Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турско робство или османско владичество

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Хан Тупан написа Виж мнение
    Да можел е да избяга евентуално с дрехите на гърба си забележи от родния си край...
    Ти сериозно ли? За търговия и търговски кантори по Европата замислял ли си се? И друго хората движени от демографския прираст на българското население към големите градове, което довежда до почти пълното побългаряване на градове, възникнали в османския период като чисто турски селища, едва ли се вписват добре в определението "избягали с едните дрехи на гърба си".

    Някакви данни за това? Защото едно е златния лев да е бил силна валута и съвсем друго богатство на населението. То и сега се вижда, че българина е мизерник свикнал да живее бедно и е по-беден с порядъци от средноевропейското ниво.
    Отговор на въпроса си можеш да намериш в статията на Иванов и Митев. Прикачам ти я за удобство. Често заключенията в историческите изследвания се базират на данни и в по-малка степен на интуиция, демек как си мислим, че е била работата. А право казано интуицията изглежда да е някак право пропорционално свързана с нивото на осведоменост .
    Attached Files

    Comment


      KIZIL DELI написа Виж мнение
      А право казано интуицията изглежда да е някак право пропорционално свързана с нивото на осведоменост .
      Хихихи, тва е готино. А и статията си я бива.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        boilad написа Виж мнение
        Хихихи, тва е готино. А и статията си я бива.
        Не е лоша да, поне доколкото на мен ми разбира главата изобщо, а по-хубава не, а друга май изобщо няма. Та аферим от мен.

        П.П. За интуицията всъщност не съм хич сигурен, колкото по-малко знаеш толкова по-ясно ги виждаш нещата. Почнеш ли да четеш бялото помътнява, а черното избледнява и става една .....

        Comment


          KIZIL DELI написа Виж мнение
          Не е лоша да, поне доколкото на мен ми разбира главата изобщо, а по-хубава не, а друга май изобщо няма. Та аферим от мен.

          и
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            На Паларе книгата е доста добра. Обаче вероятно за някой хора, дори самото и издаване на български би било акт на национално предателство...
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              Мерси, за линковете, Паларе не съм го виждал. Иначе аз най-вече имах предвид упражнения с БВП в толкова ранно време. А статията мисля, че е интегрирана в книгата на М. Иванов (която също не съм виждал ).

              Comment


                albireo написа Виж мнение
                На Паларе книгата е доста добра. Обаче вероятно за някой хора, дори самото и издаване на български би било акт на национално предателство...
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Сравнението в тази книга е на българската и сръбската икономика с босненската икономика в състава на Австро-Унгария.

                  Comment


                    Първо, за много години! И сега цитат от статията, дето Дели е качил:
                    "Освобождението, твърди Пиларет, лишава производителите ни от огромните и непретенциозни пазари на Османската империя, което в средносрочен план обрича българската индустрия. В значително по-омекотена версия един от авторите на настоящето изследване разглежда същата хипотеза."

                    Същата реторика и сега я разправят някои за едни по-нови събития, когато бяхме в орбитата на друга сила с "огромен и непретенциозен пазар". Ама от историята няма да се учим, че всеки път е различно... Или?

                    Comment


                      KIZIL DELI написа Виж мнение
                      Ти сериозно ли? За търговия и търговски кантори по Европата замислял ли си се? И друго хората движени от демографския прираст на българското население към големите градове, което довежда до почти пълното побългаряване на градове, възникнали в османския период като чисто турски селища, едва ли се вписват добре в определението "избягали с едните дрехи на гърба си".



                      Отговор на въпроса си можеш да намериш в статията на Иванов и Митев. Прикачам ти я за удобство. Често заключенията в историческите изследвания се базират на данни и в по-малка степен на интуиция, демек как си мислим, че е била работата. А право казано интуицията изглежда да е някак право пропорционално свързана с нивото на осведоменост .
                      Ти нещо си загубил нишката с тия кантори в една рядко изостанала аграрна страна. Общо взето по разбираеми (само за тебе не) причини се изселват в Русия и де факто само с дрехите на гърба си. Но поантата беше друга, а именно,че макар и не роби в буквалния смисъл българите са били подтискани. Колкото до плодовитостта- ами тя е резултат от малко от малко озаптяване на дивашката османска политика на толериране на безпричинни убийства , изнасилвания и посегателства върху собствеността. Все пак в 19 век това повече не може да продължава и което е станало в другиоте страни през 17 и 18 е нормално да начене дори в България през 19 век. Нали се сещаш, че едно к лане в Копривщица през 15 век не би имало същия отзвук както през 19-ти? Все пак макар и на светлинни години от европейските страни България не се намира на Луната.
                      Колкото до статията ще я прочета и ще дам мнение.

                      Comment


                        Хан Тупан написа Виж мнение
                        Ти нещо си загубил нишката с тия кантори в една рядко изостанала аграрна страна. Общо взето по разбираеми (само за тебе не) причини се изселват в Русия и де факто само с дрехите на гърба си.
                        това беше пример за свобода на движение, която бе спомената няколко пъти от Стан и визирах Западна Европа, а не Русия. Колкото до Русия изселванията на българи там са движени от ред причини, но вероятно някъде на опашката са проблеми с живота в държавата на султана и търсене на добруване при императора. Едните дрехи на гърба са от тебе.

                        Но поантата беше друга, а именно,че макар и не роби в буквалния смисъл българите са били подтискани.
                        Потиснати са били, спор няма, ама колко да били постинати (сравнено с какво и кога?), а и нещо с бягството в Русия не ми се струва да са се освободили или?

                        Колкото до плодовитостта- ами тя е резултат от малко от малко озаптяване на дивашката османска политика на толериране на безпричинни убийства , изнасилвания и посегателства върху собствеността.
                        Общи приказки базирани на нищо или бъркам?

                        Все пак в 19 век това повече не може да продължава и което е станало в другиоте страни през 17 и 18 е нормално да начене дори в България през 19 век.
                        Говоря ти за демографски процеси, които започват далеч преди пика в 19 в., ти за какво точно говориш, идея си нямам. За капак вярвам ще се съгласиш, че първите десетилетия на 19 в. не пасват баш точно на определението за спокойствие.

                        Нали се сещаш, че едно к лане в Копривщица през 15 век не би имало същия отзвук както през 19-ти?
                        Със сигурност, информационно (и не само) човечеството е дръпнало много. А ти дали се замисляш, че далеч не е случайно, че такова клане в Копривщица през 15 в. няма, а се случва 4 века по-късно. Дали пък няма и конкретни причини да е станало така, а не иначе?

                        Все пак макар и на светлинни години от европейските страни България не се намира на Луната.
                        Точно така, затова не скачай от 15 до 21 в. и обратно. Една идея са по-завъртяни нещата.

                        Comment


                          Хане, през XIX век към Русия (и не само) има преселенчески вълни, включително и от Германия. Там обаче няма турски ботуш да тъпче, така че вероятно факторите са някакви други. Може би и тук не са били само такива, както казва KIZIL DELI.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            Само за пълнота да добавя, че след кратък престой в Русия, голяма част от българите решават да се върнат в Османската империя и така поставят началото на българизацията на Добруджа. Това са фактите, изводите всеки средно интелегентен и непредубеден човек може сам да си ги направи.

                            Comment


                              Опитвам повече да чета, отколкото да пиша, но по такава тема няма как да не взема отношение (мисля, че ще проявите разбиране)....

                              Не съм историк по професия, може да се каже че я познавам и интерпретирам на "кръчмарско" ниво, но всеки има право на мнение...
                              От всичко прочетено за себе си избирам термина "османско владичество". "Османско" е ясно - империята се нарича така, династията и т.н. освен това да проявим политическата коректност към Република Турция.

                              Относно "владичество"..., хм, тук е сложно, но все пак моите аргументи са следните:

                              -"власт" - терминът не дава представа за спецификите на упражняваната власт ("османска власт" и "общинска власт", например) по отношение на спецификите и методите на упражняване на същата (което, всъщност, е една от основните точки от дискусията). "Владичество" според мен изразява и елемента на неравнопоставеност (който, наявам се, никой няма да оспори), на българите (или, ако щете, християните) в Османската империя и по-точно на отношението от страна на лицата/институциите упражняващи тази власт спрямо българското/християнското население...

                              -"робство" - явно за да се приеме, трябва всички българи в продължение на 5 века да са издавали дрънчащи звуци при всяка крачка от раждането до гроба и да са препродавани поне един път, което ОЧЕВИДНО не е било така, особено през Възраждането...

                              - "иго" - - на мен лично терминът ми харесва мисля, че отразява спецификата на ситуацията . Други (проекто)темини, например, са "тегло", "подтисничество", "гнет"... Явно тяхното простонародно или твърде литературно значение не се нрави на сериозните учЕни и те не биха се реализирали като терминология.

                              В тази връзка, четейки форума, ми направи впечатление опита на, хайде да го кажа - "старите потребители" да поддържат по-академичен стил на разсъждение, терминология, ако щете интерпретация на историческите извори. Историята, както всяка наука, има своя методология и се стреми да работи по нея, но въпреки това една теза, обоснована от специалист и подкрепена с доказателства, може да бъде също толкова манипулативна и опасна, колкото и ако е надраскана с паче перо от някой полуграмотен средновековен писач...
                              "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                              И. В. Сталин

                              Comment


                                KIZIL, много добро изследване е тази статия! Въпросните Мартин Иванов и Пламен Митев с свършили страхотна работа. Преди това подробно изследване бях срещал само на Чолаков(май).
                                Общо взето се вижда стабилно нарастване на БВП и заплатите през периода 1870 - 1913 със логичните спадове през войните. Особено в зърнопроизводството, където когато хората са на фронта, реколтата си отива.

                                Статията показва малък спад в БВП на калпак непосредствено след освобождението, за кратък период от няколко години, което е логично. Преорентиране към европейските пазари, повишаване на вътрешното потребление за сметка на износа, напускане на трудоспособно население. Възтановяването се вижда, че се сллучва доста бързо. Само за няколко години. И съответно резкият спад след ПСВ.
                                А иначе е логично на прадядовците ни периода 1878 - 1912 да им е дошъл нанагорно. Създава се от нулата армия, създават се училища с темпове на които ни се възхищават дори отатък океана (има една много нубава статия в Нешанъл Джеографик от краят на 19 в. по темата), създава се администрация, нови ЖП линии с български средства (Мездра-Видин) и т.н. Това са чудовищни държавни разходи за нивото на България. След това ни удрят огромните репарации след ПСВ (но това е офтопик).

                                Ето и малък сравнителен анализ: http://www.cepr.org/meets/wkcn/1/169...erry_Klein.pdf Виждал съм и по-добри, специално за източна и централна европа, но сега не ми се рови.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X