Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Васил Левски - детайли

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Mishok написа Виж мнение
    Много правилно го е казал, ама не значи че го е мислел наистина. Знаел е отлично че ще има един ден прочистване.
    Левски е познавал добре настроенията сред хората и е говорел така, но е знаел че ще е различно.
    Mishok, единственият начин, по който би могъл да знаеш какво си е мислел Левски в действителност май е по схемата "звездите ми го говорят" или пък бъркам? Добре би било, когато правиш внушения, които се разминават диаметрално със съдържащото се в изворите е да видим поне някаква аргументация, а не голословни твърдения, изкарани от не знам къде.

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Попадна ми един цитат от Дякона, който ме озадачи:


      От това писмо:


      Дори по най-оптимистични сметки, не мисля че можем да съберем 7 милиона българи в ОИ по това време(по-скоро полвината). Откъде ли Апостола е взел тази цифра?
      Е тогава статистиката не е била особено точна и Левски не е имал данни от статистически институти. И той е бил човек и той е грешал, ама това да му е грешката. Да бяха и други грешали само така.

      Comment


        boilad написа Виж мнение
        Числото седем милиона по-скоро се отнася изобщо към славяните. Левски явно го цитира според писанията на някой от емиграцията, или в писмо до него, или в пресата. По съдържанието на предложението за съюз със Сърбия ми се струва, че Левски и Данаил Попов обсъждат някакво предложение на Каравелов, който не веднъж е заявявал, че "не сърбите трябва нам да помагат, а ние тям", виждайки ги като сърцето на така лелеяната от него югославянска конфедерация.
        И на мен това ми мина през ума, но само ако вземем цитата извън контекста. А в писмото се вижда че Левски пише за българи и сърби поотделно. По-скоро мисля че е цифра която е битувала тогава и е приемана априори. Което е интересно.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Ако беше априорно твърдение, щеше да е често срещано, а то не е, доколкото съм наясно. (Върти ми се нещо за седем милиона славяни, или християни, ама не се сещам откъде съм го запаметил, разбира се може да става и дума за някакво съвсем спекулативно посочване на броя на българите, но и в този случай си трябва ровене за източници, а в момента ме е налегнал интелектуален мързел).
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            Мисля, че си е "често срещано априорно твърдение". Примерно у Ботев:

            "Тука е гласният, отчаяният и мъжественият седеммилионен български народ"

            Христо Ботев Захваща се вече драмата на Балканският полуостров! Мно­гословният Возточни вопрос, който до вчера се мислеше за непроменим на п...


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Добре, съгласявам се, но не Ботев е източника на Левски.
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                Доста е вероятна тази цифра ако се вземе предвид населението от територията на цялата българска екзархия. За да има някаква обективност при "изчисляването" е хубаво да се направи справка с реално съществуващите държави в този период и около него.
                Това, което би трябвало да има като сигурни данни са популациите на Княжество България, Източна Румелия, както и на самата Османска империя (преди и след отцепването на България). Османската империя е била около 20-25 млн. по това време?
                Друга добра методика за изчисление са комитетите, които създава масонът Левски - тъй като това е индикация за "стабилно" българско самосъзнание на населението в дадената област... той не знам да е правил комитети в Беломорска Тракия или Охрид примерно? Затова може би е хубаво да гледаме само картата "начертана" от него самия и там да смятаме хората за 80-90-100% българи...
                Анархист-Диктатор

                Comment


                  сравнително по-точни данни за демографския потенциал има след 30–те години на XIX в., когато се извършват първите преброявания на населението в Европейска Турция и когато са извършени серия чужди проучвания върху демографията на нашите земи. Но и тези сведения са противоречиви. Според едни наблюдатели българите са около два милиона. Според други те надхвърлят 4 милиона. Адресът, изпратен до султана през 1856 г., е подписан от името на 6 милиона и 400 хиляди българи. Във възрожденската преса често се напомня за седеммилионния български народ.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Малко за разтуха в летните дни ! Попадни ми пред погледа това нещо "Кацарова-Кукудова,Р "Народна певица - свидетелка на обесването на Васил Левски". В статията е поместен следния пасаж: "Петкана Къшова разказала на Р. Кацарова–Кукудова, че когато била 20-годишна, присъствала на
                    обесването на Васил Левски, който, като го повели към бесилката, запял следната турска песен:
                    “Şimdi duydum / yüreğime/ kara kanlar damladı / ve anladım anlamış / ne anam ne babam var / ötme bülbül vaktim var” (Сега чух / в сърцето ми / черна кръв прокапа / и разбрах, че е разбрало / че нямам ни майка, ни баща / не пей,славей, имам [още] време”.

                    Comment


                      7 000 000 българи през 70-те г. на Х²Х в. е доста пресилено число, дори ако броим и помаците.
                      Мързи ме да търся, но ето най-общи сметки
                      В Княжество България съгласно преброяването през 1893 г. има почти 2 500 000 българи. Княжеството по това време обхваща горе-долу днешна България, без Пиринска Македония, по-голямата част от Родопите и Странджа-Сакар. На тази база и предвид 1. големият по това време демографски прираст и 2. бежанските потоци към Княжеството, може да се приеме, че към началото на 70-те г. на Х²Х в. в тази територия са живеели около 2 000 000 българи
                      Северна Добруджа - около Освобождението около 40 000
                      Одрински вилает, включващ Одринска Тракия, частта от Родопите, която не е в България и Беломорието до Места, през 1913 г. е имало малко под 300 000 (по данни на Милетич), като от тях около 100 000 са помаци. За 40 години - от 70-те г. на Х²Х в., може да се предположи, че това население се е увеличило с поне 50 %, т.е. по времето на Левски в тези земи я е имало 140 000 - 150 000 православни българи, я не.
                      В Македония според В. Кънчов в началото на ХХ в. е имало около 1 000 000 православни българи, т.е. към 70-те г. на Х²Х в. са били около 700 000 души
                      В Поморавието ги дават към Освобождението около 300 000, ама дали това е общото население или българите, един Господ знае.
                      В Бесарабия има сега 230 000, Крим - да речем няколко десетки хиляди, така че за времето на Левски можем да приемем ча са били около 100 000.
                      В Румъния бая, ама колко един господ знае, но едва ли са били повече от 100 000.
                      Дори да броим Цариградските и Малоазиатските българи, дори да сложим и помаците (които са българи, ама не са идентифицирали като такива), пак едва ли е реално да говорим за повече 4 000 000 българи през 70-те г. на Х²Х в.

                      Comment


                        Левски е имал план за въстание през зимата. Пратил е писмо до Ф. Тотю за мнение по въпроса и старият воевода го е направил на нищо.
                        Левски се е поучил от грешката си и се е вслушал в съвета на доста опитния Ф. Тотю.
                        Ето това ми харесва на Левски: признава си грешките и си е вземал бележка.

                        Comment


                          Mishok написа Виж мнение
                          Левски е имал план за въстание през зимата. Пратил е писмо до Ф. Тотю за мнение по въпроса и старият воевода го е направил на нищо.
                          Левски се е поучил от грешката си и се е вслушал в съвета на доста опитния Ф. Тотю.
                          Ето това ми харесва на Левски: признава си грешките и си е вземал бележка.
                          аха, и какво?

                          Comment


                            Mishok написа Виж мнение
                            Пратил е писмо до Ф. Тотю за мнение по въпроса и старият воевода го е направил на нищо.
                            Левски се е поучил от грешката си и се е вслушал в съвета на доста опитния Ф. Тотю.
                            А ще представиш ли някакви цитати от писмата, защото аз имам спомен за точно обратното - Левски натрива носа на Тотю, затова, че се бърка в работите на Организацията?
                            В какво Тотю е доста опитен, ако е в пладнешките обири съм съгласен. Още първата му чета за броени дни е изтребена и самия той едва не загива. През 1867 г. пак едва с четирима четници успява да се измъкне (тогавашната преса и устните легенди са причината името му да прогърми из цялата Империя, а не някаква опитност).
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              Click image for larger version

Name:	DSC07687.jpg
Views:	1
Size:	380.1 КБ
ID:	540611
                              "И когато запалят светило, не го слагат под шиника, а на светилника и то свети" - Матей 5:15
                              "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                              Comment


                                Интересно : бил ли е Левски републиканец или не ?

                                Comment

                                Working...
                                X