Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турско робство или османско владичество

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Е от последните таблици виждаме от 2 до 3 пъти по-беден българин от европейските страни и впоследствие тенденцията се засилва.Разбира се като сложим една 200% -500% девалвация в ущърб на българите понеже и тогава сме били тип бананова република т.е. малко много богати и много бедни и добиваме реалната картина на Голю Голев -европееца от югоизтока.
    Аз никъде не съм твърдял, че бягството в Русия е към нещо по-добро -свободата и заможността т.е. парите са двете неща или колелета на каруцата за да се чувства човек щастлив. В Османската империя е липсвала свобода. Не се правете на ощипани госпожици -аз не вярвам да сте се чувствали роби преди 10.11.1989г но свободни ли бяхте? А степента на несвобода и подтисничество в Османската империя е била доста по-висока -всеки турчин е можел да ви набие и обиди без последствия ако не и нещо по-лошо. За това участвам в дебата може би поел ролята на консерватора но повтарям -резките смени на позицията не винаги отразяват истината в цялата и светлина. Не трябва да се пренебрегва и политическите фактори -в случая икономическия възход на Турция и връщането и към някакви неоосмански въжделения. Някой учен може да се е пооблажил и да рисува ако не изцяло грешни то тенденциозни картини. Като прибавим и европейските тенденции за неконфронтация и избягване на неща които могат да доведат до напрежение и нещата могат доста да се преиначат. Аз не страдам от някакво глупаво патриотарство , нито ми е приоритет да защитавам написаното в учебниците по история преди време. Просто ми писна всичко в тази страна да се преобръща като палачинка и да залита в крайности.

    Comment


      Е от последните таблици виждаме от 2 до 3 пъти по-беден българин от европейските страни и впоследствие тенденцията се засилва.
      Не сравнявай със страните изнесли индустриалната революция, а с държави със сходен стопански профил.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Хан Тупан написа Виж мнение
        В Османската империя е липсвала свобода. Не се правете на ощипани госпожици -аз не вярвам да сте се чувствали роби преди 10.11.1989г но свободни ли бяхте?
        Така де, така, кой говори, че ОИ е модерна демокрация, но обикновенния селяк/поданик/данъкоплатец със сигурност е далеч по-"свободен" от братчеда му в Русия. Затова се чудя за какво я развяваш?

        А степента на несвобода и подтисничество в Османската империя е била доста по-висока -всеки турчин е можел да ви набие и обиди без последствия ако не и нещо по-лошо.
        А това вече са пълни глупости, аз пък затова участвам в темата Сигурно ще извадиш доказателства за горното си твърдение и аз най-тържествено ще ти се извиня или пък това е аксиома?

        Просто ми писна всичко в тази страна да се преобръща като палачинка и да залита в крайности.
        Няма обръщане и няма палачинки в тая работа, нито Европейски съюз, Турция, мустако-неосманизъм или други вещици. Още в началото на темата подчертах, че "османско владичество" е терминът избран дори и от официозната многотомна история, произведена в комунизма - период, който вярвам помниш нито се отличаваше с "либерастия" (дет викат някои), нито с липса на национализъм, кво да говорим за мили очи към Турция. Та палачинката, която вероятно визираш се е обърнала (и слава богу) някъде когато аз съм раждал , а от тогава е минало бая време

        Comment


          KIZIL DELI написа Виж мнение

          Няма обръщане и няма палачинки в тая работа, нито Европейски съюз, Турция, мустако-неосманизъм или други вещици. Още в началото на темата подчертах, че "османско владичество" е терминът избран дори и от официозната многотомна история, произведена в комунизма - период, който вярвам помниш нито се отличаваше с "либерастия" (дет викат някои), нито с липса на национализъм, кво да говорим за мили очи към Турция. Та палачинката, която вероятно визираш се е обърнала (и слава богу) някъде когато аз съм раждал , а от тогава е минало бая време

          Е то официозната история при комунизма е в тясна връзка с едни "сараи" при прехода. Или обратното. Все едно.

          Comment


            Прегледах и трите дадени по-горе статистики - Broadberry & Klein, Иванов & Митев, рецензията за Паларе.

            Според първата (стр. 20) БВП на глава от населението за България 1870-1913 нараства с 80%, според втората (стр. 19) 1870-1912 остава без изменение.
            Според Паларе пък икономиката на Босна към 1914 била надминала тази на Сърбия и България общо. При положение, че населението към 1913 е 1.9м срещу 4.5м за България и 3м за Сърбия, това твърдение е абсурдно. Както и обяснението, че сръбските селяни са мързеливи - очевидно само в Сърбия, в Босна същите сръбски селяни някакси би трябвало да са работливи.

            След всичко прочетено не мога да имам доверие в нито един от авторите, особено в тези, които се опитват да ревизират досегашните схващания.

            Ако някой е чел Паларе, ще е интересно да сподели какво твърди за Македония.

            Comment


              И според статията на Иванов & Митев има плавно нарастване на реалният БВП но не толкова стръмно. Отделно в статията се вижда и сериозното номинално нарастване на селскостопанската и промишлена продукция, както и много рязкото нарастване на работната заплата. Все пак това е и период на висока раждаемост, което донякъде "крие" нарастването на БВП. Така че аз нито при англичаните, нито при Иванов & Митев виждам някакво ревизионерство. Съвпада и с това което ми е преподавано по стопанска история в УНСС. Нарастване има, с колко точно е мъчно да се каже защото БВП е модерно понятие, създадено от Конгреса на САЩ 1934 г. и всички по-стари БВП-та са създадени с екстраполиране. Тук изглежда че Иванов & Митев са свършили отлична работа.
              Както написах, извън статистиката за българите годините непосредствено след освобождението вероятно са били усилни, заради големите разходи които трябва да направи младата държава. Това обаче до голяма степен е туширано от умните и навременни заеми които прави Стамболов (основно от Франция). Нещо което се пропуска от горните статистики. Както и политиката на стимулиране на индустрията и още много неща по силите на суверенна държава с принципно не лошо управление. Но май нито един от споменатите автори не е икономист, така че им е простено опростяването на нещата.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Ето една статия от 1997 г.

                Comment


                  jordani_vt написа Виж мнение
                  ... икономиката на Босна към 1914 била надминала тази на Сърбия и България общо. При положение, че населението към 1913 е 1.9м срещу 4.5м за България и 3м за Сърбия, това твърдение е абсурдно.
                  Не, не е абсурдно.
                  Имам книгата и съм я чел - предимно главите за периода до 1878г обаче. Тия дни ще прегледам, дали въобще нещо пише за Македония, но във всеки случай тезите му съвсем не са абсурдни, нито аргументацията му.
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Така де, така, кой говори, че ОИ е модерна демокрация, но обикновенния селяк/поданик/данъкоплатец със сигурност е далеч по-"свободен" от братчеда му в Русия. Затова се чудя за какво я развяваш?



                    А това вече са пълни глупости, аз пък затова участвам в темата Сигурно ще извадиш доказателства за горното си твърдение и аз най-тържествено ще ти се извиня или пък това е аксиома?



                    Няма обръщане и няма палачинки в тая работа, нито Европейски съюз, Турция, мустако-неосманизъм или други вещици. Още в началото на темата подчертах, че "османско владичество" е терминът избран дори и от официозната многотомна история, произведена в комунизма - период, който вярвам помниш нито се отличаваше с "либерастия" (дет викат някои), нито с липса на национализъм, кво да говорим за мили очи към Турция. Та палачинката, която вероятно визираш се е обърнала (и слава богу) някъде когато аз съм раждал , а от тогава е минало бая време
                    Не говори глупости -българинът като цяло може и да е малко по-добре материално от руснака -това средно статистически да кажем заради по-малкото население и климата , но по-свободен не е бил. Само си представи някаква черна маймуна която си мисли, че е нещо повече от тебе да може да те мачка, бие и ограбва без всякакви последствия и същата маймуна говори и чужд език и те нарича гяур. Руснаците са тъпкани от руснаци. Е те тъпкачите си и плащат за това с лихвите след 1917 но не това е цел на темата. Примери безброй -като почнеш от изнасилванията и стигнеш до пукнатата глава на Тодор Каблешков в Пловдив. Той неслучайно е искал да ликвидира Абдул-Азис -сигурно от любов към султана:-) Най-картинно го е описал Ботев "турчин, да бесней над бащино ми огнище". Относно термина мисля, че се разбрахме, че робство не е верно но дава по-добра представа за несвободата и подтисничеството отколкото владичество което е по-вярно като отделна дума но пък не дава никаква информация,

                    Comment


                      Мда, като се поизчерпаха 'аргументите', се прибягва и до чист расизъм...
                      Колкото до
                      Хан Тупан написа Виж мнение
                      Ботев "турчин, да бесней над бащино ми огнище".
                      поезията ли ще е извор в исторически спор?
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        Ботев е последовател на европейски ценности - на революциите от 1848г. на полското въстание от 1863г., на Парижката комуна, така че чистата поезия е само част от цялото.

                        Comment


                          Може би тази статия вече е споменавана някаде, а е и малко встрани от чисто теоретичния проблем на темата, но все пак...
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            http://www.librev.com/index.php/--/1...02-21-11-45-48
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              Някои факти са представени невярно! Волжко-камска България е унищожена не от "Зараждащата се Руска империя", а от монголо-татарските палчища, предвождани от хан Батий. Също така Велика България, Волжко-камска и Дунавска България не са съществували паралелно - Когато хан Котраг основава В-к. България, хан Кубрат е вече покойник, а държавата му завладяна от хазарите.

                              Comment


                                Темата около този въпрос се завъртя отново в медийното пространство: http://dnes.dir.bg/news/obrazovanie-...-21563058?nt=4

                                Comment

                                Working...
                                X