Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турско робство или османско владичество

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ето тук малко по-разширено: http://www.segabg.com/article.php?id=788443
    Обаче не виждам какво има да обсъждаме дето вече не е изговорено. Нито позицията на министъра е сензационна. Като за политик дори ми се струва че говори разумно и без излишна патетика. Хареса ми това:

    А след като историците не ми казват, аз очаквам хората да ми кажат, допълни той.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Поредната димна завеса, нищо ново

      Comment


        За да се обсъжда обществено въпросът и то на ниво присъствие и формулировка в учебниците по история, значи завесата може би не е толкова димна, а може и да не е завеса. Честно казано у мен има лек сблъсък на фактите и чувствата. Болшинството от фактите са за това, че е имало тежко робство, но чувствата ми са на лека обида от това, че толкова настойчиво настояваме да ни признаят, че сме били роби. Навежда на тъжни мисли, че може би още сме...
        Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

        Гюстав Льо Бон

        Comment


          Sula написа Виж мнение
          За да се обсъжда обществено въпросът и то на ниво присъствие и формулировка в учебниците по история, значи завесата може би не е толкова димна, а може и да не е завеса. Честно казано у мен има лек сблъсък на фактите и чувствата. Болшинството от фактите са за това, че е имало тежко робство, но чувствата ми са на лека обида от това, че толкова настойчиво настояваме да ни признаят, че сме били роби. Навежда на тъжни мисли, че може би още сме...
          А според мен това е манипулативно твърдение - не настояваме да ни признаят, че сме били роби, а само да не отричат юридическите реалности за местното не-османско население - отнето право за жалване пред кадия още през ХV век и юридически допустимо заробване и легализирано ползване и продажба на хора, което е осъществявано и на държавно равнище с кръвния данък. Впрочем, това приемане на миналото според разни психоаналитични теории било признак на зрелост.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            Sula написа Виж мнение
            За да се обсъжда обществено въпросът и то на ниво присъствие и формулировка в учебниците по история, значи завесата може би не е толкова димна, а може и да не е завеса. Честно казано у мен има лек сблъсък на фактите и чувствата. Болшинството от фактите са за това, че е имало тежко робство, но чувствата ми са на лека обида от това, че толкова настойчиво настояваме да ни признаят, че сме били роби. Навежда на тъжни мисли, че може би още сме...
            не си само ти, всички Българи са раздвоени, но кажем ли че сме били роби това означава че признаваме претенциите на османската империя към тези земи и бълнуванията на сегашните турски управници.
            Last edited by lazydemon; 28-01-2016, 12:30.

            Comment


              lazydemon написа Виж мнение
              кажем ли че сме били роби това означава че признаваме претенциите на османската империя
              Нищо подобно не означава... даже и като оставим настрани факта, че османската империя не съществува и завършването на съществуването й в териториален аспект отдавна е уредено... Отделно дето няма никакво значение за претенциите на някои сегашни... точно както някои наши сегашни ник`ъв факт не мой ги спря.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                Аз си мисля, че най-меродавно е мнението на съвременниците. Щом те го усещат като робство, значи си е било робство.
                Всякакви интерпретации и тълкувания постфактум са излишни
                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                Comment


                  Наричали са го и "иго", което не е същото като "робство". Много подвеждащо може да е да се приема че един и същ термин през вековете се използва с едно и също значение!
                  Извинявам се, не знам колко въобще е използвана думата "робство" по това време и въобще колко меродавни са писмените източници от преди 1878 г.

                  Сега, за всеки е ясно, че животът на българите в Османската империя няма нищо общо с живота на негрите в Алабама през 1850 г. или другаде, където имаме робство. Има си ясни дефиниции за робство - имали са право на собственост, на придвижване и т.н.

                  Цялата полемика за "робството" е доволно примитивна и периодически се вади преди избори. (пък някои се смеят на САЩ за политическата коректност - то си е съвсем същото, безкрайни яростни спорове за това как да наричаш нещо)

                  Имам въпрос към запознатите - как го наричат (са го наричали) другите гяури? Гърците, сърбите, хърватите, арменците, албанците, власите и т.н. - те "роби" ли са били или "завладяни"? Дори арабите е интересно как са се отнасяли.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    pnp5q написа Виж мнение
                    А според мен това е манипулативно твърдение - не настояваме да ни признаят, че сме били роби, а само да не отричат юридическите реалности за местното не-османско население - отнето право за жалване пред кадия още през ХV век и юридически допустимо заробване и легализирано ползване и продажба на хора, което е осъществявано и на държавно равнище с кръвния данък. Впрочем, това приемане на миналото според разни психоаналитични теории било признак на зрелост.
                    Не че не сме обсъждали пространно твоите реалности в тази и други теми многократно, но ме изненада това твърдение за отнетото право за жалване пред кадия още през XV век. Това, признавам си, е нова теза за мен - на какво се базира?!
                    Всичко друго сме го обсъждали многократно в първите двадесет страници на тази тема и за робския статут и за това как са го наричали съвременниците и защо и т.н.
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Вижте, робство, иго, роби като историческо понятие има далеч по-широко значение от тясно юридическото "робство". Реално това не е едно и също. Не спорите за едно и също нещо и изпадате в класическата логическа грешка "учетворяване на термина".


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        dibo написа Виж мнение
                        Това, признавам си, е нова теза за мен - на какво се базира?!
                        На документ, пуснат своевременно в съответните теми. Тя "моята" реалност има тази особеност, че редовно и щателно я сравнявам с текущата...
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          pnp5q написа Виж мнение
                          На документ, пуснат своевременно в съответните теми. Тя "моята" реалност има тази особеност, че редовно и щателно я сравнявам с текущата...
                          Къде го този документ? Много ще ми е интересно да го прочета.
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            Thorn написа Виж мнение
                            Вижте, робство, иго, роби като историческо понятие има далеч по-широко значение от тясно юридическото "робство". Реално това не е едно и също. Не спорите за едно и също нещо и изпадате в класическата логическа грешка "учетворяване на термина".
                            Затова ми е интересно как са го наричали другите народи в Османската империя.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Dinain написа Виж мнение
                              Затова ми е интересно как са го наричали другите народи в Османската империя.
                              По същия начин. Аз по-скоро бих запитал как го наричат сега?
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                dibo написа Виж мнение
                                По същия начин. Аз по-скоро бих запитал как го наричат сега?
                                Сърбите го наричат история на сърбия в Османската Империя, или Османска Сърбия: https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%98...82%D0%B2%D1%83

                                Истори¼а Срби¼е у Османском царству
                                Иначе не виждам много смисъл да се води спор. Май бяхме достигнали до извода че "Иго"-то използвано от Дядо Вазов се приема от повечето хора?

                                В случая скандала е изцяло политически и няма смисъл да се води с "исторически" аргументи. Едни свински каки в МО са взели едни турски пари, въвели са нов про-турски термин, създали са скандала, сега ще ги уволняват и тетака. Нищо общо с историята.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X