Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турско робство или османско владичество

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Юлиан Август написа Виж мнение
    Аха, да ти вземат детето насила и същото като да го пратиш по желание в детска градина или да те мобилизират в армията...
    Доскоро примерно казармата беше задължителна. И не е като доста родители да не са им връщали децата у ковчег от нея. Каква е разликата за кой и за какво ще умреш!?Никва...
    Образователната система,поне до основно(8клас) и детските градини доколкото знам са задължителни в България,а не "по желание"...
    Както и милион други неща в съвременното общество.В тоя ред на мисли да говорим че навремето били посегнали и на последната ни останала свобода-децата,пък сега сме цъфнали и вързали-е меко казано нелепо.А точно това се прокламира в обявлението на въпросното предаване което е цитирал Графа.
    То и по принцип тренда в цялото протежение на човешката история е все към по-малко свободи на обикновения човек. И същевременно-към все повече илюзорни такива...
    Да,хората в Корпуса са обучавани,но все пак са влизали в някакъв обществено-политически елит на страната.Били са хора които са имали тежест в обществото.
    Сега в момента децата на България се обучават да знаят добър английски за да се реализират добре в Зап.Европа.
    Под "реализиране добре" се разбира:
    -за момчетата-да мият чинии или с мистрията.
    -за момичетата-по бардаците на Амстердам.
    А сега погледни заглавието на темата и кажи,то вярно че всяка работа е достойна щом се трудиш,но все пак- кои професии са по-робски-ония някога или сега амстердамът и миячното!?И дали сегашното "робство" не е бая по-люто от някогашното!?
    Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

    Comment


      Мечок, какво общо имат всички тези отвлечени анархо-виртуални разсъждения с темата?

      Comment


        Е нали в темата обсъждаме имало ли е "робство" или не?Обикновено хората в историята за аршин вземат настоящето.Та и аз него взех,но сметката нещо не излиза и пак нещо не мога да достигна до гледната точка на "здравите патриотични сили".Мъчих се,мъчих се-три пъти режа и кроя и все късо излиза...Ако не го взема настоящето-ще стане и още по-зле.
        Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

        Comment


          Като говорим за еничари се сетих следното:
          В две от знаковите битки от 15 век еничарите играят много важна роля - първата е при Анкара през 1402г., където много от тях загиват, а втората е при Варна 1444г., в която те удържат нападението на полската конница начело с Владислав Ягело. интересно от кои области са били набирани тези еничари в този ранен етап?
          П.В.

          Comment


            mechoka написа Виж мнение
            Е нали в темата обсъждаме имало ли е "робство" или не?Обикновено хората в историята за аршин вземат настоящето.Та и аз него взех,но сметката нещо не излиза и пак нещо не мога да достигна до гледната точка на "здравите патриотични сили".Мъчих се,мъчих се-три пъти режа и кроя и все късо излиза...Ако не го взема настоящето-ще стане и още по-зле.
            Доколкото ми е известно, идеята в тази тема и форум не е да си ги мерят "здравите" и "нездравите" сили, а да се обсъжда историята - с максимално възможна отдалеченост от политически злободневки и лайкучки. Като прочета нещо от сорта "От древността досега човекът става все по-несвободен" и въобще спирам да приемам насериозно написаното. Такива глобални, на маса направени философски прозрения, недей

            Comment


              De Ruyeter написа Виж мнение
              Като говорим за еничари се сетих следното:
              В две от знаковите битки от 15 век еничарите играят много важна роля - първата е при Анкара през 1402г., където много от тях загиват, а втората е при Варна 1444г., в която те удържат нападението на полската конница начело с Владислав Ягело. интересно от кои области са били набирани тези еничари в този ранен етап?
              Би трябвало по него време най-много еничари да са наброявали тези, които са от българското етническо пространство - Добруджа, Мизия, Западна и Сверозападна Тракия, Македония, част от Беломорието. При всички положения следващият най-голям процент е този на румите (гърците) от крайбрежията и етнически смесените територии на Балканите и Анатолия. Или пък обратното - румите повече, българите по-малко. Сърбия, Босна и Албания още не са завладени.

              Но така или иначе, и едните, и другите са част от османски войскови корпус, лични роби на султана.

              Comment


                Значи е доста вероятно българи да са убили Владислав
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Юлиан Август написа Виж мнение
                  "Сигурни" са и духовните лица. Интересно е там как са вървяли нещата.
                  Май носят отговорност пред закона, но не съм 100% сигурен. По тоя въпрос само Къзъл Дели може да хвърли светлина, сложен ми се види.

                  Юлиан Август написа Виж мнение
                  да завъртиш търговия
                  Любимото занимание на еничарите

                  Comment


                    Amazon написа Виж мнение
                    Значи е доста вероятно българи да са убили Владислав
                    Вероятност има, да...

                    Но както и да го гледаме - можем само да предполагаме. И то на база българска територия (региони), където например през 10-те или 20-те години на XV век действа в сила данъкът чилик (девширме).

                    Тук друго е интересно - комплексът у българина, който смята, че османците са взели и потурчили едва ли не всякой един красавчик, което няма начин да не се е отразило на демографията през вековете по българските земи.

                    Comment


                      За Владислав Ягело се знае даже кой го е убил - еничаринът Коджа Хазър. Но каква е народността му не съм срещал. Еничари по това време се набират масово и от военнопленници, не само с "кръвен данък", така че може да е бил и унгарец, чех, сърбин, и т.н. Но от друга страна самото му име не предполага да е помюсюлманчен, а по-скоро да е роден турчин. В еничарските корпуси се срещат и турци.
                      Quae fuerant vitia, mores sunt.

                      Comment


                        Турци? В началото на 15 век?


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Най-ранната ведомост със заплати, с която разполагам, че от 16 век и там има. Ако някой извади такава от средата на 15 век, ще е хубаво да видим. В случая само спекулираме, а аз съдя по името, което не е типичното за нов мюсюлманин (религиозно от типа на Ахмед, Абдуллах, Хасан, Мехмед и т.н.), а е етническо турско - Хазър (първото очевидно е прякор). От друга страна няма фамилия или е изгубена във времето. Все пак на мен ми се струва странно да помюсюлманчиш военнопленник или чуждо дете, събрано с девширмето и да му дадеш турско име, а не както е по обичая.
                          Quae fuerant vitia, mores sunt.

                          Comment


                            Юлиан Август написа Виж мнение
                            За Владислав Ягело се знае даже кой го е убил - еничаринът Коджа Хазър. Но каква е народността му не съм срещал. Еничари по това време се набират масово и от военнопленници, не само с "кръвен данък", така че може да е бил и унгарец, чех, сърбин, и т.н. Но от друга страна самото му име не предполага да е помюсюлманчен, а по-скоро да е роден турчин. В еничарските корпуси се срещат и турци.
                            Юлиан Август написа Виж мнение
                            Най-ранната ведомост със заплати, с която разполагам, че от 16 век и там има. Ако някой извади такава от средата на 15 век, ще е хубаво да видим. В случая само спекулираме, а аз съдя по името, което не е типичното за нов мюсюлманин (религиозно от типа на Ахмед, Абдуллах, Хасан, Мехмед и т.н.), а е етническо турско - Хазър (първото очевидно е прякор). От друга страна няма фамилия или е изгубена във времето. Все пак на мен ми се струва странно да помюсюлманчиш военнопленник или чуждо дете, събрано с девширмето и да му дадеш турско име, а не както е по обичая.
                            Откъм данъкът пенджик, да - има вероятност Владислав да е бил убит от унгарец, влах, албанец или сърбин. Но предположението, че през първата половина XV век в корпуса се срещат и башкъ турци (с туркмено-огузки джинс) никак не е приемливо - навлиза се в разрез с концепцията за йени-чери.
                            От друга страна, повече от вероятно е Мурад (а Владислав е хукнал точно срещу него) да е бил сред еничари, набрани по чилика - млади мъже на по 25-30 години (примерно набори 1415-1420 г.) с отдавна промити мозъци (т.е. много по-благонадеждни от пенджик набора), преминали поне шест годишна подготовка и участие в няколко войни (кампании).

                            Comment


                              Добре, че са били 20-25 годишни /30 вече ми се струва множко/ или са били по-редки звучи логично, както и че са били набирани и обучавани от наборите 1415-1420г. Но ако върнем малко събитията - за другата битка при Анкара през 1402г. и пресметнем ще рече че еничарите са били набор 1375-1380г......Предимно завладени земи на юг от Стара планина, около Одрин, вероятно и части от Анатолия, и от Гърция, разбира се.
                              Между другото в битката на Косово поле имало ли е еничари и значителен ли е бил техния корпус?
                              П.В.

                              Comment


                                Е, какво им пречи на около 30-35 годишните? Баш в силата са си... Дори могат да минат за ветерани - зависи в колко и в какви кампании са участвали. Специално за кръстоносните походи от 1443-1444 г. е нормално да приемем, че чилик (девширме) наборът се е пръкнал през 10-те или най-късно началото на 20-те години на XV век.

                                За Анкара 1402 г.: ами там някъде - 1375-1380 г.

                                При Косово 1389 г. разбира се, че е имало еничари. Може би около 10 000 души (към третина или четвъртина от османската армия).

                                Click image for larger version

Name:	1276-1331 ã. Èñòîðè÷åñêè àòëàñ íà Þãîèçòî÷íà Åâðîïà. Ñîôèÿ, 2012.jpg
Views:	1
Size:	985.4 КБ
ID:	553267

                                Click image for larger version

Name:	1354-1402 ã. Èñòîðè÷åñêè àòëàñ íà Þãîèçòî÷íà Åâðîïà. Ñîôèÿ, 2012.jpg
Views:	1
Size:	1.02 МБ
ID:	553268

                                Click image for larger version

Name:	1402-1453 ã. Èñòîðè÷åñêè àòëàñ íà Þãîèçòî÷íà Åâðîïà. Ñîôèÿ, 2012.jpg
Views:	1
Size:	1.00 МБ
ID:	553269

                                Click image for larger version

Name:	1453-1481 ã. Èñòîðè÷åñêè àòëàñ íà Þãîèçòî÷íà Åâðîïà. Ñîôèÿ, 2012.jpg
Views:	1
Size:	619.8 КБ
ID:	553270

                                Comment

                                Working...
                                X