Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бомбардировките 1943-1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Вече Ви казах веднъж - оставете лозунгите и основаните на идеология емоционално-етични позиции. Дискусиите се водят с аргументи, а не с подобни средства.

    Конкретно по темата - тази информация ми е известна, но тя се опира на вестникарски материали, които във всяка една държава от този период са и основният проводник (наред с радиоемисиите) на пропагандата. Бих се съгласил с тези материали ако видя и съответното потвърждение в архивните документи, както и снимки и информация за самите бомби-играчки. Както вече отбелязах, ако всичко това отговаря на реалността, то несъмнено трябва да са били намерени и достатъчен брой бомби-играчки, които както нашата пропаганда преди 1944 г., така и пропагандата ни след това, с радост биха показвали на целият свят като доказателство. Второ, никъде не съм срещал потвърждение на информацията, че съюзническите самолети хвърлят над немски позиции "кибрити и други предмети за ежедневна употреба", които се оказват бомби.
    Несъмнено, ако е имало подобна инициатива от страна на съюзниците, то тя би била свързана със съответните производствени мощности, които обслужват тази задача, изработването на специализирани бомбени контейнери, с които да бъдат доставяни до съответните места, както и специализирани бомбардировъчни звена, които да се занимават с тази задача.
    Второ - подобни информация би трябвало да изобилства в Германия и Япония, над които съюзниците много по-охотно, отколкото над България, биха използвали тези методи.
    И трето - в периода на войната несъмнено някой от съюзническото въздушно командване би се похвалил с "блестящата идея" (да не забравяме, че тогава разбиранията са се различавали не малко, пък и те съвсем не са се срамували от извършваните бомбардировки над гражданските обекти на противника).
    А трябва да призная, че досега не съм срещал друго потвърждение на който и да е от упоменатите факти и следи, което и ме кара да се съмнявам в цялата история.
    Допълнителни съмнения предизвикват у мен и още две неща: първо, техническото осъществяване - не мога да си представя точно какъв тип бомбени контейнери може да са се използвали за целта, защото да се разпръснат невредими и без да избухнат до земята съответинте луксозни вещи не ще да е лесно осъществима в техническо отношение задача, поне според мен.
    Второ - мотивацията. Ясно е, че обременяването на вражеския социум с инвалиди наистина намалява ефективността му, но специално в случаят с децата ефектът ще започне да се усеща в държавен мащаб едва след едно поколение (когато съответните тогавашни деца започнат да участват активно в икономиката и армията на държавата). А тогава вече е било ясно, че войната ще продължи в най-лошия случай още две години. Т.е., ефектът от този тип действие няма да има време да се прояви.
    И за да продължим обсъждането според мен трябва първо да намерим отговор на всичките тези въпроси.

    Comment


      #77
      Ти не искаш да приемеш,че съюзниците са престъпници!
      Какви архиви,какви доказателства?
      Като толкова не вярваш/обидно за всички българи,изпатили си от англо-американските агресори/ потърси тези деца,които вече са дядовци,и може и да са живи.
      Много ми е интересно,с какви очи,ще ги погледнеш,когато видиш че са обезобразени,дали и тогава ще има такъв нихилизъм,и защита на действията на едни българоубиици!

      Comment


        #78
        Г-н Шовинист, нали се разбрахме, с по-малко емоции да пишем? Все пак, позицията на "наранената съвест на страната" не е най-добрата гледна точка, особено когато става дума за дискусия. А и на мен неприятно ми напомня за една радиоводеща от 80-те години, която също наричахме шеговито така - а и имаше защо. Ако искате да се разгранчите от комуистическите пропагандисти, не използвайте тяхната методология, изразни средства и пропагандни модели.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #79
          Това, че всички страни в тази война са извършвали престъпления (а не само германците), вече сме го обсъждали в темите за ВСВ. Погледни там, преди да пишеш уважаеми.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #80
            messire Woland написа
            Г-н Шовинист, нали се разбрахме, с по-малко емоции да пишем? Все пак, позицията на "наранената съвест на страната" не е най-добрата гледна точка, особено когато става дума за дискусия. А и на мен неприятно ми напомня за една радиоводеща от 80-те години, която също наричахме шеговито така - а и имаше защо. Ако искате да се разгранчите от комуистическите пропагандисти, не използвайте тяхната методология, изразни средства и пропагандни модели.
            Не използвам никави пропагандни модели.Аз нямам нищо общо с комунистическите пропагандисти,за да се разграничавам от тях.Явно не ви е приятно,да ви се напомня за престъпленията на англо-американците.
            Пропагандата/при това силно комунистическа и ИНТЕРнационална/,уважаеми господине се вихри с пълна сила,по медиите в България.И телевизии и вестници,но това не е за тази тема.

            А за емоциите,няма проблем,намалям ги

            Comment


              #81
              Аз се стремя да не приемам каквото и да е само защото е емоционално удобно или поради сходна причина. Гледам да намеря потвърждение на даден факт или история, преди да "го приема" (а дори и след това се опитвам да го оставя отворено за нова информация, а не да го превръщам в част от своите твърди учеждения). И мисля че подобен подход е къде-къде по-обективен спрямо реалността.

              Конкретно по темата - аз съм съгласен (и общо взето такава е била моята позиция навсякъде във форума, когато е ставало въпрос за това), че бомбардировките на граждански обекти трябва да се третират като военно престъпление. И съответно съм против лансираният от президента ни паметник. Въпросът е съвсем друг - въобще не съм убеден в тази исотрия с играчките-бомби и вече написах какъв е източникът на моите съмнения по въпроса.

              Comment


                #82
                Радвам,се че признаваш,че бомбандировките над БЪЛГАРИЯ са претсъпление.То оставаше и за това да има спор.

                Колкото до децата,написах случаите,който не иска да вярва негова си работа.

                Comment


                  #83
                  Странното наистина е, че това си е наша легенда. Немците не споменават такова нещо. А това доста подрива цялата работа - точно пък ние да се окажем целта на такива "подли" методи... Айде, чак толкова опасни за американците не сме били
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #84
                    Първото прелитане на англо-американски самолети над България става на 1 август 1943 година. Тогава от бази в Египет излитат 178 бомбардировача Б-24 Либерейтор в рамките на операция "Приливна вълна".Целта им са Нефтените рафинерии в Плоещ. Операцията е пълен провал, защото успяват да се върнат окло 15-20 самолета. Останалите са "насадени" в Румъния и България.
                    Та въпросът ми към Шовинист е следният. Случаите с играчките бомби, които ти описваш са от юни-юли 43-та. Тогава не са засичани вражески самолети над България. Аджеба, кой е пуснал тези играчки?
                    Аз и до ден днешен си мисля, че това е работа на шумкарите :roll:
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #85
                      Е, Парабелум, това пък въобще не ми се вярва - каква би могла да е мотивацията им - те се базират на населението в селата предимно. Още повече, че по това време партизани също няма кажи-речи никакви (това движение започва да става що-годе значимо от края на 1943 г.). А и при положение, че имат проблеми дори да си набавят най-прости оръжия и боеприпаси (и по-голямата част въобще отиват във въпросните отряди без каквото и да е въоръжение, което си е престъпление от страна на организацията, която планира и направлява партизанското движение - цялата работа се прави предимно за да се спечелят активи и от "завист" към партизанското движение в Югославия), да предположим, че са имали средствата да направят подобни бомби... не знам, не ми се вярва.
                      По-скоро става въпрос за пропаганда, която с времето се е превърнала в мит - както споменах, не знам дали някой си спомня, но и в разгара на Студената война се продуцираха абсолютно същите митове за играчки-бомби, но този път разпространявани от диверсанти. Мисля че повторението в схемата е доста характерно за пропагандните операции и схеми.

                      Шовинист, аз "не признавам", че съюзническите бомбардировки са престъпление, аз твърдя (и винаги съм го правил на този форум), че всякакви бомбардировки над граждански обекти, независимо от кого и с каква цел се извършват, са престъпни.

                      Comment


                        #86
                        Parabellum написа
                        Първото прелитане на англо-американски самолети над България става на 1 август 1943 година. :
                        Абе човек,първата бомбандировка е още през април 1941,при това загиват цели 58 човека в Кюстендил!
                        1942 e спокойна!
                        А си прав,че масираните бомбандировки започват от август 1943,тогава дни преди смъртта си Негово Величество награждава Стоян Стоянов с орден ЗА ХРАБРОСТЪ/един от най-големите герой авиатори,свалил 5 крепости в кариерата си/

                        Comment


                          #87
                          Като толкова не вярваш/обидно за всички българи,изпатили си от англо-американските агресори/ потърси тези деца,които вече са дядовци,и може и да са живи.
                          Много ми е интересно,с какви очи,ще ги погледнеш,когато видиш че са обезобразени,дали и тогава ще има такъв нихилизъм,и защита на действията на едни българоубиици!
                          Шовинист, вие виждали ли сте тези обезобразени дядовци, за чието съществуване така настървено се опитвате да ни докажете, без доказателства. Защо не подкрепите тезата си със съответните насоки за това от къде можем да видим с очите си конкретни примери за наличието на въпросните "бомби-играчки" и пострадалите от тях хора, вместо да очаквате, че ще бъдем разчувствани от гръмките ви фрази за нещо в което се съмняваме.
                          Не знам по какъв начин още това трябва да ви бъде повтаряно, за да може да го разберете най-после.
                          Truth will save the world

                          Comment


                            #88
                            Шовинистъ написа
                            Parabellum написа
                            Първото прелитане на англо-американски самолети над България става на 1 август 1943 година. :
                            Абе човек,първата бомбандировка е още през април 1941,при това загиват цели 58 човека в Кюстендил!
                            1942 e спокойна!
                            Мисля че бомбардировките през април 1941 над Кюстендил са извършени от югсолавяните. Поправете ме ако греша но да говорим за съюзнически бомбардировки АПРИЛ 1941 при условие че обявяваме войната 13 декември 1941 е некоректно.

                            Ето една малка статия:

                            Бомбите над София взеха 2477 жертви
                            Въздушните удари на САЩ и Англия над столицата ни през 1943-1944 г. сринаха мита за "символичната война", наложен от Богдан-Филовото правителство

                            Ст. н. стр. II ст. Николай Котев
                            Когато на 13 декември 1941 г. българското Народно събрание обявява символична война на Великобритания и САЩ, никой от управляващите не е предполагал, че тя скоро ще се превърне в жестока реалност. Обратът във войната през 1943 г. позволява на авиацията на САЩ и Англия, базирана в Южна Италия, да извършва допълнителни стратегически операции върху германските съюзници, сред които е и Царство България. Първото въздушно нападение над българската столица е направено на 14 ноември 1943 г. от 91 бомбардировача B-25 "Митчел". Те хвърлят бомби с общо тегло 141 т. Разрушени са 47 сгради и постройки, а необитаеми стават 129. Убити са 59 граждански и военни лица, а ранени - 128. На 24 ноември 1943 г. следва нов удар, извършен от 60 бомбардировача B-24. В района на Централна гара са разрушени 87 жилища и постройки, петима са убити, а 29 граждански и военни лица - ранени. Загубите на съюзниците от свалените екипажи на 4-те американски самолета във въздушното пространство над София и на 12-те американски самолета по обратния им път към своите авиобази в Южна Италия възлизат на не по-малко от 60 души. След завършването на Техеранската конференция на ръководителите на САЩ, Великобритания и СССР, през декември 1943 г., англо-американската стратегическа авиация продължава своите въздушни удари върху българската столица. За 10 дни провежда три въздушни бомбардировки - на 10, 20 и 30 декември 1943 г. Първото за месеца нападение е извършено от 120 самолета. На подстъпите към София то е разпръснато от българските и германските изтребители. Само 40 британски и американски изтребителя успяват да навлязат във въздушното пространство над София и хвърлят около 90 бомби в района на кварталите "Хаджи Димитър", "Индустриален", Централна гара, "Малашевци" и "Военна рампа". Други 90 поразяват летище Враждебна и селата край него. При бомбардировката са убити 11 души. Едно от най-крупните по своите резултати въздушни нападения - на британско-американската авиация върху София, е извършено на 20 декември 1943 г. Успелите да преминат различните сектори на отбранителния обръч на германската и българската изтребителна авиация британски и американски бомбардировачи напълно разрушават 113 сгради и прекъсват релсовия път на околовръстната жп линия. Убити са 64 души, 93 - са ранени. Дневна бомбардировка на района на софийския централен жп възел е извършена на 30 декември 1943 г. При нея са убити около 70 души. На 10 януари 1944 г. София преживява ужасите на особено тежка бомбардировка. Тя е извършена последователно през деня от американски, а през нощта - от британски самолети. По време на този изпълнен за първи път срещу територията на Царство България "двоен" удар се използват диполни отражатели във вид на станиолови ленти за създаването на смущения в работата на германските радари, разположени около с. Чибаовци, Софийско, гр. Хисар, с. Деветаки, Ловешко. Убити са около 750 цивилни и военни лица, ранени са близо 700 души. Напълно разрушени са 463 сгради, други 472 стават негодни за обитаване. В хода на пробива на германската и българската противовъздушна отбрана непосредствено във въздушното пространство над София са свалени на земята 12 американски бомбардировача и 6 изтребителя. В базите в Италия не се завръщат от полет 31 бомбардировача и изтребителя. Така американците, които са убити или пленени, са около 200-250 души. Българската страна губи два изтребителя "Месершмид". След близо 40-дневна пауза, предизвикана от тайните преговори за примирие между българското правителство и съюзническото военно командване, на 16 март 1944 г. е проведена нощна атака от британска тактическа бомбардировъчна група. Тя спуска върху централната част на столицата около 4000 запалителни магнезиеви бомби, предизвикали над 70 пожара. През нощта следва втори удар по цели в района на централна жп гара и в района на кв. "Лозенец". Разрушени са 45 и засегнати са 13 сгради и постройки, като жертвите се изчисляват на 19 убити и 76 ранени граждански и военни лица. Въздушно нападение се извършва и през нощта на 24-и срещу 25 март 1944 г. Главен обект на атаката е царският дворец във Врана. Две бомбардировки в столицата са извършени през нощта на 29 март 1944 г. и през деня на 30 март 1944 г. На летище Враждебна е улучен изтребителят Месершмит-109. Убити са 139 граждани и военнослужещи, разрушени или опожарени са 3575 сгради - жилищни и административни. Последното въздушно нападение върху София е направено на 17 април 1944 г. Убити са около 120 и ранени 76 души. Въздушните удари над София са сравнително скромни по своите военни резултати, ако се сравнят с тези над Германия и дори Румъния. Но за мащабите на Царство България и при нейните възможности за водене на война понесените от страната ни жертви не са никак малки. Военно-политическият и психологически ефект е огромен. Тези бомбардировки унищожават лансираната през 1941 г. фалшива и недалновидна теза на Богдан-Филовото правителство за "символична война" срещу САЩ и Англия.

                            Ето направо линк


                            най-долу има и филмче за теглене но във формат asf
                            Някой може ли да ми каже какъв плейър трябва да имам за да го гледам???

                            Comment


                              #89
                              Да, интересно - Шовинист, можете ли да кажете от какви бази и с какви самолети са извършени въпросните бомбардировки през 1941? Че и аз се чудя по въпроса...

                              Comment


                                #90
                                че и преди САЩ да влязат въобще във войната :lol:
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X