Съобщение

Collapse
No announcement yet.

170 години от рождението на Любен Каравелов

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Имаме консенсус
    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

    Comment


      #32
      И накрая малко Конфуций, който при подобна дискусия казва нещо мъдро.

      Учителят Дзен каза:
      -Ако се уважават мъртвите и се помнят предците, то народът отново ще укрепне.
      Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

      Гюстав Льо Бон

      Comment


        #33
        Бих добавил

        "Тези които не познават миналото, са обречени да го повторят"

        и Цицерон - "Този, който не учи история, си остава дете за цял живот"
        Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

        Comment


          #34
          Sula, за Каравелов съм на едно мнение с теб. Но достойнствата му,като литератор не го правят почтен. Проследих дискусията в темата. Интересна е. Мисля, че невъзможната самостоятелност на БГ освен,че е обективна,също така е субективно заложена още в Търновската конституция. И опитите на отделни политици, отмалко да променят статуквото завършват с крах, вклю чително и за тях самите.
          "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

          Comment


            #35
            Майоре,

            Конституциите ги правят хората, когато те не са свикнали да бъдат независими, то какво би им помогнала една конституция?

            Интересният въпрос според мен, който поражда спомена за Каравелов и дискусията около него, е можем ли въобще някога да превъзмогнем националния си комплекс за малоценност и да станем по-самостоятелни в мисленето и действията си?
            Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

            Гюстав Льо Бон

            Comment


              #36
              Сула, идеалист такъв. Къде ще захвърлиш егоизма, себичността, желанието за келепир на всяка цена и т.н...Но все пак сме в Европа... Човек е такъв, по какъвто начин живее...
              Last edited by майор; 24-04-2009, 17:28.
              "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

              Comment


                #37
                Майоре,

                Време е да научим нещо, а не само да прокарваме нещо за някой.

                Учителят (Конфуций) каза:
                - Безсмеслено е обучението без мисъл, опасна е мисълта без обучение.
                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                Гюстав Льо Бон

                Comment


                  #38
                  Да-а приятелю! "Пътят на малката истина". Аз съм оптимист.
                  "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                  Comment

                  Working...
                  X