Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Апостолът на свободата-архивите говорят

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31

    Знамето поръчано от Левски за предстоящото въстание.

    Comment


      #32
      Свята и чиста република - Васил Левски - Писма и документи.


      Цитати от писма и документи от Левски. Дадени са по сборник на И. Унджиев, който предвид епохата, когато е съставен и издаден е малко тенденциозен, но не можах да намеря нищо по-стойностно, нито пък целите писма.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        #33
        Нападението в къщата на Денчо Халача

        Mishok написа Виж мнение
        Относно момчето заклано от Левски. До последно не е искал да го убива, но понеже са били облечени в турски дрехи то не е разбрало кои са и е крещяло много силно. Левски забива от немай къде камата в момчето, но то започва да крещи още повече и тогава Левски го довършва. Според едни е завъртял ламата в тялото, а според други го е наръгал още веднъж. Но тази случка не му е изяла главата на процеса. Самото момче в последствие е разпознало Левски, понеже го е познавало, ама не го е издало на турците. Знаете ли че Димитър Общи не е българин а е сърбин ?
        Левски и масонство: момчета това не е възможно. Всеки друг може и да се излъже да стане такъв, ама не и Апостола - къде го търсят някои.
        Някой да знае по нета интересни книги за Левски ?


        Момчето според П.Стоянов в книгата си "Ловеч и Ловчанско" се е казвало Никола /това го е споменала жената на Денчо Халача, Мица/, незнам защо българската историография приема, че младежа се е казвал Стойчо Гергинов, но както и да е.
        Момчето вижда първо Вутьо Ветков и се хвърля върху него, за да спаси другаря си Левски се притичва на помощ. Започва борба в която се стига до ръгването с камата. Виж писмо на Левски до Каравелов, описва доста подробно случилото се.
        Никола, според мен е бил слуга в къщата на Иван Драсов и е бил от с.Сопот, мисля.
        В спомените на ловчанлии записани от П.Стоянов се коментират и моменти, че младежа е знаел за обира и щял да помага. Както се вижда в последствие това не се случва, напротив стига се до убийство. Къщата на Денчо е била съседна на комитетски хора т.е на Димо Драсов.
        Обира е подготвен перфектно, но няма сега да се спирам на детайли.
        Несполучливия обир е част от от редица други акции, които повечето от тях са също така несполучливи.

        Comment


          #34
          интересни неща като книга за процеса срещу Апостола от юридическа гледна точка
          Можете ли да дадете заглавието на книгата?


          Също така искам да попитам някой дали знае къде мога да намеря писмата на Левски-в регионалната библиотека в Стара Загора ги нямаха и нямам точна идея къде мога да ги намеря (архивът в интернет е непълен). Има ли ги издадени всички или има само частични подборки? На къде да се насоча?
          Благодаря предварително!

          Comment


            #35

            Това, макар и да не е най-пълната библиография за Левски, струва ми се е достатъчно представителна.
            Конкретно за писмата търси това издание: Васил Левски. Документално наследство. Юбилейно издание по случай 100 години от гибелта му.. Подготвили за печат Кирила Възвъзова- Каратеодорова, З. Нонева, В. Тилева, Н. Генчев. С., 1973.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              #36
              boilad написа Виж мнение
              http://vasil-levski.bg/%D0%B8%D1%81%...%D1%8F/1050-2/
              Това, макар и да не е най-пълната библиография за Левски, струва ми се е достатъчно представителна.
              Конкретно за писмата търси това издание: Васил Левски. Документално наследство. Юбилейно издание по случай 100 години от гибелта му.. Подготвили за печат Кирила Възвъзова- Каратеодорова, З. Нонева, В. Тилева, Н. Генчев. С., 1973.
              Много благодаря!

              Comment

              Working...
              X