. Рано сутринта на 30 септември те минават в контранастъпление. Превъзходството им в оръдия и картечници се оказва решаващо. Въстаналите войници са разбити. Стотици от тях, опазили живота си досега в три последователни войни, падат нелепо убити пред столицата на собствената си държава.

    На 25 септември 1918 г. правителството на Малинов - Костурков се обръща към съглашенското командване с искане за сключване на примирие. Четири дни по-късно в разгара на боевете в София е подписано примирието, позволяващо на България да излезе от войната.

    #2
    Събитията от септември 1918 не са никакво въсатние.Въсатние може да са само в болните мозъци на "видните историци" вилняли от 1944г. насам.
    Тази озверяла банда,която напуска фронта,за да граби,изнасилва,и краде не може да бъде наречена въстаническа.Това са просто предатели,които нямат дълг към род и родина.

    Няма да коментирам "видните работническо-селски дейци" като Стамболииски и Райко Даскалов.Изстъпленията на Ал.Стамболииски са известни на всекиго,особенно през упрвалението на БЗНС.

    Съветвам всеки,който се интересува от тези събития,да вземе да прочете книгата на о.з. Коста Николов-"Клетвопрестъпнците" Този човек е защитник на София,от озверялата сган,и описа подробно както и самите военни действия,така и държането на ловкия лъжец Александър Стамболииски преди да замине при бунтарите,неговото подмазвачество към цар Фердинанд и прочие,и прочие...
    о.з.Коста Николов е взет за справка след 9-ти ,говори се че е убит мъченически лично от евреина-комунистически палач-Лев Главинчев.

    Comment


      #3
      Забавно мнение. Само ме кефи едно - до един период същите тези войници са "горди и смели защитници на отечеството", а в следващия се превръщат в "озверяла банда". Забавно, особено като се има предвид кой кого предава в случая (май управниците предават доверието на своя народ в точно тозислучай). И това съвсем определено си е възстание, така да се каже, по всички закони на историята.

      Comment


        #4
        Еми вземи прочети книгата,за да видиш нещата ясно,не през червените очила,които бяха сложени на хората насилствено в продължение на 45 години.



        Огледай добре корицата,воиниците се кълнат да се борят до край,и до смърт за границите на отечеството,а предателите нарушават тази клетва-това е най-страшното престъпление!

        Comment


          #5
          Политиците също се кълнат в определени неща, но нарушават тази си клетва по-рано. Въобще не бих осъждал войниците, още повече, че това са същите тези войници, които другаде са възхвалявани.

          Шовинист, чел съм книги, не точно тази, защо смяташ, че щом се появи една книга, която съвпада с твоето мнение, то тя е "истина от последна инстанция"? Още повече, че това, което си написал е емоционална оценка на събитието, плод на определени заблуди от друг хакатер и с обратен знак, на споменатите "червени". Но това не поставя нито едните, нито другите по-близо до историческите факти, още по-малко до "обективната истина" (каквато реално не съществува).

          Comment


            #6
            За книгата съм убеден,че е най-близо до историческата истина.Авторът е участник в тези събития/да от страната на властта/ и написва спомените си във вестник Мир през 1938 г
            Описва се какво са правели бунтарите...Нищо не ги оправдава,айде да приемем,че управницте са виновни,и войниците се бунтуват.Ами какво ще кажеш за засипването с бомби на правителствения парламентьор,за кражбите и убииствата,в Кюстендил...
            Прочети книгата,няма да съжаляваш.

            Comment


              #7
              Фактът, че човекът е бил свидетел на събитията, пир това от едната заинтересована страна, в никакъв случай не го прави по-обективен от останалите. Да не говорим, че въпреки разпространеното мнение, историците ни съвсем не са толкова манипулирани/манипулируеми, както преди така и сега.
              Да не говорим, че по времето, когато е издадена книгата, съвсем определено съществува цензура и официалната власт има определан позиция, която съвпада с изложената във въпросната книга. А това, както е известно по множество други аналогии, не спомага никак за обективността на материала.
              Така че по-скоро става въпрос за пропаганден материал, но с обратен знак на тиражираните след 1945 г.

              Comment


                #8
                За "пропаганден материал" не може да се говори! Съгласен съм,че обективността може би няма да е 100%,но това за пропагандата са абсурди.Преди скръбната 1944,хората са имали морал,доблест.Още повече че говорим за военнен,а това е била особенна чест в Царство България.

                Comment


                  #9
                  Хъм, със самото си изказване ясно показваш доколко самият ти си подвластен на определени емоции и съответон, далеч от стремежа към обективност. Да не би да смяташ, че пред 1944 г. не е имало пропаганда в България? Ако е така, то явно си доста заблуден. Защото аз доста обстойно съм чел най-разнообразни източници от 20-те и 30-те години и определено мога да кажа, че пропагандните материали са били твърде много и въобще, изкривяването на нещата в своя изгода е било също толкова харктерно тогава, колкото и след това (само мащабът е бил по-малък, а възможността за достъп до независима информация, доста по-голяма).
                  Впрочем, хората и след тази година се случва да имат неща като "Чест, морал, достойнство" и т.н. (впрочем, както и достатъчно често се е случвало преди това да са лишени от тях). Не мисля че в това отношение има някаква радикална пормяна, поне политическата и всекидневната реалност през целия период не показва някаква съществена промяна.

                  Comment


                    #10
                    Анализите се правят на основата на :
                    1.Причини
                    2.Ход
                    3.Последици
                    И чак тогава се правят изводи!
                    Тоя пич,автора на оная книга там,не ги е пропуснал! А именно-отбелязал е,че искане на въстаниците е РЕПУБЛИКА!
                    Абдикацията на Фердинанд само още веднъж потвърждава наличието на обективни причини за недоволство от страна на народа срещу осъществяваната от монарха и правителството политика.А в държавата върховен суверен е народа!Това знае и Фердинанд,и генералите му!Войнишкото въстание е следствие от действията на държавните управници !Следователно клетвата е нарушена от тези,които дават заповеди и тласкат страната и народа към гибел!А противоконституционни заповеди не се изпълняват!
                    ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!

                    Comment


                      #11
                      Доколкото съм запознат със събитията от него време наистина една група от заблудени войничета подкокоросвани от Стамболийски и Даскалов отиват на погибел. След 9 Септември много историци ги изкараха герои.
                      Пробивът при Добро поле е овладян временно от Борис . Благодарение на престолонаследника 100 000 групировка в Македония се изтегля.
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #12
                        Чърчил коментира тези събития така:"Безпрецедентно, българската войска напусна бойното поле, обърна гръб на преследващите ги победители и тръгна към София да търси сметка на управниците си...". Мисля, че коментарът е, че пак учудихме света с вътрешните си работи...

                        Comment


                          #13
                          Странична вметка: аз поне като съм давал клетва имам ясният спопмен че беше към РОДИНАТА, а не към някакво царче (или сегашният му еквивалент). А според мен това са доооста различни неща.

                          Comment


                            #14
                            Добра вметка, Гоги. И наистина въпросът е в това какво точно смяташ за свой дълг към Родината. Но от друга страна е възможно тогава да се е полагала лична клетва към владетеля.

                            Comment


                              #15
                              Както Чърчил бил казъл българската войска ..."тръгна към София да търси сметка на управниците си...". Та това СМЕТКАТА! трябва да значи много,нали?А иначе трябва да кажа,че всяко зло деяние си има философско оправдание!Но в случая си е виновна властта!Гладните женски бунтове и т.н. не са комунистическа измислица!Както и референдума за съдене на виновниците за националната катастрофа!Катастрофа,защото тогава развихря таланта си и банкера Буров-основен виновник за т.нар. Деклозиева афера ,обрекъл на глад и лишения много българи-на фронта и в тила!

                              Comment

                              Working...
                              X