Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кои са всички 22-ма офицери с чин "генерал от пехотата"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кои са всички 22-ма офицери с чин "генерал от пехотата"

    Здравейте,

    В описанието на Алманаха на сухопътните войски чета, че в българската армия е имало 22-ма офицери с чин "генерал от пехотата" и в същата книга имало биографични данни за всички тях.
    За съжаление успях да открия само 19 с този чин (от тема българските генерали):

    Данаил Николаев (18 май 1909)
    Павел Христов (25 март 1917)
    Стефан Тошев (25 март 1917)
    Георги Тодоров (15 август 1917)
    Васил Кутинчев (23 октомври 1918)
    Православ Тенев (31 октомври 1918)
    Сава Савов (29 юни 1919)
    Димитър Гешов (1 юли 1919)
    Пантелей Киселов (12 декември 1919)
    Стефан Нерезов (3 септември 1920)
    Иван Вълков (15 май 1928)
    Велизар Лазаров (11 септември 1929)
    Константин Соларов (16 май 1934)
    Никола Бакърджиев (6 май 1936)
    Никола Жеков (6 май 1936)
    Никола Иванов (6 май 1936)
    Рачо Петров (6 май 1936)
    Стилиян Ковачев (6 май 1936)
    Теодоси Даскалов (11 април 1942)

    Някой разполага ли със сигурна информацията кои са останалите трима? Варианти са "Георги Марков" (командващ 2-ра армия 1936-1941, срещах го като такъв в някаква статия в Интернет - ненадеждна), Радко Димитриев (въпреки, че е руски), както и Иван Фичев (из разни вестникарски статии се споменава така, въпреки, че аз лично дълбоко се съмнявам). Най-вероятно според мен става дума за хора произведени през Втората световна война, след ген. Даскалов.

    #2
    Тримата държавни глави - тоест Княз Александър, Цар Фердинанд и Цар Борис. То затова ги и дават в Алманаха
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      А "Пълен генерал"? Генералите от родовете войски, са степен по-ниско, макар че от други родове няма. Това в Уикипедията май не е вярно. Генерал-оберст е над генерал от рода войски. Което неправилно тук превеждаме като генерал-полковник.
      Например:
      1 Generalfeldmarschall
      2 Generaloberst
      3 General Heer
      4 Generalleutnant
      5 Generalmajor
      Last edited by von Danitz; 13-02-2015, 22:59.

      Comment


        #4
        "Пълен Генерал" и "Армейски Генерал" не са ли синоними на "генерал от пехотата"? А в българската армия има ли такова понятие, като "генерал на армия" или "маршал"?
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #5
          Виж, няма пълна еднаквост. Но армейски генерал, руското ако вземем, е нещо като пълен генерал, да кажем в германската. Генерал полковник, е примерно в германската от рода войска. Системата обаче се разбърква от американските звезди. За тях, генералмайор е примерно бригаден. И четиризвезден , да кажем армейски е генерал -полковник. И става мазало. При австрийците е още по-различно, но Фердинанд при тях е определено Фелдмаршал.

          Comment


            #6
            Генералските звания са пет в общо-взето целия свят.
            В НАТО, тъй като имат различни имена в различните държави, ги класифицират като OF6, OF7, OF8, OF9 и OF10. По съвременната класификация в България OF6 е бригаден генерал, OF7 генерал-майор, OF8 генерал-лейтенант и OF9 генерал.
            OF10 практически не съществува в НАТО днес. В САЩ са му казвали петзвезден генерал, във Великобритания фелдмаршал и прочие.

            В СССР и Русия днес, степените са същите, но имената са различни.
            Най-малкият генерал е генерал-майор, следван от генерал-лейтенант, генерал-полковник, армейски генерал (Генерал армии) и накрая маршал на СССР. За разлика от Запада, където петото генералско звания изчезва след ВСВ, в СССР "маршал" продължава да съществува до края на съюза. В Русия днес, обаче също не го ползват и армейския генерал е най-висшето.

            В България по време на социализма е имало няколко армейски генерали. Мисля, че всеки министър на отбраната автоматично е ставал армейски генерал и друг в същия момент е нямало. Последният армейски генерал у нас е Йордан Мутафчиев.
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              #7
              Така е, но го удряш на съвременност. Въпросът е колко са българските генерали от пехотата, и аз само вметнах, дали имаме пълни генерали?

              Comment


                #8
                До 1945г. българската армия има три генералски звания:
                1. Генерал-майор
                2. Генерал-лейтенант
                3. Генерал от пехотата=генерал от кавалерията (конницата) = генерал от артилерията

                Други генералски звания няма. Не се бъркайте с другите европейски армии.

                След 1947 вече има генерал-майор, генерал-лейтенант, генерал-полковник и армейски генерал по съветски образец.

                По отношение на бройката на мен до 1945 са ми известни 19 генерала от пехотата, 2 генерала от кавалерията и 2 генерала от артилерията (3-ма ако броим и произведения през 1945 посмъртно Заимов).
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #9
                  Добре, а как да си обясним това: Click image for larger version

Name:	nikola-zhekov-600x600.jpg
Views:	1
Size:	88.8 КБ
ID:	547278 При това съм срещал пълен генерал и за Борис ²²²

                  Comment


                    #10
                    Да не би в Германия да са го произвели?

                    Comment


                      #11
                      von Danitz написа Виж мнение
                      Добре, а как да си обясним това: [ATTACH=CONFIG]27861[/ATTACH] При това съм срещал пълен генерал и за Борис ²²²
                      Смесване на понятията пълен генерал (съществувало до 1897, но на практика не е получавано от никого, освен от двамата князе - Александър и Фердинанд - дори Данаил Николаев по това време е едва генерал-майор) и генерал от пехотата, което заедно с генерал от кавалерията/артилерията го наследява. Жеков е генерал от пехотата от 1936г.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #12
                        ОК, за това и питах, защото се появява тук и там. Иначе, четем уставите Click image for larger version

Name:	IMG_0470.JPG
Views:	1
Size:	108.5 КБ
ID:	547279
                        Last edited by von Danitz; 14-02-2015, 23:34.

                        Comment


                          #13
                          Здравейте,имам конкретен въпрос относно мемоарите на ген.Жеков.Някой знае ли дали ги е издал,или трябва да ги търся в някой архив?
                          Last edited by neznaiko3; 15-02-2015, 01:16. Причина: грешка

                          Comment


                            #14
                            dibo написа Виж мнение
                            Смесване на понятията пълен генерал (съществувало до 1897, но на практика не е получавано от никого, освен от двамата князе - Александър и Фердинанд - дори Данаил Николаев по това време е едва генерал-майор) и генерал от пехотата, което заедно с генерал от кавалерията/артилерията го наследява. Жеков е генерал от пехотата от 1936г.
                            Всъщност "пълен генерал" е само понятие (пояснение), а самото звание си е било просто "генерал". Иначе рядко се срещат книги без грешки и неточности, предпоследната, която си купих беше за 18 полк - редица противоречия и грешки, последната (от вчера) "Полковник Христо Гюлмезов" също пълна с противоречия и изрази от вида "Д.Кирков, по-късно командир на 1-ва бригада от 2-ри полк на Тракийската дивизия"...

                            Comment


                              #15
                              neznaiko3 написа Виж мнение
                              Здравейте,имам конкретен въпрос относно мемоарите на ген.Жеков.Някой знае ли дали ги е издал,или трябва да ги търся в някой архив?
                              Не знам дали има нещо цялостно написано като мемоари. Ето какво има в личния му фонд в ДВИА (фонд 08, архивна единица 15):
                              Click image for larger version

Name:	rFvsU2p.png
Views:	1
Size:	632.9 КБ
ID:	547285

                              Comment

                              Working...
                              X