Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БНБ и печатането на пари

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    БНБ и печатането на пари

    Здравейте,попаднах на този каталог по случай 130-годишнината на БНБ. Симеон Радев в книгата си "Строителите на съвременна България" беше споменал доста за банкерските схеми и стратегии готвени за България, но не съм запомнил защо въпреки,че имаме народна банка не печатаме пари сами.Спомням си,че при една криза Каравелов отказва да стане банката да стане АД с цел да се избегнат големи инвеститори,които ще правят спекулации с парите в държавата.

    Важни въпроси за мен са-защо българите не са могли само да разполагат с валутата сиа са печани при Великите сили и САЩ?Тук краткия отговор е решение на Великите сили с цел да обогатяване на техните банки.Дори и след независимостта,обаче България продължава да ползва нейните левове печати в САЩ(има банкноти от 192х г.) .Какво мислите по тези въпроси?

    Гледам,че като съюзник на Третия райх парите са се печатали в Берлин.В последвалата "дружба" имаме печатания в СССР,а след като ставаме НР започва печатането в "Държавната печатница"
    Last edited by ЛевБалкански; 22-07-2013, 22:01.

    #2
    Недостатъчно развита полиграфия. Без световни конспирации.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Thorn написа Виж мнение
      Недостатъчно развита полиграфия. Без световни конспирации.
      Може ли само една - мъничка Контрол по изплащане на репарациите до към средата на 20-те? Това са много пари, преди да ги преструкторират и впоследствие опростят част от тях.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #4
        Thorn написа Виж мнение
        Недостатъчно развита полиграфия. Без световни конспирации.
        Интересно.Чудех се,защото все пак интелигенцията ни тогава е била в пъти повече от сегашната,да не говорим от предишната.Видни и най-интересното уважавани банкери,а пък едва ли е повече от закупуването на машини и евентуално да вкараме няколко способни полиграфи,щом ние не сме имали.Далеч съм от конспирациите,но "подаването на листчетата" не го е измислил Чърчил,а доста преди него е имало различни неформални договорености.

        Comment


          #5
          Здравй, ЛевБалкански и добре дошъл във форума.

          ЛевБалкански написа
          а пък едва ли е повече от закупуването на машини и евентуално да вкараме няколко способни полиграфи,щом ние не сме имали.
          Всъщност е по-сложно: машини (скъпо нещо), възможности за ремонт и поддръжка, готови специалисти отвън (тогава така или иначе по този път се минава в много области), обучаване на собствени специалисти, т.е. създаване на съответната институция. Всичко това иска много пари и не малко време (задачата не е тривиална тогава). И защо? Т.е. кое оправдава подобен разход за нещо, за което просто няма никакъв пазар в страната освен евентуално печатането на пари? А какъв е оборотът на книжните пари тогава спрямо монетите?
          Да допълня Торн: това е вероятната причина и не се отстранява просто с вкарването на машини и специалисти, защото логичния следващ въпрос е те какво ще правят у нас - с печатане на пари няма как да се издържа подобно предприятие. Т.е. по-евтиния вариант си остава печатането там където е евтино и достъпно. Печатането на пари (и въобще, създаването на условия за специфичен висококачествен печат) предполага наличието на съответния пазар за него. Затова има сравнително малко места, където тези нужди се задоволяват и логично е, че обръщането е към тях. Щом има очевидна причина едва ли е нужно да се търси някаква сложна, освен ако няма допълнителни основания за това.

          ЛевБалкански написа
          Чудех се,защото все пак интелигенцията ни тогава е била в пъти повече от сегашната,да не говорим от предишната.
          Хъм, независимо как се определя достатъчно неясния термин "интелигенция", няма как да е вярно, особено щом поставяш въпроса количествено. Въпрос на съотношение, нужди и мащаби. Дори една елементарна сметка показва, че съотношението "в пъти" е в обратна посока.
          Last edited by gollum; 25-07-2013, 01:07.

          Comment


            #6
            Не виждам как паричното предлагане е свързано с репарациите. Централната банка работи на базата на мандат - ценова стабилност (както Европейската Централна Банка) или може да има допълнителен мандат като ниска безработица (примерно както Федералният Резерв). Става въпрос за основен лихвен процент , покритие на парите в обръщение с резервна валута или ценните метали и т.н. Централната банка е независима и отделна от Изпълнителната власт. Да не говорим, че всички репарации, включително нашите, са деноминирани в златен стандарт, демек номера с печатане на пари и инфлация няма как да стане, както се опитва да прави Германия
            Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

            Comment


              #7
              интелигенцията ни тогава е била в пъти повече от сегашната

              Точно обратното. А къде се печатат банкнотите няма почти нещо общо с паричната политика.

              Впрочем положението с паричната политика след войните е катастрофално. Левът така и не възстановява конвертируемостта си в злато, има огромна инфлация, страната има недостиг от чужда валута, чиито обмен е ограничен, та чак се налага да се измислят чудати клирингови схеми за търговия, а през 30-те години зарязват и сребърното монетосечене. Страната крета от заем към заем, получавани с огромни усилия при унизителни условия.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                Не е съвсем по темата, но наскоро четох този материал и ми се стори интересен. Историята на лева в уикипедия тук.

                Comment

                Working...
                X