Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Потурчването.. помохамеданчване

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цензура Бележка на модератора - за тази работа си има ЛС.

    boilad, сефте чувам за такова нещо, ако някога ти попадне пак, пусни го да го почекнем
    Last edited by dibo; 03-06-2012, 17:43.

    Comment


      Една статия и една интересна дискусия под нея. Пускам ги за сведение - който иска да коментира - да го прави под самата статия:
      Митът за ислямизацията и проблема за достоверността на българските исторически извори
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        Селям !
        Скоро се натъкнах на книгата на Мария Антонова със заглавие "Рада Казалийска.
        Първата новобългарска учителка в Родопите и първата новобългарска поетеса". В една от главите "Исторически бележник" е отбелязано " „В царуването на Мехмед IV (1648–1687) през месец юли 1662 година, когато стана страшното и с насилие помохамеданчване на българите в областта около Смолян, турците направиха много пакости. От жителите едни помохамеданчиха, други избиха, а трети избягаха из горите. Турците изгориха черквата «Св. св. Апостоли Петър и Павел», митрополията и богословското училище. Всички книги и помагала унищожиха, а скъпоценностите разграбиха. Те поискаха да заловят епископа, но той с голяма група българи през една нощ успя да избяга и се настани в Райково. Там бяха намерили убежище и много българи от околните села…“. оставям линк за повече инфо http://chitanka.info/text/14662/5#textstart
        Last edited by Арслан; 15-10-2012, 22:09.

        Comment


          Иван Асен II написа Виж мнение
          А впрочем(ако зачетеш това),приятелю,какво значи Къзъл Дели?
          Лудия за Връзване (прякор)!
          Last edited by ; 16-10-2012, 10:21.

          Comment


            Добрев, категоричен и с особен принос за темата, както винаги!


            Във връзка с темата - онзи ден се научих, че Петър Петров си е преиздал пасквила По следите на насилието под нова форма -

            Османската империя - ислямска държава.Т. 1
            Том 1 от поредицата "Пет века под ятагана и корана" съдържа документи и материали, които разкриват жестоката народностна и религиозна дискриминация по отношение на българите, своеволията и притесненията от страна на османските чиновници, сведения за събирането на деца чрез "кръвния данък" и за организацията и структурата на еничарския корпус.
            Издател е, хе-хе Историческият Факултет на СУ и Универсетското Издателство.
            Честито на всички фенове, бая мислих, но 24 лв. не можах да дам, щото е принципен въпрос за мен

            Comment


              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Във връзка с темата - онзи ден се научих, че Петър Петров си е преиздал пасквила По следите на насилието под нова форма -
              Османската империя - ислямска държава.Т. 1
              Том 1 от поредицата "Пет века под ятагана и корана" съдържа документи и материали, които разкриват жестоката народностна и религиозна дискриминация по отношение на българите, своеволията и притесненията от страна на османските чиновници, сведения за събирането на деца чрез "кръвния данък" и за организацията и структурата на еничарския корпус.
              Издател е, хе-хе Историческият Факултет на СУ и Универсетското Издателство.
              Честито на всички фенове, бая мислих, но 24 лв. не можах да дам, щото е принципен въпрос за мен
              То си е въпрос преди всичко на личен морал, но лично аз не бих нарекъл пасквил всичко това и особено онази майка, която и сега продължава да броди по Жерувненските балкани и да търси чедото си, взето за еничарин от османците: Плакала е години три по седем, очите й изтекли, косите й побелели...

              Прави му чест на проф. Петров и на Историческия Факултет това издание!!!
              цензурирано
              Last edited by ; 20-10-2012, 23:28.

              Comment


                Наистина, защо да е пасквил?


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Thorn написа Виж мнение
                  Наистина, защо да е пасквил?
                  Защото (освен по обем може би) най-точно се припокрива с жанра Щеше да е смешно, ако не беше тъжно...

                  Добрев, както казах терзанието не е за левчета ми (нали чуждите сили са напълнили сметките ми с долари и евро), а щото купуването на една книга има и някаква морална стойност. Полиграфски изданието не е лошо и сигурно си струва парите, та се бях засилил да я взема, ноооо. Ти така или иначе няма да го разбереш, недей се хаби.

                  Comment


                    не съм я купувал, но предишната книга има приведени доста извори, които наистина са тенденциозно подбрани, но нямат вид на директно лъжливи. А пасквил е примерно това http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post157250


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      днес П. Петров, утре Людмила, добра посока кво има да я коментираме.

                      Comment


                        Да се политизира темата за ислямизацията хич не е трудно. Наскоро срещнах човек, който е чел тая тема Всъщност разните постове вътре (включително и мои) взели, че му налели вода в националистическата мелница. Случването на някакви събития в миналото се разглеждат през съвременни мерки и теглилки. Това обаче е валидно както за българите, така и за турците. И така историята се ползва като аргумент за противопоставяне.

                        Comment


                          SRH написа Виж мнение
                          Да се политизира темата за ислямизацията хич не е трудно. Наскоро срещнах човек, който е чел тая тема Всъщност разните постове вътре (включително и мои) взели, че му налели вода в националистическата мелница. Случването на някакви събития в миналото се разглеждат през съвременни мерки и теглилки. Това обаче е валидно както за българите, така и за турците. И така историята се ползва като аргумент за противопоставяне.
                          Ми ей на, гледаш ли, значи правилно съм мислил, че си архи-враг с най-зли мисли

                          Ако трябва да бъдем сериозни, мисля, че въпросите, които ти повдигна в хода на няколко дискусии, въртящи се около българите в Османската империя, доведоха до изясняването на редица аспекти, които или са слабо дискутирани в съответната литература или просто са по-непознати на по-широката читателска аудитория. Та в този смисъл, аз мисля, че имаше някаква файда от цялата работа и противопоставянето на мнения. Сега всеки си бере каквото му харесва и колкото му стига акъла, това е най-естествено

                          Comment


                            За темата Потурчването и помохамеданчване, моите пет стотинки (без да взимам отношение какво билo истина или не): Според мен е малко смешна, останка или болест от една ера пряко свързана със създаването на млади нации, където нуждата за легенди, страдания и митове как уж една стара нация се възражда от пепелите на миналото и вот тебя романтичен национилизм. В този процес използване на мерудия е не само видно но и препоръчано. Историята става продукт по заявка и като се въведе на хартия това и си остава (има малко място за дискусия кави били реалитетите и практиките за даден период, за нас това което е сега аномалия е билo в Европа, през 15-16 век, практика). Проблемът тук е че Османските граждани от мюсюлмански характер загряват играта сто години след техните комшии от християнски характер.

                            Османската империя е обект на демонизация от редица Балкански държави (това е част от тяхната "Изграждане на нация "), продукт на романтичият национализм. Кои са най често срещаните обвинения за период от 500 години:
                            - Ислямизиране
                            - колонизация
                            - заточване и прогонване на население
                            - Подтискане на християнската религя
                            - културна и езикова асимилация

                            Така, да вземем на пример България, независима от 1908, дали в България е нямало:
                            - насилственно налагане на християнската религия?
                            - насилственно налагане на език и култура?
                            - Възродителен процес?
                            - прогонване и депортации на население?
                            - смяна на имена на населени места и топоними?

                            Игра на добър индианец и лош индианец...за американците е било най добре умрял индианец, но индиянците не пишат историята на САЩ

                            Comment


                              Kont написа
                              В този форум " Бойна слава" съм от доста години! Но напоследък започвам да отбягвам влизането в историческата му част. Неприятни нихилистични антибългарски писания и гнусни тези издигани от хора без достойнство! Обръщам се към собствениците и модераторите - Не е ли време да се спре тази гнусота - не виждате ли във форума почти не останаха хора.
                              Искам да напомня, това някога беше патриотичен форум!
                              Сераскер, недей да се нервиш. Историците отрано ни закърмят с нихилизъм. Професионална деформация, един вид

                              Comment


                                Българският нет изобилства от форуми, които са се самопровъзгласили за патриотични и които почти направиха "патриотизъм" да стане мръсна дума. Бойна слава, поне докато аз имам нещо общо с него, ще се стреми да не пада до тяхното ниво.

                                От Историята, както и от всяка друга наука не би трябвало да се търси патриотичност или непатриотичност, тя би трябвало единствено да служи за търсене на истината. Искането за "патриотична" история, особено в разпространеното днес вулгарно разбиране на тази дума е толкова абсурдно, колкото и искането за патриотична таблица за умножение или патриотична питагорова теорема.

                                Thorn


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X