Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Младежките националистически организации до 9.IX.1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    something

    Днес, когато спорим има ли у нас условия, възможности и желание за формирането, върху основата на все още стихийното българско национално движение, на достатъчно силна и национално отговорна дясна партия, би било добре да се обърнем към опита от миналото. Паралели, разбира се, трудно се правят, а още по-трудно се доказват. Динамиката на политическото развитие е многообразна и появата на нови фактори усложнява прогнозирането и дори достоверния анализ по предварително зададен модел. От практическа гледна точка обаче, един ретроспективен поглед, избягващ както евтините сравнения, така и сантименталната носталгия, би могъл да послужи за реалистичното приложение на предишния опит, предпазвайки ни в същото време от грешките и недостатъците, с които миналото изобилства.

    А наследството, за което става дума, е богато и значително. Противно на някои повърхностни и необосновани твърдения в българската историография, патриотичната нагласа, организациите създадени на националистическа основа и тяхната многостранна дейност, са били, може би, най-важният фактор в

    Политическия ни живот през 30-те и 40-те години

    Тезата за пораженските настроения обхванали нацията след неуспешния завършек на Европейската война е прибързана, половинчата и трудно доказуема. Нещо повече, в известен смисъл поражението от 1918 е катализатор на националистическо мислене и настроения. А оттам до организирането му в движения и съюзи, остава само една крачка, която не закъснява.

    Предвестниците на големите формации от 30-те години: Съюза на българските национални легиони (СБНЛ), Ратниците за напредък на българщината (РНБ), Българският младежки съюз “Отец Паисий” (БМСОП), се появяват още през 20-те години. За това съдействат фактори от обективен и субективен характер, някои от които са специфични за българската политическа действителност, а други са повлияни от външни обстоятелства.

    Няколко събития от 20-те години изострят националното чувство у българина и съпътстват организираните патриотични прояви. Сред тях са управлението на левицата в лицето на БЗНС (1920-23), комунистическият метеж през септември 1923 и атентатите от 1924-25, чиято кулминация е зверското убийство на 150 човека (и над 500 ранени!) в катедралния храм “Света Неделя” през април 1925. Към тези събития, изострили до неимоверност политическия нюх на българина, следва да прибавим и стопанско-социалната криза в обществото, обусловена от наложените ни след войната непосилни репарации, както и от настъпващата в Европа и света глобална финансово-икономическа депресия след 1929 и нарастващото разочарование от парламентаризма, достигнало до пълното му отрицание в такива цивилизовани държави като Италия, Португалия, Германия и Испания. Неспособността на традиционния либерално-парламентарен модел да се справи с кризисните ситуации, изобилстващи през 20-те години, не остава незабелязана и в България, преживяла не едно разочарование от изборни манипулации, фалшификации и отявлена партизанщина, толкова характерни за новата ни история.

    В известен смисъл управлението на БЗНС в началото на 20-те е христоматиен пример за несъвършенствата на либерално-парламентарния модел. Неговите действия (или по-скоро бездействието му) по най-важните проблеми на следвоенна България са напълно неадекватни на тогавашната обстановка. Дошло на власт по силата на народния вот (съгласно либералната догма), потвърден и през 1923, правителството на Стамболийски успява да настрои срещу себе си всички важни обществени слоеве, и преди всичко - финансово-стопанския и военния ни елит. Опитите му да заимства социални рецепти и решения, подсказвани от Изток, не са единствената причина за негативната оценка, дадена му от обществото. Фатално за земеделското управление се оказва обявената от него война на българския елит, военните, интелектуалните и политическите традиции на страната, изискващи до този момент безусловното обединение около националните идеали. В крайна сметка, БЗНС и Стамболийски компрометират самите земеделски идеи с напълно погрешното си отношение към

    Националната кауза

    и в частност - с отношението си към Македония, което винаги е било пробен камък на българския патриотизъм. Точно това довежда и до свалянето му от власт. Подписването на Нишкия договор със Сърбо-хърватско-словенското кралство през 1922 и изявленията на премиера, демонстриращи отказа му от националните завети (от типа на “Аз не съм българин, аз съм югославянин”), сложиха край на аспирацията на тази “селска” партия да бъде изразител на народните въжделения. Оттогава, та чак до днес!

    Септемврийските събития от 1923 стреснаха народа с изявите на организирано насилие, поставено изцяло в служба на чужда каузи и външни интереси. Този безсмислен метеж бе планиран и наложен на нашите комунисти от Коминтерна, изключително в интерес на “световната революция”. Шефовете на Коминтерна се ръководеха единствено от нуждите на съветската държава, или по-скоро на Болшевишката партия, и за тях не бе трудно да намерят послушни изпълнители в лицето на Васил Коларов и Георги Димитров, които скоро след безславното си поражение, заеха ръководни длъжности в международната комунистическа организация.

    Потушаването на метежите бе лесно, но отзвукът от тях продължи да тревожи обществото още дълго време. Пътят на насилието (потвърден след смъртта на противника на авантюризма Благоев през 1924) трябваше да бъде извървян докрай. Кулминацията дойде с посегателствата срещу особата на Н.В.Царя (засадата в Арабаконашкия проход през пролетта на 1925, убийството на генерал К.Георгиев и опитът да бъде премахнат държавния глава чрез взривяването на храма “Св.Неделя”), които провокираха силовия отговор на правителството.

    Управлението на БЗНС разочарова поклонниците на парламентарния режим. Дошло на власт чрез избори, то бе свалено с преврат. Насилствените опити за завземане на властта компрометираха в очите на нацията и Комунистическата партия. Започна да става ясно, че нито селско-съсловният път предлаган от земеделците, нито партийно-класовият, пропагандиран от комунистите, могат да решат проблемите на Отечеството. Търсеше се друго решение. Връщането към парламентарната система отпреди войната би било за предпочитане пред бездарната земеделска диктатура или класовата държава на комунистите, но и тя бе достатъчно компрометирана, предимно поради крайната партизанщина, похабяваща силите на политическия ни елит. Политическата действителност в периода между Освобождението и 1918 трудно би могла да послужи като вдъхновение за младите идеалисти от следвоенния период.

    Поразените от войната велики сили - Русия (минала през руините на опустошителна гражданска война), Германия и Италия, скъсаха след нея с представите за либералния модел като панацея за националното развитие. Болшевишката диктатура в Русия изведе в култ Комунистическата партия като израз и въжделение на националните интереси (макар и забулени под лозунга за международна пролетарска солидарност), а след нея Италия на Мусолини ликвидира парламентаризма през 1922. Плаха, немощна и неуверена, Ваймарска Германия се раздираше от класови и партийни битки и не бе състояние да противодейства на демагогските апели за “единно” и уж “националноотговорно” (но на тоталитарна основа) управление, отправяни от Национал-социалистическата партия на Хитлер. В неговата представа за бъдещето на Германия отсъстваше многопартийността, политическата толерантност и изборното начало, които бяха подменени от водаческия принцип и съблазнителните призиви за национално обединение и възраждане на немската мощ чрез общ труд и усилия. Всичко това бяха

    Съблазни, идващи и от Изток и от Запад

    на които българското общество не можеше да не откликне. Не е чудно, че чуждите идеи проникваха у нас, чудно е по-скоро, че когато модерният български национализъм открито заяви за себе си, той се разви самобитно и, с малки изключения, не възприе крайния радикализъм пропагандиран от различни комплексирани неудачници на изток и запад от нас.

    Да не забравяме, че всички тези събития съвпадаха по време с глобалната финансова криза, достигнала своя връх през 1929. Тогава, както впрочем и днес, световните събития неизбежно въвличаха България в общата депресия. А към това трябва да прибавим и отежняващите ситуацията у нас обстоятелства, както и отношението на великите сили - победителки във войната към нашата страна, изразяващо се в огромните наложени и репарации. Да прибавим и откровената враждебност, демонстрирана от собствените ни съседи, всеки от които бе заграбил внушителен къс българска земя и може би ще успеем да разберем състоянието на националната ни мисъл в края на 20-те и началото на 30-те години.

    По твърде особен начин поражението на България в Европейската война изостри политическите страсти. Започнаха да се търсят виновници, заваля порой от взаимни обвинения, развихри се нечувана демагогия, последиците от която се усещат и днес. Появи се терминът “национална катастрофа” (първа, втора, трета…). Впрочем същият термин и днес присъства в политическото ни пространство. Под знаменателя “виновници за катастрофата” функционираше и Народният съд след 1944, пак чрез него се пълнеше и Белене през 50-те години, макар и при на пръв поглед различни, но всъщност аналогични обстоятелства. През 20-те обаче, това катализира обществените настроения в

    Посоката на национализма

    Насилствено окастрен, свит и обременен с непосилни дългове, народът ни съумя да се консолидира, опитвайки да се обедини, ако не организационно, то поне духовно, при това само в течение на няколко години. Как иначе бихме си обяснили невероятното влияние на националната идея, определяща духа на 30-те и 40-те години и възпитала стотици хиляди български младежи в патриотизъм, идеализъм и готовност за саможертва в името на исконните национални идеали?

    Още от зараждането си националното движение имаше ярко изразен социален заряд. Точно той позволи в крайна сметка на националните сили да се наложат над комунистите в битката за съзнанието на българина, защото в левите среди социалната загриженост бе самоцел, повтаряна като заклинание внесено отвън, но така и останало неосъзнато. Лозунгът “национално могъща и социално справедлива България” изразяваше ясно въжделенията на народа ни и отне на комунистите (главните врагове на българския национализъм оттогава до днес) тяхното основно оръжие.

    Наред със

    Социалното начало

    и естественото преклонение пред националните идеали, важен елемент в идеологията на националните организации от онова време бе борбата против пораженството, нихилизма, интернационализма и комунизма. На свой ред комунистите също бяха (остават си и днес) непримирими врагове на националното обединение и реализацията на българските идеали. Тогава борбата за умовете и душите на българската младеж завърши с победата на национализма. В навечерието на Втората световна война членовете на Комунистическата партия и съдружните и организации бяха четирикратно по-малко от членовете на която и да е измежду основните националистически формации: СБНЛ, РНБ, БМСОП, или “Бранник”. Влиянието на националистическите идеи по онова време бе фактор от първостепенно значение. С него се съобразяваше царският двор, правителствата, външните сили и всички български политици. Точно поради това, след 9.IХ.1944, тежкият юмрук на комунистическия терор се стовари с най-голяма сила върху националните сили и ВМРО - организацията, която и днес продължава да бъде основен крепител на българщината.

    Разглеждайки появата на националните сили от 30-те години, следва да отбележим, че те не възникнаха в организационен вакуум, нито пък под влияние на едно единствено събитие или фактор. Изявата им бе логично продължение на борбите на нашите възрожденци и борци за национална и религиозна свобода през миналия век. А спецификата на българското общество след Европейската война роди и първите значими националистически сдружения.

    Нека споменем на преди всичко грандиозният представител на българския национализъм след Освобождението - ВМРО, действията на която през 20-те години вече се различаваха от борбата, която организацията водеше преди това. След това двата съюза на ветераните от войните: Съюзът на запасните офицери и този на запасните подофицери - неизчерпаем извор на проверен и доказан патриотизъм. Организацията “Родна защита”, от чиито среди по-късно се появиха легионерите, ратниците и паисиевци. Всебългарският съюз “Отец Паисий”, от който произле и БМСОП, съществувалата в края на 20-те организация “Симеон”, Добруджанската националистическа организация (ДНО), Тракийската организация, Организацията на българите от Западните покрайнини, младите патриоти около вестник “Прелом”. Всички те съдействаха за тържеството на патриотизма в ума и съзнанието на българина.
    д-р Никола АЛТЪНКОВ

    Comment


      #17
      Хъм. Оценката за причините на възникването и подема на националистическите движения и настроения са съвсем точни - те възникват по същите причини, както в Италия, Германия и други държави. ИМат и горе-долу същата стойност и съдба. Както всички знаем, националните идеали не бяха постигнати и вината за това далеч не е само на създадената след 1944-та република.
      Не съм съгласен обаче с оценките за управлението на Стамболийски и бих казал, че неговият път не е толкова далеч от национализма, колкото изглежда (дори не бих се учудил, ако при друго развитие на ситуацията от него беше произлязъл диктатор с известен наицоналистичен уклон . забавното е, че у земеделците се забелязва така характерния за всички авторитарни движения от това време уклон към низвергване на интелигенцията и елита). Но не мога да разбера щом споменаваш така отрицателно комунистическият метеж, пропускаш да споменеш в същата светлина военният метеж, свалил законноизбраният министър-предстедател и напрактика заплюл народният вот. И също така пропускаш напълно резнонната съпротива на земеделците. Защото това е комплекс от събития и воненият преврат зачеква напълно възможното относително демократично развитие на страната и за мен е много отрицателно явление (независимо от предизвикалите го причини). И още по-неправилно е да се говори, че военният и финансов елит са "цялото общество", особено когато обсъждаме една земеделска страна.
      Сръвнението между числеността на левите и десните националистични младежки организиации също е доста тенденциозно, като се има предвид, че пъвите са обявени извън закона, докато вторите са официално подокрепяни и одри оситуряват известни привилегии. Все пак - не е нормална ситуация за една свободна държава. Каквато БЪлгария тогава не е, впрочем.
      За социалните тежнения в тогавашните национилстически движения и мислене съм съгласен - те впрочем са характерни за всички националистически движения от този период (и фашистите, и национал-социалистите вървят по същия път).
      Но не бива да заравяме, че националистическата идеология сама по себе си не еположително явление - всичко зависи от насоката и провяите й. А по онова време външнополитическата обстановка ни тласка по погрешен път, а и самата идеология не канализира енергията в позитивна насока. Боя се, че от това, което наблюдавам днес, ситуацията не е много по-различна. Да се следват бозунги за "прочиствания на нацията", "възвръщане на исконни територии" и други подобни национлистически лозунги винаги е било негативно и последствията от подобни действия винаги са били такива.

      Comment


        #18
        На 16 май 194 г. край Харманли нелегална банда озверели комунисти отвлича във воденицата край река Олудере ловящите риба ученици-легионери Тома Павлов-16 г.,сирак,и Тодор Милушев-17г.,и ги убива с нож.
        След 9 септември 1944г.комунистическата власт проля много легионерска кръв.В книгата си "Лукавата игра" проф.Диньо Шарланов сочи 700 избити легионери и 6х прекарали дълги години в концентрационните лагери.Други хиляди легионери загубиха младост и здраве по затворите по затворите за съпротива срещу властта.Между тях са Илия Минев,прекарал в затворите 32 г.,Васил Узунов от Чирпан-28 г.,Васил Златаров-19 г. и т.н.В процесите срещу Първи легионерски център са осъдени тежко 32 д.,а срещу Втори легионерски център-69 д.,от които 13 на смърт.Няма град без процес срещу легионери!
        Да сведем чела пред паметта на загиналите другари-легионери! Те доказаха,че само смъртта може да отмести легионера от неговия дълг към Родината.Техните сенки винаги крачат редом с нас в борбата за ново национално възраждане.За България!
        Гл.водачество на СБНЛ

        Comment


          #19
          Хм, защо вместо това всеки да не си каже мнението за легионерите?
          За някои Иван Дочев може и да е велик българин, но за мен не е. Не мога да разбера защо прави партия и се меси в политиката на стогодишна възраст.
          И това е най-малкото за което се сещам. Легионерите за мен са най-профашистки настроената организация в България (Не помня кой каза че Бранник приличат на скаути - това е най-точното сравнение за мен) и не мога да разбера защо трябва да се прекланям пред паметта на две момчета убити от комунистите. Все едно да паля свещ за Хорст Весел или за Марат. Може би изказването ми е по-грубо от допустимото за което моля да бъда извинен но такова ми е мнението - легионерите не ми допадат никак.

          Comment


            #20
            ..

            Манщайн не мога да се съглася с Вас.
            Легионерите са били просто млади националисти,а по-това време надеждата за национално обединение,е идвала главно от Нациста Германия.Това не ги прави нацисти.
            Точно Бранник,по-скоро са фашизирани,защото са създадени със закон едно към едно като Хитлерюгенд.
            За мене Ратниците и Легионерите са крайни български националсити,това обаче не би трябвало да ги прави нацисти.

            П.С.Ще благоволите ли за малко повече инфо,относно партията на доктор Дочев.Аз гледах някакъв репортаж за кратко,та човека беше на стол и едва говореше.

            Comment


              #21
              Що се отнася до партията на Дочев той беше канен в един нощен блок по радиото съвсем скоро да разказва за нея обаче нищо не му се разбираше...

              Не знам дали познавате някой от Бранник но аз имам близки хора които са участвали и мога да ви кажа че не са били а и сега не са никакви фашисти - нищо не са вършили и въпреки това цял живот на тях се гледа изключително лошо .

              Аха и като Бранник имат ножове и са създадени като Хитлерюгенд (не съм съгласен въобще с това!!!) какво тогава са легионерите??? Млади националисти надежда за национално обединение.

              :lol:


              Не, не, няма смисъл да говорим

              Comment


                #22
                Имам много познати бранници,и трябва да Ви кажа,че наистина те не са фашисти,няма и как да са били,тъи като членуването е било на практика задължително.Вземали са най-умните деца,това е.Но са аналогични на Хитлерюгенд.Та да не би тези германски деца да са били национал-социалисти? Все едно Хелмут Кол/мисля че е бил член/ да е такъв.

                Колкото до Легиона,знам много неща за тях.И дори имам познати хора-легионери,и вярвайте ми това което ги е сполетяло е далеч по-лошо от съдбата на бранниците.Защото аз познавам много комунисти,които като деца са членували в Бранник/т.е. не те са го решавали/ А легионерите и до днес си отстояват възгледите,макар и да са били пребивани и живота им да е минал по лагери и затвори.

                Аз мисля,че темата е интересна и можем да обсъдим не само Бранник и Легиона,а и Ратниците,Отецпайсиевците,роднозащитницте изобщо всичките такива организации.
                То имаше преди една такава тема,но не се получи в нея.

                Comment


                  #23
                  Хитлерюгенд е съвсем различна работа - те не могат да се сравняват с нищо.

                  А давал ли сте си сметка защото съдбата на легионерите е по-тежка от тази на Бранниците? Сигурно да. Само не ги изкарвайте герои, защото пак трябва да ви попитам - трябва ли да се молим за Хорст Весел също така убит от комунисти.

                  Comment


                    #24
                    А за по-непросветените ще ти предствалява ли трудност да напишен кратко резюме за тези организации, примерно разделът "информационни доклади" май точно за такива случаи е замислен.
                    Благодаря предварително.

                    Comment


                      #25
                      За Манщайн-съдбата им е по тежка,защото за разлика от бранниците са правели нещо.Само не ми казвайте,че оправдавате комунистическите репресии,не вярвам да сте такъв човек.За Хорст Весел,съм го чувал само като име.Бих Ви бил благодарен да ми дадете повече информация за него

                      За Gaden Gogi-с удоволствие бих ви написал резюме,само кажете за коя организация по точно

                      Comment


                        #26
                        А защо не за всички :roll:
                        Примерно нека започва с Легионерите и Бранник.

                        Comment


                          #27
                          Това за бранниците, че са като скаути, аз май го изтърсих, поне моето впечатление е такова, от това което съм чул и чел.
                          А да се нарекат легионерите нацисти, според мен е пресилено. В България според мен и тогава е имало толкова нацисти, колкото и сега. Легионерите се борят за чисто българските идеали, а доколкото знам, като цяло тяхната цел може да се характеризира като България силна държава, с авторитарно управление и съсредоточено основно в социалната сфера, грижата за човека.
                          Стремежът към диктатура не е осъдителен в контекста на времето. Тогава това управление е било модерно по целия свят, да не говорим, че дотогавашната ни история е пълна с диктатури от един или друг вид.
                          Затова легионерите получават епитет нацисти, според мен - защото целят авторитарно управление с основен акцент социалната сфера. Това съвпада с борбата и идеите на фашистите и нацистите. Само дето има фундаментална разлика - тук не присъстват нито империалистичните апетити да се лапне цял континент или направо света, нито расистките идеи за висша шопска раса.
                          Така че просто разлика си има.
                          Не знам доколко съм прав, нали това е дискусия, всеки да си каже и кривите мнения да се изправят /стига да не са добре защитени от чугунов череп /. Аз виждам така нещата, след прочит на относително оскъдни източници по въпроса и след като познавам няколко стари легионери.
                          То тя историята е даже по-широка. Типично по български, появават се течения. Отначало легионерите се борят само и единствено за силна България. После се появява про-хитлеристко течение, парирано от чисто про-българско такова. И като цяло нещата остават някак балансирани.
                          Ще ми е интересно да чуя мнения, както казах, не съм намирал много инфо /не ми е било и цел в живота/, съставил съм си някакво мнение по откъслечни данни.
                          На нож!

                          Comment


                            #28
                            За Бранник не съм толкова компетентен Все пак ще започна с Легиона

                            Съюз на Българските национални легиони


                            Основани са 1930 година,от средите на Родна Защита-може би най-старата националистическа организация в България наред с Кубрат.Обединени са около вестник Прелом.Първия водач е Иван Дочев-този велик мъж,отдал живот и здраве на легионерството и България.Първото име на организацията е Съюз на Младежките Национални легиони-СМНЛ-набират се главно от средните училища,там буйните младежи националисти стават легионери.Целите на движението са постигане на националните идеали на България и разбира се борба против левите разрушаващи отечеството.По време на комунистическата дикатура,а и сега когато пак ни управляват комунисти се натрапи едно мнение,че легиона била "фашистка" организация-бла бла бла :Легиона беше организация за България,за неините интереси.На всеки 27 ноември се протестираше против ньойския диктат,това нацизъм ли е? През 1942 е избран за почетен председател великия Български Генерал Никола Жеков.А официален председател е генерал Христо Луков.През тези бурни години надеждата за възвеличаването на България,можеше да дойде само от бившата ни и настояща тогава съюзница и сестра по съдба-Германия.Тогава тя беше управлявана от национал-социалистите начело с Адолф Хитлер.Е й? Това не може да прави Легиона нацистка организация.Легионерите са били масова организация,хиляди младежи са членували.Тогава преди 9.9.1944 народа е бил национално мислещ.През 1943 легионерите губят своя водач Христо Луков-убит от една комунистическа шайка.На погребението се събират хиляди хора-легионери и важни лица.След окупацията и поробването на Царство България от комунизма в края на 1944 съдбата на тези младежи-националисти е една трагедия.Стотици са избити,други хиляди губят живота си по затворите и лагерите.Водачите начело с Дочев,стария Генерал Жеков напускат България заедно с войските на Райха.По късно Дочев ще подеме епична битка с комунистите,продължаваща и до днес.Д-р Дочев оглаваи Българския национален Фронт.

                            Това е за СБНЛ.Може и да Ви се струва малко пристрастно Но в общи линни се стремях да се придържам към най-важните факти и събития.
                            Може по нататък да напиша за любимата си организация-"Ратници за Напредъка на Българщината" Тя най-съвпада с моите убеждения

                            Comment


                              #29
                              Скоро сравнително ми попадна една интересна теория за смъртта на ген. Луков. Според нея, конците на заговора около убийството му водят до Двореца. Цар Борис не се бои от "стандартните" партии, забранил ги е и им е стъпил на врата. Още по-малко пък се бои от комунистите - те са малобройни, а организацията им е добре подсладена с тайни агенти на Гешев е много добре следена и канализирана.
                              И всъщност в държавата има само една фракция на политическото пространство, която може да бутне короната и да вземе властта, това е дясно-крайнодясното пространство. Начело с легионите, начело с Луков. Подкрепени от германците, които имат огромно влияние /и армии/ в нашата страна.
                              И затова пада главата на Луков - застрелват го комунисти, но идеята именно за неговото елиминиране е подхвърлена не от Москва, а от "Московска" /е, поне гърба на Двореца е на "Московска / и планът е осъществен от комунисти, но насочвани, без самите те да съзнават това.

                              Както казах, това е само една от многото възможни теории. И според мен съдържа известен резон. Жеков и Луков са едни колоси в нашето общество, но вместо да се опира на тях царят сякаш вижда заплаха и още от рано ги праща в "трета глуха" и ги държи надалеч от себе си. А се заобикаля с бая много мижетурки.
                              На нож!

                              Comment


                                #30
                                Идеята е добра. Дайте да разгледаме тези организации. Моят дядо е бил член на "Бранник", но никога нищо не ми е споменавал за това. Имаше нож, но в последствие той изчезна.Спомням си го много добре-може би някой ден ще го намеря, но засега опитите ми остават напразни :cry:
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X