Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руско-турските войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Музей в с. Гривица има но униформите там са само тези . В Пордим музеят е по голям ,там е била квартирата на княз Карол има походното му легло но за момента снимки не мога да ти представя . Наистина си прав , че румънците се бият настървено - при Плевен губят около 2500 човека . Снимките са от музея в селото , там където съм снимал редутите Абдул керим табия е гривишки ¹ 1 . Пращам ти още снимки със румънски знамена и др. При Опанец още нямам снимки . За първата униформа пишеше , че е егерска / кафявата /. Не знам с тези пера не е ли малко опасно за егер ,може да е парадна - ти кажи.
    Last edited by andreev; 11-08-2006, 08:23.

    Comment


      #92
      albireo написа
      Наистина основните сражения м/у главните сили са от друго естество. Това е нещо характерно за целия период, не само за тази война. Според мен причините трябва да се търсят в технологичното ниво на оръжията, които армиите са имали на въоражение и което предполага драстично предимство на дефанзивните тактики над офанзивните. Достатъчно е един от двамата командващи да осъзнае това и тогава противниковите части няма как да влязат в насрещен бой.
      Знам за бовете при Джуранли и Стара Загора, но аз се питах точно за главните сили-нямало е масов бой.
      Колкото до технологичното ниво на оружията,виж какво става по време на Балканската война и ПСВ-там имаме директен сблъсък на Главните Сили.
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #93
        Достатъчно е един от двамата командващи да осъзнае това
        Въпрос на доктрини в тактиката...ако искаш дай тая вечер ще разцъкаме тоя въпрос по-обстойно. Може даже в отделна тема.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #94
          andreev написа
          За първата униформа пишеше , че е егерска / кафявата /. Не знам с тези пера не е ли малко опасно за егер ,може да е парадна - ти кажи.
          Именно. Vanator = егер. Перата са съобразени с тогавашната мода във военно облекло. Колкото до перата почти всички егерски части на различни армии имат горе-долу доближаващи се униформи и някои задължителни атрибути, като бомбето, перата и вензелът във формата на извита войнишка тръба. По това време румънските униформи са повлияни силно от френските и пруските.
          Тези знамена копия ли са ?
          Изглежда много интересно. По тези места все още не съм ходил.Ако имаш възможност ще бъде прекрасно ако сложиш и снимки от музея в Пордим. Най-вече униформи.

          Comment


            #95
            Знамената са истински , даже по едното е имало следи от боя. Не пише на кой полк са ако не се лъжа . От Пордим засега нямам снимки . Сабята я няма , тъй като предполагам са прибрали всички оръжия от музея понеже ги е страх да не ги откраднат .

            Снимах и някои руски знамена на снимка .
            Last edited by andreev; 11-08-2006, 13:14. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #96
              andreev написа
              Знамената са истински , даже по едното е имало следи от боя. Не пише на кой полк са ако не се лъжа . От Пордим засега нямам снимки . Сабята я няма , тъй като предполагам са прибрали всички оръжия от музея понеже ги е страх да не ги откраднат .
              Най-вероятно знамената са батальонни. Не вярвам румънците да си дарят полковите знамена- за тях те са светини, също като при нас.
              Всъщност какъв точно е този музей в Гривица ?

              Имаш ли нещо против да сложи снимките ти в един румънски военноисторически форум ? Там съм пуснал списък с румънските паметници в България, посветени на Руско-турската освободителна война, а народа моли за изображения.

              Comment


                #97
                Разбира се , че нямам нищо против да сложиш снимките в румънски форум. А музея доколкото чета музеят е открит 1967 г. Представлява една по горямя стая. Някой от знамената може да са копия , както чета в една книга тука .

                Comment


                  #98
                  andreev написа
                  Разбира се , че нямам нищо против да сложиш снимките в румънски форум. А музея доколкото чета музеят е открит 1967 г. Представлява една по горямя стая. Някой от знамената може да са копия , както чета в една книга тука .
                  Аха, а в румънския мавзолей в Гривица има ли някаква експозиция ?

                  Comment


                    #99
                    Общо взето експозицията е това което съм снимал . Другото са снимки , като снимките от войната са две ще ти ги пратя , гравюри и това.В мавзолея екдпозиция , няма но там не съм влизал тъй като не е отворен за посетители , но доколкото разбрах вътре е устроен като църква.

                    Comment


                      Интересни изображения.
                      На първата снимка: Генерал д-р Карол Давила при ранените. Той е основоположникът на санитарнате служби към румънската армия. Ако не се елъжа е с български произход.
                      На гравюлата: Окопали се доробанци. Изглажда отблъскват някоя от турските контаатаки на 29 август 1877, но пък защо са с шинели ??

                      Comment


                        Sturmpionier написа
                        На гравюлата: Окопали се доробанци. Изглажда отблъскват някоя от турските контаатаки на 29 август 1877, но пък защо са с шинели ??
                        Ами защото може би това става края на септември и началото на октомври .Спомни си кога Осман паша прави опита за пробив и кога капитулира.Не е било много топличко не мислиш ли
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          От лично съобштение двама приятели ме попитаха за турските униформи във войната 1877_1878 , първата снимка е на пехота,втора на артилеря,трето офицери и чинове,искам тук да ги споделя тука, штее по удобно
                          или повече от този линк

                          Comment


                            Parabellum написа
                            Ами защото може би това става края на септември и началото на октомври
                            Нямам информация в този период турците да организрат някакви контаатаки.

                            Спомни си кога Осман паша прави опита за пробив и кога капитулира.Не е било много топличко не мислиш ли
                            Че не било топло, не било, ама къде удря Осман ? Срещу частите на генерал Ганецки, северезопадно от Плевен. А румънските сили покриват източния и североизточния сектор на обсадата. Т.е фронтален удър срещу тях няма. Е, отделен въпрос е че на в същия ден 2-ра румънска дивизия на полковник Михаил Черкез извършва атака и превзема турските редути при с. Опанец, с което поставя в доста затруднено положение групироката на Осман паша и в крайна сметка това допринася за нейния бърз разгром.

                            От лично съобштение двама приятели ме попитаха за турските униформи във войната 1877_1878 , първата снимка е на пехота,втора на артилеря,трето офицери и чинове,искам тук да ги споделя тука, штее по удобно
                            или повече от този линк
                            Първите две рисунки са от книгата на Оспрей за Руско-турската война. Не мисля, че това е обективно изследване на руските, румънски, опълченски и турски униформи. Всъщност за турските униформи до скоро си мислех, че горе-долу са изглеждали така както са показани (подобни илюстрации могат да се срещнат и в други източници), но според книгата “L’organisation et les uniformes de l’armee ottomane” на Махмуд Шевкет паша, публикувана през 1908, турските униформи по това време са зуавски стил, със съответните им орнаменти.Т.е подобни на ето тази униформа от Националния военноисторически музей в Букурещ, изработена според посочената книга.

                            Comment


                              А дали на някого ще бъде интересно за сраженията на кораби - морски и речни през 1877-1878 г. изрових един стар проект на тази тема, който е стигнал до средата. Ако има интерес може да бъде завършен за 5-6 дни.
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment


                                На мен ще ми е много интересно.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X