Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кои са всички 22-ма офицери с чин "генерал от пехотата"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    stanprog написа Виж мнение
    Не знам дали има нещо цялостно написано като мемоари. Ето какво има в личния му фонд в ДВИА (фонд 08, архивна единица 15):
    [ATTACH=CONFIG]27868[/ATTACH]
    Благодаря за информацията!От лични документи съм сигурен,че макар и малък по времето на Априлското възстание в Сливен, е помагал като е носил барут и куршуми на възстанниците в бълкана.Интересно ми е дали упоменава това в мемоарите си,защото споменава конкретно името на мой роднина участник в тези събития.

    Comment


      #17
      Всъщност "пълен генерал" е само понятие (пояснение), а самото звание си е било просто "генерал". Иначе рядко се срещат книги без грешки и неточности, предпоследната, която си купих беше за 18 полк - редица противоречия и грешки, последната (от вчера) "Полковник Христо Гюлмезов" също пълна с противоречия и изрази от вида "Д.Кирков, по-късно командир на 1-ва бригада от 2-ри полк на Тракийската дивизия"...
      Чинът е известен от няколко европейски армии. Въпросът ми, от самото начало беше, присъства ли в нашата царска войска.

      Comment


        #18
        von Danitz написа Виж мнение
        Чинът е известен от няколко европейски армии. Въпросът ми, от самото начало беше, присъства ли в нашата царска войска.
        Присъства (в нашата княжеската войска), но освен Александър I, който както спомена dibo се числи към войската с такъв чин, не е достиган от офицер, тъй като от 1897 вече е добавен рода войски.
        Най-вероятно става дума за "Закон за носене военните тегоби" от 15 декември 1897 (друг закон не видях от тази година).

        Василев, В., - "Българската армия, 1877 - 1919", София, 1988, Военно издателство, стр. 112
        Click image for larger version

Name:	tLxTltX.png
Views:	1
Size:	14.9 КБ
ID:	547292

        Реално се използва и след това, но като събирателно понятие:

        Учебникъ за войницитъ от всички родове войски (Войнишки другаръ, XV-то издание), София, 1923, Л. М. Котевъ, стр. 79
        http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post279207
        Click image for larger version

Name:	uWIBRQg.png
Views:	1
Size:	144.0 КБ
ID:	547293

        Учебникъ на кандидатъ-подофицеритъ отъ пехотата и т.-к. части, София, 1941, Печатница на Военно-издателския фондъ, стр. 65
        http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post277848
        Click image for larger version

Name:	bnjzxCc.png
Views:	1
Size:	119.8 КБ
ID:	547291

        Comment


          #19
          В българската армия до 1945 г., а и след това не присъства понятието "пълен генерал"!

          Княз Александър I Батенберг се е водел "генерал от инфантерията"(руското значение на пехота).

          Същото се отнася и за княз(цар) Фердинанд I.

          Генерал Данаил Николаев през 1909 г. е произведен в чин "генерал от инфантерията".

          Предполагам, че някъде около 1915 г. понятието "инфантерия" е заменено с "пехота", тъй като следващите удостоени с най-високият чин в армията, генералите Стефан Тошев и Георги Тодоров се вече "генерал от пехотата".

          Цар Борис III от 1928 г. също е "генерал от пехотата"!

          Comment

          Working...
          X