Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Боевете при Шипка и отбраната в планина

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Темата определено заслужава да се раздели-ало Хидрата действай по въпроса.
    Относно битката на равно поле аз съм малко скептичен, защото по това време Османската империя е с една то най-добре въоръжените армии в света-ех сега да ме чуе редут какви ги дрънкам.Та мисълтта ми е, че в равнина местност руснаците ще ядат тупаник и то доста голям-при Плевен по време на атаките първите руски жертви започват да падат на 1300 крачки от редутите, това сед ължи на качествата на пушката Мартини-Хенри обр71 с която са въоръжение турците, докато руската Крнка е с далекобойност само 800крачки и то за пушките с дълъг мерник, при пушките с къс мерник положението е трагично 600 крачки.Предимството на руснаците в тази война поне за мен е в планинският терен, там вероятността за щикова атака е по-голяма, пък и всички ние знаем как се държат турците при бой на щик-не визирам таборите в Плевен за защита на редутите-при тях работата е била тежка-ако остъпят техните оръдия ще ги запукат-такава е била заповедта на Осман.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #17
      Аз пйтах относно за шйпченскйте боеве мйсля че това което турцйте са направйлй на третйя ден ако бяха направйлй първо тоест обсада от всйчкй странй на позйтсййте йлй атака само от север ,така сйгурно штяха да превземат прохода
      Attached Files

      Comment


        #18
        По същество военната наука към този момент е отрекла решителната отбрана в планинска местност и в този аспект руснаците допускат огромна грешка провеждайки подобна.
        Надявам се ни визираш съчиненията на Ханс Делбрук (истинския). Щото откак Турция почнала да ползва немски специалисти по Делбруково и по-сетнешно време, възпитани по тези научни постижения, е загубила поне три войни - Руско-турската, Балканската и ² СВ.

        Сраженията при Шипка са подобни на тези при Термопили, но не и при Ключ.

        При Термопили спартанците са всъщност араергарда на войската. Те остават не за да спрат персите, а да загинат, но да позволят на остаталата войска да се изтегли. Благодарение на тяхната саможертва атиняните успели да се евакуират на Саламин където ако се изразя с думите на делфийския оракул ги защитила стената от кораби.

        При Ключ била разбита цялата бълг. войска и виз. арирергард. Последното принудило Василий ²² въпреки голямата победа са се оттегли. Заради това (а не че загинал командващия ариергарда Вотаниат), той проложил крайна мярка - ослепяване на пленените.

        При Шипка целта на руските войски е била не да се спечели сражението, а да се спре прехвърлянето на тур. войски през Балкана. Ако Сюлейман останел блокиран и не помогнел на Осман, Плевен падал. Тогава дори Сюлейман да е обкръжил напълно Шипка, пак трябвало да отстъпи.
        А че не е оставил заслон при Шипка и не се е опитал да прокара помощ за Осман и аз го считам за грешка. Нямало да са всички 27 000, но Осман остро се е нуждаел от помощ. Трябвало е да прокара част от войската през друг поход (другата остава при Шипка да прави същото като Сталетов) и да се опита да деблокира Осман. После просто трябвало да затворят проходите и да чакат помощ от британските приятели на султана. Война и политика.

        Comment


          #19
          Специално тази война е изпълнена с непростими грешки и от двете страни. Една от тях и може би най-фаталната е, че Сюлейман решава да прекоси балкана точно през един от двата прохода контролирани от руснаците, при положение, че всички останали се държат от турците и са на негово разположение, като може да мине през тях без никакви затруднения. :not:
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #20
            fichev написа
            Я и аз да се направя на тъп и да питам нещо :
            Може ли ли са по някакав начин турците да превземат прохода ???
            и ако са можели как ?
            До известна степен, отговора на твоя въпрос се съдържа в питането на Кольо, малко по-горе. Въпреки че и на 3тия ден турската армия пак не провежда атаките си както трябва, а именно координирано и съгласувано.
            Прилагам цитат от моя източник:
            " На разъмване (11 август ст. стил - бел. моя) турците започнаха от три страни своите пак разпокъсани атаки."
            Руско - Турската Война в 1877-1878г. (Курс за военните и юнкерски училища) издание 2-ро поправено и допълнено от М.Росийский,
            Полковници от Генералния щаб М. Росийский и С. Сухомлин, София 1908

            Но трябва да се отбележи, че те и така за една бройка да успеят да я превземат тая Шипченска позиция.
            Но както вече нееднократно се каза - самата атака е била напълно излишна. С един обход през някои от другите проходи, Сюлейман директно би принудил русите да освободят Шипченския проход освен, разбира се, ако не искат да бъдат обградени от Север.
            А според мен, след първата атака и защитата на Шипченската позиция не е била особено необходима. Все още си мисля, че Радецки би могъл да даде сражение турците на изхода на прохода при много по-изгодни за него условия, отколкото при Шипка. И ползите от една евентуална победа в такова сражение нееднократно биха превишавали ползите от задържането на Шипченската позиция.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #21
              warlord според мене фйзйческа възможност от север са ймалй турцйте ,Голяма грешка спрямо турцйте е дасе атакува орлово гнездо й връх светй нйкола от йзток й от юг към тях всякаква атака е загуба на войнйк ,Трябваше да атакуват едйн фланг от връх малуша към волйнската вйсочйна йменно тука те ймат едйнственйят успех превземат волйнската вйсочйна ,едйн фланг към стоманената батарея от север й северойзток й последно от пътя към габрово както й атакуваха частйте на вейсел паша от тезй трй странй ако бяха атакувалй първйя ден по тозй начйн сйгурно според моятя лйчна стратегйя штяха да успеят просто орлово гнездо ,връх нйкола й малката батарея са непревземаемй от юг й йзток всйчкй знаем че в последен момент прйстйга радецкй
              albireo супер сй просто се възхйштавам от мненйятя тй йскам да го кажа това от сърце

              Comment


                #22
                kolyo написа
                warlord според мене фйзйческа възможност от север са ймалй турцйте
                Визирах само Сюлейман, за да мине от север или трябва да разгроми руско-българската съпротива при прохода или да премине през друг проход.
                (\_/)
                (°_°)
                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                Comment


                  #23
                  Имам една много хубава книга за Боевете между русите и Сюлейман паша при Елена Ноември-Декември 1877. Във повече от 200 стр. е дадена възможно най-подробна инфомация както за самите събития , така и за бойните състави най вече на руската страна . От там ми става още по странно и по приятно , че Сюлейман е решил да атакува Шипка , а не да мине през прохода Сливен-Стара река - Елена още през юни-юли. Все пак за 2 дни при Елена той разбива напълно съшите тези Орловски , Брянски и Севски полкове които са се били с него и на Шипка .

                  Comment


                    #24
                    й аз ймам една йнтересна кнйга казва се "Споменйте на алй чауш," турскй войнйк участнйк в шйпченскйте боеве пйше така /
                    ,,,,,,във четйрй часа ношта премйнахме село шйпка й спряхме във поляната до гробйштата, предй нас е дошъл едйн табор й след нас дойдоха оште два табора дясно от нас бяха полйте на прохода от там във мрака бушуваше едно странно ехо й млъкваше после пак страно за нас смъртна тйшйна започваше найстйна много страно беше ,във мрака нйшто не се вйждаше само камънйте на гробйштата се вйждаха ,,,,,,,след това към сутрйн дойде нашйят командйр сюлейман паша нйе всйчкйте таборй се подредйхме на ред след йзказването сй той каза ,,,мой сйнове в тозй ден аз чакам от вас победа нека да бъдем достойнй към нашата държава й към нашйят велйк народ, нека бъдем достойнй към нашйте велйкй дедй аллах да вй пазй ,,,След тезй думй всекй от нас почна да плаче й всйчкй с нетърпенйе чакахме бйтката всекй от нас беше готов да умре със желанйе във ймето на аллах й нашйят народ ,

                    Comment


                      #25
                      Интересно ми е чауша дали описва традиционното дрогиране на турската войска? Преди сражение ги дрогирали за кураж. Ако има такова описание евентуално можеш ли да сложиш цитат от него?

                      Comment


                        #26
                        След тезй думй всекй от нас почна да плаче
                        Преди сражение ги дрогирали за кураж.
                        Странни порядки - да се дрогират и плачат преди сражение. Сигурни ли сте че не спадат към темата "Митове"?
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #27
                          галахад не разбрах за какво дрогйране пйташ там не пйше ,й аз не знам ако пйташ за някой вештества ,та аз не съм чул за такова нешто до сега

                          дйнайн прав сй прйлйча на" мйтове" но налй всйчкй знаем тезй нешта от гнйгйте й просто нй е лйубопйтно да вярваме йлй не това е друг въпрос
                          Last edited by ; 06-03-2006, 20:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                          Comment


                            #28
                            В един документален филм казаха, че турските войници щурмували Шипка били дрогирани. Но не съм попадал на някакви по преки сведения по въпроса. Затова ми е интересно дали въпросния чауш споменава за подобно нещо.
                            Иначе турските войски ги дрогирали с хашиш.

                            Comment


                              #29
                              не аз гнйгата го четох няколко пътй несе споменава за такова нешто аза че предй боя османцйте са се дрогйралй със хашйш за първй път го чувам от тебе

                              Comment


                                #30
                                Знаели се някакво предзнаменование -"Кървавата /Червена/ луна" - изгряла през онази нощ преди атаката в последния ден.
                                Имали нещо верско при мюсолманите, това знаменование?
                                При изгряване на луната /при пълнолуние/ се наблюдава често като "червен диск" ако я наблюдаваш от подножието на Шипка.

                                Очивидец на това природно явление

                                Comment

                                Working...
                                X