Колкото за Балканските войни там вината е комплексна: Монарх +политици +дипломати , но в никакъв случай военни !
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Съюзници на България на Балканския полуостров
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
А всъщност за какво е тази тема. За да разиграваме трета Балканска ли? Или да има някакво място, където да се мърмори "еди кои ако ги знаете какви са, аз ги знам, трябва да внимаване и т.н." Я по-сериозно с коментарите.
А мнение, като това на благовест - какво да кажа. Ако сее регистрирал да споделя такива "благи вести", по-добре да си затрае.
По самата тема едва ли точно тук трябва да се правим на стратези на българската външна политика. На мен лично ми се струва някак нелепо, но ако се обобщят нещата те биха се свели в едно изречение - нещата не се решават "на Балканите", за да се търси постоянен добронамерен и прочее и прочее балкански партноьр с когото да сме дупе и гащи при евентуални проблеми. Нещата се решават на по високо колективно ниво. Най-оптимално би било в рамките на ЕС, а с балканските съседи се действа според конкретната ситуация. Но за политика в стил "бел епок" място няма. Категорично.
Comment
-
Юлиан Август написаИ какво, ще подготвяме Трета Балканска война ли ? Две не стигат ли...
Проблема на Балканите е бурето с барут, винаги ще се намери някой пироман. Последният беше Милошевич, но може ли да се гарантира че наистина е последен или е просто пореден в списъка. А оръжието, амбициите, историческите спомени за империи, лакомията за лесни пари ако щеш са прекалнео много на полуострова.
Comment
-
Krasi Iliev написаКолкото за Балканските войни там вината е комплексна: Монарх +политици +дипломати , но в никакъв случай военни !
Comment
-
Аз нямам за цел да се правя на стратег на външната политика на България /пази боже/ просто искам всеки да коментира през свойте очи как вижда нещата на Балканите към днешна дата и в бъдещата , колкто до решаването на нещата ние не можем да разчитаме за всичко нещата да се решават на по- високо колективно ниво едва ли не видите ли целият ЕС ще се впрегне да решава спорните моменти в историята на България и Македония или Македония и Гърция , естесвено за генералните проблеми ще се решавата колективно и на високо ниво но не всички проблеми са генерални
albireo написаИ военни. Стига глупави митологизации. Прегледай малко темите по въпроса из форума. Имаше няколко хубави теми особено за междусъюзническата, обсъдени бяха някои планове, приложението им, неприлагането на други неща и т.н.
Comment
-
Krasi Iliev написа..ние не можем да разчитаме за всичко нещата да се решават на по- високо колективно ниво едва ли не видите ли целият ЕС ще се впрегне да решава спорните моменти в историята на България и Македония или Македония и Гърция , естесвено за генералните проблеми ще се решавата колективно и на високо ниво но не всички проблеми са генерални...
Ще бъда благодарен да ми посочиш къде точно във втората балканска война военните бъркат толкова фатално
Струва ми се, че тук в БС говоренето за съвременна политика, па макар и международно не се толерира особено много, освен ако не е на едно доста високо ниво. Засега темата изобилства с примери за обратното, включително и с крайни глупости и ако не беше Юлиан Август, Щурми и Воланд, вероятно да са я заключили досега. Не знам как ще продължи от тук нататък...
Колкото до въпроса ти накрая откъде да започна? Няма да ми стигнат 2-3 часа да ти изпиша всичко. Пък и не смятам да го правя. Вместо това пак ти казвам, поразгледай темите из конкретните форумни раздели.
Comment
-
Съюзници на България на Балканския полуостров
albiereo,трябва да знаещ,че една война не се води само за земя.Никога нашите съседи не са уважавали нашите цености било то културни или религиозни ,па камоли етнографски.Далеч съм от идеята за реваншизъм,но трябва да се знае,че те се здрависват с едната ръка ,а в другата държат нож.
Comment
-
благовест написаalbiereo,трябва да знаещ,че една война не се води само за земя.Никога нашите съседи не са уважавали нашите цености било то културни или религиозни ,па камоли етнографски.Далеч съм от идеята за реваншизъм,но трябва да се знае,че те се здрависват с едната ръка ,а в другата държат нож.
Comment
-
Според мен България може да има съюзни отношения само с Румъния и Турция от съседите.Иначе пречки за добри отношения с Хърватско, Албания, Словения и т.н не виждам.Единствените ни врагове(да директно ги наричам така-врагове) са Гърция и Сърбия, а Македония ми се струва като едно бойно поле, където балканските страни си тестват силите...
Естествено това не значи че не можем да имаме приятелски отношения с тези две страни(Гърция и Сърбия), но те винаги ще бъдат временни.
П.С:Не е хубаво да се хвърля цялата вина за 2ра Балканска война върху България.Вината може да се подели по-равно между Сърбия, Гърция и България.
Ние наистина се стремим към твърде голямо териториално разширение(170 000 кв к.м. според мирния договор от Балканската), обаче Гърция и Сърбия също са настроени милитаристично, пък и сърбите отказват да спазват клаузи от съюзния договор.Да не говорим че румънците искат компенсации за нашето териториално разширение.Това си е нагло...
Нашите не си сдържат нервите и обстрелват чужди позиции, но война не е обявена.Обаче даваме идеален повод на сърбите и гърците.
Comment
-
TzarSamuil написаСпоред мен България може да има съюзни отношения само с Румъния и Турция от съседите.Иначе пречки за добри отношения с Хърватско, Албания, Словения и т.н не виждам.Единствените ни врагове(да директно ги наричам така-врагове) са Гърция и Сърбия, а Македония ми се струва като едно бойно поле, където балканските страни си тестват силите...
Естествено това не значи че не можем да имаме приятелски отношения с тези две страни(Гърция и Сърбия), но те винаги ще бъдат временни.
.
Comment
-
Krasi Iliev написаБлагодаря за изчерпателния отговор, колкото до заключването все някак си ще го преживея!
мнение 23 на Николай
ей тази тема
За недомислиците на оперативно ниво при сформиране на новите части искаш ли да поговорим? Или за бунтовете във войската?
Comment
-
albireo написаАбсолютно същото важи и за нас.
Comment
-
Sturmpionier написа.......както и за повечето страни в Европа. Въобще в исторически аспект междусъседските конфликти са нещо нормално.
Но и в Европа тези конфликти оставят следа в културното развитие. Франция - Германия напр. или Щвеция - Дания. Въпросът е какво от това?
Напротив, трябва да ги забравим- в смисъл, да започнем най-после да мислим за напред и да спрем да живеем в миналото....И едно нещо, което някои като вас Благовест, бързо забравят- гърците, сърбите, румънците и турците, воювали с нас, са отдавна под земята. Ако подходим с подобно отношение при междусъседските ни връзки, сами ще си вкарваме автогол, ще се самоизолираме.
Comment
Comment