Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Старопланинска възрожденска къща

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    кало написа
    а какви са разликите в архитектурата по българските, сръбските, албанските, гръцките и турските земи през т.нар. Възраждане и, ако приликите между българските къщи и тези на турци са повече от разликите, значи ли това, че и турците имат възраждане?
    Възраждане ли? Та това си е наше понятие, с което бележим един точно определен период на вътрешно политическите борби, разслоения в чорбаджийството и въжделения за образованост сред народа. То не е характер на късната Османска империя. Строенето на тези къщи не е свързано с "възраждане". За този период обаче е добре да се каже, че са построени едни от богатите къщи, познати ни от Панагюрище, Копривщица и Пловдив. Те не са представителна извадка за българска архитектура защото са пряко повлияни от строежите в Цариград. Аз наричам този стил "Османски сецисион". Нормално е нашите чорбаджии като представители на "аристокрацията" да са искали да подражават на Цариградските велможи. Това е времето, в което се появяват баните в този тип постройки. Те са турско, а не българско изобретение.
    Ако трябва да търсим някаква идентичност в архитектурата, тя е в масовия начин на строеж, а не в заимстването. Такава определено се наблюдава.
    При турците:
    - най-често еднофамилни, с приземен и горен етаж и открита между спалните помещения площ. Чардакът е рядкост, което е свързано с липса на въображение на майстора.
    При гърците:
    - Многофамилни, с приземна и жилищна част - често двуетажна. Характерното, поради височината на стоеж, са почти незначителните изнасяния на калкани - не повече от 50 см. Височината на жилищната част е от 220 до 300 см. Особеност е затварянето на "атъла" с фалшив измазан фриз. Той е повлиян пряко от църковната архитектура, където е каменен и се намира хоризонтално между края на стената на етажа и първите греди на покривната конструкция. Такива са къщите в Мелник, които били притежание на гръцки търговци на вина.
    При българите:
    - Еднофамилни и многофамилни къщи със същата конструкция, но с характерни изнесени на греди горни етажи. Височината на жилищния етаж обаче не надвишава 190-200 см. Това, наред с покриването на някои планински къщи с "тикли" е голямата разлика с всички останали. Вероятно правилото за височината е в пряка връзка с географската ширина и по-лесното отопление на кубатурата. Другата причина би могла да бъде съблюдаваната тежест на горния етаж спрямо основата/базиса на къщата.
    На останалите няма да се спирам, но определено се налага извода, че тази архитектура се простира само в Османската империя и да се определя като "възрожденска" или българска е доста наивно или поне, невярно.
    В никакъв случай обаче не е турска! Турците се придвижват от централна Азия по покана на Малоазийските мюсулмани, изземват управленските функции в новосъздадената империя и унаследяват традициите и уменията на майсторите в новата за тях географска ширина. Определено и за жалост е настъпил период на задържане на развитието на изкуствата в тези земи. Позволено било единствено декоративното изкуство и по тази причина мотивите, които можем да видим като украса са единствено флорални. Империята се интересувала от всяка крина жито, а това докарвало хората до вечен, почти безкраен недоимък. В такива времена не се прави изкуство нито се мисли за архитектура. Единствените обществени поръчки били къщите на беьовете, минаретата и конаците. Така архитектурата била определена в посока на желанията на управниците и техните прищевки. И всичко до там - цели 500 години. Но както и преди казах, в това има и чар. Даже съм на мнение да направим кампания за ден на турското робство! Освен, че са спънали едни безкрайно талантливи народи за 500 години, това ни е осигурило дивиденти, от които можем да се ползваме днес! Ако историята ни беше друга, архитектурата, изкуството и всичко от бита на българина щеше да прилича до болка на всичко от централна и западна Европа. Щеше да е загубена колективната памет за обичаите и вярванията , битували до античната епоха. Щеше ли да имаме шевиците, мартениците, дионисиевите празници свързани с виното. На мен лично, не ми се вярва. Ние сме жив пример на археологически обект в действие

    Terror написа
    Еха, мерси за обширния материал.
    Честно казано това е една къща от детството ми от която вече спомените бледнеят, но още ги има.
    Скоро съм решил да посетя пак и да съпоставя това, което видя и това, което каза. Да се надявам да не е паднала, но...

    Да първият етаж/основното/ е камъни, даже май няма и прозорци и някак си е камъни и след това/пред тях големи дебели дърва и се получава доста интересно - както казваш гредоред.

    За верандата/терасата точно трябва да се използа, кактко каза, чардак.
    Само, че тук случаят е по-странен - чардака не е изцяло към улицата, а само малка част.

    Не мога да ти кажа дали е от майстор строена и за семейството не мога да ти кажа честно какво е било, но не са били определено чорбаджии.
    По-младият стопанин е бил с четвърто отделение. По професия както сега са вещите лица така и той е бил, както и ревизюор по магазини, десетар.
    Баща му нямам сведения, аз даже не знам кой от двамата е строил къщата затова дадох тези два диапазона от предполагаеми години.
    Иначе след смърта на баща му, майката на младият за който разправям се е оженила отново ама не в богато семейство, дори бедно,
    Жената на нашият човек е била от село ама е осиновена в града, а след това се омъжва за него на село.
    Ех, май отекчих.

    Ето я и къщата - втори етаж.
    Само не си спомям дали като стигаше при улицата първият етаж изчезваше и втория се изравняваше или просто малко изчезваше, но не напълно.

    Можеш ли да кажеш и нещо друго за къщите от този период или за къщите от Бобошевска и Дупнишка община?
    Terror, ако искаш можем, така за кеф, да се заемем с възстановката на тази къща. Стига да е важно за теб! Ще ми описваш на етапи по-подробно как точно е разположена, кое помещение какво е и аз ще ти пращам на етапи визуализация в 3D, греда по греда. Някой беше предложил да се направят възстановки на крепостите от средновековието в триизмерен модел, но това си е голяма работа и изисква много знаене за обекта. Нашият случай е далеч по-лесен!
    Last edited by Saratok; 23-12-2007, 19:06. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      #32
      Еха, готина идея. Съгласен съм на 100%, само да не те притеснявам.
      Щом смяташ, че е лесно щото аз не съм запознат с 3D и не знам трудно ли е , лесно ли е.

      От тази къща много точни спомени нямам, но не е проблем. Има хора, които имат точни спомени, но дори съм и решил да я посетя /мислех днес но не стана/ но да се надяваме 26..28, 29 да успея. Тогава ще има и снимки.

      Първо, кое те интересува т.е каква информация ти трябва, че не знам от къде да започна.

      п.п Възтановка ще е много добре, защото при последното ми посещение /преди доста години - не помня/ къщата не беше в перфектно състояние.
      Сега с тия резки промени на времето и лошия терен на който се намира много лоши работи може да са се случили.
      Да се надяваме да не се е разрушила, де.
      Но, ако не се е разрушила сега - има време.
      Подръжка на такава къща си иска пари, а нямам излишни пари за това, пък и не е само моя.
      Last edited by Terror; 23-12-2007, 21:44.

      Comment


        #33
        Terror написа
        Еха, готина идея. Съгласен съм на 100%, само да не те притеснявам.
        Щом смяташ, че е лесно щото аз не съм запознат с 3D и не знам трудно ли е , лесно ли е.

        От тази къща много точни спомени нямам, но не е проблем. Има хора, които имат точни спомени, но дори съм и решил да я посетя /мислех днес но не стана/ но да се надяваме 26..28, 29 да успея. Тогава ще има и снимки.

        Първо, кое те интересува т.е каква информация ти трябва, че не знам от къде да започна.

        Аз не мисля, че от това ще има голяма полза, но от друга страна е доста полезно защото по този начин съвсем обозримо се добива представа какво представлява такава къща. Лесно е да се пише и говори, но съвсем друго е да се види. Започваме с основите: височина, стълбище или вход. После ще положим подовите греди и вертикалните на етажа. Ще наковем дюшемето, ще изплетем стените, измазваме ги / да не забравя тоалетната и огнището/, полагаме гредите за тавана, определяме скатовете на покрива и....къщата е готова!

        Comment


          #34
          Добре, започваме отначало.
          Ти даде доста подробна информация отнсно този вид къщи.
          Ето, каква ми е първоначалната ифнромация.
          Питах баба по телефона за по-сложните неща, ама жената прави баница/питки и не може да ми обърне много внимание за това съм решил утре да е част 2.

          Първият еатaж няма изглед към улицата /под земята е/.
          Има само изглед към двора, защото местото под къщата е под наклон.
          яхър - кокошки и волове
          егрек - кози

          Стълбището е външно направено от камъни.
          Както каза по-рано - отначалото /първият етаж, основата/ е камъни след това гредоред - плетеница.
          Между греодреда има летви намазани с кал или някви други щуротии.
          Душамето на първият етаж е земя и камъни т.е няма.
          Вторият вече е от дърво.

          Втори етаж:

          стаята с огнище - сандък за брашно, нащви за месене на хляб, рафтове на стените, огнище и масичка.
          одаята (кухнята/трапезарията) - легла, печка, маса и столове, долап и шкаф
          одайче (гостна) - гардероб(и), легло или легла, маса и столове, кофторче

          Прозорците са дървени, единични (двукрилни).

          Скатовете капандурите от тавана за покрива ли са?
          Last edited by Terror; 25-12-2007, 20:26.

          Comment


            #35
            Terror написа
            Добре, започваме отначало.
            Ти даде доста подробна информация отнсно този вид къщи.
            Ето, каква ми е първоначалната ифнромация.
            Питах баба по телефона за по-сложните неща, ама жената прави баница/питки и не може да ми обърне много внимание за това съм решил утре да е част 2.

            Първият еатaж няма изглед към улицата /под земята е/.
            Има само изглед към двора, защото местото под къщата е под наклон.
            яхър - кокошки и волове
            егрек - кози

            Стълбището е външно направено от камъни.
            Както каза по-рано - отначалото /първият етаж, основата/ е камъни след това гредоред - плетеница.
            Между греодреда има летви намазани с кал или някви други щуротии.
            Душамето на първият етаж е земя и камъни т.е няма.
            Вторият вече е от дърво.

            Втори етаж:

            стаята с огнище - сандък за брашно, нащви за месене на хляб, рафтове на стените, огнище и масичка.
            одаята (кухнята/трапезарията) - легла, печка, маса и столове, долап и шкаф
            одайче (гостна) - гардероб(и), легло или легла, маса и столове, кофторче

            Прозорците са дървени, единични (двукрилни).

            Скатовете капандурите от тавана за покрива ли са?
            Това вече е нещо!
            Ще се опитам да правя по малко на етапи за да коригираш грешките навреме.

            Comment


              #36
              Радвам се. Дано се получи това, което искаме.

              Comment

              Working...
              X