Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турско робство или османско владичество

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Amazon написа Виж мнение
    Какво ще кажете да си стиснем ръцете на "Турско Иго" и да ходим да пием по бира?
    Водещите специалисти по периода считат, че определението "иго" е коректно.

    Comment


      parijato написа Виж мнение
      Става дума за "християнска земя", тоест и българската такава.
      т.е. че става въпрос и за българските земи си е свободна твоя интерпретация. Османците трябава да са били малаумни да унищожават данакоплатците си и да разстройват икономиката на собствената си земя. Айде помисли малко - като поробиш селяните от едно село, кой ще плаща данъците на султана и кой ще издържа местния спахия? Може би самодивите и горските духове?

      Comment


        на не съвсем исторически коректният "османско владичество"
        всъщност, за разлика от бая глупостите и откровени дебилизми, които започнаха да се изписват тук, "османско владичество" е най-коректният от историческа гледна точка термин, обозначаващ периода.

        Comment


          кало написа Виж мнение
          всъщност, за разлика от бая глупостите и откровени дебилизми, които започнаха да се изписват тук, "османско владичество" е най-коректният от историческа гледна точка термин, обозначаващ периода.
          И аз така мислех до преди малко, но си промених мнението и си редактирах поста. Вече твърдо съм за "Селджукски Гнет"
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Хан Тупан написа Виж мнение
            Турското робство е епитет от националноосвободителната доктрина и то след освобождението. Според мене османско владичество е по-добър термин.
            Добър термин,не по-добър,другото е епитет.

            Comment


              Stan написа Виж мнение
              т.е. че става въпрос и за българските земи си е свободна твоя интерпретация. Османците трябава да са били малаумни да унищожават данакоплатците си и да разстройват икономиката на собствената си земя. Айде помисли малко - като поробиш селяните от едно село, кой ще плаща данъците на султана и кой ще издържа местния спахия?
              Не твърдя, че абсолютно всички българи са били роби в пълния смисъл на думата, а голяма част от тях. Точно поради тази причина твърдя, че е абсолютно научно да се употребяват и двата термина, както владичество, така и робство.

              Comment


                parijato написа Виж мнение
                Точно поради тази причина твърдя, че е абсолютно научно да се употребяват и двата термина, както владичество, така и робство.
                Как можеш да твърдиш такова нещо, след като очевидно нямаш допирни точки с науката история?

                Comment


                  Не знам дали има пусната тема за византийското владичество, дали е било робство?

                  Comment


                    Кухулин написа Виж мнение
                    Как можеш да твърдиш такова нещо, след като очевидно нямаш допирни точки с науката история?
                    На заяждания не отговарям, има си адними за това. Ако имаш нещо по темата го кажи.

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Как можеш да твърдиш такова нещо, след като очевидно нямаш допирни точки с науката история?
                      Е как да няма - горните цитати са от Хрониките на Стефан Цанев.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        dibo написа Виж мнение
                        Е как да няма - горните цитати са от Хрониките на Стефан Цанев.
                        Аз не съм казал, че са мои. А горните цитати са на въпросните пътешественници, които Стефан Цанев цитира.

                        Comment


                          dibo написа Виж мнение
                          Е как да няма - горните цитати са от Хрониките на Стефан Цанев.
                          там могат да се прочетат интересни неща, като например "за обсадата на Константинопол хан Крум докарал 10 000 бивола от Индия". Мога да си представа още какви глупости е написал вътре. Ама да не го корим, човекът все пак е писател, а не историк.

                          Comment


                            Турското робство е епитет от националноосвободителната доктрина и то след освобождението
                            Тука Хан Тупан засмука малко въздух щото ми се чини да не е чак от след Освобождението

                            Comment


                              Stan написа Виж мнение
                              все пак е писател, а не историк.
                              Аргументът, че някой е писател, а не историк отдавна е изветрял. Две и две е четири без значение дали този, който го твърди има диплома по история или е водопроводчик. Тук става дума за документи, които той цитира. Въпросните документи ги има и на други места, но сега не ми се ровеше. Не ги е измислил Стефан Цанев.

                              Comment


                                parijato написа Виж мнение
                                Аргументът, че някой е писател, а не историк отдавна е изветрял. Две и две е четири без значение дали този, който го твърди има диплома по история или е водопроводчик. Тук става дума за документи, които той цитира. Въпросните документи ги има и на други места, но сега не ми се ровеше. Не ги е измислил Стефан Цанев.
                                Никой с претенции в историята, било като любител или като професионалист, не трябва да цитира Стефан Цанев. Аксиома.

                                Comment

                                Working...
                                X