Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски - детайли

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    boilad написа Виж мнение
    Всъщност заблуждение е, че Левски не издава никого. Все пак имената, които посочва са на вече арестувани, или такива, които се намират в чужбина и са вън от опасност. Във всеки случай не казва нищо, което вече да не е известно на комисията.
    Те много неща относно Левски са заблуждение. Предполагам е издал хора, както каза ти - вече известни или на които е нямало как да се навреди повече. Относно това си е правел добре сметката според мене. Честно казано от това, какви е издавал точно за сега не съм се интересувал.

    Comment


      #77
      boilad написа Виж мнение
      Та това е най-важното събитие в национално-освободителното движение откак Левски е начело на организацията.
      Да събитието е доста важно, макар да не знам дали е най-важното, а аз не съм знаел даже за него. Ето защо искам да разровя всичко за онова време. Има явно някаква причина поради , която тези неща се укриват.

      Comment


        #78
        Mishok написа Виж мнение
        Да събитието е доста важно, макар да не знам дали е най-важното, а аз не съм знаел даже за него. Ето защо искам да разровя всичко за онова време. Има явно някаква причина поради , която тези неща се укриват.
        Уффф, а стига вече с тия конспирации.

        Comment


          #79
          Mishok написа Виж мнение
          Да събитието е доста важно, макар да не знам дали е най-важното, а аз не съм знаел даже за него. Ето защо искам да разровя всичко за онова време. Има явно някаква причина поради , която тези неща се укриват.
          Ето кой не е внимавал в час по история. По мое време тия неща се учеха в училище.

          П.П.Моля те престани с тия "теории на конспирацията", никой нищо не укрива, има достатъчно публикувани документи и спомени.Историците обикновено работят с тях, а не с художествени произведения. В този форум не виждам голям интерес към този аспект на Възраждането (революционното движение), иначе би могло да се направи една тема "Събранията на БРЦК - протоколи, документи, спомени".
          Я, Делията ме изпреварил с няколко секунди.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #80
            boilad написа Виж мнение
            В този форум не виждам голям интерес към този аспект на Възраждането (революционното движение), иначе би могло да се направи една тема "Събранията на БРЦК - протоколи, документи, спомени".
            За липсата чак на голям интерес вероятно си прав, но има поне няколко сериозни участника, които потенциално биха допринасяли в такава тема, останалите можем да четем с удоволствие. Та мисълта ми е, ако имаш идея да отвориш такава тема, хич не се колебай.

            Comment


              #81
              То поощрението е хубаво, ама има два проблема, та може би ще остане за идните дни. 1. Трябва ясно да я формулирам, а и като се замисля въведението ще излезе бая дългичко. 2. Едно 99% от документите са на хартия и за нуждите на темата поне част от тях ще трябва да ги приведа в дигитален вид. Имам и някои готови работи, които може да са от полза, но "поживем и увидим".
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                #82
                boilad написа Виж мнение
                То поощрението е хубаво, ама има два проблема, та може би ще остане за идните дни. 1. Трябва ясно да я формулирам, а и като се замисля въведението ще излезе бая дългичко. 2. Едно 99% от документите са на хартия и за нуждите на темата поне част от тях ще трябва да ги приведа в дигитален вид. Имам и някои готови работи, които може да са от полза, но "поживем и увидим".
                Аз за такава тема не мога да помогна, но ще чета с интерес. Ако може посгтовете само да не са дълги и така да станат досадни. Относно конспирацията по тези въпроси не искам да си налагам мнението. Обаче ми е омръзнало винаги разговорите и особено на 19 февруари, да започват и свършват със поп Кръстьо и предал ли е или не Левски. Странно защо е винаги така. Не вярвам да е случайно.

                Comment


                  #83
                  Искам да попитам:
                  1. В другата тема за Левски Mishok даде снимка на знаме, поръчано от Апостола (http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post305017)
                  Къде е това знаме сега? От къде се знае, че е поръчано от Левски? И най-интересното - някой може ли да изтълкува символиката?

                  2. Издавани ли са и къде могат да се намерят протоколите от съдебния процес?
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    #84
                    Виж "Левски в спомените на съвременниците си" от Ст. Каракостов.

                    Колкото до знамето, не съм виждал снимка, но знам, че по поръка на Левски в Карлово е било ушито знаме с което по-късно Панайот Волов обявява Априлското въстание, тъй като знамето приготвяно от Райна Попгеоргиева (Княгиня) още не било готово.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      #85
                      Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                      Искам да попитам:
                      1. В другата тема за Левски Mishok даде снимка на знаме, поръчано от Апостола (http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post305017)
                      Къде е това знаме сега? От къде се знае, че е поръчано от Левски? И най-интересното - някой може ли да изтълкува символиката?

                      2. Издавани ли са и къде могат да се намерят протоколите от съдебния процес?
                      Относно това знаме мисля че имаше информация във форум " Български знамена" или нещо подобно. Тълкуванието е просто. Червеното е символа на царската власт, кръста е символ и на вярата и на същата власт, но не е символ на републиката, за която казват се е борил Апостола.
                      Протоколите не са издавани майче, ама на съдебният процес историята я има по-нагоре в темата.

                      Comment


                        #86
                        Mishok написа Виж мнение
                        Относно това знаме мисля че имаше информация във форум " Български знамена" или нещо подобно. Тълкуванието е просто. Червеното е символа на царската власт, кръста е символ и на вярата и на същата власт, но не е символ на републиката, за която казват се е борил Апостола.
                        Протоколите не са издавани майче, ама на съдебният процес историята я има по-нагоре в темата.
                        За мен не е толкова ясно.
                        Пурпурът може би наистина символизира царска власт, но какво означава зеленият фон?
                        Че е кръст - кръст е, ама защо е на триножник?
                        Какъв е смисълът на двете наклонени линии?
                        Какво означава назъбената форма на знамето?
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          #87
                          Двете наклонение линии ги има при много кръстове.
                          Триножника е опората, на която седи кръста и не би трябвало да значи нищо. За назъбената форма на знамето нямам идея.

                          Comment


                            #88
                            Сетих се за един друг мит около Левски и изградената от него организация, а именно, че разчитал предимно на простия народ, на селяните, което няма как да е вярно дори само от факта за строгите изисквания, които Левски поставя при водене на документацията на комитетите. Редица спомени също говорят, че Левски търси контакт с местните първенци - търговци, чорбаджии, учители, свещеници, даже в "Наредата" е вписано, че всеки комитет се състои от седем члена, единия от които задължително е поп.
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              #89
                              boilad написа Виж мнение
                              Сетих се за един друг мит около Левски и изградената от него организация, а именно, че разчитал предимно на простия народ, на селяните, което няма как да е вярно дори само от факта за строгите изисквания, които Левски поставя при водене на документацията на комитетите. Редица спомени също говорят, че Левски търси контакт с местните първенци - търговци, чорбаджии, учители, свещеници, даже в "Наредата" е вписано, че всеки комитет се състои от седем члена, единия от които задължително е поп.
                              Това го имаше във втората книга , която ми даде и майче и при З. Стоянов. Доста тъпа работа, но удобна за ком. пропаганда.
                              Човече дай още някоя книга или материал свързани с Левски .

                              Comment


                                #90
                                Ако наистина те интересува тая тема най-добрия съвет който мога да ти дам е да идеш в някоя библиотека и да търсиш авторите които съм посочил в пост 15 от тази тема. Те са добро начало. Обикновено те посочват източници и библиография, откъдето ще се ориентираш накъде да продължиш търсенето си. Из нета определено няма да намериш нищо смислено.

                                Аз например, условно казано, съм влюбен в две книги по темата: 1. "Последните дни на Васил Левски" от Димитър Панчовски издадена през 1990г.; и 2. "Васил Левски" от Николай Генчев,1987г.

                                П.П. Намерих книгата на Генчев http://electronic-library.org/books/Book%200038.html
                                Last edited by boilad; 19-11-2012, 14:33. Причина: допълнение
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X